Famisano

Apie vyrų sveikatą: neprestižinės vyrų ligos

Akušerija ir ginekologija yra plati ir labai reikalinga medicinos sritis, kurioje dirba daug gydytojų, medicinos seserų ir kito personalo. Labai gerai, kad tiek daug dėmesio skiriama moterų lytinės srities sveikatai. O kaip gi vyrai? Ką daryti, jeigu vyrui atsiranda vyriškai intymių problemų. Tradiciškai vyrai kreipiasi į urologą. Gerai, jeigu jis kompetentingas išspręsti tas problemas. Bet taip būna toli gražu ne visada.. Vyrų lytinės ligos ne mažiau sudėtingos negu moterų, todėl reikia gydyti kruopščiai ir kantriai.

Kaip žinia, vyrai turi graikinio riešuto dydžio lytinę liauką vadinamą prostata, kuri vyrams kelia bene daugiausia rūpesčių. Yra manančių, kad prostatos forma labai primena širdį, dėl to kartais sakoma, jog prostata – antroji vyro širdis. Ir tai yra šventa teisybė, nes gerai funkcionuojanti prostata vyrui labai svarbi.

Norėdamas plačiau sužinoti apie įvairiame amžiuje vyrų tykančias prostatos ligas, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras svečiavosi daugeliui gerai žinomo urologo profesoriaus Balio Dainio klinikoje. Pokalbio su profesoriumi metu sužinojome apie pagrindines vyrus užklumpančias ligas: jaunuoliams dažniausiai pasitaikančiu prostatos uždegimu, 40-50 metų vyrus užpuolančia liga – gerybiniu prostatos išvešėjimu bei vyresniame amžiuje vyrų tykančia klastinga liga – prostatos vėžiu.

Profesorius pasakojo, jog prostatos ligoms, ypatingai prostatos vėžiui, atsirasti didelės įtakos turi šiuolaikinis gyvenimo būdas: mitybos įpročiai (greitas ir skanus maistas, daug gyvulinių riebalų, gausus raudonos mėsos (kiaulienos ir jautienos) vartojimas, gausus kiekis konservantų bei dažiklių, mažai daržovių bei augalinio maisto); rūkymas, padidintas kraujospūdis, cukraus bei cholesterolio kiekis.

Vairuotojai, dviratininkai nuolat sėdi „ant prostatos”, visą laiką ją traumuoja. Jų gyvenimo būdas yra prostatos ligų rizikos veiksnys,”- sakė profesorius. Prostatai „nepatinka” nuolat sėdintys, nejudantys, neaktyvūs, turintys antsvorio bei nutukę vyrai. Vieną iš veiksnių prostatos ligų sergamumo didėjimui profesorius įvardijo ir Černobylio katastrofą; „Kai sprogo Černobylis, švedai paskaičiavo (nors jie yra kur kas toliau negu Lietuva), kad per metus piktybinių auglių Švedijoje padidės 8000, tame tarpe ir prostatos. Mes šitą pamiršome, pasaulis – nepamiršo”.

Lietuvoje veikia ankstyvos prostatos vėžio diagnostikos programa, pagal kurią vyrams nuo 50 iki 75 metų, o nuo 45 metų tiems, kurių tėvai ir broliai sirgo priešinės liaukos vėžiu, PSA (prostatos specifinio antigeno testas) tyrimas kartą per metus atliekamas nemokamai.

Rytoj – pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena, Vilniaus visuomenės sveikatos biuras ragina visus vyrus labiau rūpintis savo sveikata ir, jeigu turi bent menkiausių nusiskundimų, nelaukti, nugalėti savo baimę ir pasitikrinti, užuot laukę kol prostatos ligos įveiks juos pačius. „Reikia šitą daryti, reikia, nes prostatos ligos paliečia daugumą vyrų. Visais amžiaus tarpais prostatos ligų rezultatas yra labai skausmingas. Jauniems vyrams pakenkia lytinei potencijai, darbingumui, nuotaikai, toks vyras ir šeimoj blogas. Paliečia ir vyro partnerę, žodžiu, sugadina gyvenimą ir kitam asmeniui ar net visai šeimai”- ragino B. Dainys. Profesorius sakė, jog vyrus reikia padrąsinti, pakalbėti su jais, jog tikrintis privalu, nes pasekmės paliečia ne tik vyrus, bet ir jų šeimas. Tyrimus darantys urologai stengiasi suteikti kuo mažiau diskomforto, bet tyrimas lieka tyrimu.



TAIP PAT SKAITYKITE