Krikščionių medicinos centras

Atmintinė, padėsianti naudotis E. Sveikatos sistema: palengvins registraciją pas gydytoją

E sveikatos sistema

Naujoji „Baltijos tyrimų“ apklausa parodė, kad maždaug 15 proc. respondentų nežino apie galimybę pas gydytoją registruotis internetu. Dažniausiai tai yra pensinio amžiaus žmonės, kaimo gyventojai, žmonės su nebaigtu viduriniu išsilavinimu ar mažiausiai uždirbantieji. Viena pagrindinių tokios statistikos priežasčių – skaitmeninio raštingumo įgūdžių trūkumas. Tad šiandien Sveikatos apsaugos ministerija dalijasi atmintine, kuri leis daugiau sužinoti apie E. sveikatos galimybe, ir padės naudotis sistema.

Registracija pas gydytoją – kelių mygtukų paspaudimu

Vienas svarbiausių E. Sveikatos funkcionalumų – išankstinė registracijos sistema, kuri leidžia žmonėms pas gydytoją užsiregistruoti internetu. Vizitą pas gydytoją bet kuris Lietuvos gyventojas gali gauti atlikęs vos keletą žingsnių bet kuriuo jiems patogiu metu.

„E. sveikatos sistemoje, paspaudus mygtuką „Registruotis vizitui“, pirmiausia reikia pasirinkti savivaldybę, kurioje žmogus nori registruotis. Sistema leidžia registruotis ir pas šeimos gydytoją, ir pas kitos srities specialistus. Tiesa, noriu atkreipti dėmesį, kad norint užsiregistruoti pas gydytoją specialistą, reikia šeimos gydytojo siuntimo, kuris matomas ir e. sveikatos sistemoje. Pasirinkus savivaldybę ir pas kokios srities specialistą pacientas nori atvykti, sistema parodo laisvus vizito laikus, iš kurių jis gali rinktis.“, – aiškina Sveikatos sistemos informacinių išteklių vystymo skyriaus patarėja Simona Gricienė. 

Tuomet kairėje ekrano pusėje žmogus mato kalendorių – juoda spalva pažymėti skaičiai rodo dienas, kuriomis dar yra laisvų vizitų pas specialistą. 

„Pasirinkus įstaigą ir sau patogų laiką tiesiog reikia paspausti mygtuką „Registruotis“. Tam, kad žmogus užsiregistruotų, jis turi save identifikuoti sistemoje. Tai padaryti galima su jam tinkamiausia prisijungimo priemone – elektroniniu parašu, Smart-ID ar elektronine bankininkyste“, – priduria Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė. 

Negalintiems naudotis sistema – atstovavimo funkcija

Kadangi statistika atskleidžia, jog dalis Lietuvos gyventojų vis dar nežino apie elektroninių sistemų galimybes arba nemoka jomis naudotis, E. sveikatoje įdiegta jiems pagelbėti galinti funkcija – atstovavimo. Ji leidžia savo artimuosius, kurie nėra susipažinę su inovacijomis, užregistruoti pas gydytoją, patikrinti jų sveikatos istoriją, siuntimus ar elektroninius receptus. 

„Jeigu senjoras nesinaudoja kompiuteriu, išmaniuoju telefonu, tai atlikti gali jo artimas giminaitis, draugas. Tačiau kad šia funkcija būtų galima pasinaudoti, reikia žmogui sukurti atstovavimą. Tai padaryti gali ir pats gyventojas, prisijungęs prie savo E. sveikatos. Jeigu tokios galimybės nėra, žmogui tai padaryti per sunku, už jį tai gali atlikti šeimos gydytojas, kuriam reikės pateikti atstovo vardą, pavardę ir asmens kodas. Atstovavimą taip pat gali sukurti ir VĮ Registro centro specialistai“, – pasakoja S. Gricienė. 

Gali patys patikrinti užimtumą

Be to, E. sveikatos sistemoje galima ne tik paprastai ir patogiai užsiregistruoti pas gydytoją, bet ir matyti jo užimtumą. Laisvus laikus pas jį galima pamatyti paspaudus mygtuką „Registruotis vizitui“ – tereikia suvesti specialisto vardą ir pavardę bei pasirinkti, kurioje gydymo įstaigoje jis dirba. S. Gricienės teigimu, tai gyventojams suteikia daugiau lankstumo.

„Jeigu žmogus neranda laisvo laiko pas norimą gydytoją, sistemoje jis gali peržiūrėti kitų gydymo įstaigų, specialistų siūlomus laikus, palyginti, kada ir pas ką greičiausiai galima gauti paslaugą. Beje, esant galimybei vizitui pas gydytoją galima vykti ir į kitą miestą. Sistemoje galima peržiūrėti laisvus vizitų laikus ir net registruotis pas gydytoją, dirbantį kitame mieste. Taip gyventojai konsultaciją pas tam tikros srities specialistąi gali gauti daug greičiau“, – teigia specialistė.

O jeigu pas konkretų gydytoją specialistą nėra laisvų vizitų, E. sveikatos sistema leidžia įstoti į laukiančiųjų eilę – pacientas apie atsilaisvinusį laiką bus informuotas SMS žinute arba skambučiu.

Į pagalbą – virtualus asistentas

O štai žmonėms, kuriems E. sveikata naudotis atrodo per sudėtinga, sukurtas virtualus asistentas – „Registracijos vedlys“. Jį galima rasti paspaudus mygtuką „Registruotis vizitui“. 

„Pasirinkus „Registracijos vedlį“ reikia tiesiog atsakyti į jo užduodamus klausimus, tokius kaip: ar žinote gydytojo vardą, pavardę? Jeigu taip – žmogus turi įvesti vardo ar pavardės fragmentą. Jeigu ne – taip ir reikėtų atsakyti. Tada reikia pasirinkti savivaldybę, kurioje jis nori gauti paslaugą, pasirinkti gydytojo specialybę. Tuomet sistema parodo laisvus laikus, iš kurių jis gali pasirinkti ir užsiregistruoti“, – pasakoja S. Gricienė.

Norint naudotis elektroniniais receptais skaitmeninių įgūdžių nereikia

Jau ne pirmus metus gyventojai noriai naudojasi ir elektroniniais receptais. Vis tik ne visi žmonės – o ypač tie, kuriems trūksta skaitmeninio raštingumo įgūdžių – žino, kaip išnaudoti visas su E. receptais susijusias galimybes.

„Manau, svarbu paminėti, kad norint pasinaudoti gydytojo išrašytu elektroniniu receptu net nereikia prisijungti prie E. sveikatos – pakanka nueiti į vaistinę, pateikti savo asmens dokumentą ir tada jau vaistininkas, patikrinęs sistemą, viską pamatys. Beje, šiandien žmogui, kuris nori įsigyti vaistų su elektroniniu receptu, net nereikia eiti į vaistinę – viską galima atlikti nuotoliniu būdu. Tai itin aktualu dabar – ligų sezonu, kai žmogus dėl prastos savijautos gali nenorėti ar negalėti keliauti iki vaistinės. Gyventojui tereikia bet kurioje platformoje prekiaujančioje vaistinėje į krepšelį įsidėti jiems išrašytus receptinius vaistus. Jie gali palyginti medikamentų kainas, priemokų dydžius, o savo užsakymą gauti tiesiog į namus“, – teigia pašnekovė.

O keliauti mėgstantys gyventojai jau gali gydytojo išrašytus elektroninius receptus panaudoti ir kitose šalyse – Latvijoje, Estijoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Portugalijoje bei Graikijoje. 

TAIP PAT SKAITYKITE