Nobel biocare

Beveik dešimtadalis gyventojų – neįgalieji, jiems integruoti parengta programa

Lietuvoje neįgalieji sudaro 7 proc. visų gyventojų – keliais procentais mažiau nei Europos Sąjungos (ES) vidurkis. Čia neįgalūs asmenys sudaro 10-15 proc. visų gyventojų ir dėl ilgėjančios gyvenimo trukmės jų turėtų nuolat daugėti.

Tai nurodoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SAM) parengtame programos projekte, skirtame geresnei neįgaliųjų integracijai. Lietuvoje 6 proc. visų neįgaliųjų sudaro vaikai.

Programos projekte siūloma nustatyti priemones, saugančias neįgalias moteris ir mergaites nuo diskriminacijos, taip pat patvirtinti gestų kalbos vartojimo tęstinumą – šiuo metu Lietuvoje į gestų kalbą verčiama tik viena informacinė žinių laida.

Vienas iš būdų neatskirti neįgaliųjų nuo informacijos – iš dalies finansuoti leidinių žmonėms su negalia leidybą ir platinimą.

Trūkstant pasirengusių socialinių darbuotojų ir specialistų, galinčių teikti gydymo paslaugas sunkią negalią turintiems asmenims, taip pat ketinama jiems rengti mokymus.

Kitos minimos problemos – viešojo transporto ir pastatų nepritaikymas, neįgalių žmonių integravimas į darbo rinką, balsavimo procedūrų neprieinamumas, kai turintieji judėjimo negalią negali patekti į balsavimo vietas.

Siūlomame projekte ketinama parengti išankstinio balsavimo tvarką asmenims, negalintiems dėl negalios atvykti į rinkimų apylinkes.

Taip pat numatoma rengti kultūros ir sporto projektus.

Lietuvoje šiuo metu veikia 5 nacionalinės neįgaliųjų sporto organizacijos, kasmet vyksta per 70 neįgaliųjų čempionatų, juose dalyvauja daugiau nei 3,5 tūkst. neįgalių sportininkų.

Darbo biržoje 2008 metais registruota apie 14,6 tūkst. neįgaliųjų, iš jų įdarbinti – per 5,6 tūkst. arba beveik 39 procentai.

Pernai gruodį premjeras Andrius Kubilius teigė, kad Lietuvoje dažnai piktnaudžiaujama neįgalumo nustatymo tvarka, todėl ją reikėtų keisti. Anot jo, šis procesas geriau veikia socialinio draudimo sistemoje, o ne gydymo įstaigose.

Nacionalinei žmonių su negalia socialinės integracijos 2010-2012 metų programai įgyvendinti reikėtų per 90 tūkst. litų. Dalį jų finansuotų ES.

Programą trečiadienį turėtų patvirtinti Vyriausybė.


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE