Krikščionių medicinos centras

Įdegio kremas nepadeda apsisaugoti nuo vėžio

Šveicarų mokslininkai įspėja, kad kaitinantis saulėje būtina naudoti tokį kremą, kurio faktorius (SPF) didesnis ir teptis juo kuo dažniau. Paaiškėjo, kad kremas nuo saulės nepakankamai apsaugo odą nuo pavojingojo ultravioletinio spinduliavimo, kuris gali sukelti vėžį. Visiškai apsaugoti nuo vėžio rizikos gali tik kailis arba toks tankus audinys kaip džinsinis.

Britų medicinos interneto tinklalapyje „The Lancet” Ciuriko (Šveicarija) Triemlio klinikos mokslininkai paskelbė straipsnį, kuriame apibendrintas jų atliktas tyrimas, skirtas apsaugai nuo pražūtingo saulės poveikio. Šveicarų mokslininkai palygino apie 500 atskirų tyrimų, kuriuose tirti apsaugos nuo saulės būdai. Jų darbo išvada nėra palanki kosmetikos gamintojams – kremas nuo saulės yra pati neveiksmingiausia apsaugos priemonė.

Straipsnyje teigiama, kad kremas gali padėti apsisaugoti nuo lengvų nudegimų ir nesunkių odos vėžio formų, bet jis neveiksmingas saugantis nuo pavojingiausių odos vėžio formų, pavyzdžiui, melanomos.

Lengvi lininiai ir medvilniniai drabužiai taip pat nepakankamai saugo, o jeigu jie šviesūs ar šlapi, gali net padidėti pavojingo spinduliavimo poveikis.

Remdamiesi savo tyrimo duomenimis, mokslininkai rekomenduoja saulėtą vasaros dieną dėvėti ilgus drabužius iš tankaus audinio, pavyzdžiui, džinsinio, ir dėvėti plačiabrylę skrybėlę, o jei įmanoma, tada, kai esti intensyviausias saulės spinduliavimas išvis neiti į lauką.

„Savaime suprantama, negalime rekomenduoti paplūdimyje nešioti kailinių, – „BBC” sakė tyrimo vadovas Stivenas Loutenschlageris, – tačiau reikia prisiminti, kad paplūdimyje ne visi marškinėliai pakankamai saugo nuo ultravioletinio spinduliavimo”.

Mokslininkai pripažįsta, kad ne kiekvienas saulės vonių mėgėjas bus pasirengęs vadovautis jų rekomendacijomis. „Kremas nuo saulės daugeliui žmonių gali atrodyti priimtiniausia apsaugos priemonė dėl įvairių priežasčių, pavyzdžiui, noro gražiai įdegti ar atsipalaiduoti saulutėje, – teigia S. Loutenschlageris. Tokiu atveju mokslininkai siūlo negailėti apsauginio kremo ir pataria būtinai pasitepti juo dar prieš išeinant į saulę. Jie įspėja, kad jokiu būdu negalima piktnaudžiauti apsauginiu kremu, siekiant iki maksimumo „ištempti” kepinimosi saulėje laiką.

„Cancer Research UK” fondo, kuris finansuoja onkologinius tyrinėjimus, Didžiojoje Britanijoje atstovė dr. Ket Arni apie šį tyrimą sakė: „Jis patvirtino tai, ką mes jau ir anksčiau žinojome. Tiesiog dauguma žmonių netinkamai naudoja apsauginį kremą nuo saulės – juo tepasi nereguliariai, taip pat nepasitepa pakartotinai po maudynių. Kai kurie žmonės įsitikinę, kad pakanka kartą per dieną pasitepti kremu, ir gali gulėti saulėje kiaurą dieną tarsi po neregimu skydu.

„Cancer Research UK” rekomenduoja karščiausią vasaros dienos dalį – nuo 11 val. iki 15 val. – stengti daugiau būti šešėlyje, o būnant saulėkaitoje vilkėti marškinėlius, dėvėti plačiabrylę skrybėlę, taip pat nepamiršti tamsių akinių. Patariama rinktis apsauginį kremą, kurio faktorius (SPF) – ne mažiau kaip 15.



TAIP PAT SKAITYKITE