Biorythm

Vaikų regos sutrikimai ir jų profilaktika

Artėjant rugsėjo 1 d. daugelis moksleivių ir jų tėvelių suskubo į gydymo įstaigas pasitikrinti sveikatos.  Jau ne vieneri metai, vadovaujantis 2005 m. birželio 9 dienos LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriuo patvirtinta nauja Lietuvos higienos norma bendrojo lavinimo mokykloms, mokiniai iki rugsėjo 15 dienos turi pateikti pažymėjimą apie profilaktinio sveikatos patikrinimo rezultatus. Privalomas sveikatos patikrinimas yra labai svarbus. Laiku nustatytos ligos padeda lengviau išspręsti problemas. Be to, neturėdami informacijos apie vaiko sveikatą, mokytojai ir visuomenės sveikatos priežiūros specialistai negali užtikrinti, kad ugdymo proceso metu nebus jai pakenkta. Dažniausiai mokyklinio amžiaus vaikams nustatomas sveikatos sutrikimas būna prastas regėjimas. Neretas išgirsta tokias diagnozes kaip trumparegystė ar toliaregystė.
Toliaregystė (hipermetropija) – tai akių refrakcijos (gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai matomų objektų vaizdas susidaro už tinklainės, todėl žmogus blogiau mato toli esančius daiktus, ir blogai – esančius arti.
Trumparegystė (miopija) – tai akių refrakcijos (gebėjimo laužti šviesos spindulius) yda, kai žmogus blogai mato tolimus daiktus, nes jų vaizdas susidaro prieš tinklainę.
Kad vaikų regėjimas išliktų normalus, reikia sudaryti jų darbui tinkamas sąlygas ir iš mažens stiprinti įgūdžius pačiam vaikui laikytis higieninių reikalavimų:
1. Televizorius. Daugelio pasaulio šalių okulistai tėvams rekomenduoja leisti vaikams pradėti žiūrėti televizorių tik sulaukus 3 metų. Be to, žiūrėdamas televizorių vaikas turi daryti kuo daugiau pertraukėlių. Tėvai turėtų atsiminti: kuo ilgesnės pertraukėlės – tuo sveikesnės vaiko akys. Mažyliui netgi nepatartina žaisti šalia įjungto televizoriaus. Tai irgi kenkia akims. Vyresniems vaikams televizijos laidas be pertraukos žiūrėti ne ilgiau kaip 1-1,5 valandos ir ne arčiau kaip 2,5m nuo ekrano. Jei vaikas dirba kompiuteriu, televizorių leidžiama žiūrėti ne anksčiau kaip po 1-2 valandų ir žiūrėjimą riboti.

2. Kompiuteris.
Žaidžiant kompiuterinius žaidimus akys vargsta dvigubai. Derėtų kompiuteriu dirbti kuo mažiau laiko. Dirbant juo kas pusvalandį reikia daryti 10-15 minučių pertraukėles. Be to, reikia neužmiršti mirksėti. Mirksint akis yra natūraliai drėkinama. Mirksėti būtina pratinti ir savo vaikus. Dirbant nuolat leisti akims pailsėti – pajutus nuovargį, daryti 1-2 minučių pertraukėle, nukreipiant žvilgsnį į tolį ( greičiau atsipalaiduoja ir pailsi akių raumenys); po 30 minučių įtempto regimojo darbo (darbo su kompiuteriu) daryti 5 minučių poilsio pertraukėles, o po 40-45 minučių – 10 minučių pertrauką.

3. Darbo vieta.
Dirbant sėdėti tik prie ūgiui pritaikyto stalo ir ant tinkamo aukščio kėdės. Išlaikyti būtiną 30-50 cm atstumą tarp akių ir stalo. Akims sveikiausia, kai skaitoma knyga padėta ant specialaus stovelio. Negalima skaityti gulint, važiuojant autobusu, prietemoje; leiskite vaikui skaityti, piešti, rašyti tik gerai apšviestoje vietoje, sėdint prie jam pritaikyto stalo.
  • Netaisyklinga sėdėsena. Mokyklose pasitaiko atvejų, kai suolai nėra pritaikyti moksleivio ūgiui. Dėl lėšų stokos vaikai nuo 1 iki 4 klasės sėdi tuose pačiuose suoluose. Sėdėdamas jo ūgiui nepritaikytame suole vaikas nuolat būna pasilenkęs, susikūprinęs. Netaisyklinga sėdėsena skatina ir regos sutrikimus.
  • Netaisyklingas skaitymas bei rašymas. Akių nuotolis nuo sąsiuvinio, knygos turi būti ne mažesnis kaip 35cm. Šį atstumą labai paprasta nustatyti. Sėdėkite tiesiai, padėkite rankos alkūnę ant suolo ar stalo, ištieskite pirštus. Juos priglauskite prie akių. Laikantis toko atstumo dera skaityti ir rašyti. Skaitant knygą, rašant rašinėlį ar kitą rašto darbą būtina bent jau kas 45 minutes daryti 10-15 minučių pertraukas. Per pertrauką ilsinkite akis. Ilsintis nederėtų dirbti kompiuteriu ar žiūrėti televizorių. Tai darant jūsų akys nepailsės. Jos dar labiau bus alinamos. Per pertraukas žiūrėkite, dairykitės į tolį. Šiam tikslui labai tinka langas. Iš pradžių stenkitės dairytis kuo toliau, vėliau pažiūrėkite, kas auga po langu;
  • Blogai reginčių vaikų sėdėjimas pirmame suole. Akių ligų gydytojai teigia, jog negalima blogiau matančių vaikų sodinti į arčiausiai lentos esančius suolus. Reikėtų silpnai regintiems vaikams ne keisti suolą, o tinkamai parinkti akinius. Kuo tolesnis atstumas nuo lentos, tuo akims yra sveikiau. Sėdėdamas pirmame suole, trumparegis neturi laiko kada pailsinti akių. Jis žiūri tai į sąsiuvinį, tai į lentą. Jam nelieka erdvės atsipalaiduoti akims. Be to, trumparegiai turėtų sėdėti ne šoninėse, o vidurinėse suolų eilėse. Tiesa, dabar kai kuriose mokyklose suolai sustatyti ne eilėmis, o ratu. Gydytojai oftalmologai tam nepritaria. Lenta mokiniui turi būti prieš akis. Jei šios taisyklės nesilaikoma, keičiasi žiūros taškas. Tai alina moksleivio akis. Tai tampa dar viena prielaida trumparegystei vystytis.
  • Netinkamas apšvietimas. Mokykloms keliami klasių, kabinetų apšvietimo reikalavimai: 1 kvadratiniam metrui – 100 liuksų. Toks apšvietimas garantuoja optimalų moksleivių akių darbo režimą, jas tausoja. Deja, namuose šių reikalavimų dažnai nepaisoma. Ruošdami namų darbus vaikai dažnai rašo bei skaito prieblandoje. Tai ypač vargina akis.
Pratimai akims

Trumparegystės profilaktikai rekomenduojami specialūs akių raumenų treniravimo pratimai, kurių esmę sudaro žvilgsnio kaitaliojimas į skirtingame nuotolyje esančius daiktu. Tokie pratimai atliekami dirbant kompiuteriu pertraukėlių metu, skaitant, atliekant namų užduotis. Pastoviai ir nuosekliai juos atliekant, tobulinama akomodacija, pašalinami pradiniai jos pakenkimo požymiai, apsaugoma nuo trumparegystės.
1. Akių atpalaidavimas skaitant ar dirbant kompiuteriu. Akių lygmenyje ant lango stiklo priklijuokite bet kokią raidę. Per pertraukėles prieikite prie lango, uždengę vieną akį, iš arti 5 sekundes žiūrėkite š raidę. Vėliau trigubai ilgiau žvelkite į tolį. Atlikę šį  pratimą viena akimi, tą patį padarykite su kita. Akių mankštai per dieną skirkite nors 5 minutes.
2. Akių obuolių sukimas. Sukite obuolius lėtai, neskubėdami – iš pradžių į dešinę pusę, vėliau – į kairę. Atlikę šį pratimą pasėdėkite užsimerkę. Vėliau sukamaisiais pirštų judesiais pamasažuokite antakius, veido vietas, esančias šalia akių. Toks masažas atpalaiduos įtemptas akis, pagerins kraujotaką.
3. Stipriai užmerkite akis 3-5 sek. ir tai kartoti 6-8 kartus.
4. Greitai mirksėti 1-2 min.
5. Žiūrėti į tolyje esantį objektą 2-3 sek., o po to į 30-40 cm atstume rankoje esantį pieštuką 3-5 sek. Kartoti 10-12 kartų.
6. Užsimerkti ir 1 min. lengvai rankų pirštų judesiais masažuoti vokus.
7.  5-10 kartų vaikas pasuka akis į dešinę, į kairę, į viršų ir apačią. Po to akimis „suka” ratus į dešinę pusę ir į kairę pusę.
Trumparegystės profilaktikai labai svarbu ir reguliariai patikrinti vaikams regą. Pasireiškus pirmiesiems regos sutrikimo požymiams, regą galima visiškai sugrąžinti, ir neretai trumparegystė nebesivysto.

Kada reikia kreiptis į akių gydytoją?

Naujo kontrolinio akių patikrinimo ir apsilankymo pas gydytoją būtinumą nulemia prieš tai buvusio akių patikrinimo rezultatai. Jei atsirado netikėtų bėdų – nelaukite eilinio akių patikrinimo. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją, jeigu:
  • Vaiko regėjimas netikėtai nusilpo.
  • Regėjimas negerėja ir nuolatos silpsta.
  • Jei vaikas pradeda matyti šešėlius.
  • Jei judant galvą ar akis, jose susižaižaruoja.

Suduvos gidas

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE