Natula

Atskleistas teigiamas kavos poveikis sportuojantiems ir kovojantiems su antsvoriu

Kavos puodelis – energijos užtaisas, kurio griebiamės norėdami nugalėti nuovargį ir padidinti darbingumą. Kavos gėrimo kultūra daugeliui yra suvokiama kaip kasdienis ritualas, be kurio sunkiai įsivaizduojama produktyvios dienos pradžia. „Įprasta manyti, jog kava padeda sumažinti mieguistumą ir nutolinti nuovargio atsiradimą, tačiau ne visi žinome, kad kavos puodelis taip pat dažnai vartojamas norint pagerinti sporto rezultatus“, – sakė Ramutis Kairaitis, Lietuvos Sporto Universiteto (LSU) docentas ir „Natural Pharmaceuticals“ sveikatingumo ekspertas.

Moksliškai įrodyta, kad kavoje esantis kofeinas yra fizines galimybes didinantis maisto papildas. Anot R. Kairaičio, ši medžiaga skatina antinksčių liaukas gaminti du streso hormonus – adrenaliną ir noradrenaliną, kurie yra vadinamojo „kovoti ir bėgti” reflekso pagrindiniai reguliatoriai. Patekęs į organizmą kofeinas pagreitina širdies ritmą, raumenų pagrindinio kuro – glikogeno išlaisvinimą iš energijos atsargų bei raumenų pasiruošimą veikti, todėl yra neabejotinai veiksmingas užsiimant ištvermę ugdančiu sportu, pavyzdžiui, bėgimu.


„Išgėrus vieną ar kelis kavos puodelius 30-60 min iki bėgimo pradžios bėgiosime jausdami mažesnį nuovargį, ypatingai baigiantis distancijai, – tikino ekspertas. – Tuo tarpu kilnojant svorius kofeinas tokio poveikio neturės – jis gali tik padėti atsigauti prieš treniruotę.“

Tiesa, kofeino poveikis yra individualus ir kiekvienas turėtų rasti veiksmingiausią vartojimo būdą bei kiekį. „Sportininkams dažniausiai rekomenduojama vartoti apie 3 – 6 mg kofeino vienam kilogramui kūno masės, likus 30-60 min iki krūvio, – pasakojo R. Kairaitis. – Vertėtų įsidėmėti, jog puodelis vidutiniško stiprumo kavos turės apie 80 mg kofeino.“

Padės atsikratyti nereikalingų kilogramų

Atlikus įvairius tyrimus buvo įrodyta, jog kofeinas yra efektyvi priemonė reguliuojant kūno svorį bei energijos balansą kovoje su antsvoriu. Kofeine esanti veiklioji medžiaga skatina riebalų skaidymo procesą. Suskaidyti riebalai gali būti „sudeginami“ (suvartojami energijai), o pagreitėjusi medžiagų apykaita padeda išeikvoti daugiau kalorijų.

Tačiau, R. Kairaičio teigimu, suskaidytų riebalų suvartojimo energijai procesas vyks efektyviai tik tuomet, jei organizmas gaus pakankamą kiekį kofeino, o fizinis krūvis nebus labai intensyvus – rekomenduojama sportuoti taip vadinamoje „riebalų deginimo zonoje”.

Vartokite atsakingai

Vis dėlto kavos vartojimas gali tapti ne tik įpročiu, tačiau ir sukelti priklausomybę. Kai kurioje literatūroje kava net yra priskiriama silpnai narkotikų formai, stimuliuojančiai fizinę ir protinę organizmo veiklą. Todėl yra labai svarbu neviršyti rekomenduojamos paros normos. „Mitybos specialistai pataria suvartoti ne daugiau kaip 300 mg kofeino per dieną“, – patarimus dalijo R. Kairaitis.

Taip pat kofeino vartojimas laikomas rizikingu asmenims turintiems širdies ir kraujagyslių sistemos sutrikimų, varginamiems kepenų ar inkstų ligų, sergantiems cukriniu debetu, turintiems miego sutrikimų bei vartojantiems tam tikrus vaistus (tai turėtų būti nurodyta informaciniame lapelyje). Taip pat jaunesniems nei 12 metų vaikams ir nėščioms moterims.

R. Kairaičio teigimu, produktai, kurių sudėtyje yra daugiau nei 150 mg kofeino turi būti pažymėti specialiu ženklu „Daug kofeino“, todėl atidžiai skaitant etiketes galima nesunkiai kontroliuoti savo mitybos racione suvartojamą kofeino kiekį.

Monika Rudytė
projektų vadovo asistentė
UAB „VIP Viešosios informacijos partneriai”
+37061339947
m.rudyte@vipcommunications.lt

TAIP PAT SKAITYKITE