Paskutinis sveikatingumo mados klyksmas ─ organizmo valymas, rašo TimesOnline. Turbūt turite bent vieną pažįstamą, kuris kartą per mėnesį staiga nustoja valgyti normalų maistą ir pradeda maitintis vien bananais, moliu ar kokiu kitu „patraukliu” produktu, pavyzdžiui, Islandijos kerpe. Susitikus restorane, jis užsisako stiklinę vandens, laiko ją įsikibęs ir pavydžiai stebi, kaip tu doroji gardų kepsnį. Kai mandagiai pasiteiraujate ar skanus jo vanduo, jis kažkodėl susierzina.
Jūsų pažįstamas yra vienas iš daugelio tikinčių, jog detoksifikacinė dieta yra sveikas būdas iš organizmo išvalyti toksinus, atkeliavusius iš aplinkos. Šios dietos gali trukti nuo 48 valandų iki 21 dienų, ir dauguma jų reikalauja, kad būtų geriami itin dideli kiekiai vandens. Kai kurie žmonės laikosi šių griežtų režimų norėdami numesti svorio, o kiti ─ pravalyti kraują (ir tuo pačiu odą).
Dauguma gerbiamų mitybos ekspertų nuo pat pradžių abejojo detoksifikacinės dietos saugumu, bet paprastų vartotojų „radarus” abejonės aplankė tik išgirdus neseniai įvykusią Dawn Page istoriją. Ši moteris prisiteisė 800 000 svarų už ilgalaikę žalą, sukeltą jos smegenims, laikantis detoksifikacinės dietos. Dietologė Catherine Collins tvirtina, jog ji susiduria su daug pacientų, kenčiančių nuo šalutinių dietos poveikių. Didžiausi pavojai kyla, kai suvartojama daug vandens, bet labai mažai druskingų produktų.
Vienam pacientui trijų savaičių detoksifikacinė dieta sukėlė keturių dienų komą. Per daug skysčių ir per mažai druskų sutrikdo kraujo pusiausvyrą ir gali turėti labai skausmingų pasekmių. Collins teigia, kad šios dietos laikytis visiškai nerekomenduotina: ilgesnis dietos periodas gali būti labai pavojingas, o trumpesnis ─ nors ir nepavojingas, neturi ilgalaikio efekto sveikatai, tad negali padėti.
Kai kurie mokslininkai siūlo alternatyvą: ADF (angliškai ─ alternate-day fasting). Laikantis šio režimo vieną dieną valgoma kaip įprasta, o kitą ─ badaujama. ADF atrodo ypatingai patraukli tiems, kurie turi sunkumų laikydamiesi dietos ilgesniam laikui. Teigiama, kad šis būdas ne tik efektyviai naikina svorį, bet ir prailgina gyvenimo trukmę. Tyrimai Kalifornijos universitete rodo, kad, kas antrą dieną valgant perpus mažiau negu įprasta, mažėja riebalų ląstelės ir stiprėja mechanizmai, ardantys jas.
ADF veikimo principas yra paprastas. Keičiantis trumpiems bado ir valgymo periodams, kūnas yra teigiamai dirginamas ir įsijungia Sirt1 genas. Šis stiprina širdį ir padeda kūnui sueikvoti riebalus.
Ne visi dietologai palaiko ADF alternatyvą. Anot ADF priešininkų, ši dieta paprasčiausiai nėra praktiška. Tyrimai rodo, kad norint numesti svorį nebūtina taip kankintis, pakanka sumažinti vieno patiekalo dydį. Pavyzdžiui, žmonės, pietums suvalgę 200 kalorijų mažiau negu įprastai, nejautė poreikio kompensuoti šį trukumą vėliau.
ADF laikytis nepatogu ir dėl to, kad dienomis, kai gali sau leisti valgyti, privalai pasirinkti labai sveikus ir maistingus produktus. Tai labai keblu, ypatingai jeigu turi laiko tik į McDonalds užsukti.