Medikai prognozuoja, kad ateityje daugės moterų, sergančių rūkymo sukeltomis ligomis.
„Lėtinė obstrukcinė plaučių liga laikyta vyrų liga, bet, kaip rodo apklausos, jaunesnėse amžiaus grupėse rūkančių moterų ir vyrų proporcijos maždaug susilygina. Tas nedžiugina, tyrimais įrodyta, kad moterų organizmas yra žymiai imlesnis. Tai leidžia prognozuoti, kad ateityje mes turėsime daugiau rūkymo sukeltomis ligomis sergančių moterų”, – Eltai sakė Klaipėdos apskrities ligoninės gydytojas Marius Zolubas.
Mediko teigimu, šiuo metu Lietuvoje galėtų būti apie 50-70 tūkst. sergančių lėtine obstrukcine plaučių liga. Tai yra šiek tiek daugiau nei Pietų Europos valstybėse, bet panašiai kaip kaimyninėse, nes, pasak M. Zolubo, rūkymas mūsų regione paplito panašiu metu.
„Serga gimusiųjų apie 1950 metus karta. Tai yra antrosios gyvenimo pusės liga, nors didžiausias rizikos faktorius ja susirgti slypi jaunystėje. Tad aišku, kodėl šviečiamosios kompanijos neduoda efekto. Kai man 20 metų, kaip aš galiu galvoti, kas su manimi bus, kai man sukaks 60? Tai atrodo taip toli”, – sakė M. Zolubas.
Pasak gydytojo, norint sumažinti sergančiųjų skaičių reikėtų imtis priemonių, kad nepradėtų rūkyti vaikai, paaugliai. M. Zolubas teigė negalintis vienareikšmiškai teigti, kad didesni sveikatos draudimo mokesčiai kenkiantiems sau pakeistų situaciją.
„Viena vertus, rūkymo įprotis dažnai atsiranda tame amžiuje, kai žmogus nėra subrendęs savarankiškai priimti sprendimų. Vėliau tai tampa tam tikra narkomanijos forma, kai vien valios ir noro dažnai nebeužtenka. Kita vertus, riziką suvokusiam žmogui tai padėtų”, – sakė M. Zolubas.
ELTA primena, jog, „Eurobarometro” duomenimis, pagal rūkalių gausą Lietuva Europos Sąjungoje kartu su Slovakija, Vengrija, Čekija ir Rumunija dalinasi ketvirtąja vieta. Daugiausia rūkalių – Graikijoje.