Pirmą kartą Lietuvoje bus sunaikinta daugiau kaip 14 tonų šokolado. Į rinką nepatekę gaminiai utilizuoti, nes į jų žaliavą pateko salmoneliozės sukėlėjų.
Neįprastas krovinys į atliekų deginimo įmonę prie Vilniaus atvežtas iš Kauno. Čia dėžės atidarytos, kad kontrolieriai įsitikintų, jog jose tikrai šokoladiniai batonėliai „3 Bit”.
Daugiau kaip tona šių batonėlių nukeliavo į karštą krosnį. Pasak gamintojų, sunaikinti produkcija nutarta iš Bratislavos įmonės, tiekiančios žaliavą, gavus pranešimą, kad dalis mėginių užteršta salmoneliozės sukėlėjais. Naudojant šią žaliavą pagamintas šokoladas buvo skirtas Lietuvos rinkai.
„Pirmą kartą Lietuvoje toks atvejis, kai sustabdomas visas kiekis, neišleidžiamas į prekybą, o visas sunaikinamas. Čia tikrai neskaičiuojami pinigai, tai yra saugumas”, – sakė bendrovės „Kraft Foods Lietuva projektų vadovas Marius Giržadas.
Ketvirtadienį – bandomasis deginimas. Medicinos atliekas utilizuojanti krosnis nuo tokio kaloringo kuro kaip šokoladas net rūksta.
„Prieš degindami nežinojom. Tas produktas yra kaloringesnis nei produkcija, kurią prieš tai deginom, bijojom, kad užkaitusi krosnis pagal automatiką gali dažnai sustoti, tačiau kol kas to neįvyko, viskas sklandžiai”, – Medicininių atliekų tvarkymo baro plėtros direktorė Rimutė Lesnikauskienė.
Netrukus šioje krosnyje supleškės ir šokoladas „Princas” su žemės riešutais, pagamintas iš galimai užterštos žaliavos. Iš viso bus sudeginta daugiau kaip 14,2 tonų kilogramų „Kraft Foods” šokolado gaminių.
„Kiekviena įmonė, turinti savikontrolę, prevencine tvarka tiria ir savo žaliavas, ir pagamintus gaminius. Kadangi šiuo atveju buvo įtarta žaliavoje esant salmoneliozę, visa partija utilizuojama”, – aiškino Vilniaus miesto maisto ir veterinarijos tarnybos inspektorė Nijolė Paulauskienė.
Pagal Europos Sąjungos reikalavimus, nustačius nesaugų maisto produktą, jis grąžinamas gamintojui, tiekėjui, produktai sunaikinami arba išsiunčiami į šalį, iš kurios įvežti.
Tačiau abejojantieji, ar tikrai laikomasi tų reikalavimų, siūlo sugriežtinti tvarką, kad visi nesaugūs produktai būtų sunaikinami Lietuvoje. Anot Maisto ir veterinarijos tarnybos vadovų, tokio įstatymo nuostatas reikės derinti su Briuseliu.