Eurovaistinė

Bus griežtinamos sankcijos nesąžiningiems pieno gamintojams ir supirkėjams

Bus griežtinamos sankcijos nesąžiningiems pieno gamintojams ir supirkėjams

Šiandien, rugsėjo 24 d., Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje vyko šios tarnybos ir jos teritorinių padalinių vadovų pasitarimas su Lietuvos pieno perdirbimo įmonių savininkais ir vykdančiaisiais direktoriais dėl eksportuojamų į Rusiją pieno gaminių kokybės. Pasitarime taip pat dalyvavo Žemės ūkio ministerijos atstovas bei pieno tyrimus atliekančių įstaigų – Nacionalinio maisto ir rizikos vertinimo instituto bei valstybinės įmonės „Pieno tyrimai” vadovai.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius prof. Kazimieras Lukauskas informavo susirinkusius apie tai, kad Rusijos Federacijos maisto inspektoriai, patikrinę kai kurias Lietuvos pieno perdirbimo įmones, stambesnių pažeidimų nenustatė, rado smulkių trūkumų, kurių dauguma buvo pašalinti tikrinimų metu (bendri sanitariniai, higienos pažeidimai). Inspektoriai išvyko, oficialų patikrinimų protokolą tikimasi gauti jau ateinantį mėnesį. Direktoriaus akcentavo, kad šių metų spalio 8 d. jis kartu su Žemės ūkio ministru K.Starkevičiumi vyks į Maskvą susitikti su Rusijos kompetentingų institucijų atstovais aptarti rezultatų. K.Lukausko teigimu, iki to laiko bus keičiama tikrinimo metodika ir eksportuojami pieno produktai Lietuvoje bus tikrinami pagal Rusijoje galiojančias normas. K.Lukauskas pabrėžė, kad pieno gamintojai bus skirstomi pagal keturis patikimumo lygius, o siekiant sugriežtinti antibiotikų likučių piene kontrolę, iki šių metų gruodžio mėnesio papildomai bus tikrinamos veterinarinių vaistų platinimo įmonės, veterinarinės vaistinės ir ūkiai.
Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vedėjas Egidijus Simonis trumpai apžvelgė svarbiausias pieno gamybos problemas. Pasak vedėjo, pagrindinė problema yra pirminė pieno gamintojų grandis. Respublikoje pieną priduodančių yra daugiau nei 41 tūkst., 60% jų – smulkūs ūkiai. E.Simonio nuomone, būtina ugdyti pieno gamintojų ir supirkėjų sąžiningumą ir atsakomybę, siekti, kad būtų pildomi gyvulių sergamumo dokumentai bei atliekami visi reikalaujami gyvulių tyrimai. Specialisto teigimu, artimiausiu metu bus sugriežtinta pieno ūkių, supirkimo punktų ir veterinarinių vaistų prekybos kontrolė.
Nacionalinio maisto ir rizikos vertinimo instituto direktorius Jonas Milius pasidalino darbo vizito Maskvoje rezultatais. Jo teigimu, Rusijos Federacijos veterinarijos laboratorijos yra aukšto europinio lygio, aprūpintos šiuolaikiška ir modernia įranga. Rusija nėra Pasaulinės prekybos organizacijos narė, todėl savo vidaus rinkai apsaugoti gali nusistatyti individualius reikalavimus.
Žemės ūkio ministerijos Bendrosios rinkos organizavimo departamento direktorius Rimantas Krasuckis akcentavo pasitarimo aktualumą ir svarbą bei patikino, kad pieno supirkimo taisyklių keitimo klausimas bus svarstomas artimiausiame Pieno tarybos posėdyje. Jo teigimu, norint nesužlugdyti lietuviškų pieno gaminių eksporto į Rusiją, žingsnius reikia daryti nedelsiant ir bendromis pastangomis su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba. R.Krasuckis pritarė nuostatai, kad norint parduoti gaminius, privaloma laikytis pirkėjo reikalavimų.
Susirinkusieji pritarė, kad Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba deda visas pastangas, kad pieno produktų eksportas į Rusijos Federaciją toliau būtų sėkmingai plėtojamas, nes norint pagaminti produkciją, atitinkančią aukštus Rusijos maisto standartus, įmonės turi gauti tik kokybišką žaliavą.
Susitikimo pabaigoje pieno perdirbimo įmonių vadovai dalinosi patirtimi bei vyko diskusijos, stengiantis ieškoti kuo racionalesnių sprendimų pieno kokybei gerinti. Gamybininkų nuomone, pagrindinė diskusijų tema šalyje yra pieno supirkimo kainos, bet retai akcentuojama jo kokybė. Įmonių vadovai pritarė, kad tik bendromis pastangomis imantis priemonių ir sugriežtinus sankcijas už nesąžiningumą, bus galima tikėtis gero kokybiško pieno visos Lietuvos labui.


Maisto ir vet. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE