Sausio 26d. Antradienis

ACETILSALICILO RŪGŠTIS L (ac.acetylsalicylicum), 500 mg n50, Liuks, UAB

Veiklioji medžiaga ac.acetylsalicylicum
Dozuotė 500 mg n50
Gamintojas Liuks, UAB
Acetilsalicilo rūgštis L 500 mg tabletės
Acetilsalicilo rūgštis
50 tablečių
 
ATC klasifikacijos kodas N02BA01
Vaisto registracijos numeris: LT/1/96/1499/007
 
 
1.  KAS YRA ACETILSALICILO RŪGŠTIS L IR KAM JI VARTOJAMA
 
Acetilsalicilo rūgštis vartojama galvos, dantų, gerklės, menstruacinio, raumenų ir sąnarių, skausmui malšinti, peršalimo ligų ar gripo sukeltam skausmui ir karščiavimui mažinti.
 
2.  KAS ŽINOTINA PRIEŠ VARTOJANT ACETILSALICILO RŪGŠTIS L 
 
Acetilsalicilo rūgštis L vartoti negalima:
-  jeigu yra alergija (padidėjęs jautrumas) acetilsalicilo rūgščiai arba bet kuriai pagalbinei Acetilsalicilo rūgštis L medžiagai;
-  vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams, karščiuojantiems ar sergantiems virusine infekcija, kuri pasireiškia padidėjusia kūno temperatūra (tame tarpe vėjaraupiais, gripu), kadangi gali pasireikšti Reje sindromas;
Reje sindromas retai pasireiškia sergantiems virusinėmis ligomis. Jis gali sukelti sunkų nervų  sistemos pakenkimą ir kepenų pažeidimą. Ligos simptomai yra apatija, mieguistumas, pilvo skausmai, ilgai trunkantis vėmimas, agresyvumas, kepenų funkcijos sutrikimas, širdies smūgis, koma);
-  jeigu yra padidėjęs jautrumas salicilatams arba nesteroidiniams preparatams nuo uždegimo;
-  jeigu sergama hemofilija;
-  jeigu kartu vartojote 15 mg ar daugiau per savaitę metotreksato;
-  jeigu yra kraujuojanti opa ir kitokio pobūdžio kraujavimas;
-  jeigu sergama skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa;
-  jeigu sutrikus inkstų ar kepenų funkcijai;
-  jeigu yra paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpis;
-  jeigu sergate podagra.
 
Specialių atsargumo priemonių reikia:
Acetilsalicilo rūgšties 500 mg tabletės yra skirtos vartoti tik suaugusiems žmonėms.
Karščiuojantiems vaikams ir paaugliams vartoti vaistinių preparatų, kuriuose yra acetilsalicilo rūgšties, galima tik atidžiai apsvarsčius naudos ir žalos santykį, kadangi gali pasireikšti reta, bet sunki liga (Reje sindromas). Rizika gali dideti, jei kartu vartojama acetilsalicilo rugšties, tačiau ar toks ryšys yra, neįrodyta. Jei sergant kūdikių ligomis atsiranda nuolatinis vėmimas, tai gali būti Reje sindromo požymis.
Acetilsalicilo rūgštis gali greitinti bronchų spazmo ir astmos priepuolio atsiradimą arba kitokią padidėjusio jautrumo reakciją.
Atsargiai salicilatų turėtų vartoti tie pacientai, kurie serga astma, lėtine urtikarija arba kurių nosyje yra polipų.
Šios grupės vaistai gali silpninti moterų vaisingumą. Nutraukus vaisto vartojimą, toks poveikis praeina.
Kadangi acetilsalicilo rūgštis slopina trombocitų agregaciją, gali didėti kraujavimo tikimybė operacijos metu arba po jos, įskaitant mažas operacijas, pvz., dantų traukimą.
 
Acetilsalicilo rūgštis, vartojama mažomis dozėmis, mažina šlapimo rūgšties išsiskyrimą,
todėl žmonėms, kuriems jau yra mažo šlapimo rūgšties išsiskyrimo tendencija, gali prasidėti podagros priepuolis.
 
Kitų vaistų vartojimas
Jeigu vartojate arba neseniai vartojote kitų vaistų, įskaitant įsigytus be recepto, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
 
Jeigu kartu vartojama kitokių vaistinių preparatų, gali pasireikšti toliau išvardyta sąveika.
  Paracetamolis
Didelę acetilsalicilo rūgšties ir paracetamolio dozę vartoti kartu draudžiama, kadangi sustiprėja toksinis poveikis inkstams. Galima trumpai vartoti sudėtinių preparatų, kuriuose esanti minėtų vaistų dozė nesukelia toksinio poveikio inkstams.
 
Kitokie NVNU
Acetilsalicilo rūgšties vartojant kartu su NVNU, gali stiprėti nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui, kraujavimo pavojus.
 
Vitaminas C
Vitaminas C didina kartu vartojamos acetilsalicilo rūgšties koncentraciją kraujyje (mažina jo pasišalinimą). Acetilsalicilo rūgštis didina askorbo rūgšties pasišalinimą pro inkstus, todėl jeigu ligonis nuolat vartoja didelę acetilsalicilo rūgšties dozę, rekomenduojama kartu vartoti ir askorbo rūgšties.
Pastebėta, kad vartojant acetilsalicilo rūgšties kartu su askorbo rūgštimi, atsiranda reikšmingai mažiau skrandžio gleivinės pažeidimų ir mažų kraujavimų skrandyje.
Cianokobalaminas (Vitaminas B12)
Pacientams, vartojusiems acetilsalicilo rūgšties, vitamino B12 trūkumas nustatytas žymiai dažniau (p=0,02) negu jo nevartojusiems pacientams.
 
Alkoholis
Acetilsalicilo rūgšties vartojant kartu su alkoholiu, gali stiprėti nepageidaujamas poveikis virškinimo traktui, ypač jei vartojama didelė vaistinio preparato dozė.
  Antacidiniai vaistai bei šlapimą šarminantys preparatai
Antacidiniai vaistai bei šlapimą šarminantys preparatai mažina acetilsalicilo rūgšties koncentraciją serume ir medikamento veiksmingumą. Nutraukus antacidinių vaistų bei šlapimą šarminančių preparatų vartojimą, acetilsalicilo rūgšties koncentracija serume gali didėti ir tapti toksinė.
  Antikoaguliantai (kumarino, indandiono dariniai, heparinas) arba tromboliziniai fermentai (alteplazė, anistreplazė, streptokinazė, urokinazė)
Acetilsalicilo rūgšties vartojant kartu su antikoaguliantais (kumarino, indandiono dariniais, heparinu) arba tromboliziniais preparatais, minėti vaistai išstumiami iš jungties su plazmos baltymais, todėl didėja jų koncentracija kraujyje, stiprėja poveikis ir kraujavimo galimybė.
 
Vaistai nuo traukulių (hidantoino dariniai, valproatas)
Acetilsalicilo rūgštis slopina fenitoino metabolizmą, todėl didėja jo koncentracija kraujyje ir toksinis poveikis. Ilgai vartojant šio vaistinio preparato su acetilsalicilo rūgštimi, būtina tikslinti jo dozę. Acetilsalicilo rūgštis  didina valproato koncentraciją kraujo plazmoje.
 
Insulinas ir geriamieji vaistai nuo diabeto
Didelė acetilsalicilo rūgšties dozė gali stiprinti kai kurių geriamųjų vaistų nuo diabeto bei insulino poveikį.
 
Vėmimą slopinantys vaistai (įskaitant antihistamininius preparatus ir fenotiazino darinius)
Jų poveikis gali daryti nepastebimus acetilsalicilo rūgšties ototoksinio poveikio simptomus: galvos svaigimą ir spengimą ausyse.
 
Cefamandolis, cefoperazonas, cefotetanas, plikamicinas ir valprojinė rūgštis
Šie medikamentai gali mažinti protrombino kiekį serume, be to, plikamicinas ir valprojinė rūgštis gali slopinti trombocitų agregaciją, todėl jų vartojant kartu su acetilsalicilo rūgštimi didėja kraujavimo pavojus.
 
Penicilinai
Acetilsalicilo rūgštis  ilgina kartu vartojamų penicilinų pusinės eliminacijos laiką.
 
Antinksčių žievės hormonai ir kortikotropinas (jei vartojama ilgai)
Antinksčių žievės hormonai ir kortikotropinas mažina acetilsalicilo rūgšties koncentraciją serume, nes didina jos šalinimą, todėl acetilsalicilo rūgšties dozę reikia tikslinti. Staiga nutraukus antinksčių žievės hormonų arba kortikotropino vartojimą, gali atsirasti salicilizmo simptomų. Kartu vartojant acetilsalicilo rūgšties ir kortikosteroidų, didėja kraujavimo iš virškinimo trakto pavojus.
 
Furozemidas
Acetilsalicilo rūgšties vartojant kartu su furosemidu, gali silpnėti diurezinis, stiprėti ototoksinis furosemido poveikis ir toksinis acetilsalicilo rūgšties poveikis inkstams.
 
Diuretikai aldosterono antagonistai (spironolaktonas)
Vartojant kartu su acetilsalicilo rūgštimi, silpnėja jų diurezinis poveikis.
 
Vidurių laisvinamieji vaistai, kuriuose yra celiuliozės
Jie mažina acetilsalicilo rūgšties poveikį, todėl tarp acetilsalicilo rūgšties ir minėtų medikamentų vartojimo turi būti ne trumpesnė kaip 2 valandų pertrauka.
 
Metotreksatas
Acetilsalicilo rūgštis didina jo koncentraciją serume ir toksinio poveikio galimybę, todėl jų vartojant kartu, reikia stebėti metotreksato koncentraciją, kad ji netaptų toksinė, tačiau geriausia acetilsalicilo rūgšties vartojimą nutraukti likus 24 - 48 valandoms iki metotreksato vartojimo. Atnaujinti vaisto vartojimą galima ne anksčiau kaip po 12 valandų, prieš tai įsitikinus, kad metotreksato koncentracija yra netoksinė.
 
Ototoksinį (toksinis poveikis klausos aparatui) poveikį sukeliantys medikamentai, ypač vankomicinas
Acetilsalicilo rūgšties ir minėtų medikamentų kartu vartoti draudžiama, nes jų sąveika visam laikui gali sukelti kurtumą.
 
Medikamentai, slopinantys trombocitų agregaciją
Acetilsalicilo rūgšties ir minėtų medikamentų (dipiridamolio) kartu vartoti negalima, nes didėja kraujavimo galimybė (jų vartoti galima tik atidžiai kontroliuojant kraujo krešėjimo rodmenis).
  Probenecidas ir sulfinpirazonas
Acetilsalicilo rūgšties ir minėtų medikamentų kartu vartoti draudžiama, nes salicilatai mažina jų šlapimo rūgšties išsiskyrimą didinantį poveikį, o probenecidas ir sulfinpirazonas didina acetilsalicilo rūgšties toksinio poveikio galimybę.
  Zidovudinas
Teoriškai acetilsalicilo rūgštis mažina zidovudino klirensą ir gali stiprinti toksinį jo poveikį, tačiau tokiu atveju gali didėti ir toksinis abiejų vaistų poveikis.
 
Vartojant kartu su acetilsalicilo rūgštimi, stiprėja barbitūratų, ličio, sulfonamidų ir trijodtironino poveikis.
 
Nėštumas ir žindymo laikotarpis
Prieš vartojant bet kokį vaistą, būtina pasitarti su gydytoju.
Nėštumo laikotarpiu preparato galima vartoti tik gydytojo leidimu ir tik tuo atveju, jei terapinis poveikis didesnis už galimą žalą.
Vaisto vartoti draudžiama paskutiniųjų trijų nėštumo mėnesių laikotarpiu.
 
Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti žindymo laikotarpiu, kadangi jos išsiskiria į motinos pieną ir kūdikiui gali pasireikšti Reje sindromas.
 
Vairavimas ir mechanizmų valdymas
Vartojant vaisto, vairuoti automobilį ar dirbti su mechanizmais reikia atsargiai.
 
Svarbi informacija apie kai kurias pagalbines Acetilsalicilo rūgštis L medžiagas
Sudėtyje yra sacharozės. Jeigu gydytojas Jums yra sakęs, kad netoleruojate kokių nors angliavandenių, kreipkitės į jį prieš pradėdami vartoti šį vaistą.
 
3.  KAIP VARTOTI ACETILSALICILO RŪGŠTIS L
 
Acetilsalicilo rūgštis L visada vartokite tiksliai, kaip nurodė gydytojas. Jeigu abejojate, kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.
Suaugusiems žmonėms skausmui ir karščiavimui mažinti reikia gerti po 1-2 tabletes 3 arba 4 kartus per parą.
Vaisto reikia vartoti tik po valgio (tabletes susmulkinti ir užsigerti dideliu kiekiu skysčio).
Jei skausmas ir karščiavimas nepraeina per 3 paras, o gerklės skausmas - per 2 paras, būtina kreiptis į gydytoją. Ilgiau užsitęsęs karščiavimas ir skausmas gali būti sunkios ligos pradžia.
Vaikams ir paaugliams. Acetilsalicilo rūgšties negalima vartoti vaikams ir jaunesniems kaip 18 metų paaugliams.
 
Acetilsalicilo rūgštis L vartojimas su maistu ir gėrimais
Alkoholiniai gėrimai didina acetilsalicilo rūgšties toksinio poveikio virškinimo traktui galimybę, todėl vaistinio preparato vartojimo laikotarpiu alkoholio vartoti negalima.
 
Pavartojus per didelę Acetilsalicilo rūgštis L dozę
Pavartojus per didelę medikamento dozę, reikia nedelsiant kreiptis į gydytoją ar apsinuodijimų kontrolės centrą.
Tokiu atveju pacientui bus sukeliamas vėmimas arba per zondą išplaunamas skrandis, duodama gerti aktyvintos anglies bei jis bus gydomas simptominėmis priemonėmis.
 
Pamiršus pavartoti Acetilsalicilo rūgšties L
Užmiršus išgerti vieną dozę, ją reikia išgerti tuojau pat atsiminus, tačiau, jeigu jau artėja kitos dozės vartojimo laikas, tada praleistos dozės gerti nereikia.
Negalima vartoti dvigubos dozės norint kompensuoti praleistą dozę.
 
 4.  GALIMAS ŠALUTINIS POVEIKIS
 
Acetilsalicilo rūgštis L, kaip ir visi kiti vaistai, gali sukelti šalutinį poveikį.
 
Dažnai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis (< 1/10, > 1/100)
Virškinimo trakto sutrikimai (pykinimas, dispepsija, rėmuo, nemalonus pojūtis duobutės srityje, apetito stoka).
 
Retai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis (< 1/1000, >1/10000)
Vėmimas krauju, tamsios išmatos arba slaptasis kraujavimas iš virškinimo trakto, dėl kurio atsiradusi geležies stoka gali sukelti anemiją.
 
Labai retai pasireiškiantis nepageidaujamas poveikis (< 1/10000, įskaitant sporadinius atvejus)
Skrandžio ir dvylikapirštės žarnos opa ir jos prakiurimas.
Pavieniai kepenų funkcijos sutrikimo (transaminazių aktyvumo padidėjimo) atvejai.
 
Nervų sistemos sutrikimai
Galvos svaigimas ir spengimas ausyse paprastai rodo, kad medikamento perdozuota.
 
Kraujo sistemos sutrikimai
Poveikis kraujo sistemai (acetilsalicilo rūgšties poveikis trombocitų agregacijai gali būti siejamas su padidėjusiu kraujavimo pavojumi).
 
Imuninės sistemos sutrikimai
Nedažni
Padidėjusio jautrumo reakcijos (dilgėlinė, odos reakcija).
 
Labai reti
Anafilaksinė reakcija, astma, Kvinkės edema.
 
Jeigu pasireiškė sunkus šalutinis poveikis arba pastebėjote šiame lapelyje nenurodytą šalutinį poveikį, pasakykite gydytojui arba vaistininkui.
 
 
5.  ACETILSALICILO RŪGŠTIS L LAIKYMO SĄLYGOS
 
Laikyti vaikams nepasiekiamoje ir nepastebimoje vietoje.
Laikyti ne aukštesnėje, kaip 25 °C temperatūroje.
Laikyti gamintojo pakuotėje, kad preparatas būtų apsaugotas nuo drėgmės.
Ant dėžutės ir lizdinės plokštelės po „Tinka iki“ nurodytam tinkamumo laikui pasibaigus, Acetilsalicilo rūgštis L vartoti negalima. Vaistas tinka vartoti iki paskutinės nurodyto mėnesio dienos.
 
Vaistų negalima išpilti į kanalizaciją arba išmesti su buitinėmis atliekomis. Kaip tvarkyti nereikalingus vaistus, klauskite vaistininko. Šios priemonės padės apsaugoti aplinką.
 
 
6.  KITA INFORMACIJA
 
Acetilsalicilo rūgštis L tablečių sudėtis
 
-  Veiklioji medžiaga yra acetilsalicilo rūgštis. Vienoje tabletėje yra 500 mg acetilsalicilo rūgšties.
-  Pagalbinės medžiagos yra kukurūzų krakmolas, citrinų rūgštis monohidratas, sacharozė, kalcio stearatas.
 
Acetilsalicilo rūgštis L tablečių išvaizda ir kiekis pakuotėje
 
Tabletės yra baltos arba baltos su vos pastebimu marmuriniu paviršiumi.
Tabletės supakuotos į lizdines plokšteles po 10 tablečių, kurios sudėtos į kartoninę dėžutę su pakuotės lapeliu. Dėžutėje yra 10, 20, 30 arba 50 tablečių.
 
 
Rinkodaros teisės turėtojas
UAB “Liuks”
V. Putvinskio g. 44-1
LT-44211 Kaunas
Lietuva
 
Gamintojas
UAB “Liuks farmacija”
J. Borutos g. 21
LT-46115 Kaunas
Lietuva


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9