REXSAN

Aštuoni mitai apie mūsų sveikatą

Žmonių sveikata ilgus amžius buvo apipinta prietarais ir melagystėmis, bet nepaisant medicinos pažangos, keletas paplitusių mitų išlieka, rašo britų dienraštis „Telegraph”.

Gydytojas Claudius Galenas, gyvenęs maždaug 130 mūsų eros metais, liga vadino vieno iš keturių skysčių (juodosios tulžies, geltonosios tulžies, kraujo arba gleivių) perviršį žmogaus organizme. Tokios ligos dažniausiai buvo gydomos nuleidžiant kraujo arba išvalant žarnyną.

Nors medicina nuo to laikų daug pažengė, bet mitų apie mūsų sveikatą išliko.

Norėdami atsikratyti nepageidaujamų kilogramų ir pašalinti iš organizmo toksinus, gerkite daug vandens, venkite maisto, kuriame gausu angliavandenių – tai tik keletas XXI amžiaus sveikatos taisyklių, kurios neabejotinai pripažįstamos.

Taigi skirkime keleto sveikatos mitų faktus nuo prasimanymų.

1 mitas: mes turime išgerti 8 stiklines vandens per dieną

Šis sklandantis mitas – vienas populiariausių ir, anot gydytojo Jameso Le Fanu, tikrai melagingas teiginys.

„Šis mitas kilo iš holistinių teiginių, kad būtent tiek vandens reikia, jog iš organizmo būtų pašalinti visi toksinai”, – teigia J. Le Fanu.

Iš tikrųjų mums tereikia 0,75–1 litro vandens per dieną. „Jei mes viršysime šią normą, visas perviršis paprasčiausiai pasišalins iš organizmo”.

2 mitas: kai kurie maisto produktai neleidžia susirgti vėžiu

Nepaisydamas kalbų, kad neriebus maistas ir dažna mankšta padeda išvengti vėžio, gydytojas J. Le Fanu teigia, jog susirgimas vėžiu visada buvo ir išliks susijęs tik su žmogaus amžiumi.

„Susirgimo vėžiu tikimybė tiesiogiai priklauso nuo žmogaus amžiaus. Tai reiškia, kad tikimybė susirgti auga žmogui senstant. Taigi būtent amžius apibrėžia žmogaus polinkį sirgti vėžiu, o ne maistas ir sportas”, –sako J. Le Fanu.

Suderinta mityba ir mankšta, žinoma, svarbi gerai žmogaus savijautai, bet ji jokiu būdu negali būti laikoma tiesiogine priemone apsisaugoti nuo vėžio.

3 mitas: alkoholio ir antibiotikų maišyti nevalia

J. Le Fanu šį mitą vadina labiausiai paplitusiu nesusipratimu. „To manęs pacientai klausia labai dažnai ir jiems labai palengvėja sužinojus, kad alkoholis antibiotikų veiksmingumui tikrai nepakenks”,– tikina jis.

Britų Nacionalinė sveikatos apsaugos tarnyba visgi rekomenduoja vengti alkoholio vartojant kai kuriuos vaistus, nes tai gali sukelti pašalinį poveikį – galvos svaigimą, skausmą, bendrą blogą savijautą.

4 mitas: norėdami atsikratyti papildomų kilogramų venkite angliavandenių

Nebūtinai. Anot Maisto standartų agentūros (MSA) Didžiojoje Britanijoje, krakmolingas (turintis daug angliavandenių) maistas tukina tik tuomet, jei į jį pridedama papildomų riebalų (pvz., grietinė, sviestas ar margarinas).

Apskritai angliavandeniai turi du kartus mažiau kalorijų nei riebalai. Maistas, kuriame yra angliavandenių, turėtų sudaryti trečdalį suvartojamų maisto produktų, pataria MSA.

5 mitas: kompiuteris yra žalingas žmogaus sveikatai

Vargu. Ilgas darbas kompiuteriu gali sukelti nugaros raumenų patempimą ir akių nuovargį, bet svarbus ne pats kompiuteris, o tai, kad kompiuterio stalas ir kėdė atitiktų tam tikrus ergonominius standartus. Svarbu patogiai sėdėti ir nejausti nugaros ir akių įtempimo.

Tam, kad sumažintumėte akių įtampą, rekomenduojama kas dvidešimt minučių dvidešimčiai sekundžių atitraukti akis nuo kompiuterio ekrano. Ekrano apsaugos ir suoleliai kojoms taip pat labai naudingi siekiant išvengti ankščiau minėtų traumų.

6 mitas: po skutimo plaukeliai auga greičiau ir šiurkštesni

Tai gandas, kuris yra neabejotinai naudingas plaukelių šalinimo industrijai.

Anot JAV studijos apie pagrindinius sveikatos mitus, ataugę plaukeliai sukuria šiurkštumo jausmą, nes po skutimo jie atauga nebe smailūs kaip nenuskusti plaukeliai, o buki.

Saulė natūraliai išblukina plaukelius, taigi naujai išaugę jie atrodo tamsesni, bet tikrai taip nėra.

7 mitas: bloga mityba ir nehigieniškumas sukelia pūslelinę

Netiesa. Dauguma gydytojų sutaria, kad pagrindinis turintis įtakos pūslelinės atsiradimui veiksnys – hormonų gamyba, kuri paaiškina, kodėl ši liga yra tokia populiari tarp paauglių.

Kaip aiškina gydytojas J. Le Fanu, gydydami pūslelinę specialistai dažniausiai ne bando reguliuoti paciento mitybą, bet išrašo vaistų, reguliuojančių hormonų pusiausvyrą.

Žinoma, mes neteigiame, kad kai kuriems žmonėms mitybos raciono pakeitimas neturės poveikio jų odai.

8 mitas: pagrindinė geros savijautos taisyklė – toksinų šalinimas iš organizmo

Toksinų šalinimas iš organizmo – labai populiari ir brangi procedūra, itin paplitusi Vakarų valstybėse. Vyrai ir moterys moka milžiniškus pinigus už žarnyno valymo procedūras.

Anot gydytojų Simono Singho ir Edzardo Ernsto, žmogaus organizmas gali pats puikiai pasirūpinti toksinų šalinimu. Švelni mankšta ir daug vandens yra viskas, ko reikia žmogaus organizmui. O visa kita yra tik laiko ir pinigų švaistymas, teigia jie.



TAIP PAT SKAITYKITE