Mūsų planetoje yra daugybė įdomių ir patrauklių vietų, kurias daug kas norėtų aplankyti. Tačiau yra ir tokių, nuo kurių geriau laikytis atokiau. Vengti jų reikia ne dėl to, kad ten nėra nieko įdomaus, o todėl, kad pabuvus ten gali kilti pavojus gyvybei. Amerikiečių ekologinis fondas „Blacksmith Institute” sudarė dešimties tokių vietų sąrašą.
Dzeržinskas, Rusija
Pagal ekologų ataskaitas, 1938–1990 metais Dzeržinske buvo palaidota daugiau kaip 200 000 tonų cheminių atliekų, įskaitant pačius pavojingiausius neurotoksinus. Miesto vanduo iš dalies apnuodytas dioksinais ir fenoliu, o užterštumas, anot turimų duomenų, saugų kiekį viršija 17 milijonų kartų. Šiandien mieste gyvena apie 300 000 gyventojų. Gyvenimo vidutinė trukmė 45 metai.
Kabvė, Zambija
Praėjusio šimtmečio pradžioje Kabvėje buvo aptikti didžiuliai švino ir kadmio ištekliai. Vėliau ten buvo pastatytos didelės įmonės šiems metalams perdirbti. Todėl šiandien oro užterštumas sunkiaisiais metalais leistiną normą viršija keturis kartus. Užsikrėtusių žmonių mieste jau daugiau kaip 250 000. Jie kenčia dėl stipraus kraujo apnuodijimo: dažnai vemia, viduriuoja, sutrinka inkstų veikla ir atrofuojasi raumenys.
La Oroja, Peru
Palyginti su kitais miestais, ši gyvenvietė nedidelė — joje gyvena tik 35 000 žmonių. Tačiau daugiau kaip 95 proc. gyventojų užsikrėtę sunkiomis ligomis, susijusiomis su per dideliu švino kiekiu kraujyje. Šios gyvenvietės teritorijoje pastatytos amerikiečių įmonės, perdirbančios tokias naudingąsias iškasenas kaip švinas, varis ir cinkas. Į atmosferą išmetamas milžiniškas kiekis sieros dioksido, todėl dažnai lyja rūgštūs lietūs.
Linfinis, Kinija
Linfinis — tai miestas Kinijos anglies pramonės širdyje Šensi provincijoje. Sieros dioksido ir kitokių kenksmingų dalelių ore kiekis daug kartų viršija normą. Jų tiek daug, kad oras pasidaro pilkas, net pablogėja matomumas. Mieste gyvena daugiau kaip 200 000 užsikrėtusių žmonių, sergančių pneumonija, plaučių vėžiu ir bronchitu.
Norilskas, Rusija
Norilskas laikomas viena iš labiausiai užterštų Rusijos vietų. Čia dažnai krenta juodas sniegas, o ore jaučiamas sieros kvapas. Norilske pastatytos didžiausios pasaulyje įmonės, perdirbančios sunkiuosius metalus: varį, šviną, nikelį, seleną ir cinką. Šiandien mieste gyvena maždaug 134 000 užsikrėtusių žmonių, sergančių kvėpavimo takų ligomis. Nuo 2001 metų užsieniečiams į miestą įvažiuoti draudžiama.
Sukinda, Indija
Šiame mieste veikia didžiausios pasaulyje chromo šachtos. Didelė dalis įmonių atliekų išpilama į upių ir ežerų vandenį, todėl beveik visose miesto vandens atsargose yra kancerogeninių medžiagų. Mieste gyvena daugiau kaip pustrečio milijono žmonių. Beveik 90 proc. gyventojų linkę į vėžinius susirgimus.
Tianžinis, Kinija
Tianžinis — Kinijos švino pramonės centras. Tai viena iš labiausiai užterštų Kinijos vietų. Švino koncentracija ore ir dirvoje leistiną normą viršija beveik 10 kartų. Švino kiekis javuose, augančiuose šioje vietovėje, normą viršija 24 kartus.
Vapis, Indija
Vapio miestas įsikūręs pramonės komplekso juostos, besidriekiančios 400 kilometrų, pabaigoje. Šiame mieste yra daugiau kaip 1 000 pramonės gamyklų. Gyvsidabrio kiekis Vapio gruntiniuose vandenyse normą viršija beveik 100 kartų, o oras perpildytas sunkiųjų metalų. Užsikrėtusių Vapio gyventojų, sergančių įvairiomis chroniškomis ligomis, skaičius šiais metais perkopė per 70 tūkstančių.
Sumgaitas, Azerbaidžanas
Sumgaitas — tai dar vienas chemijos pramonės centras posovietinėje teritorijoje. Šiandien jame gyvena daugiau kaip 275 000 žmonių, užsikrėtusių sunkiaisiais metalais, naftos atliekomis ir kitokiomis cheminėmis medžiagomis. Šiame rajone gimsta protiškai atsilikę ir kaulų ligomis sergantys vaikai.
Černobylis, Ukraina
Apie Černobylio tragediją buvo kalbama labai daug. Šiandien nuo spinduliuotės nukentėjusių žmonių šiame rajone yra 5,5 milijono. Branduolinė katastrofa, įvykusi 1986 metų balandžio 26 dieną, kai bandymų metu Černobylio atominėje elektrinėje dėl sprogimo išsilydė reaktoriaus branduolys, paskleidė šimtą kartų didesnę spinduliuotę nei atominės bombos, numestos ant Hirosimos ir Nagasakio.