Nobel biocare

Akcija „Renkuosi gyvybę“ – 6033 žvakės negimusiems kūdikiams atminti

Šiandien 19 val. Kaune ir Vilniuje, Rotušės aikštėse, įsižiebs 6033 liepsnelės už negimusias gyvybes, o lapkričio pirmąją prie kapinių ir kituose Lietuvos miestuose socialinės akcijos „Renkuosi gyvybę“ savanoriai dalins žvakutes atėjusiems aplankyti artimųjų kapų ir kvies kiekvieną, įžiebiant liepsną, prisiminti negimusius vaikus.

Žvakės kaip susitaikymo su negimusiais ženklas

„Šia akcija nediskutuojame apie konkretų įstatymą, tiesiog atkreipiame dėmesį į negimusį žmogų, – sakė Laisvos visuomenės instituto vadovė, akcijos organizatorė Toma Bružaitė. – Norime pasakyti, jog atsimename tuos negimusius vaikus, jog jie yra mūsų visuomenės dalis.“ T. Bružaitė siūlo žvelgti į uždegtas žvakeles kaip į susitaikymo su negimusiais ženklą – kad būtų galima apsaugoti kitus ateityje. Pagal statistiką, Lietuvoje kiekvienais metais dėl aborto teisės gyventi netenka per 6000 žmonių. Negimsta viena iš penkių užsimezgusių gyvybių.

Pasak T. Bružaitės, taip pat akcija siekiama parodyti solidarumą abortą patyrusioms moterims. Jos patiria skausmą, netektį, galbūt gėdą ir neretai lieka vienos. „Nenorime jų smerkti ar kaltinti“, – sakė akcijos organizatorė, pabrėždama paramos ir atvirumo tokioms moterims būtinybę. Anot jos, abortą patyrusios moterys taip pat gali susitaikyti su negimusiais kūdikiais ir toliau iš naujo rinktis gyvybės kultūrą.

Tiesa laikrodžiu nematuojama

19 valandą Kaune ir Vilniuje bus pradedamos degti žvakutės, praeiviai bus kviečiami prie to prisidėti, trumpam stabtelti, pamąstyti, galbūt netgi padiskutuoti apie abortų problemą bei negimusio žmogaus gyvybės apsaugą su akcijos organizatoriais bei savanoriais. Šio renginio iniciatoriai – Laisvos visuomenės institutas, įsikūręs dar visai neseniai – šių metų vasaros pabaigoje. „Pagrindinis mūsų tikslas – kalbėti visuomenei apie esmines vertybes, nepriklausančias nuo to, kokiu laikmečiu ar kokioje kultūroje gyvename. Manome, kad laisva, tvirta, brandi visuomenė gina santuoką ir šeimą, saugo žmogaus gyvybę nuo pat pradžios iki natūralios mirties. Sąžinės bei religijos laisvė – taip pat tokios visuomenės elementai“, – sakė instituto vadovė Toma Bružaitė. Be jos, šios nevyriausybinės organizacijos steigėjai yra Vytauto Didžiojo universiteto dėstytojas, teisininkas Vygantas Malinauskas bei ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto dėstytojas, politologas Vincentas Vobolevičius.

„Šiandien visi turime savas tiesas, žinome, kas mums geriausia, kai kas nors pasako, kad yra dalykų, kurie nekinta, svarbūs visiems, nepriklausomai nuo to, kur ir kaip gyveni, dažnai kyla pasipriešinimas. Mes norėtume pasižiūrėti į tas esmines vertybes nauju žvilgsniu, paklausti, kuo mums jos naudingos, ar jas tikrai taip verta ginti ir saugoti, suprasti, kas nutinka jas nuvertinus ar nepakankamai įvertinus“, – instituto misiją apibūdino Toma Bružaitė. Socialinė akcija „Renkuosi gyvybę“ – pirmas šios nevyriausybinės organizacijos žingsnis, kuriuo norima atkreipti žmonių dėmesį į abortų problemą. Jo vadovė džiaugėsi, jog veikla pradedama tikrai nuo pradžių – nuo gyvybės. Taip pat minėjo, jog antras žingsnis turėtų būti konkretesni veiksmai. Ateityje institutas ruošiasi teikti informaciją apie visuomenėje vykstančius procesus, juos analizuoti, bendradarbiauti su politikais bei teisininkais, kad priimami sprendimai būtų kuo geresni Lietuvos žmonėms. „Mūsų tikslas – ne tik kalbėti, bet ir veikti“, – pridūrė T. Bružaitė.

Kuriant gyvybės kultūrą

Visuomenėje yra daugybė kitų problemų: vienais metais daug dėmesio skiriame savižudybėms, kitais – karui keliuose, tačiau, T. Bružaitės įsitikinimu, negalima pamiršti, jog vaikai negimę dėl abortų taip pat yra viena didžiausių visuomenės žaizdų. Pasitelkiant skaičių kalbą: 2012 metais Lietuvoje eismo nelaimėse žuvo 385 žmonės, nusižudė 922, dėl aborto negimė 6033 žmonės. Laisvos visuomenės instituto vadovės teigimu, būtina diskutuoti, kaip sumažinti šį didžiulį skaičių, kaip padėti moterims, svarstančioms apie abortą. „Dar negirdėjau, kad kas sakytų, jog abortas yra gėris, net jei žmogus pasisako už legalius abortus. Atvirkščiai – sakoma, kad abortas tikrai blogis“, – mitą apie teigiamą visuomenės nuomonę abortų klausimu neigė T. Bružaitė. Pasak jos, mirtis yra tragedija ir neverta slėptis už ideologinių ar politinių debatų, diskusijų apie žmogaus teises – gyvybė už tai daug svarbiau.

Laisvos visuomenės instituto vadovė pasakojo, jog jos sutiktos moterys, patyrusios abortą, buvo tam tikrų aplinkybių priverstos, nesirinko aborto kaip gėrio ar sąmoningos nepriklausomybės išraiškos. Anot jos, mes, kaip visuomenė, galime padėti toms moterims suvokti, kad lauktis vaiko nėra gėdinga ar problema. „Visuomenė, padedanti moterims, negalinčioms vaikelio išlaukti, išauginti, kuria gyvybės kultūrą – tuomet ne tik moteris, bet ir visa bendruomenė laukia vaiko, priima jį kaip brangintiną ir mylimą“, – mintimis dalinosi Toma Bružaitė. Lietuvoje jau esama iniciatyvų, kurios prisideda prie pagalbos moterims – pavyzdžiui, Vilniuje neseniai įsikūrė Krizinio nėštumo centras, Kaune toks jau veikia kurį laiką. Kitas dalykas – moteris palaikytų ir gyvybę branginantis bendras visuomenės požiūris, kai užsimezgusi gyvybė suprantama ne kaip ląstelių gniužulas ar būtybė be tapatumo, o žmogus.

Svarbus ir jaunimo ugdymas

Taip pat svarbus jaunų žmonių ugdymas lytinio tapatumo srityje: pokalbiai su jaunais žmonėmis apie tai, kam reikalingas lytiškumas, iš kur atsiranda vaikai ir panašiai – geriausia prevencija. „Lytiškumas skirtas santykiui, gyvybė yra natūrali žmonių meilės pasekmė. Jei nesi pasiruošęs vienam, reikėtų palaukti ir kito“, – sakė T. Bružaitė. Visai neseniai VDU paskelbė konkursą moksleiviams „Meilės formulė“, kuriuo kviečia jaunus žmones atsakingai žvelgti į meilę. Šeimos centrai rengia programą „Pažink save“, jos metu jauni žmonės diskutuoja su dar jaunesniais už save bei liudija savo gyvenimais tai, ką reiškia lytiškumas ir koks gražus bei sveikas gali būti santykis tarp vyro ir moters.

„Reikia įskiepyti jaunimui požiūrį, kad žmogus nėra prekė, produktas ar šalutinis poveikis. Kiekvienas naujas žmogus – brangi dovana“, – sakė T. Bružaitė ir pridūrė, jog šie dalykai svarbūs ir netikintiems žmonėms. Dėl žmogaus orumo galime sutarti visi. Apskritai Laisvos visuomenės institutas yra atskira nuo Bažnyčios iniciatyva, kuria siekiama kalbėtis ir su katalikais, ir su kitų konfesijų atstovais, ir su netikinčiais žmonėmis. Pasak T. Bružaitės, pamatinės, esminės vertybės turėtų rūpėti ne tik Bažnyčiai, bet kiekvienam brandžiam žmogui.

Informacija apie jau teikiamą pagalbą moterims, pasidariusioms abortą, sukaupta tinklalapyje gyvybė.lt bei facebook bendruomenėje, kur galima sekti naujienas apie gyvybės kultūros kūrimą Lietuvoje.

Parengė Rosita Garškaitė

Bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE