Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad dėl neteisingo ženklinimo laikinai sustabdytas 37,976 tonų, 18 pavadinimų saldumynų iš Turkijos realizavimas. Saldumynų ženklinimo etiketėse Turkijos įmonė – gamintoja „ELVAN GIDA SAN VE TIC. A.S.” nebuvo paženklinusi, kad šiuose gaminiuose buvo naudoti genetiškai modifikuotų sojų produktai.
Šiaulių apskrities valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos specialistai importo kontrolės metu paėmė turkiškų saldainių „Extrime” mėginius laboratoriniam ištyrimui. Saldainių sudėtyje nustatyta daugiau kaip 5 % genetiškai modifikuotų sojų produktų, kurie nebuvo nurodyti ženklinimo etiketėse. Šią produkciją iš Turkijos importavo UAB „Angolita”, kuriai laikinai neleista tiekti į rinką visos siuntos – 18,831 t, 13 pavadinimų saldumynų, kol jie nebus tinkamai perženklinti, nurodant, kad jų sudėtyje yra genetiškai modifikuotų organizmų.
Kauno miesto valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai, vykdydami importuojamų maisto produktų kontrolę, paėmė šokoladinių saldainių „Elvan drem coconut” mėginius. Saldainių sudėtyje nustatyta daugiau kaip 5 % genetiškai modifikuotų sojų produktų, apie ką nebuvo nurodyta ženklinimo etiketėse bei kituose lydinčiuose dokumentuose. Įmonei importuotojai – UAB „Daisena” laikinai uždrausta visą siuntą – 19,145 t, 5 pavadinimų saldumynų tiekti į rinką, nurodyta produktus tinkamai perženklinti, nurodant, kad jų sudėtyje yra genetiškai modifikuotų sojų.
„Tai jau trečias atvejis šiais metais, kai neleidžiama realizuoti turkiškų saldumynų dėl nepateiktos informacijos apie jų sudėtyje esančius genetiškai modifikuotus produktus. Visus tris kartus saldumynai buvo importuoti iš tos pačios Turkijos įmonės. Šių metų vasario mėnesį UAB „Angolita” buvo įvežusi beveik 700 kg neteisingai paženklintų saldainių „Compound chocolate”, kuriuose taip pat buvo rasta genetiškai modifikuotų sojų produktų. UAB „Angolita” įtraukta į padidintos rizikos įmonių sąrašą ir jos įvežama produkcija tikrinama griežčiau. Dėl genetinės modifikacijos pagal nustatytą riziką tikrinami visi iš trečiųjų šalių importuojami maisto produktai, kurių sudėtyje gali būti sojų, kukurūzų, rapsų ar bulvių produktų. Nustačius, kad atvežta produkcija neatitinka reikalavimų, tos įmonės gamintojos ar importuotojos prekės tikrinamos tol, kol nerandama pažeidimų, tiriant mėginius dėl genetinės modifikacijos. Nuo metų pradžios laboratorijoje ištirta daugiau nei 60 maisto mėginių, nustatyti šie trys pažeidimai”, – komentavo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyriausioji specialistė Vida Jarošienė.
Pagal Europos ir nacionalinius teisės aktus, informacija vartotojams apie genetiškai modifikuotus organizmus maisto produktų ženklinimo etiketėse turi būti nurodyta, kai šiuose produktuose yra daugiau kaip 0,9 % genetiškai modifikuotų organizmų
Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nuolat teikia informaciją vartotojams apie importuojamus ir parduodamus rinkoje genetiškai modifikuotus maisto produktus internetiniame puslapyje www.vmvt.lt.