Gegužės 25d. Pirmadienis

NUVARING (Etonogestrelis+Etinilestradiolis), MAKŠTIES ŽIEDAS MAIŠ. N1, Organon International

Veiklioji medžiaga Etonogestrelis+Etinilestradiolis
Dozuotė MAKŠTIES ŽIEDAS MAIŠ. N1
Gamintojas Organon International

Prieš pradėdamos naudoti šį vaistą, atidžiai perskaitykite visą informacinį lapelį. Jame yra informacijos, kuri padės Jums taisyklingai jį naudoti. Jeigu jau naudojate žiedą, informacinį lapelį skaitykite reguliariai. Tai svarbu, nes informacija jame gali būti pakeista. Be to, svarbu neprarasti budrumo dėl dalykų, kurie dabar neveikia, bet gali atsiliepti ateityje. Jei kyla klausimų, kreipkitės į gydytoją ar vaistininką.

Lapelio turinys 1. Kas yra NuvaRing ir nuo ko jis naudojamas 2. Kas žinotina prieš pradedant naudoti NuvaRing 3. Kaip naudoti NuvaRing 4. Galimas šalutinis NuvaRing poveikis 5. NuvaRing laikymo sąlygos 6. Kita informacija

NuvaRing 120/15 mikrogramų vartojimo į makštį sistema

Veikliosios medžiagos yra: 11,7 mg etonogestrelio ir 2,7 mg etinilestradiolio Pagalbinės medžiagos yra: etilenvinilacetato kopolimeras (netirpstantis organizme plastikas), magnio stearatas. Etonogestrelis ir etinilestradiolis iš žiedo išsiskiria 3 savaites atitinkamai 120 µg per dieną ir 15 µg per dieną greičiu.

Registravimo liudijimo turėtojas: N.V. Organon, P.O. Box 20, 5340 BH Oss, Nyderlandai.

Gamintojas

N.V. Organon, P.O. Box 20, 5340 BH Oss, Nyderlandai.

1. KAS YRA NUVARING IR NUO KO JIS NAUDOJAMAS

Sudėtis ir kontraceptikų tipas Makšties žiedas yra į makštį dedama hormoninė kontraceptinė priemonė. Tai  lankstus, skaidrus, beveik bespalvis žiedas, kurio išorinis skersmuo yra 54 mm, o paties žiedo skersmuo - 4 mm. Kiekviename žiede yra šiek tiek dviejų moteriškų lytinių hormonų: etonogestrelio (veikiančio panašiai kaip progesteronas) ir etinilestradiolio (estrogeninio hormono). Šiuos hormonus žiedas pamažu išskiria į kraujotaką. Dėl mažo hormonų išskiriamo kiekio žiedas priskiriamas prie mažų dozių hormoninių kontraceptikų. Kadangi žiedas išskiria du skirtingo tipo hormonus, jis vadinamas kombinuotuoju hormoniniu kontraceptiku. Kiekvienas žiedas supakuotas į iš aliuminio folijos pagamintą pakelį, kuris kartu su šiuo informaciniu lapeliu įdedamas į kartoninę dėžutę.

Kiekvienoje dėžutėje yra po 1 žiedą.

Kaip žiedas veikia Žiedas veikia panašiai kaip kontraceptinė piliulė. Jis išskiria du moteriškus lytinius hormonus, kurie neleidžia kiaušinėliui pasišalinti iš kiaušidės. Jei kiaušinėlis lieka kiaušidėje, moteris negali pastoti. Žiedo privalumas yra tas, kad makštyje jis laikomas ilgai, todėl moteriai nebūtina kasdien prisiminti, kad reikia vartoti kontraceptikų, kaip būna, pvz., vartojant piliulių, kurių būtina gerti kasdien.

Kada žiedas naudojamas Žiedas naudojamas, norint išvengti nėštumo. Jis yra labai veiksminga pastojimo kontrolės priemonė. Jei jis naudojamas tinkamai, t.y. taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje, pavojus tapti nėščia yra labai mažas.

2. KAS ŽINOTINA PRIEŠ PRADEDANT NAUDOTI NUVARING

NuvaRing naudoti draudžiama: Žiedo negalima naudoti žemiau išvardytų būklių laikotarpiu. Jei prieš pradedant naudoti žiedą yra bent viena iš šių būklių, reikia apie tai pasakyti gydytojui, kuris gali patarti naudoti visiškai kitokį (nehormoninį) kontracepcijos būdą. -  Sergama ar sirgta kraujagysles pažeidžiančia liga, ypač tromboze. Trombozė - tai kraujo krešulių atsiradimas. Jų gali atsirasti kojų (giliųjų venų trombozė), plaučių (plaučių embolija), širdies (širdies išemijos priepuolis), smegenų (insultas) ir kitų kūno dalių kraujagyslėse (žr. 2.2.3 skyrių). -  Yra ar buvo būklė, kuri gali būti pirmieji širdies priepuolio (krūtinės anginos, kuri pasireiškia stipriu krūtinės skausmu) ar smegenų insulto (laikinos smegenų išemijos, mažo laikino insulto) simptomai. -  Yra įgimtas ar įgytas sutrikimas, darantis poveikį kraujo cirkuliacijai. -  Sergama cukriniu diabetu ir jau pažeistos kraujagyslės. -  Sergama gelta ar sirgta sunkia kepenų liga (jei kepenų funkcija dar nesunormalėjo). -  Sergama ar sirgta krūties ar genitalijų vėžiu. -  Yra ar buvo gerybinis ar piktybinis kepenų auglys. -  Dėl nenustatytos priežasties kraujuoja iš makšties. -  Vienai iš makšties žiede esančių medžiagų padidėjęs jautrumas. Jei bent viena iš šių būklių pirmą kartą atsiranda žiedo naudojimo metu, reikia nedelsiant nutraukti jo naudojimą ir konsultuotis su gydytoju. Tuo metu reikia naudoti nehormonines kontracepcines priemones.

Specialių atsargumo priemonių reikia:

Bendrosios pastabos

Makšties žiedas, kaip ir kiti hormoniniai kontraceptikai, neapsaugo nuo ŽIV infekcijos (AIDS) ar bet kurios kitos lytiniu būdu perduodamos ligos.

Prieš pradedant naudoti žiedą Naudojant tokių, kaip makšties žiedas kombinuotųjų kontraceptikų, tam tikrais atvejais gali reikėti moterį atidžiai stebėti. Jei bent viena iš žemiau išvardytų būklių yra, moteris, prieš pradėdama naudoti žiedą, turi apie tai pasakyti gydytojui, o jei bet kuri iš minėtų būklių atsiranda ar pablogėja naudojant žiedą, reikia pasitarti su gydytoju. Gydytojas pacientei gali paaiškinti tokio pavojaus priežastį. -  Moteris rūko. Naudojant tokį, kaip makšties žiedas, hormoninį kontraceptiką, moteris, ypač vyresnė kaip 35 metų, turi mesti rūkyti.  Širdies infarkto ir smegenų insulto pavojus didėja su amžiumi. Jis dar padidėja, jei moteris rūko. Naudojant hormoninękontracepciją, šis pavojus gali dar šiek tiek padidėti. -  Moteris žindo kūdikį. Paprastai, kol kūdikis bent kiek žindomas, nerekomenduojama naudoti hormoninių kontraceptikų, kurių sudėtyje yra estrogenų. -  Sergama diabetu. -  Yra antsvorio. -  Padidėjęs kraujospūdis. -  Širdies vožtuvai pažeisti ar sutrikęs širdies ritmas. -  Sergama venų uždegimu (phlebitis superficialis). -  Sergama venų varikoze. -  Kas nors iš kraujo giminaičių sirgo tromboze, juos buvo ištikęs širdies infarktas ar insultas. -  Sergama migrena. -  Sergama epilepsija. -  Moters arba jos kraujo giminaičių kraujyje yra ar buvo padidėjęs riebiųjų medžiagų (cholesterolio ar trigliceridų) kiekis. -  Kas nors iš jos kraujo giminaičių serga ar sirgo krūties vėžiu. -  Moteris serga kepenų (pvz., gelta su niežuliu ar be jo) ar tulžies pūslės liga (pvz., tulžies pūslės akmenlige). -  Sergama Krono liga ar opiniu kolitu (lėtiniu žarnų uždegimu). -  Sergama sistemine raudonąja vilklige, pažeidžiančia natūralią organizmo apsaugą. -  Yra hemolizinis ureminis sindromas, kurio metu dėl kraujo krešėjimo sutrikimo atsiranda inkstų pažeidimas. -  Yra būklė, kuri atsirado pirmą kartą, buvo pablogėjusi nėštumo metu ar ankstesnio lytinių hormonų vartojimo laikotarpiu (pvz., kurtumas, metabolizmo sutrikimo liga, vadinamoji porfirija, odos liga, vadinamoji nėščiųjų pūslelinė, neurologinė liga, vadinamoji Sydenham chorėja). -  Yra ar buvo atsiradusi chloazma (dažniausiai ant veido atsirandančios gelsvai rudos pigmentinės dėmės). Tokiu atveju moteris turi vengti dirbtinių ultravioletinių spindulių poveikio ir ilgiau būti saulėje. -  Moters organizme yra pakitimų, sunkinančių makšties žiedo naudojimą, pvz., iškritęs gimdos kaklelis, skausmas lytinio akto metu ar užkietėję viduriai.

Jei bent viena iš išvardytų būklių yra, reikėtų reguliariai, pvz., kartą per metus, apsilankyti pas gydytoją ir atlikti medicininius tyrimus.

Hormoniniai kontraceptikai ir trombozė Trombozė yra kraujo krešulių, kurie gali užkimšti kraujagyslę, atsiradimas. Kartais ji pasireiškia giliosiose kojų venose (giliųjų venų trombozė). Jei ant venos sienelės susiformavęs kraujo krešulys atitrūksta, jis, kraujo nuneštas į plaučius, gali užkimšti plaučių arteriją ir sukelti vadinamąją plaučių emboliją. Giliųjų venų trombozė yra reta. Ji gali pasireikšti nepriklausomai nuo to, ar vartojama kontracepcinių tablečių, ar ne. Taip gali atsitikti nėštumo laikotarpiu. Geriant kombinuotųjų geriamųjų kontraceptikų, trombozės pavojus yra didesnis, negu jų nevartojant, tačiau jis ne toks didelis kaip nėštumo metu. Koks pavojus yra makšties žiedą  naudojančioms moterims - nežinoma, bet manoma, kad jis turėtų būti panašus į pavojų, kurį sukelia kitokie hormoniniai kontraceptikai. Labai retai kraujo krešulių gali atsirasti širdies (ir sukelti infarktą) ar smegenų (ir sukelti insultą) kraujagyslėse. Ypač retai krešulių būna kepenų, žarnų, inkstų ir akių kraujagyslėse. Po trombozės sveikata ne visuomet visiškai atsinaujina. Tik labai retai trombozė gali sukelti rimtų nuolatinių negalavimų ar net mirtį. Jei žiedo naudojimo laikotarpiu labai pakilo kraujospūdis, žiedo naudojimą gali tekti nutraukti. Jei po operacijos moteris kurį laiką turi gulėti lovoje ar dėl kitokios priežasties negali vaikščioti (pvz., viena ar abi kojos sugipsuotos, uždėtas varikozinių venų gydomasis bandažas), trombozės pavojus yra didesnis. Moterims, vartojančioms hormoninių kontraceptikų, toks pavojus dar didesnis. Kaip tokiu atveju elgtis, reikia iš anksto klausti gydytojo, kuris gali patarti hormoninę kontracepciją kelias savaites iki operacijos ar imobilizacijos laikotarpiu nutraukti. Jis turėtų pasakyti, kada, pradėjus vaikščioti, žiedo naudojimą galima atnaujinti. Pastebėjus galimos trombozės požymių, reikia žiedą nedelsiant ištraukti ir kreiptis į gydytoją.

Hormoniniai kontraceptikai ir vėžys Kontracepcinių hormonų (tokių, kokių yra makšties žiede) vartojimo į makštį specifinių tyrimų neatlikta. Žemiau pateikta informacija, gauta ištyrus kombinuotųjų geriamųjų kontraceptikų (piliulių) poveikį, gali būti taikoma ir makšties žiedui. Nustatyta, kad kontracepcinių piliulių vartojančioms moterims krūties vėžys diagnozuojamas truputį dažniau negu to paties amžiaus jų nevartojančioms moterims. Jei moteris nustoja vartoti hormoninių kontraceptikų, padidėjęs pavojus per 10 metų po jų vartojimo nutraukimo laipsniškai išnyksta. Ar šį pavojų didina hormoniniai kontraceptikai, tikrai nežinoma. Tokie duomenys gali būti ir dėl dažnesnio moterų, vartojančių tokių kontraceptikų, tikrinimo ir su tuo susijusio ankstesnio vėžio išaiškinimo. Hormoninių kontraceptikų vartojančioms moterims gerybinių kepenų auglių atsiranda retai, piktybinių dar rečiau. Jie gali sukelti vidinį kraujavimą. Jei pradeda labai skaudėti pilvą, reikia tuoj pat kreiptis į gydytoją. Gimdos kaklelio vėžys ilgai šių hormoninių kontraceptikų vartojančioms moterims atsiranda dažniau, tačiau nežinoma, ar jį sukelia hormoniniai kontraceptikai.

Žindymo laikotarpis

Žindyvėms makšties žiedo naudoti paprastai nerekomenduojama. Jeigu norima jį naudoti, reikia kreiptis į gydytoją patarimo.

Nėštumas Jei moteris nėščia ar mano, kad yra pastojusi, makšties žiedo naudoti negalima. Pastojus, žiedo naudojimo laikotarpiu, jį reikia išsiimti.

Vairavimas ir mechanizmų valdymas

Gabėjimui vairuoti žiedas poveikio daryti neturėtų.

Kitų vaistų vartojimas

Žiedui tinkamai veikti gali trukdyti kai kurie vaistai, dėl kurių poveikio gali mažėti jo kontraceptinis veiksmingumas ar prasidėti nedidelis kraujavimas. Tai vaistai nuo epilepsijos (pvz., primidonas, fenitoinas, barbitūratai), tuberkuliozės (pvz., rifampicinas), ŽIV infekcijos (ritonaviras) ir preparatai, kuriuose yra jonažolės. Moteris gydytojui, išrašančiam makšties žiedo receptą, visuomet turi pasakyti, kokių vaistų ar žolinių preparatų vartoja. Kad naudojamas makšties žiedas, reikia pasakyti ir kitokių preparatų išrašantiems gydytojams ar dantistams. Jie gali perspėti, kad reikia naudoti papildomų kontracepcinių priemonių, ir pasakyti, kiek laiko. Panorusi vartoti preparatų, kuriuose yra jonažolės, makšties žiedą įsikišusi moteris pirmiausia turi pasitarti su gydytoju.

Kartu su NuvaRing galima naudoti tamponus. Pirmiausia reikėtų įsikišti makšties žiedą, o po to tamponą. Retais atvejais NuvaRing gali būti ištrauktas kartu su tamponu. Jeigu taip atsitiktų, žiedą reikia nuplauti šaltu ar drungnu vandeniu ir nedelsiant vėl įsikišti į makštį.

Spermicidai ir vaistai makšties grybelinei infekcijai gydyti nekeičia NuvaRing veiksmingumo. Kada reikia kreiptis į gydytojąReguliarus sveikatos tikrinimasNaudojant makšties žiedą, reikia reguliariai tikrintis sveikatą. Paprastai tai daroma kartą per metus.Moteris turi kreiptis į gydytoją nedelsdama, jei: -  pastebi bet kokį, ypač paminėtą šiame lapelyje sveikatos pokytį, negali nekreipti dėmesio ir į tokius pokyčius, kurių buvo atsiradę kraujo giminaičiams; -  pajunta gumbelį krūtyje, nes jis gali būti krūties vėžio simptomas; -  ketina vartoti kitokių vaistų; -  bus imobilizuojama ar operuojama (turi pasitarti su gydytoju bent prieš keturias savaites); -  neįprastai stipriai kraujuoja iš makšties, nes toks kraujavimas gali būti gimdos kaklelio vėžio simptomas; -  intervalas be žiedo buvo ilgesnis negu 1 savaitė ar jei pirmąją žiedo naudojimo savaitę iškritęs iš makšties žiedas išbuvo neįkištas atgal daugiau kaip 3 valandas, o prieš tai buvusių 7 dienų metu buvo lytiškai santykiaujama; -  žiedas buvo makštyje ilgiau kaip 4 savaites (nepasitarus su gydytoju, kito žiedo įsikišti negalima); -  nebuvo dvejų mėnesinių iš eilės ar įtaria, kad yra nėščia (nepasitarus su gydytoju, kitą žiedą įsikišti draudžiama). Moteris turi išsitraukti žiedą ir kreiptis į gydytoją nedelsdama, jei atsiranda tokių galimos trombozės požymių: -  neįprastas kosulys (pvz., su krauju); -  stiprus krūtinės skausmas, kuris gali sklisti į kairiąją ranką; -  dusulys; -  neįprastas, stiprus ar užsitęsęs galvos skausmas ar migrenos priepuolis;  -  dalinis ar visiškas aklumas, dvejinimasis akyse; -  neaiškus tarimas ar negalėjimas kalbėti; -  staigus klausos, uoslės ar skonio jutimo pokytis; -  svaigimas ar alpimas; -  silpnumas ar kurios nors kūno dalies sustingimas; -  stiprus pilvo skausmas; -  stiprus kojų skausmas ar tinimas.

3. KAIP NAUDOTI NUVARING

Makšties žiedas išrašomas konkrečiai moteriai. Kitoms moterims jį duoti draudžiama.

Kada ir kaip žiedą naudoti Žiedą įsikišti į makštį ir išsitraukti gali pati moteris. Pradedant žiedą naudoti, gydytojas gali pamokyti, kaip tai tinkamai daryti. Žiedas į makštį kišamas tam tinkamą dieną ir paliekamas joje 3 savaites.

Kaip žiedą įsikišti ir ištraukti 1. Prieš kišant ir traukiant žiedą, reikia nusiplauti rankas. 2. Pasirenkama patogiausia žiedui įsikišti padėtis: stovint viena pakelta koja, tupint ar atsigulus. 3. Iš paketėlio išimamas žiedas. 4. Žiedas imamas nykščiu ir rodomuoju pirštu, iš abiejų pusių suspaudžiamas ir įkišamas į makštį (1-4 paveikslai). Tinkamai įkištas žiedas nejuntamas. Jei jaučiamas nepatogumas, žiedą reikia švelniai pastumti šiek tiek gilyn. Tiksli žiedo padėtis makštyje nėra svarbi. 5. Po 3 savaičių žiedas iš makšties ištraukiamas rodomuoju pirštu, užkabinus už priekinio žiedo lanko ar suėmus lanką rodomuoju ir viduriniuoju pirštu (5 paveikslas). 6. Naudotas žiedas įdedamas į jo pakelį ir išmetamas į šiukšlių kibirą. Negalima mesti į unitazą.

Trys savaitės su žiedu ir viena savaitė be jo 1. Nuo pirmosios įkišimo dienos žiedas makštyje turi išbūti 3 savaites iš eilės. 2. Po trijų savaičių jis ištraukiamas tokią pačią savaitės dieną, maždaug tokiu pačiu paros laiku, kokiu buvo įkištas. Pavyzdžiui, jei žiedas buvo įkištas trečiadienį, apie 22 valandą, tai jį reikia ištraukti po trijų savaičių trečiadienį, apie 22 valandą. 3. Ištraukus žiedą, kitas žiedas kišamas po savaitės. Per savaitę, kai žiedo makštyje nėra, turi prasidėti kraujavimas iš makšties (vadinamasis kraujavimas po žiedo pašalinimo). Ištraukus žiedą, paprastai jis prasideda po 2 - 3 dienų. 4. Naujas žiedas kišamas lygiai po savaitės (vėl tokią pačią savaitės dieną ir maždaug tokiu pačiu laiku), net jei kraujavimas iš makšties dar nesibaigė. Jei žiedas įkišamas daugiau negu po 3 valandų, kontraceptinis efektyvumas gali sumažėti. Tokiu atveju reikia elgtis taip, kaip nurodyta 3.6 skyriuje. Jei žiedas naudojamas taip, kaip reikalauja instrukcija, kraujavimas po jo pašalinimo prasidės kiekvieną mėnesį maždaug tokią pačią dieną.

Kada pradėti naudoti pirmą žiedą -  Paskutinį mėnesį hormoninių kontraceptikų nebuvo vartojama Nuvaring reikia įsikišti pirmąją natūralaus mmenstruacijų ciklo dieną (pirma diena yra pirmoji menstruacijų diena) Žiedą galima įsikišti ir tarp 2-osios bei 5-osios menstruacijų ciklo dienos, tuomet lytiškai santykiaujant pirmųjų 7 NuvaRing naudojimo dienų metu papildomai reikia naudoti prezervatyvą. Šio patarimo reikia laikytis tik naudojant pirmąjį žiedą.

-  Paskutinį mėnesį buvo vartojama kombinuotųjų piliulių Vėliausiai žiedą galima įsikišti pirmą dieną po piliulių gėrimo pertraukos. Jei paskutinėje piliulių pakuotėje yra neveiklių tablečių, vėliausiai žiedas įsikišamas kitą dieną po to, kai buvo išgerta paskutinė neveikli tabletė. Jei abejojama, kurios tabletės yra neveiklios, reikia klausti gydytojo ar vaistininko.

-  Paskutinį mėnesį buvo naudojamas transderminis pleistras Vėliausiai žiedą galima įsikišti pirmą dieną po pertraukos, kai pleistro naudojimo pertraukos.

-  Paskutinį mėnesį buvo vartojama piliulių, kuriose yra tiktai progestageno Nutraukti tokių piliulių vartojimą galima bet kada. Žiedas įkišamas kitą dieną, tokiu pačiu laiku, tačiau pirmas 7 dienas reikia naudoti papildomą kontracepcijos priemonę (pvz., prezervatyvą).

-  Paskutinį mėnesį buvo vartojama injekuojamųjų ar implantuojamųjų kontraceptikų Žiedas įkišamas kitą dieną, kontraceptiko injekcijos laiku, ar dieną, kai implantantas išimamas, tačiau pirmas 7 dienas patariama naudoti papildomą kontracepcijos priemonę (pvz., prezervatyvą).

-  Po gimdymo Jei moteris neseniai gimdė, gydytojas gali jai patarti įsikišti žiedą po pirmų normalių mėnesinių. Galima įsikišti anksčiau, bet tik gydytojo leidimu. Žiedą norinti naudoti žindama moteris turi pirmiausia pasitarti su gydytoju.

-  Po persileidimo ar aborto Ar žiedą naudoti, sprendžia gydytojas.

Pavartojus per didelę NuvaRing dozę

Apie žiede esančių hormonų žalingą perdozavimo poveikį duomenų nėra. Jei per neapdairumą buvo įsikištas daugiau negu vienas žiedas, gali pykinti ar kraujuoti iš makšties. Jei paaiškėjo, kad kūdikį paveikė žiede esantys hormonai, reikia kreiptis į gydytoją patarimo.

Ką daryti toliau išvardytais atvejaisŽiedas iš makšties netikėtai iškritoŽiedas iš makšties netikėtai iškristi gali, pvz., jei jis buvo netinkamai įkištas, išimant tamponą, dėl žarnų judesių ar įsitempus. Taip gali atsitikti, jei užkietėję viduriai ar iš kritęs gimdos kaklelis. Jei žiedas iškrito, jį reikia nuplauti šaltu ar drungnu vandeniu (negalima karštu!) ir vėl įsikišti.Iš makšties iškritęs žiedas kurį laiką išbuvo neįkištas Žiedas pamažu išskiria hormonus, kurie, patekę į moters kūną, saugo nuo nėštumo. Jei iškritęs iš makšties žiedas nebuvo įkištas ilgiau negu 3 valandas, vadinasi, jo veiksmingumas gali būti sumažėjęs, nes hormonų į organizmą ilgokai nepateko, todėl per  parą ilgiau kaip 3 valandas be žiedo makštyje reikėtų nebūti.· Jei žiedas buvo neįkištas mažiau kaip 3 valandas, jo kontraceptinis veiksmingumas nesumažėja. Žiedą į makštį reikėtų įkišti ne vėliau kaip po 3 valandų. -  Jei į makštį žiedas buvo neįkištas daugiau kaip 3 valandas 1-ąją ar 2-ąją žiedo naudojimo savaitę, jo kontraceptinis veiksmingumas gali būti sumažėjęs. Žiedą į makštį įkišti reikia, kai tik prisimenama, ir neištraukti jo mažiausiai 7 dienas. Lytinių santykių metu šiuo laikotarpiu reikia naudoti prezervatyvą.Jei žiedas iškrito trečią jo naudojimo savaitę ir išbuvoneįkištas daugiau negu 3 valandas, kontraceptinis veiksmingumas gali būti sumažėjęs. Tą žiedą reikėtų išmesti ir pasirinkti vieną iš šių galimybių: 1.  Nedelsiant įsikišti naują žiedąPastaba: įkišus naują žiedą prasidės kitas trijų savaičių žiedo naudojimo ciklas. Gali būti, kad nebus pirmesnio ciklo mėnesinių kraujavimo, tačiau gali šiek tiek nereguliariai kraujuoti  ar atsirasti tepių išskyrų. 2.  Sulaukti mėnesinių kraujavimo ir įsikišti naują žiedą, bet ne vėliau kaip po 7-ių dienų (7x24 val.) nuo ankstesnio žiedo ištraukimo ar iškritimo.Pastaba: šį variantą reikėtų rinktis tik tuomet, jei žiedas ,prieš jam iškrentant ar jį ištraukiant, buvo naudojamas nepertraukiamai 7-ias dienas.Pamiršta įsikišti naują žiedą po savaitės, kurios metu žiedo makštyje nebuvoTokiu atveju pertrauka be žiedo bus ilgesnė negu 7 dienos. Žiedą reikia įsikišti, kai tik prisimenama. Po to 7 dienas lytinių santykių metų reikia naudoti papildomą kontracepcinę priemonę (pvz., prezervatyvą). Jei lytiniai santykiai buvo pertraukos be žiedo metu, yra galimybė pastoti, todėl reikia kreiptis į gydytoją nedelsiant. Kuo ilgesnis periodas be žiedo, tuo didesnė galimybė tapti nėščia.Pamiršta išsiimti žiedą -  Jei žiedas makštyje išbuvo daugiau negu 3 savaites, bet ne daugiau kaip 4 savaitės, jo kontraceptinis poveikis išliko nesumažėjęs. Reikia daryti įprastinę 1 savaitės  pertrauką, po kurios reikia įsikišti naują žiedą.·  Jei žiedas makštyje buvo daugiau kaip 4 savaites, jo kontraceptinis veiksmingumas gali būti sumažėjęs, todėl yra galimybė tapti nėščia. Prieš kišant naują žiedą, reikia kreiptis į gydytoją. Neprasidėjo mėnesinės -  Makšties žiedas naudotas vadovaujantis instrukcija.  Jei naudojant žiedą pagal instrukciją ir nevartojant tuo pat metu kitokių vaistų mėnesinės neprasidėjo, tai labai mažai tikėtina, kad moteris tapo nėščia. Žiedą reikia toliau naudoti įprastu būdu. Tačiau jei mėnesinės neprasidėjo du kartus iš eilės, moteris gali būti nėščia. Apie tai gydytojui reikia pasakyti nedelsiant. Naujo žiedo negalima kišti tol, kol gydytojas nenustatys, ar moteris ne nėščia.·  Makšties žiedas naudotas nesilaikant instrukcijos reikalavimų. Jei mėnesinės neprasidėjo pirmųjų trijų normalių intervalų, kurių metu žiedo makštyje nebuvo, metu, moteris gali būti nėščia. Prieš kišdama naują žiedą, moteris turi pasitarti su gydytoju.Ilgam norima pakeisti mėnesinių ciklo pradžios dienąJei žiedu naudojamasi pagal instrukciją, ciklai kartojasi kas 4 savaitės, maždaug tokią pačią dieną. Ciklo pradžios dieną galima pakeisti trumpinant intervalą tarp žiedų keitimo. Taigi naują žiedą reikia įkišti ne po 7 dienų, o anksčiau. Pavyzdžiui, jei ciklas paprastai prasideda penktadienį, o norima, kad jis ateityje prasidėtų antradienį (trimis dienomis anksčiau), naują žiedą reikia įsikišti trimis dienomis anksčiau, negu paprastai buvo daroma. Tokiu atveju kitas ciklas prasidės taip pat kitą dieną, t.y. 3 dienomis anksčiau. Jei intervalas bus padarytas labai trumpas (pvz., 3 dienos ar mažiau), tai šio ciklo metu kraujavimo gali nebūti. Kito žiedo naudojimo metu gali atsirasti nedidelis kraujavimas. Be žiedo negalima būti ilgiau kaip 7 dienas. Šį intervalą galima tik trumpinti, bet ne ilginti. Norima, kad mėnesinės prasidėtų vėliauMėnesinės gali prasidėti vėliau, jei naujas žiedas kišamas tuoj pat, kai tik ištraukiamas ankstesnis. Naujo žiedo galima neištraukti net 3 savaites. Naujo žiedo naudojimo metu galimas nedidelis kraujavimas. Norint, kad mėnesinės prasidėtų, reikia žiedą ištraukti. Kitą žiedą reikia įsikišti po įprastinio vienos savaitės intervalo, kurio metu žiedo makštyje nėra.

Netikėtai  prasidėjo kraujavimas Naudojant žiedą, kai kurioms moterims tarp mėnesinių gali šiek tiek kraujuoti, todėl gali tekti naudoti higienos priemones. Bet kokiu atveju žiedą reikia paliekti makštyje. Jei nereguliarus kraujavimas tęsiasi, darosi intensyvus ar kartojasi, reikia kreiptis į gydytoją. Žiedas sulūžo Retai, tačiau pasitaikė atvejų kai naudojamas žiedas sulūžo. Tokiu atveju reikia ištraukti sulūžusį žiedą ir kuo greičiau įsikišti naują. Kitas 7 dienas papildomai naudoti barjerą spermijams sukuriančią apsaugos priemonę, pvz., prezervatyvą. Jeigu prieš pastebėdama, kad žiedas sulūžo, turėjote lytinių santykių, reikia kreiptis į gydytoją.

Pokyčiai nutraukus žiedo naudojimą

Žiedo naudojimą galima nutraukti bet kuriuo metu. Jei nenorima pastoti, reikia pasikonsultuoti su gydytoju apie kitus pastojimo kontrolės metodus. Jei moteris nori nutraukti žiedo naudojimą, nes nusprendė pastoti, paprastai prieš bandant pastoti rekomenduojama sulaukti natūralių mėnesinių. Tai palengvina apskaičiuoti, kada kūdikis gims.

4.  GALIMAS ŠALUTINIS NUVARING POVEIKIS

NuvaRing kaip ir kiti vaistai gali sukelti šalutinį poveikį.

Kitoks šalutinis poveikis

Dažnai  Galvos skausmas Diskomfortas makštyje (pvz., sekrecija ir infekcija) Svorio didėjimas Pykinimas Krūtų skausmas Nuotaikos pokytis (pvz., depresinė nuotaika ir emocinis stabilumas) Skausmingos menstruacijos Spuogai Sumažėjęs lytinis potraukis Pilvo skausmas Migrena Žiedo iškritimas, nepatogumai sueities metu ir žiedo jutimas

Retai Niežulys genitalijų srityje Išbėrimas Galvos sukimasis Nerimas Viduriavimas ir vėmimas Šlapimo trakto ar šlapimo pūslės infekcija Krūties auglio formavimasis Su žiedu susiję nepatogumai vyrui (pvz., sueities metu) Gimdos kaklelio uždegimas Nugaros skausmas

Padidėjęs pilvas Nuovargis

Jei bent vienas iš šių šalutinio poveikio požymių yra, reikia pasakyti gydytojui, ypač tuo atveju, jei bet kuris iš jų yra stiprus, nuolatinis ar jei atsiranda sveikatos pokytis, kuris, pacientės nuomone, kilo dėl žiedo.

5. NUVARING LAIKYMO SĄLYGOS

Žiedą reikia laikyti ne aukštesnėje kaip 30 laipsnių C temperatūroje, gamintojo pakuotėje Laikant tokiomis sąlygomis tinka vartoti 4 mėnesius nuo įsigijimo (įsigijimo datą  ant pakuotės ir paketėlio turi pažymėti vaistininkas), tačiau iki ant pakuotės nurodyto tinkamumo laiko, priklausomai nuo to, kuris terminas baigiasi pirmiau. Jei žiedo spalva pakitusi ar atsiranda matomų bet kokių pažeidimo ženklų, žiedo naudoti negalima. Žiedą reikia laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje !

6. KITA INFORMACIJA

Papildoma informacija apie hormoninius kontraceptikus Yra duomenų, kad kombinuotųjų piliulių vartojančios moterys rečiau serga endometriumo (gimdos gleivinės) ir kiaušidžių vėžiu. Toks poveikis turėtų pasireikšti ir makšties žiedą naudojančioms moterims, bet tai dar neįrodyta.

Jeigu iškilo papildomų klausimų ar stinga išsamios informacijos apie makšties žiedą, reikia kreiptis į gydytoją ar vaistininką.

Daugiau informacijos apie šį vaistinį preparatą gali suteikti vietinis registravimo liudijimo turėtojo atstovas.

Organon Agencies B.V. atstovybė Kalvarijų 98 - 42 Vilnius, 08211 Tel. + 370 2780747


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9