Gausus prakaitavimas vargina daugelį žmonių. Kaip tokiu atveju pasirūpinti švara ir higiena? Kokias priemone naudoti? Apie tai kalbamės su Plastinės, rekonstrukcinės ir estetinės chirurgijos specialistu Dainiumi Balčiūnu.
Kodėl prakaituojame?
Gausesnį prakaitavimą sukelia ne tik fizinis, bet ir emocinis perkaitimas. Be to, nemalonią kūno reakciją provokuoja ir infekcinės ligos. „Šiek tiek prakaituoti turime visi, ir tai normalu, — aiškina D.Balčiūnas. — Problemų atsiranda tada, kai prakaitavimas ima trukdyti užsiimti kasdienine veikla, jaučiate diskomfortą. Ypač prakaitą paskatina stresas, įtampa, nervingumas, tačiau tokių dalykų dažnai nemokame valdyti. Vadinasi, belieka šalinti viso to pasekmę — prakaitavimą.”
Kas prakaituoja daugiau: vyrai ar moterys? „Paprastai vyrai. Moteris šis nemalonumas ypač vargina menopauzės metu. O prakaitavimas, kurį sukelia stresas, vargina abiejų lyčių atstovams”, — sako ekspertas.
Sveiko suaugusio žmogaus organizmas per dieną išskiria nuo vieno iki pusantro litro prakaito. O per gausiai prakaituojančiojo — nuo dviejų iki penkių kartų daugiau! Tiesa, aktyviai sportuojant galima išprakaituoti daugiau nei 10 litrų prakaito per dieną. Nuolat gausiai prakaituojanti oda netenka apsauginio lipidų sluoksnio, todėl būna neatspari infekcijomis. Ypač tai pasakytina apie delnų ir padų odą.
Botulino toksino injekcijos
„Vienintelis vaistas, galintis pusmečiui pašalinti prakaitavimo problemą, yra botulino toksino injekcijos, — sako D.Balčiūnas. — Jokios kitos priemonės gausaus prakaitavimo problemų neišsprendžia.”
Botulino toksinas estetinėje chirurgijoje pradėtas naudoti nuo 1987 metų. Dažniausiai šis preparatas naudojamas raukšlių profilaktikai. „Šiuo atveju tam tikra preparato dozė įšvirkščiama ne į raumenį, kaip daroma koreguojant raukšles, bet po oda, — aiškina specialistas. — Botulinas sustabdo nervinių ląstelių galūnių, veikiančių enkrinines liaukas, funkcionavimą ir slopina jas apie 6 mėnesius. Kartais efektas trunka ir gerokai ilgiau. Veikimo būdas paprastas — atlikus injekciją, liaukutės tiesiog nustoja veikti. Jų veikimas atsinaujina, kai baigiasi preparato veikimas.”
Pasak D.Balčiūno, iki šiol nėra pastebėta jokio šalutinio botulino injekcijų poveikio. Šiai procedūrai ryžtasi ir vyrai, ir moterys. Nerekomenduotina ji tik besilaukiančioms moterims, nes nėra atlikta jokių tyrimų, kaip botulino injekcijos veikia kūdikį.
„Ši procedūra yra pakankamai skausminga, jei kalbame apie injekcijas į padus, nes juose yra itin daug nervų galūnių, — sako D.Balčiūnas. — Atliekant injekciją į pažastį beveik neskauda, jaučiamas tik nestiprus dilgčiojimas. Procedūra trunka kelias minutes.”
Alternatyvos injekcijai
Butolino injekcijos, nors ir efektyvios, tačiau ne kiekvienam prieinamos, nes yra ganėtinai brangios. Tad kokių yra kitų prakaitavimo šalinimo metodų? „Tepalai, kremai, antiperspirantai veiksmingai veikia tuos žmones, kurie prakaituoja mažai arba vidutiniškai, — sako gydytojas. — Siekiant sėkmingai kovoti su prakaitavimu, reikėtų išmokti valdyti savo organizmą streso metu, tačiau tai pavyksta toli gražu ne kiekvienam.”
Vaistinių ir kosmetikos parduotuvių siūlomų tepalų, kremų, antiperspirantų sudėtyje yra aliuminio. Tai yra medžiaga, kuri mažai ir vidutiniškai prakaituojantiems žmonėms užkemša prakaito liaukas, apsaugo nuo prakaitavimo ir apsunkina bakterijų vystymąsi. Tačiau tokios priemonės prakaitavimo nepanaikina, tik padeda jį reguliuoti.
„Dezodorantai prakaitavimo nestabdo, bet panaikina nemalonų kvapą, — pastebi D.Balčiūnas. — O naudojantis jais neteisingai, galima sukelti papildomų problemų. Sakykim, jei dezodorantas purškiamas prieš tai nenusiprausus, ant nešvarios odos, jis užkemša prakaito liaukų latakėlius ir gali sukelti pūlingą odos uždegimą. Pažastų oda yra itin jautri, tad būkite atsargūs. Atsargiai naudokite dezodorantus, jei oda neseniai depiliuota.”
Jei norite atsikratyti ne tik nemalonaus kvapo, bet ir sumažinti prakaitavimą, rinkitės antiperspirantus, kuriuose yra metalo druskų. Antiperspirantų yra rutulinių ir purškiamųjų, kai kurie turi kvapiųjų medžiagų. Jie slopina ilgalaikį prakaitavimą, patikimai sumažina prakaito gamybą ir apsaugo nuo nemalonaus kvapo, bet mažai gelbsti esant itin gausiam prakaitavimui.
Beje, svarbu pasirinkti priemonę atsižvelgiant ir į odos tipą. Jautriai odai reikėtų ieškoti švelnesnių, bekvapių priemonių, kurių sudėtyje nėra dažiklių ar sintetinių priedų. Tiesa, kiek viena ar kita priemonė padės būtent jums, pasakyti negali niekas, tad belieka išmėginti kelias ir pasirinkti tinkamiausią.
Pasirūpinkime kojomis
Kad nekiltų alergija, gausiai prakaituojantiems žmonėms patariama vilkėti natūralaus pluošto drabužius. Ši taisyklė taikytina ir kojinėms, ypač vyriškoms. Jas būtina skalbti ir keisti kasdien. Taip pat patartina avėti natūralios odos batus.
Vakare patartina kojas mirkyti vėsiose vandens vonelėse, įbėrus nedidelį kiekį druskos, o po jų patepti kojas specialiais nuo prakaitavimo apsaugančiais kremais. Jų galite įsigyti vaistinėje.
Kiekvieną rytą, nusiprausę po dušu, naudokite vėsinamuosius pėdų purškiklius, specialius dezodorantus, kurie stabdo kojų prakaitavimą.
Dar keli patarimai
* Nė viena priemonė neapsaugos nuo nemalonaus prakaito kvapo, jei pamiršite įprastas švaros procedūras.
* Jei gausiai prakaituojate, venkite stiprios kavos, alkoholio, gėrimų, kurių sudėtyje yra kofeino.
* Venkite riebaus, aštraus maisto, nes nuo jo prakaitas įgyja nemalonų kvapą. Valgykite daugiau vaisių bei daržovių.
* Įvairūs dezodorantai kūną veikia išoriškai ir paties prakaitavimo nemažina, o tik maskuoja, prislopina prakaito kvapą. Jei norite sumažinti ir patį prakaitavimą, naudokite antiperspirantus.
* Susitaikykite su tuo, kad organizmas per odą privalo pašalinti nereikalingus skysčius, tad visiškai atsikratyti prakaitavimo neįmanoma.
* Jeigu ryžotės botulino injekcijoms, nebijokite, kad kūnas nebegalės pašalinti prakaito iš organizmo. Ši injekcija neuždaro prakaito pasišalinimo kelių, o tik sustabdo prakaitavimą tam tikrose vietose — pažastyse, delnuose, pėdose, t.y. ten, kur jis sukelia didžiausią diskomfortą ir nemalonų kvapą.