Gudručio vaistinė

Vargai dėl pleiskanų

Dažnai antrąją trečiąją kūdikio gyvenimo savaitę kaktos ir pakaušio srityje susidaro pleiskanų – sudžiūvusių riebalinių liaukų sekreto. Kartais jos pranyksta savaime, tačiau dažniausiai mažyliui atsikratyti šios „kepurės” reikia padėti.

Mamai ir tėtei prireiks žinių, specialių priemonių ir… kantrybės.

1. Aliejus ir šepetukas. Prieš maudydami mažylio galvytę patepkite aliejumi. Tiks vaikiškas aliejukas, skystas kremas ir net alyvų ar saulėgrąžų aliejus. Praėjus kelioms valandoms galvytę sušukuokite – taip pašalinsite dalį pleiskanų arba jas „pašiaušusios” palengvinsite jų pasišalinimą. Šukuokite neaštriu šepečiu su minkštais natūraliais šereliais arba tankiomis, minkštomis šukomis su bukais galais, kad nepažeistumėte galvos odelės. Tik jokiu būdu pleiskanų nelupinėkite, nes atlupus gali pradėti kraujuoti odelė, o į žaizdą patekti infekcija ir supūliuoti. Tada galvytę švelniai masažuodami išplaukite. Galima vartoti kūdikiams skirtą šampūną, kurio PH būtų neutralus. Išplautą galvytę vėl patepkite vaikišku kremuku.

2. Salicilo rūgštis. Jei minėtos priemonės nepadeda, galima vartoti vaistinėje gaminamą 1 proc. salicilo rūgšties kremą arba jau paruoštą tirpalą (pvz., „Kerasal”), kuriame taip pat yra salicilo rūgšties. Ši rūgštis padeda atsisluoksniuoti pleiskanoms, tačiau tokius preparatus reikėtų vartoti atsargiai, kad nesudirgintų galvos odelės.

3. Švelniau veikia losjonai su šlapalu. Šlapalas sulaiko drėgmę odos paviršiuje, tai padeda tiesiog „atmirkyti” pleiskanėles, todėl tinka ne tik jų „kepurėlei” pašalinti, bet ir sausos, pleiskanojančios odelės priežiūrai. Šie preparatai pažymėti raide „U” („pvz., „Excipial U” ar „Eucerin U”). Patepus minėtomis priemonėmis pažeistą odelę, reikėtų luktelėti vieną dvi valandas, o po to natūralių šerių šukomis švelniai pamasažuoti kūdikio galvytę. Tik prieš pradėdami vartoti minėtas priemones iš pradžių patepkite nedidelį odelės lopinėlį, kad įsitikintumėte, ar mažylis nėra joms alergiškas.

4. Apsiginkluokite kantrybe. Nesitikėkite, kad po vienos procedūros pleiskanų nebeliks – vieni su šia problema susidoroja greičiau, o kitiems prireikia daugiau laiko. Vaikučiui augant kinta ir bręsta jo žarnynas ir žarnyno mikroflora, nusistovi hormonų pusiausvyra, o tai padeda pleiskanoms nykti.

5. Didesnės bėdos. Jeigu mažylis alergiškas, visų pirma reikia gydyti pagrindinę ligą, o tuomet kartu nyks ir pleiskanos. Jeigu prie pleiskanų luobos įsimetė bakterinė infekcija, gali susidaryti pūlinukų, odelė ims šlapiuoti, niežėti. Tokiu atveju būtina gydytojo konsultacija ir odos priežiūros korekcija. Kartais prireikia net stipresnių antibakterinių ar net hormoninių odos priežiūros priemonių, bet jas reikėtų vartoti tik gydytojui paskyrus.

Konsultavo specialistas, pediatrė Aurika Jurevičienė

Renata Maslauskienė


Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE