REXSAN

Asmens higiena gelbsti nuo parazitinių susirgimų

Panevėžio visuomenės sveikatos centras (toliau – Centras) informuoja, kad šiais metais Panevėžio apskrityje užregistruoti jau 4 retos parazitinės ligos – toksoplazmozės atvejai. Tiesiogiai žmogus šia liga užsikrečia kontaktuodamas su kačių ekskrementais per nešvarias rankas. Netiesioginiu būdu – vartojant nepakankamai termiškai apdorotą ar žalią mėsą, paruoštą iš kitų infekuotų gyvūnų, per užterštą vandenį, vaisius, daržoves, geriant nepasterizuotą infekuotų gyvulių pieną. Infekuota motina nėštumo metu per placentą infekciją gali perduoti vaisiui.

Toksoplazmozė yra vienas dažniausių pirmuonių sukeliamų parazitinių susirgimų, kurios inkubacinis periodas gali būti nuo 5 iki 23 dienų. Ligos pradžiai būdingas bendras silpnumas, galvos ir raumenų skausmai. Dažniausiai kliniškai toksoplazmozė pasireiškia kaklo, pakaušio, pažastų, kirkšnių limfmazgių padidėjimu. Padidėjus limfmazgiams gali atsirasti bendras silpnumas, karščiavimas, naktinis prakaitavimas, raumenų, gerklės, galvos skausmai. Galimas odos bėrimas, kepenų ir blužnies padidėjimas, širdies raumens, plaučių, smegenų, akių pažeidimai. Nors toksoplazmozė retai sukelia sunkius simptomus, tačiau tai labai pavojinga liga nėštumo metu.
Praėjusiais metais toksoplazmozė registruota Rokiškio ir Kupiškio rajonuose. Panevėžio apskrityje sergamumas šia liga siekė 0,10 atvejo/10 000 gyventojų, o Lietuvoje – 0,45 atvejo/10 000 gyventojų.

Siekiant išvengti kačių platinamų parazitinių ligų, Centro specialistai rekomenduoja kruopščiai laikytis asmens higienos. Plauti rankas muilu ir tekančiu vandeniu kiekvieną kartą prieš maisto gaminimą, valgį, po žalios mėsos ar daržovių lietimo. Neplautomis rankomis neliesti burnos nosies ir akių srities. Reguliariai valyti patalpas, kur vaikštinėja gyvūnai. Taip pat svarbu yra vengti kontakto su kačių išmatomis. Nėščioms moterims geriausia kačių priežiūrą perleisti kitiems šeimos nariams. Nežaisti su svetimomis ar valkataujančiomis katėmis. Saugoti dirvožemį ir vandenį nuo teršimo kačių išmatomis. Valgyti tik gerai išvirtą ar iškeptą mėsą. Ne mažiau svarbu tinkamai prižiūrėti smėlį ikimokyklinių ugdymo įstaigų žaidimų dėžėse ir gyvenamųjų namų kiemuose bei jas saugoti nuo užteršimo.

Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėjas Rimgaudas Markelis, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: rimgaudas.markelis@panevezys.vvspt.lt 

Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@panevezys.vvspt.lt

TAIP PAT SKAITYKITE