Profesorė Vanda Liesienė sako, kad savo miegą reikia branginti. Vos ne pusę gyvenimo pramiegame. Jei norime, kad likusioji būtų visada energinga, entuziastinga, sveika ir harmoninga, turėtume žinoti miego higienos reikalavimus ir jų laikytis.
Gydytoja pataria miegui ruoštis 2-3 valandas prieš einant miegoti. Prieš miegą nepatartina aktyvi fizinė ar protinė veikla, “sunki” vakarienė ar, priešingai, tuščias skrandis. Eiti miegoti reikia stengtis panašiu laiku ir tada, kai miegoti lieka nemažiau kaip 7 valandos. Per ilgai miegoti irgi nėra sveika.
Miegas pradėtas tirti tik praeito šimtmečio šeštojo dešimtmečio pradžioje. Iki tol buvo manyta, kad miegas yra paprasčiausiai lėtinis organizmo veiklos ritmas. Po tam tikrų pastebėjimų, miegas buvo suskirstytas į fazes (greitasis miegas ir lėtasis miegas), kurių metu žmogaus organizme vyksta įvairūs pokyčiai; iš aktyvios būsenos pamažu pereinama į pasyviąją.
Miego metu sumažėja žmogaus motorinis aktyvumas ir raumenų tonusas, tačiau išlieka smulkūs judesiai (veido raumenų, galūnių raumenų trūkčiojimai ir pan.), kurie ryškiausi būna užmiegant bei greito miego fazės metu. O miego stadijų keitimosi metu pasireiškia ir masyvūs judesiai (pozos keitimas). Lėtosios miego fazės metu atsinaujina smegenys, audinių ląstelės, oda, organizmas išskiria augimo hormonus.
Profesorė V. Liesienė sako, kad nesilaikant miego higienos reikalavimų silpnėja imuninė sistema, dažniau pasireiškia nuovargis, pasyvumas ir net padidėja mirštamumo rizika. Todėl pasirodžius pirmiems miego sutrikimams (nemigai ar liguistam mieguistumui) būtina keisti dienotvarkę ir stengtis “grįžti” į harmoningą miego ciklą.
Visi puikiai žinome, kad “koks rytas, tokia ir diena”, o puiki diena prasideda nuo žvalaus ir nuotaikingo ryto. Beje, pabusti žvaliems gali padėti net ir tinkamai pasirinktas žadintuvo signalas.