Nors sergančiųjų gripu šiemet itin nedaug, ir epidemija bent jau kol kas tikrai negresia, medikai įspėja neprarasti budrumo ir tikrina, ar ligoninės yra pasiruošusios galimam ligonių antplūdžiui.
Sveikatos apsaugos ministerijos Specializuotos medicinos pagalbos skyrius ir Ekstremalių sveikatai situacijų centras įvertino, kaip sveikatos priežiūros įstaigų intensyvios terapijos bei reanimacijos skyriai pasirengę gripo pandemijai. Pandeminis gripas – tai gripo rūšis, atsirandanti kas keletą dešimtmečių ir sparčiai išplintanti daugelyje pasaulio valstybių ir regionų. Pandeminio gripo simptomai panašūs į įprasto gripo simptomus, bet dažniausiai yra stipresni ir gerokai pavojingesni žmonių sveikatai.
Paaiškėjo, kad gripo pandemijos atveju, net jei sirgtų ketvirtadalis gyventojų, Lietuvoje sunkiems ligoniams prireiktų iki 2,5 kartų ligoninių lovų daugiau, nei jų iš viso yra skirta sergantiesiems infekcinėmis ligomis. Todėl tikėtina, kad pandeminiu gripu sergančių pacientų gydymui būtų skirtos visos šalies asmens sveikatos priežiūros įstaigų lovos.
Kilus pandemijai, užsikrėtę pacientai dėl gripo komplikacijų turėtų būti gydomi įvairių profilių ligoninėse. Stacionarių asmens sveikatos priežiūros įstaigų vadovams siūloma iš anksto apskaičiuoti tikėtiną reanimacijos ir intensyvios terapijos bei kitų specialistų galimą sergamumą gripo pandemijos metu ir imtis visų būtinų priemonių efektyviai gydymo įstaigos veiklai užtikrinti ir visuomenei nuo šios sveikatai itin pavojingos ligos apsaugoti.
Per paskutinį šimtmetį pasaulyje siautėjo trys gripo pandemijos. Vadinamasis ispaniškasis gripas 1918-1919 metais nusinešė apie 30 mln. žmonių gyvybių, 1957-1958 metais kilo azijietiškojo gripo pandemija, kuri į kapus nuvarė 1 mln. žmonių, o nuo Honkongo gripo 1968-1969 metais mirė apie 4 mln. žmonių.