Netolerantiškais save laiko vos 5 proc. Lietuvos gyventojų, tačiau mažiau nei trečdalis galėtų dirbti ar bendrauti su kitos tautybės, seksualinės orientacijos ar turinčiais negalią žmonėmis, tai atskleidė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų centro „Vilmorus” rugsėjį atlikta Lietuvos gyventojų apklausa.
Apklausoje, kuri buvo atlikta Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, vadovaujančios Europos Bendrijų iniciatyvai „Equal”, užsakymu, dalyvavo per 1000 šalies gyventojų, vyresnių nei 18 metų, gyvenančių tiek didžiuosiuose, tiek mažesniuose šalies miestuose bei kaimuose.
Specialistų teigimu, tai yra vadinamasis užslėptas nepakantumas – kai žmogus mano ir tvirtina esąs tolerantiškas, tačiau iš tiesų palaiko įvairias stereotipines nuostatas ir vengia bet kokių kontaktų su kitokiais žmonėmis nei jis.
Pasak Vilniaus universiteto Socialinių mokslų daktarės Rūtos Žiliukaitės, netolerantiškų žmonių Lietuvoje ko gero yra daugiau, nei sakosi esą.
„Europos Sąjungos mastu atlikti tyrimai nustatė, kad Lietuvos gyventojų tolerancijos lygis yra kur kas žemesnis nei Europos Sąjungos vidurkis. Lietuvoje netgi pastebima tendencija, kad visuomenės pagarba tam tikroms socialinėms grupėms, tokioms kaip romai ar homoseksualai, ne didėja, o atvirkščiai – vis mažėja”, – pastebi R. Žiliukaitė.
Vyrai pripažįsta esą netolerantiški dažniau negu moterys (atitinkamai 7 ir 3 proc. apklaustųjų), bedarbiai – dažniau nei specialistai (atitinkamai 11 proc. ir 0 proc.), o kaimų ir miestelių gyventojai – dažniau nei vilniečiai (atitinkamai vidutiniškai 5 proc. ir 2 proc.).
„Būtent visuomenės tolerancija ir pakantumas yra viena prielaidų, užkertančių kelią diskriminacijai darbo rinkoje ir leidžiančių didžiajai daliai socialiai pažeidžiamų grupių įsidarbinti ir sėkmingai išsilaikyti darbo vietoje. Jei visuomenė nepakanti ir remiasi stereotipais, dalis socialiai pažeidžiamų žmonių atsiduria pašalpų gavėjų gretose, o tai nenaudinga ne tik jiems patiems, bet ir visuomenei”, – sakė Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento direktorė Nijolė Mackevičienė.