REXSAN

8 atvejai, kuriais nevalia ignoruoti skausmo

Raumenų skausmas būna dvejopas: toks, kurį galima toleruoti ir kuris praeina, ir toks, kuris reikalauja prisėsti ir įsiklausyti.

Nesugebėjimas atskirti vieno nuo kito gali sukelti rimtų sveikatos sutrikimų. Kai kurių sužeidimų ignoruoti negalima, nes viskas gali baigtis užsitęsusiu gydymu, po kurio dar ilgai negalėsi atsigauti.

Išmokęs juos atskirti ir žinodamas, kokiems įprasto skausmo tipams reikia skirti daugiau dėmesio, galėsi toliau ramiai treniruotis ir išvengti nemalonių traumų.

Tačiau turi įsidėmėti, kad šiame straipsnyje „Askmen” aprašo tipinius scenarijus, kurie toli gražu nėra šimtaprocentiniai medicininiai patarimai. Jei turi sveikatos problemų, bet nežinai, kas tiksliai tave kamuoja, nepatingėk apsilankyti pas gydytoją – kai kurių skausmų priežastis gali nustatyti tik profesionalai.

Štai aštuoni skausmo tipai, kurių ignoruoti negalima:

1. Staigus galvos ar kaklo skausmas

Jei pritūpęs kilnoji sunkumus ir staiga pajunti aštrų galvos skausmą, iš karto sustok ir pažiūrėk, kas nutiko. Skausmo priežastis gali slypėti dėl per didelio krūvio perkrautose kraujagyslėse, arba persitempusiuose raumenyse, kuriems per sunku įveikti kilnojamą svorį.

Jei esi vienas iš daugelio vyrų, sujungiantis pritūpimų darymą ir sunkumų kilnojimą į vieną pratimą, privalai žiūrėti į priekį ir visą laiką stengtis atpalaiduoti pečių ir kaklo raumenis. Jei užsimirši ir įsitempsi, šie raumenys perims dalį sunkumų svorio, o treniruotė baigsis sunkiu kaklo ir pečių raumenų patempimu.

2. Ypatingas tempimas kirkšnyse

Jei darydamas varginančius pritūpimus, mirties traukos pratrimus ar įtūpstus (kurie kirkšnių sričiai gali būti ypač pavojingi) pradėjai jausti staigų tempiantį skausmą kirkšnyse, laikas sustoti ir skirti šiek tiek dėmesio bei laiko skausmui numalšinti. Šio nemalonaus tempimo priežastis priklausomai nuo traumos rimtumo gali būti bet kas: paprastas mėšlungis ar net patemptas raumuo.

Jei bandydamas pakartoti pratimą dar kartą (pavyzdžiui, įtūpstus) jauti šiek tiek silpnesnį skausmą, tai gali reikšti, kad iš tikrųjų pasitempei vidinį šlaunies raumenį.

Raumenų skausmas po sunkumų kilnojimo sesijos yra savaime suprantamas dalykas, tačiau tokio tipo tempimas, beveik panėšėjantis į mėšlungį, reiškia, kad tikrai susižeidei, ir kad išvengtum daugiau žalos, privalai tuoj pat liautis daręs sužalojimą sukėlusį pratimą. Treniruotę tęsk darydamas skausmo nekeliančius pratimus, o baigęs sportuoti neužmiršk pratampyti sužeistos vietos raumenų. Jei yra galimybė, užsidėk šiek tiek ledo, kad sumažėtų nuo traumos atsiradęs patinimas.

Prieš pradėdamas treniruotis pilnu tempu, palauk keturias – septynias dienas, kol skausmas kirkšnių srityje visiškai praeis.

3. Aštrus nugaros skausmas

Kiekvienas sportininkas žino, kad negalima ignoruoti jokio nugaros skausmo, nes bet koks uždelsimas gali privesti prie chroniškos būklės. Jei besitreniruodamas pajunti aštrų tiesioginį nugaros skausmą, turi akimirksniu nutraukti pratimą, nes aštrus skausmas nugaroje yra vienas iš svarbiausių skausmo rūšių, į kurias negalima nekreipti dėmesio. Aštrus skausmas paprastai yra akivaizdus ženklas, kad kažkas negerai. Traumų spektras labai platus: pradedant stuburo iškrypimais, baigiant užspaustais nervais.

Darydamas daug pratimų, kurių metu sunkumus turi iškelti virš galvos (pavyzdžiui, rovimus, karinius spaudimus ir t.t.), nuolat apkrauni savo stuburą daug papildomo svorio.

Užtenka tik vieno netikslaus judesio, kad stuburo slankstelis pasislinktų į šoną. Priklausomai nuo iškrypusio slankstelio, tokia stuburo trauma gali sukelti skausmą visame kūne.

Taip nutikus, privalai kuo greičiau kreiptis į profesionalą kliniką. Gydytojai nustatys padarytą žalą ir paskirs tinkamą gydymą. Kol nesi visiškai sveikas apie sunkumų kilnojimą geriau net negalvoti. Gydymo metu svarbu ne tik nedaryti traumą sukėlusių pratimų, bet ir jokių sunkumų kilnojimo pratimų apskritai, nes stuburas yra visų judesių pagrindas. Kai turi stuburo problemų, apkraudamas savo kūną papildomu svoriu rizikuoji dar labiau sau pakenkti.

4. Kulkšnies skausmas bėgant

Daugelis bėgikų yra labai atsidavę savo sportui ir įpratę prie dažnai per treniruotes užklumpančio skausmo. Bandydamas priversti save nubėgti profesionaliems bėgikams įprastas distancijas, esi priverstas skausmo išvengti negalėsi ir tu.

Deja, tai reiškia, kad bėgikai taip įprato nereaguoti į skausmą ir toliau tęsti treniruotes, kad jiems sunku atskirti nereikšmingą skausmą nuo tokio, kuris gali sukelti rimtų sveikatos problemų.

Kai bėgdamas pradedi jausti skausmą kulkšnyse, kad atrodo, jog negali pilnai pėdos prispausti prie žemės, laikas sustoti ir sunerimti. Tai gali būti patemptų ar net nutrauktų raiščių ženklas. Palik tokią traumą be priežiūros, ir bėgimo takelį savaičių savaites matysi kaip savo ausis.

Kulkšnies sąnarį supa galybė raiščių ir sausgyslių. Užtenka vos vieno neatsargaus žingsnio, kad vieną iš jų pasitemptum. Norėdamas apsisaugoti nuo kulkšnies traumų, įsigyk porą patogių bėgimo batų ir bėk tik lygiais paviršiais, tačiau net ir elgdamasis pagal visus nurodymus, negali 100 proc. išvengti rizikos susižeisti. Jei bėgimas yra tavo aistra, privalai išmokti kreipti dėmesį į savo kūną ir neperžengti savo galimybių ribų.

5. Nenusakomas alkio jausmas

Vienas iš didžiausių daugelio vyrų gyvenimo tikslų yra ideali fizinė forma. Nepriklausomai nuo to, ar jie slapčia svajoja dalyvauti kultūrizmo varžybose, ar paprasčiausiai nori pasipuikuoti ilgų valandų sporto salėje rezultatais, norėdami pasiekti savo tikslą, jie dažnai prieina prie kraštutinumų.

Kai raumenys įgauna norimą formą, metas susimąstyti apie dietą ir pradėti rūpintis tuo, kas patenka į tavo skrandį. Jei savo valgymo įpročius vertini griežtai ir bent jau mėnesį ar daugiau laikeisi dietos, svarbu įsiklausyti, ką sako tavo kūnas.

Kartais po kurio laiko griežta dieta šiek tiek išbalansuoja hormonus ir žmogus pradeda jausti nežmonišką alkį, kurio nepavyksta numalšinti, kad ir ką bevalgytum. Pasiekus tokį lygį pasidaro aišku, kad kūnas bando kažką pasakyti ir būtų geriau bent savaitei ar dviem leisti sau pailsėti nuo varginančios dietos. Stiprų alkio jausmą greičiausiai sukelia hormonas leptinas, kuris reguliuoja riebalų kiekį organizme.

Ką daryti? Iš pradžių padidinti suvalgytų kalorijų skaičių ir toliau tęsti dietą. Ilgai lauktos pertraukos metu tavo kūnas atsigaus, o tu greičiausiai pastebėsi, kad pradėjus iš naujo laikytis dietos riebalai vėl pradės nykti, nes atsigavusio organizmo metabolizmas pradės veikti visu pajėgumu.

6. Galvos svaigimas

Dar vienas atvejis, kurio negalima ignoruoti treniruočių metu, – tai galvos svaigimas.

Galva dažniausiai pradeda svaigti atliekant pratimus, kurių metu privalai būti pusiau pasilenkęs, o jų pabaigoje atsistoti. Galvos svaigimas yra būdingas kai kurių sportuojančių žmonių savijautai, tačiau jei tai tęsiasi ilgą laiką, būtų protinga pasimatuoti kraujo spaudimą, nes silpnumas ir svaigstanti galva yra žemo kraujospūdžio požymiai.

Daugelis žmonių daro viską, kad apsisaugotų nuo per aukšto kraujo spaudimo, tačiau individai su per žemu kraujospūdžiu taip pat rizikuoja treniruotės metu nualpti. Turint omenyje, koks pavojus tykotų, jei apsvaigtum su štanga virš galvos, geriau iš karto į žemo kraujospūdžio problemą sureaguoti rimtai.

Vienas paprastas dalykas, kuriuo nesunku pasirūpinti, tai pakankamas druskos kiekis kraujyje. Tai nereiškia, kad reikia sūdyti kiekvieną suvartojamą maisto produktą. Paprasčiausiai nereikia jaudintis dėl per sūraus maisto, ir vartoti tiek druskos, kiek vartotum paprastai.

Jei esi fiziškai aktyvus ir neturi jokių sveikatos sutrikimų, šiek tiek daugiau druskos tikrai nepakenks, nes visą ją išprakaituosi sportuodamas.

Neužmiršk, kad druska nėra liaudies medicinos stebuklas, ir jei žemas kraujo spaudimas tave kankina jau kurį laiką, būtų daug protingiau kreiptis į gydytoją ir įsitikinti, kad nekamuoja rimtesni sveikatos sutrikimai.

7. Nepaliaujantis blauzdos skausmas

Blauzdos traumos yra dar viena dažna bėgikų sveikatos būklė, kuri laikui bėgant vis dažniau pasikartoja ir yra nuolatinės blauzdikaulių apkrovos rezultatas. Kai kada blauzdą ima skaudėti tik todėl, kad persitempei, ir toks skausmas praeina per kelias dienas. Tačiau jei tau blauzdikaulio uždegimas, prireiks ilgesnio ir rimtesnio gydymo.

Jei kankina skausmas blauzdos srityje, atkreipk dėmesį, į kiek laiko jis tęsiasi ir kur tiksliai yra skausmo šaltinis. Jei skausmas nesiliauja dvi savaites ar ilgiau, būtina apsilankyti pas traumatologą ir išsiaiškinti, kas negerai.

Nesuteikus deramos pagalbos, nesudėtinga trauma gali baigtis blauzdikaulio lūžiu.

8. Ilgalaikis nuovargis

Galiausiai, negalima ignoruoti ilgai nepraeinančio nuovargio. Jei net ilgiau miegodamas, pakeitęs dietą, kelias dienas nesportavęs, ar kitaip ilsėdamasis vis tiek jautiesi pavargęs, gali būti tikras, kad esi labai smarkiai persitempęs.

Nemažai vyrų įpratę nereaguoti į skausmą ir nuovargį, taigi ne paslaptis, kad daugelis jų persistengia planuodami treniruočių intensyvumą ir režimą.

Jei jautiesi lyg vienintelis tave dominantis dalykas yra prakaito liejimas sporto salėje, o kitiems dalykams, kurie seniau tau teikdavo džiaugsmo ir malonumo, nebeturi motyvacijos, akivaizdu, kad intensyvios treniruotės padarė savo. Nuolatinis nuovargis taip pat gali reikšti, kad jau metas leisti sau nors trumpai pailsėti, nes užsitęsusi intensyvi fizinė veikla be jokios pertraukos sekina tavo organizmą ir sulėtina gerų sportinių rezultatų siekimo procesą.

Priklausomai nuo išsekimo lygio, pilnai atsigauti nuo persidirbimo prireiks nuo dviejų savaičių iki kelių ilgų mėnesių, taigi kuo anksčiau atkreipsi dėmesį į nepraeinantį nuovargį, tuo greičiau galėsi pradėti ir vėl treniruotis pilnu tempu.

Atsikratyk skausmo

Žinodamas skausmo sukeliamas pasekmes, neignoruok jo nei sporto salėje, nei kur nors kitur. Kiekvienas vyras, galintis iškęsti didžiausius skausmus, vertas pasididžiavimo, tačiau kartais labai svarbu atskirti nereikšmingą skausmą nuo tokio, kuris gali taip pakenkti tavo sveikatai, kad net ilgiausiai užtrunkantis gydymas ir brangiausi vaistai nepadės atgal atsukti laiko.



TAIP PAT SKAITYKITE