Eurovaistinė

Lietuvoje – ES neregistruoti vaistai iš JAV?

Sveikatos apsaugos ministras Raimondas Šukys išleido įsakymą, kuriuo Europos Sąjungoje neregistruotiems vaistams atkelti vartai į Lietuvos rinką.

Iš Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) tokių vaistų bus perkama maždaug trejus metus.

Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) nusilenkė Jungtinių Amerikos Valstijų ambasadai Lietuvoje. Pastaruosius keletą metų ambasada ragino SAM apeiti kai kuriuos teisės aktus ir atspariajai tuberkuliozei gydyti nupirkti Europoje neregistruotų amerikinių vaistų.

Atkreipti dėmesį į PSO „Green Light” programą ministerijos ne kartą prašė ir ambasadorė Lietuvoje Anne E. Derse. Sveikatos apsaugos ministras R. Šukys pagaliau tai padarė.

Praėjusį mėnesį jis brūkštelėjo įsakymą, kad šių vaistų laikinai – iki 2014-ųjų pabaigos – būtų tiekiama Lietuvos rinkai.

Keturi JAV gaminami preparatai, kurių patento apsaugos laikas jau yra pasibaigęs, bus perkami iš Pasaulio sveikatos organizacijos.

Pasak ministro R.Šukio, Lietuvą PSO yra įrašiusi tarp 18 pasaulio šalių, kuriose grėsmingiausia vaistams atsparios tuberkuliozės epidemiologinė padėtis.

Rado aplinkkelį

Pagal PSO „Green Light” programą, vaistais prekiauja Tarptautinė vaistų asociacija IDA, paprastai besidarbuojanti tik besivystančiose šalyse.

Jos aprūpinamos vaistais, skirtais ŽIV/AIDS, maliarijai ir tuberkuliozei gydyti.

Tačiau nė vieni iš keturių ministro įsakyme išvardintų vaistų nėra registruoti Lietuvoje ar Europos vaistų agentūroje.

Be to, nupirkti vaistų Valstybinė ligonių kasa (VLK) paprastai gali tiktai skelbdama viešųjų pirkimų konkursą. To reikalauja ir Lietuvoje galiojantys teisės aktai.

Bet šiuo atveju buvo pasirinktas kitas kelias. Pernai gruodį patvirtinta 2011-2014 metų tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės programa. Šie vaistai ministro įsakyme tapo būtinieji – tokie, be kurių ligonių būklei kiltų dar didesnė grėsmė.

Keistoki sutapimai

Tačiau ar jie tikrai būtini? Juk R. Šukys brūkštelėjo parašą po įsakymu tuo metu, kai Valstybinė ligonių kasa jau buvo paskelbusi viešųjų pirkimų konkursą įsigyti vaistų, skirtų atspariajai tuberkuliozei gydyti.

Konkurso būdu perkami tik registruoti vaistai. VLK duomenimis, jis dar nesibaigė.

Anot VLK atstovo Kazio Žilėno, vaistams, skirtiems atspariajai tuberkuliozei gydyti, numatyta išleisti 2,6 mln. litų.

Tiek pinigų šįmet skirta pagal Tuberkuliozės profilaktikos ir kontrolės 2011-2014 metų programą. VLK planuoja, kad konkurso būdu perkamų vaistų kiekio pakaks vieniems metams.

Ar tikrai pirks pigiau?

VLK specialistai, remdamiesi kainų apklausos duomenimis, apskaičiavo, jog perkant vaistus iš IDA, o ne iš Lietuvos didmeninių farmacijos įmonių, per metus būtų išleidžiama 500-600 tūkst. litų mažiau.

Tačiau iš IDA įsigyjamų vaistų kaina priklauso ir nuo JAV dolerio kurso, ir nuo kitų rinkos sąlygų. Be to, IDA vaistus pristato tiktai į konkrečią vietą: logistikos išlaidos į IDA pateikiamas kainas neįskaičiuojamos.

Nederino veiksmų?

Andrejus Rudanovas, farmacijos teisės ekspertas

„Laikinai tiekti Lietuvos rinkai neregistruotus, bet pacientams būtinus vaistus teisę suteikia ir 2001 m. išleista ES direktyva, ir Farmacijos įstatymas.

Viešuosius vaistų pirkimus organizuoja ir vykdo VLK. Ir ministro įsakymo, ir VLK vykdomų pirkimų tikslas – užtikrinti, kad pacientai laiku būtų aprūpinti būtinaisiais vaistais.

Ministro įsakymas pasirodė kaip tik tuo metu, kai VLK jau buvo paskelbusi konkursą, tad galima svarstyti apie proceso valdymą: ar šiuo atveju tikrai vertėjo išleisti įsakymą?

Norint atsakyti į šį klausimą, derėtų įvertinti, ar šiuo metu yra poreikis vaistų, kurie būtini atspariajai tuberkuliozei gydyti. Jeigu jų yra, tai kiek? Ar nebūtų sutrikęs pacientų aprūpinimas, jeigu VLK viešųjų pirkimų procedūros užtruktų?”


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE