Vienas iš naujesnių vėžio gydymo būdų gal tiks ir gydant nuo nutukimo, spėja amerikiečių mokslininkai, jau sėkmingai atlikę tokius eksperimentus su pelėmis.
Užblokavus tam tikro baltymo veikimą, riebalai buvo „siurbte išsiurbti” iš storokų pelių, tvirtina M. D. Andersono vėžio centro Hiūstone mokslininkas Vadihas Arapas, kartu su bendraautoriais paskelbęs straipsnį žurnalo „Nature Medicine” numeryje, kuris pasirodys birželį.
Mėnesį laiko pelėms storulėms kasdien suleidus po tam tikro vaisto dozę, visų jų svoris krito iki normalaus – be jokio šalutinio poveikio, tvirtina autoriai. Svoris per mėnesį sumažėjo net trečdaliu.
Tačiau iš karto jie pareiškė, kad bandymai tėra tik pradinės stadijos. Be to, pastebėta, kad toks gydymas veikia praktiškai visas organizmo ląsteles, todėl šalutinių poveikių, gal net baisių, tikrai turėtų būti. Jie paaiškės tęsiant eksperimentus.
„Dabar aš stengiuosi kaip nors apraminti bekylantį reklaminį triukšmą”, – aiškino V. Arapas, vadovaujantis tyrimui.
Pastaruoju metu nuo vėžio imti taikyti vaistai, vadinami angiogenezės inhibitoriais. Jis slopina auglio ląstelių augimą, nes blokuoja kraujo tiekimą į jas. V. Arapas su kolegomis nutarė išbandyti šios klasės vaistus nuo nutukimo. Anot jų, riebalinės ląstelės auga panašiai kaip vėžinės, jos sukuria savą kapiliarinių kraujagyslių tinklą.
Vaistai nuo vėžio veikia būtent tokių kraujo kapiliarų „statybą” augliuose. Savo bandymuose V. Arapo grupė ėmėsi ieškoti panašių baltymų, kurie susiję su riebalinių ląstelių kraujo kapiliarais.
Ir aptiko vieną baltymą – prohibitiną, taip pat atrado ir jo antikūną – sintetinę imuninės sistemos molekulę, kuri jungiasi tik su prohibitinu. Taigi šiuo antikūnu galima slopinti to baltymo augimą.
Jei bandymuose su pelėmis gauti rezultatai atitiks ir žmogaus biologijos dėsningumus, galima tikėtis, kad ir su nutukimu bus galima kovoti naujoviškai, neslėpė optimizmo Renata Paskualini, V. Arapo bendradarbė ir žmona.
Šiai amerikiečių mokslininkų grupei pavyko vadinamąjį monokloninį antikūną padaryti mirtiną. Jie prijungė prie rastojo baltymo kito baltymo fragmentą, peptidą, kuris sukelia apoptozę – taip vadinama natūraliai programuota ląstelių savižudybė.
Dabar planuojama panašų eksperimentą atlikti su babuinais.