Gaidelis

Tikrinamos importuojamų maisto produktų siuntos iš Kinijos

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba atlikdama sustiprintą valstybinę kontrolę, tikrina, ar į Lietuvą nebuvo įvežta negyvūninių maisto produktų iš Kinijos, kurių sudėtyje galėtų būti pieno miltelių.

Šiandien Tarnybos inspektoriai patikrinimo metu nustatė, kad UAB „Angolita” importavo 2 tonas zefyrų ir kelias tonas konditerijos gaminių iš Kinijos. Siekiant užtikrinti, kad į rinką būtų teikiami tik saugūs maisto produktai, inspektoriai paėmė gaminių mėginius tyrimams Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Maisto laboratorijoje.

„Visuose Europos Sąjungos, taip pat ir Lietuvos, pasienio veterinarijos punktuose 100% kontroliuojami sausainiai, šokoladai kiti konditerijos gaminiai, kurių gamybai naudojami pieno milteliai”, – tvirtina Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius ir vyriausiasis valstybinis veterinarijos inspektorius Kazimieras Lukauskas.

Pasak K. Lukausko, įvežtuose iš Kinijos maisto produktuose laboratoriniais tyrimais nustačius melamino kiekį didesnį nei 2,5 mg/kg juos bus draudžiama teikti rinkai bei nurodyta saugiai sunaikinti.

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) atliko rizikos tyrimus ir nustatė, kad konditerijos gaminiuose panaudoti pieno milteliai su melamino priemaišomis nėra žalingi žmogaus sveikatai, jeigu šios cheminės priemaišos kiekis neviršija 2,5 mg/kg.

Iki šios dienos Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis konditerijos gaminių, šokolado, sausainių ar bandelių, kurių gamybai dažniausiai naudojami pieno milteliai, į Lietuvos rinką iš Kinijos importuota nebuvo.

Pieno produktai iš Kinijos į Europos Sąjungos valstybes neįvežami, nes šioje šalyje nėra Europos Sąjungos (ES) patvirtintų pieno perdirbimo įmonių. Siekiant užtikrinti, kad į ES rinką nepatektų nesaugūs produktai Europos Komisija (EK) priėmė sprendimą dėl kinietiškų maisto produktų kontrolės ir uždraudė kūdikių ir vaikų pieno mišinių importą iš Kinijos.

Toks sprendimas – ES reakcija į didelį rezonansą pasaulyje sukėlusį maisto saugos pažeidimo atvejį, kuomet į vaikams skirtus pieno produktus buvo dedama toksinė medžiaga – melaminas. Kinijoje tūkstančiai vaikų susirgo, yra ir mirties atvejų.

Europos Komisijos  Maisto grandinės ir gyvūnų sveikatos nuolatinis komitetas pabrėžė, kad labai svarbu visoms ES valstybėms narėms vykdyti vieningą kontrolę ir imtis suderintų veiksmų rinkos priežiūroje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba yra įtraukta į Europos Komisijos skubiųjų pranešimų apie nesaugius maisto produktus ir pašarus sistemą (RASFF). Šios sistemos pagalba užtikrinamas operatyvus informacijos apie nesaugius maisto produktus ir pašarus perdavimas visoms prie sistemos prisijungusioms šalims. Tokiu būdu užkertamas kelias nekokybiškų produktų platinimui Europos Sąjungos rinkoje.

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba per RASFF sistemą gavo pranešimus apie Olandijoje, Italijoje, Vokietijoje melamino nustatymą konditerijos gaminiuose, šokoladiniuose sausainiuose importuotuose iš Kinijos.

Importuotojams, įvežusiems nesaugius šiuos produktus, skiriamos baudos, o produktai, neatitinkantys jiems keliamų maisto saugos ir kokybės reikalavimų, grąžinami tiekėjams arba sunaikinami.

Melaminas – cheminė medžiaga, naudojama trašų, plastikinių ir ugniai slopinti skirtų priemonių gamybai ir jokiu būdu neskirta maisto pramonei. Jis naudojamas poliuretano gamybai. Melaminas susidaro gamybos metu ir paprastai naudojamas, kaip filtras ar valymo medžiaga.


Maisto ir vet. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE