Vilniaus savivaldybė skelbia ekstremalią padėtį dėl sostinės pakraštyje aplinką teršiančių daugiau nei 100 tonų pesticidų.
Kol kas pavojingų chemikalų neleidžia išvežti antstolės paskirtas areštas.
Nebenaujose statinėse saugoma beveik 120 tonų pasenusių pesticidų. Pasak aplinkosaugininkų nustatyta, kad gamtai jau padaryta žala siekia 200 tūkst. litų.
Tačiau pesticidai, gulintys ant neapsaugoto grunto, itin grėsmingi prasidėjus polaidžiui, nes gali patekti į požeminius vandenis, o sudrėkę – užsidegti.
„Kadangi jau fiksuojamas išsiliejimas iš saugomų statinių ir reagavimas su vandeniu dėl polaidžio lietaus, tai ta cheminė reakcija vyksta. Šiandien bus pradėti darbai – taršos matavimai”, – sakė Vilniaus apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos viršininkas Rimantas Steponavičius.
Netinkamus naudoti pesticidus prieš dešimtmetį į Aukštuosius Panerius suvežė bendrovė „Tavilta”. Esą baudos ir kitos sankcijos neprivertė bendrovės sutvarkyti pavojingų teršalų.
Teismui nusprendus, kad jie kelią pavojų, Aplinkos ministerijos lėšomis dalį pesticidų į Švediją vežė kita bendrovė. Iki kovo 16-osios turėjo būti išgabenti visi chemikalai. Tačiau darbai sustojo, nes antstolė areštavo pesticidus kaip bendrovės „Tavilta” turtą, nes ji skolinga kitai įmonei per 30 tūkst. litų.
„Šiuo metu paskirta pesticidų ekspertizė. Jei ekspertai pasisakys,kad jie nieko neverti, tai bus panaikintas areštas, bet jei pasakys, kad jie turi kažkokią vertę,jie bus parduodami iš varžytinių”, – sakė antstolė Nemira Šiugždaitė.
„Man tai nenormalu. Juo labiau keista, kad antstoliai sustabdo tokį procesą, kuris turėtų vykti be jokių stabdymų”, – mano Vilniaus ekstremalių situacijų komisijos pirmininko pavaduotojas Jonas Urbonavičius.
„Departamentas, matydamas, kad nėra kito sprendimo, kreipėsi į teismą, kad skubos tvarka pesticidams uždėtas areštas būtų panaikintas, o jei yra būtinumas – perkelti areštą ant kito bendrovės turto”, – sako Vilniaus regiono aplinkos apsaugos departamento direktorius Rolandas Masilevičius.
Nelaukdama, kol teismai išnagrinės, ar nuimti areštą nuo pavojingų chemikalų ir leisti juos išvežti, Vilniaus savivaldybė paskelbė čia ekstremalią padėtį.
Ketvirtadienį žadama išpumpuoti vandenį iš teritorijos, taip pat pradėti utilizavimo darbus. Tačiau Aplinkos apsaugos departamento vadovas, pasak jo, kas svarbiau – antstolio sprendimas ar ekstremali padėtis – dar aiškinsis Teisingumo ministerijoje.