Rawpowders

Dažniausiai užduodami klausimai apie skiepijimus pandeminio gripo A(H1N1) vakcina

1. Kas yra gripo A(H1N1) virusas?
Dabar cirkuliuojantis pandeminio gripo A(H1N1) virusas – tai naujas gripo viruso potipis, sukeliantis žmonių susirgimus. Nauji gripo virusai dažnai atsiranda susimaišius kelių gripo virusų genams. Pandeminio gripo A(H1N1) viruso sudėtyje yra kiaulių, paukščių ir žmonių gripo viruso genų segmentų. Atsiradus naujam pandeminiam gripo virusui žmonės jam neturi imuniteto arba imunitetas yra labai silpnas.

2. Kodėl turėčiau skiepytis?
Vakcinos – viena efektyviausių priemonių saugantis nuo susirgimų ir mirčių nuo gripo A(H1N1) pandemijos metu.
Nors didžioji dauguma žmonių serga lengvomis gripo formomis, nereikalaujančiomis gydymo, deja, pasitaiko ir sunkių ligos formų. Sunkiomis gripo formomis serga ne tik rizikos grupėms priklausantys, tačiau ir jauni, prieš tai buvę sveiki asmenys.

Tam, kad būtų išvengta infekcijos plitimo gripo pandemijos metu, kiekvienas turėtų griežtai laikytis asmens higienos reikalavimų. Tačiau efektyviausią apsaugą užtikrina pandeminio gripo vakcina.

Europos Sąjungos šalys vykdo skiepijimus nuo pandeminio gripo. Atsižvelgdamas į tai, kad gripo pandemija sukelia didelę žalą žmonių sveikatai, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras rekomenduoja gyventojams skiepytis nuo pandeminio gripo.

Rizika sunkiai susirgti pandeminiu gripu yra daug kartų didesnė nei rizika, kad po skiepijimosi pasireikš nepageidaujamos reakcijos į skiepus. Skiepydamiesi Jūs saugote ne tik savo, bet ir aplinkinių sveikatą.

3. Kas skiepijami pirmiausiai?
Kiekvienoje šalyje nusprendžiama, kurios žmonių grupės turėtų būti skiepijamos pirmiausiai. Europos Sąjungos institucijos rekomendavo pirmiausiai skiepyti šias grupes:
– visus suaugusiuosius ir vyresnius nei 6 mėn. vaikus, sergančius lėtinėmis ligomis;
– nėščiąsias;
– sveikatos priežiūros sistemos darbuotojus.

4. Kaip žinoti, ar aš priklausau rizikos grupei?
Pandeminio gripo A(H1N1) rizikos grupėms priskiriama:
– bet kokio amžiaus žmonės, sergantys lėtinėmis ligomis, tokiomis kaip diabetas, širdies ir kraujagyslių sistemos ligos, lėtinės kvėpavimo takų ligos, įskaitant sunkią ir vidutinio sunkumo astmą, taip pat esantys būklės, kuri sunkina kvėpavimą ar sukelia kitas lėtines sveikatos problemas, pvz., turintys didelio laipsnio nutukimą, kai kurias fizines negalias;
– nėščios moterys;
– maži vaikai (ypač iki 2 metų amžiaus).
Vaikams, priklausomai nuo lėtinių susirgimų, rizika vertinama skirtingai: didžiausia – esant neurologinio vystymosi sutrikimams, mažesnė – sergant tokiomis lėtinėmis ligomis kaip diabetas, širdies kraujagyslių ligos.

5. Kodėl nėščios moterys priskiriamos rizikos grupei?
Palyginti su kitais suaugusiais asmenimis, nėščiosios, užsikrėtusios pandeminiu gripu, turi 4 kartus didesnę riziką susirgti sunkesnėmis pandeminio gripo A(H1N1) formomis ir būti gydomos ligoninėje bei 10 kartų labiau rizikuoja būti gydomos intensyvios terapijos skyriuje.

Dėl šios priežasties Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras, Pasaulio sveikatos organizacija, JAV ligų kontrolės centras įvardijo nėščiąsias kaip rizikos grupę.

Vis dėlto svarbu nepervertinti rizikos kiekvienu atskiru atveju. Dauguma užsikrėtusių nėščiųjų serga nesunkia ligos forma, nereikalaujančia gydymo.

6. Kas neturėtų skiepytis?

Asmenys, kurie yra alergiški (pasireiškia sunki, gyvybei pavojinga alerginė reakcija) vištienai, kiaušiniams ar bet kuriai vakcinos sudedamajai daliai, skiepytis neturėtų. Tokių asmenų, kuriems pasireiškia alergija sudedamosioms vakcinos dalims, yra labai nedaug.

Iškilus bet kokiems klausimams, konsultuokitės su savo gydytoju.

7. Kokios pandeminio gripo vakcinos registruotos Europoje?
Europos Sąjungoje po teigiamo Medicininių produktų, skirtų naudoti žmonėms, komiteto mokslinio įvertinimo Europos vaistų vertinimo agentūroje centriniu būdu užregistruotos trys pandeminio gripo vakcinos: „Focetria®” (gamintojas „Novartis”), „Pandemrix®” (gamintojas „GlaxoSmithKline”) ir „Celvapan®” (gamintojas „Baxter”). Šias pandeminio gripo vakcinas leidžiama skiepyti visose ES šalyse, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje. Daugiau informacijos apie vakcinas rasite Europos vaistų vertinimo agentūros tinklalapyje.

8. Kokių medžiagų yra pandeminio gripo vakcinų sudėtyje?
Visų pandeminio gripo vakcinų sudėtyje yra pandeminio gripo viruso A(H1N1) antigenų. Nors tarpusavyje pandeminio gripo vakcinų sudėtis šiek tiek skiriasi, visos jos yra inaktyvuotos (jų sudėtyje nėra gyvo viruso), skiepijamos į raumenis ir pagamintos naudojant kiaušinių ar ląstelių kultūras.

Kai kurių registruotų vakcinų sudėtyje yra adjuvantų ir / arba tiomersalio.

9. Kas yra adjuvantai ir kodėl jie naudojami pandeminio gripo vakcinose?

Kai kuriose pandeminio gripo vakcinose yra medžiagų, sustiprinančių imuninį atsaką į vakciną. Tokios medžiagos vadinamos adjuvantais, jomis siekiama sustiprinti vakcinos poveikį.

Europos Sąjungoje registruotose pandeminio gripo vakcinose yra dviejų tipų adjuvantų, pagamintų aliuminio arba skvaleno pagrindu.

Adjuvantas, pagamintas skvaleno pagrindu, naudojamas „Novartis” ir „GlaxoSmithKline” pagamintose pandeminio gripo vakcinose. Šis adjuvantas naudojamas palyginti neseniai: nuo 1997 metų jis naudojamas sezoninio gripo vakcinose, skirtose vyresnio amžiaus asmenims skiepyti. Europos Sąjungoje buvo išplatinta daugiau kaip 45 mln. dozių sezoninės gripo vakcinos, kurios sudėtyje yra skvaleno.

Skvalenas, kaip natūrali medžiaga, randamas augaluose, gyvūnų ir žmonių organizmuose. Skvalenas žmonių organizme yra ląstelių membranos sudedamoji dalis, jis gaminamas kepenyse ir cirkuliuoja kraujyje. Komerciniais tikslais skvalenas išgaunamas iš žuvų taukų ir naudojamas maisto, kosmetikos, vaistų, maisto papildų gamybai. Vakcinose naudojamas skvalenas išgaunamas iš ryklio kepenų riebalų.

10. Kas yra tiomersalis ir kodėl jis naudojamas pandeminio gripo vakcinose?
Tiomersalis yra antimikrobinis organinio gyvsidabrio junginys, naudojamas ankstyvose vakcinos gamybos stadijose arba vėliau dedamas į vakciną kaip konservantas. Taip gripo vakcina apsaugoma nuo galimo užteršimo mikroorganizmais, ypač naudojant daugiadozes vakcinos pakuotes.

Gyvsidabrio, daugiausiai metilgyvsidabrio pavidalu, yra maisto produktuose, ypač žuvyje ir jūros gėrybėse. Su maistu suvartojamo metilgyvsidabrio kiekis skiriasi įvairiose šalyse, tačiau bendras Europos vartotojų suvartojamas kiekis yra laikomas saugiu pagal patvirtintas tarptautines rekomendacijas.

Atsižvelgiant į tarptautines rekomendacijas maisto produktams ir remiantis daugiamete kitų vakcinų skiepijimo patirtimi laikoma, kad vienoje ar dviejose pandeminio gripo vakcinos dozėse esančio tiomersalio kiekis yra mažai reikšmingas ir nekenksmingas paskiepytajam.

11. Ar vakcinos yra efektyvios?
Nustatyta, kad tiek vakcinos, turinčios adjuvantų, tiek be jų sukelia pakankamą imuninį atsaką. Vakcinos su adjuvantais paprastai sukelia stipresnį imuninį atsaką nei vakcinos be adjuvantų. Vakcinų su adjuvantais sukeliamas imuninis atsakas taip pat yra platesnis – galimai apsaugo ir nuo šiek tiek pakitusių gripo virusų.

Dabartinių Europoje naudojamų vakcinų efektyvumas yra vertinamas didelės apimties klinikiniais tyrimais.

12. Kokios gali būti nepageidaujamos reakcijos, pasiskiepijus pandeminio gripo vakcina?
Iki šiol nustatytos lengvos nepageidaujamos reakcijos po skiepijimų pandeminio gripo vakcina, panašios į tas, kurios kyla po skiepijimų sezoninio gripo vakcina.

Dažniausiai registruotos nepageidaujamos reakcijos – patinimas, paraudimas ar skausmas injekcijos vietoje – praeina per trumpą laiką po skiepijimo. Taip pat pranešama apie karščiavimą, galvos skausmą, nuovargį, raumenų skausmus, pasireiškiančius greitai po skiepijimo. Šie simptomai taip pat praeina patys, dažniausiai per 1–2 dienas.
Vakcinos saugumo duomenys yra viešai prieinami ir skelbiami ES šalyse. Informacija skelbiama Švedijos nacionalinės reguliavimo agentūros tinklalapyje (informacija apie povakcinines reakcijas po skiepijimų „GlaxoSmithKline” pagaminta vakcina su adjuvantu) ir JK Vaistų ir sveikatos priežiūros gaminių reguliavimo agentūros tinklalapyje (skiepijimai „Baxter” ir „GlaxoSmithKline” pagamintomis vakcinomis). Informacija šiuose tinklalapiuose atnaujinama kas savaitę. Iki šiol nebuvo užregistruota kliniškai pagrįstų pranešimų, keliančių susirūpinimą dėl vakcinų saugumo.

Europos vaistų agentūra periodiškai skelbia informaciją apie nepageidaujamas reakcijas, pasireiškusias po skiepijimų ES registruotomis vakcinomis.

13. Ar pandeminio gripo vakcina saugi?
Gripo vakcinos yra naudojamos jau daugiau nei 60 metų ir jų saugumas yra vienas geriausiai pagrįstų. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras teigia, kad pandeminio gripo vakcinų saugumas yra panašus į sezoninio gripo vakcinų saugumą. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras nuolat stebi vakcinos naudojimą Europos Sąjungoje, siekdamas užtikrinti naujausios informacijos teikimą visuomenei.

Visi pandeminio gripo vakcinų gamintojai naudoja tas pačias gamybos ir kontrolės procedūras, kurios naudojamos gaminant sezoninio ir / ar gripo A(H5N1) vakcinas.

Gripo A(H5N1) vakcinos (mock-up vakcinos) išbandytos klinikiniais tyrimais, kuriuose dalyvavo vaikai nuo 6 mėn. (vakcinos gamintojas – „Novartis”) ir nuo 3 metų (vakcinos gamintojas – „GlaxoSmithKline”) amžiaus, nors kol kas dar nėra atlikta tyrimų su didelėmis vaikų grupėmis.

Gripo A(H5N1) vakcinų sudėtis yra tokia pati kaip dabartinių pandeminio gripo vakcinų, išskyrus gripo viruso antigeną. Klinikiniais tyrimais nustatyta, kad jos yra saugios ir veiksmingos.

ES vykdoma nuolatinė nepageidaujamų reakcijų stebėsena ir informacija apie sunkias nepageidaujamas reakcijas, kaip įprasta, perduodama Europos vaistų vertinimo agentūrai. Vakcinų gamintojai taip pat kartą per mėnesį Europos vaistų vertinimo agentūrai privalo pateikti atnaujintus vakcinos saugumo pranešimus. Reikalaujama, kad vakcinų gamintojai atliktų klinikinius tyrimus 9000 asmenų, skiepytų kiekviena iš vakcinų.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras taip pat kuria papildomą vakcinos saugumo stebėsenos sistemą, kurioje susiejamos didelės kompiuterizuotos klinikinės duomenų bazės ir vakcinacijos registrai.

14. Ar galima skiepytis pandeminio gripo vakcina nėštumo metu?

Europos vaistų vertinimo agentūros savaitiniame pranešime, paskelbtame 2010 m. sausio 13 d., nurodoma, kad Europoje pandeminio gripo vakcinomis, registruotomis centriniu būdu („Pandemrix”, „Focetria”, „Celvapan”), jau paskiepyta ne mažiau kaip 32,4 mln. asmenų, iš jų ne mažiau kaip 220 tūkst. nėščiųjų. Skiepijimo pandeminio gripo vakcina naudos ir rizikos balansas ir toliau išlieka teigiamas.

Vykdant pandeminio gripo vakcinos saugumo stebėseną (daugiau nei 200 tūkst. paskiepytų nėščiųjų) nenustatyta jokių papildomų problemų, palyginti su kitomis skiepijamųjų grupėmis.

Skiepijant nėščiasias svarbu tai, kad ir naujagimis bus tiesiogiai ir netiesiogiai apsaugotas nuo pandeminio gripo.

15. Ar galiu skiepytis pandeminio gripo vakcina, jei maitinu kūdikį krūtimi?
Krūtimi maitinančios motinos gali būti skiepijamos tiek sezoninio, tiek pandeminio gripo vakcinomis. Apsaugojus mamą nuo gripo sumažės ir kūdikio užsikrėtimo gripu tikimybė. Tai ypač svarbu, kadangi šiuo metu vaikai iki 6 mėn. negali būti skiepijami nuo gripo.

Nuo pandeminio gripo paskiepyta mama su motinos pienu perduos savo kūdikiui apsauginius antikūnus, kuriuos jos organizmas pagamina po vakcinacijos. Tai sumažins kūdikio riziką užsikrėsti gripu.

16. Kaip greitai po skiepų aš įgysiu apsaugą nuo pandeminio gripo?
Manoma, kad sveikam žmogui imuninis atsakas susiformuoja per 10–14 dienų po skiepo.

17. Ar turėsiu skiepytis nuo pandeminio gripo kiekvienais metais?

Dabartinė vakcinacijos strategija yra nukreipta į greitą gyventojų apsaugą. Tačiau iš klinikinių tyrimų, atliktų su gripo A(H5N1) ir sezoninio gripo vakcinomis, žinoma, kad imunitetas laikui bėgant silpnėja, todėl gali būti reikalingos pakartotinės vakcinos dozės.

18. Jeigu pasiskiepijau nuo pandeminio gripo, ar turėčiau skiepytis ir sezoninio gripo vakcina?
Žiemos sezono pietiniame pusrutulyje patirtis parodė, kad kartu su pandeminio gripo A(H1N1) virusu cirkuliuoja ir sezoninio gripo virusas. Jei aplinkoje cirkuliuoja (net ir mažais kiekiais) sezoninio gripo virusas, nepasiskiepiję asmenys, ypač vyresnio amžiaus ir sergantys lėtinėmis ligomis, gali susirgti sunkiomis sezoninio gripo formomis.

19. Jeigu aš jau sirgau į gripą panašiu susirgimu, ar vis dar turėčiau skiepytis nuo pandeminio gripo A(H1N1)?
Taip, kadangi gripo simptomai yra panašūs į tuos, kuriuos sukelia daug kitų virusų. Kadangi dauguma žmonių, kuriems pasireiškė į gripą panašūs simptomai, nebuvo tirti laboratoriškai, nėra žinoma, ar susirgimą sukėlė pandeminis gripo A(H1N1) virusas ar kurios nors kitos užkrečiamosios ligos sukėlėjas.

Tad, jeigu sirgote, bet nežinote, ar tikrai pandeminiu gripu A(H1N1), rekomenduojama skiepytis. Asmeniui, jau turinčiam imunitetą pandeminio gripo virusui, skiepas nėra pavojingas.

Parengė Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
pagal Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro 2009 m. gruodžio 18 d. informaciją

Kontaktai žiniasklaidai:

Lina Biekštaitė,
Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos
vyr. specialistė (ryšiams su visuomene)
el. p. lina.biekstaite@vvspt.lt
tel. (8 5) 277 8036


Sveikatos priež. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE