Patikėkite: jūsų baimė nepagrįsta. Lėktuvai – viena patikimiausių susisiekimo priemonių.
Jeigu jūs dievinate keliones ir norite aplankyti egzotišką šalį, nėra kitos išeities, kaip skristi lėktuvu. Tik viena bėda – jaučiate skrydžio ir aukščio baimę? Pakalbėkime, kaipgi galima jos atsikratyti?
Yra žmonių, kurie saugiausiai jaučiasi abiem kojom remdamiesi į žemę. Atsiplėšti nuo jos – didžiausias stresas. Kildami lėktuvu jie patiria siaubingą būseną. Ir turbūt net nežino, kad, statistikos duomenimis, oro transportas yra vienas saugiausių! Daug didesnė rizika jūsų gyvybei kyla kasdien važiuojant automobiliu!
Nėra ko bijoti!
Pranešimai apie nelaimingus atsitikimus, susijusius su lėktuvų katastrofomis, be abejo, pakursto jūsų baimę. Lėktuvų fobija yra vadinama aeroakrofobija. Tačiau pasistenkite suprasti, kad kildamas į orą lėktuvas neskelbia apie artėjančią katastrofą, o paprasčiausiai pakeičia savo padėtį.
Kai kurie keleiviai negali būti ilgai uždaryti vienoje patalpoje. Jų lėktuvų baimė yra tarsi klaustrofobijos atšaka. Kiti būgštauja dėl skrydžio naktį. Čia nėra ko bijoti: pilotas įjungia ilgąsias šviesas, kurias pamato kiti lėktuvai.
Kaip išvengti šios fobijos?
Nuo lėktuvų baimės galima „pasveikti”. Keli patarimai nugalėti pirmuosius jūsų baimės simptomus:
*Jei lėktuve pajuntate dusulį, renkitės patogius drabužius, kurie jūsų nespaus ir netrukdys kvėpuoti. Nesusispauskite, neįsikibkite į alkūnramsčius. Kontroliuokite savo kvėpavimą. Jeigu tai nepadeda, pasinaudokite deguonies kauke.
* Oro liga, panašiai kaip ir jūros liga, sukelia pykinimą. Jis paaštrėja, kai lėktuvas „krinta” į oro duobes. Būtinai turėkite su savimi vaistų. Norėdami atsikratyti minties, jog bet kurią akimirką lėktuvas gali patekti į oro duobę, sutelkite žvilgsnį į prieš save pastatytą stiklinę vandens. Jei vanduo nejuda ir neišsilieja, galite būti ramūs – nėra nė menkiausio oro duobių pavojaus. O jeigu lėktuvas „įklius” į oro duobę, jūs turite nusiraminti, užmerkti akis, sulėtinti kvėpavimą ir įsivaizduoti, kad esate plunksna, kuri lengvai skrajoja ore. Tai padės nurimti.
* Pajutę išdžiūvusią gerklę, gerkite daug skysčių, tačiau venkite dirginančių. Tokių kaip kava ar alkoholis, kurie padidina nerimą ir baimę.
* Jei skrendant sustingsta raumenys, dar prieš skrydį pasitarkite su savo gydytoju, kokius vaistus vartoti. Pasiimkite jų tiek, kiek leidžiama turėti lėktuve.
* Jei skrisdami jaučiate baisų nerimą, tankėja širdies ritmas, pasiimkite daiktų, kurie jus prablaškytų (knygų, žurnalų), taip pat mėgstamos muzikos. Rami muzika padės greičiau atsipalaiduoti.