Žmonės vis dažniau skundžiasi nugaros skausmais. Nieko nuostabaus — tik pažvelkite, kokia poza mes skaitome, dirbame, valgome, ilsimės.
Prie stalo: raidė „z”
Jeigu yra galimybė atsisėsti, niekas nestovi — nei poliklinikoje, nei troleibuse, nei eilėje pas notarą. Į stovinčius viešajame transporte keleivius žiūrima geriausiu atveju su gailesčiu, blogiausiu — su pasipuikavimu. O pagailėti reikėtų sėdinčiojo, nes sėdint stuburui tenka 6-8 kartus didesnis krūvis. Ir jis tuo didesnis, kuo labiau sėdinčiojo nugara panaši į raidę „z”. Taigi taisyklinga poza — vienintelė galimybė „stalo ir kėdės” darbuotojams bent trumpam palengvinti stuburo likimą.
Kokia poza taisyklinga? Susilenkite per juosmenį, išsitieskite ir nuleiskite pečius, pakaušis turi „žiūrėti” aukštyn. Iš pradžių bus nepatogu, bet jeigu porą savaičių save kontroliuosite, kūnas įpras, ir būsite nušovę du zuikius — taisyklinga laikysena išliks ir vaikštant.
Lysvėje: plantacijos vergas
Žinoma, susilenkęs daržininkas lysvėje atrodo fotogeniškai. Tačiau vieną kartą atsitiks taip, kad jis arba nebeatsities, arba bus priverstas palikti daržą kartu su greitosios pagalbos brigada. Geriausia ravėti ar sodinti atsiklaupus ant kelių. Tačiau gydytojai daržininkams pataria įsigyti mažą suolelį (geriau su atlošu, bet tinka ir žema tvirta dėžė) ir sodinti ar ravėti piktžoles sėdint — už tai nugara jums padėkos.
Ūkyje: nelaiminga skalbėja
Jeigu nenorite kenkti savo stuburui, niekada nedarykite dviejų dalykų: nestovėkite skalbėjos poza ir nekelkite sunkumų nepritūpę. Kai žmogus tiesiai stovėdamas pasilenkia į priekį — net be jokių svorių, — slankstelių tik stuburo juosmens srityje spaudimas padidėja 2-3 kartus. Ką kalbėti apie ilgą buvimą tokia poza!
Jeigu reikia pasilenkti į priekį, pritūpkite — tai taikoma ir valant vonią, ir plaunant grindis, ir perstatant sunkius daiktus. Lyginant skalbinius arba skalbiant rankomis, būtina, kad lenta ar vonelė tiesiogine prasme būtų po ranka, kad nereikėtų jos siekti, pasilenkti ir bent šiek tiek įtempti nugarą. Beje, tą patį galima pasakyti ir apie dantų valymą — žiūrėkite tiesiai, o ne į kriauklę.
Prie televizoriaus: bananas tinginys
Pasiekę lovą, mes tuojau pat užimame banano pozą — patogiausią, bet pražūtingą stuburui. Kojos atpalaiduotos ir ištiestos, pasmakrė remiasi į krūtinę, nugara prasmenga į pagalvę — tai liaudis vadina „žmogus ilsisi”. Beje, tokia pačia poza jis dažniausiai vairuoja automobilį ir skaito. Norite atsiremti pavargusia nugara? Prašom, tik turite remtis į ką nors tampraus, o stuburas ir klubai turi sudaryti statų kampą. Arba geriau atsigulkite — tai kur kas „fiziologiškiau”, nei bet kuri sėdima poza.
Lovoje: veidu į pagalvę
Miegant poza neturi didelės reikšmės — labai nepatogia poza vis tiek neįmanoma užmigti. Tik nelabai naudinga miegoti ant pilvo, bet tai jūs ir patys suprasite, kai nubusite skaudama galva (dėl pasunkėjusios venų kraujotakos) ir patinusiu veidu. Patartina miegoti ant nugaros arba ant šono — gemalo poza. Beje, jeigu vargina stuburo skausmai, geriausia užmigti gemalo poza pasidėjus tarp kelių pagalvę.
Netiesa, kad miegoti ant kairiojo šono kenkia širdžiai. Širdžiai nesvarbu, kokia poza miegosite — ji tvirtai „įsitaisiusi” krūtinėje. Svarbu tik stuburui: jeigu kairiajame šone jaučiate diskomfortą arba skausmą, yra 99 proc. tikimybė, kad tai susiję būtent su stuburo problemomis!
Pasirodykite gydytojui, jeigu…
* tiesiai (jūsų manymu) atsistojus prieš veidrodį, jums atrodo, kad pečiai yra skirtinguose aukščiuose;
* jums atrodo, kad kaklas sutrumpėjo
* iš darbo grįžtate skaudama galva;
* pastebėjote, kad visą laiką galva pakrypusi į šoną;
* skauda krūtinę, bet kardiologas teigia, jog širdis sveika;
* sėdėdami prie stalo pastebite, kad nuolat sukinėjatės ir niekaip nerandate patogios pozos.