Sebamed

Biomedicinos mokslų daktarė: kibti į kovą su liga reikia kuo anksčiau, tačiau nepersistenkite su vaistais

Nors sergamumas gripu ir ūmiomis viršutinių kvėpavimo takų infekcijomis šiemet yra mažesnis nei pernai, pasigauti visa dar galima ne tik COVID-19, bet ir paprastą peršalimą sukeliančią infekciją. Biomedicinos mokslų daktarė ir BENU vaistininkė Aurima Stankūnienė pastebi, kad dažnas gyventojas, pajutęs pirmuosius peršalimo simptomus, linkęs vaistinėje teirautis visų įmanomų preparatų jiems lengvinti. Specialistė sako, kad tai klaida – ligą padės įveikti ne vaistų kiekis, o tinkamiausių priemonių pasirinkimas. Vaistininkė pataria kibti į kovą su liga nedelsiant, o priemonių pirmiausiai ieškoti namų vaistinėlėje.

„Užgulta nosis, čiaudulys, perštinti gerklė, lengvas kosulys – būdingiausi pirmieji peršalimo simptomai, rodantys į organizmą patekusią virusinę infekciją. Peršalimo simptomus pajutę ir į vaistinę atskubėję gyventojai neretai prašo preparatų iškart visiems simptomams lengvinti: nuo karštų gėrimų su paracetamoliu iki sirupo kosuliui. Na, o kad ligą įveiktų garantuotai, dar ir vitamino C teiraujasi. Tačiau svarbu žinoti, kad ne vaistų kiekis padės ligą įveikti, o laiku ir tinkamai pradėtas gydymas. Be to, kuo anksčiau kibsite į kovą su infekcija, tuo pigiau kainuos pasveikti – reikės mažiau vaistų, o dalį jų tikrai rasite ir savo namų vaistinėlėje“, – sako vaistininkė dr. Aurima Stankūnienė.

Pirmiesiems simptomams lengvinti užteks vos trijų priemonių

Vaistininkė sako, kad pirmomis ligos dienomis peršalimo simptomai gali būti labai švelnūs, todėl gali kilti noras palaukti – gal praeis savaime. Tačiau delsimas dažnu atveju baigiasi simptomų paūmėjimu, ligos progresavimu ir rimtu gydymu. Todėl jau pirmiesiems simptomams lengvinti ji siūlo imtis trijų priemonių:

  • gerti daug šiltų skysčių, geriausia – natūralių žolelių arbatas,
  • perštinčią gerklę nuraminti uždegimą mažinančiomis pastilėmis,
  • užgultą nosį reguliariai praplauti jūros vandeniu.

„Kol simptomai švelnūs, šių priemonių visiškai pakanka gydymo pradžiai. Ypač svarbu gerti daug šiltų skysčių, kad sumažintumėte intoksikaciją. Pirmąją ligos dieną rekomenduojama per daug neprisivalgyti, tik daug gerti – kad visas jėgas organizmas skirtų kovai su beprasidedančia infekcija, o ne maisto virškinimui“, – pataria BENU vaistininkė dr. A. Stankūnienė.

Pradėjus kilti temperatūrai, nereikėtų skubėti jos numušti. Tik jeigu temperatūra pakyla aukščiau 38,5 laipsnio, reikėtų gerti temperatūrą mažinančius vaistus su paracetamoliu. Specialistė atkreipia dėmesį ir į karštųjų gėrimų nuo gripo ar peršalimo vartojimą.

„Milteliai karštam gėrimui gripo ar peršalimo simptomams lengvinti dažnai būna tarp pirmųjų pirkinių, pajutus ligos simptomus. Tačiau reikia atkreipti dėmesį, kad jų sudėtyje yra paracetamolio, todėl jų nerekomenduoju gerti, jeigu neturite temperatūros ar ji yra neaukšta – iki 38 laipsnių. Per anksti numušę temperatūrą, sutrikdome natūralią organizmo gynybinę reakciją į infekciją, todėl jam ne padedame, o trukdome greičiau sveikti“, – įspėja specialistė.

Paskaičiavo, kaip nepermokėti už gydymą

Viena iš priežasčių, kodėl išlaidos vaistams šaltuoju metų laiku išauga, – netinkamas jų vartojimas, sako vaistininkė. Dažnas klientas į krepšelį deda vaistų, kurių pirmomis ligos dienomis gali net neprireikti. Tik ligai ūmėjant, pasikonsultavus su vaistininku ar gydytoju, gali prireikti papildomų preparatų.

Specialistė paskaičiavo, kad gyventojams, namuose neturintiems jokių vaistinių preparatų nuo ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos, gydymo išlaidos ligos pradžioje gali siekti iki 15 Eur.

„Jeigu namuose turite vasarą prisidžiovinę čiobrelių, aviečių lapų, liepžiedžių, o vaistinėlėje dar rastumėte pastilių gerklei ar jūros vandens, pradėti gydyti ligą galite ir be papildomų išlaidų. Pirmomis ligos dienomis dažniausiai nėra prasminga vartoti preparatų nuo kosulio, jeigu jis sukeltas gerklės dirginimo, taip pat gydomųjų purškalų į nosį, įvairių karštųjų gėrimų gripo simptomams lengvinti. Vitaminą C taip pat reikėtų profilaktiškai vartoti dar iki peršalimo ligų sezono, nes geriausias būdas greitai įveikti užklupusią ligą – žiemą pasitiki su stipriu imunitetu“, – patarimais dalijasi dr. Aurima Stankūnienė.

Sveikata gyventojai rūpinasi labiau

Tyrimai rodo, kad 6 iš 10 gyventojų rūpinimosi sveikata įpročiai pandemijos metu pasikeitė. 26 proc. nurodė vartojantys daugiau maisto papildų imunitetui stiprinti, 20 proc. pradėjo sveikiau maitintis ir sportuoti, o 18 proc. namų vaistinėlę papildė vaistiniais preparatais peršalimo ir gripo simptomams lengvinti. Po 13 proc. gyventojų sako sumažinę ar atsisakę žalingų įpročių bei dažniau besikonsultuojantys su vaistininku.

Profesionalūs vaistininkų patarimai šiuo laikotarpiu gyventojams yra tai, ko dabar labiausiai reikia iš vaistinių. Jie aplenkė akcijas ir nuolaidas vaistinėse, patogų apsipirkimą internetu ir vaistinėse užtikrinamą saugų apsipirkimą. Profesionalių patarimų iš vaistininkų tikisi 45 proc. apklaustųjų, rodo BENU vaistinės inicijuotas tyrimas, kurį šių metų spalį atliko „Spinter tyrimai“.

„Atsižvelgiant į dabartinę situaciją, rekomenduoju gyventojams namų vaistinėlėje turėti pagrindinius vaistinius preparatus, kurie padėtų greitai reaguoti į pasirodžiusius peršalimo, gripo ar net COVID-19 simptomus, išvengiant apsilankymo vaistinėje. Tas pats tyrimas parodė, kad beveik penktadalis gyventojų namuose visada turi būtiniausių preparatų, tačiau kas dešimtas gyventojas sako iškart skubantis į vaistinę, todėl kartais įsigyjantis ir tokių vaistų, kokių jau turi namuose. Toks vaistų pirkimas nėra racionalus ir dažnai neatsiejamas nuo perteklinių išlaidų“, – apibendrina dr. A. Stankūnienė.

 

TAIP PAT SKAITYKITE