Biorythm

Vaikų patyčių fone: trūksta psichologų

Lietuvai ir toliau Europoje pirmaujant pagal vaikų patiriamas patyčias ir savižudybes dalis mokyklų dar neturi psichologinę pagalbą galinčių suteikti specialistų. Tuo metu mokyklose patyčių tarp mergaičių beveik nemažėja, o tarp berniukų ir toliau daugėja, minint „Savaitės be patyčių” pradžią praneša LTV naujienų tarnyba.

Kas ketvirtam mokiniui mokykla tampa jo ašarų priežastimi. Užgauliojimai, kurie neretai perauga į smurtą – būtent pagal tokią niūrią statistiką Lietuva pirmauja ES.

„Kai kurie vaikai galvoja, kad net jie patys galbūt yra kalti dėl to, kas vyksta ir jie nedrįsta papasakoti suaugusiems, o galbūt bijo suaugusiųjų reakcijos”, – sakė psichologė Marina Mažionienė.

 

Pasak vaiko teisių kontrolierių, kad mokyklose iš vaikų tyčiojamasi, ir toliau dažniau pastebi ne mokytojai, bet tėvai. Kurie taip pat į pirmuosius vaiko pasakojimus nelinkę reaguoti rimtai.

„Dažniausiai sureaguojama į dideles pasekmes. Baisiausias dalykas yra vaikų savižudybės, bet jos dažnai yra provokuojamos patyčių, atitinkamo elgesio su vaiku, o paskui yra nustembama, o kaip čia taip nutiko. Kaip taisyklė, tėvai skundžiasi, nes mokytojai arba nereagavo, arba reagavo per mažai”, – aiškino vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė.

Dalyje mokyklų, o kai kur net ir visame mieste nėra psichologų, socialinių darbuotojų.

„Mokykloms talkina apie 1000 psichologų, didžioji dalis jų dirba mokyklose, bet mažesnėse savivaldybėse ar tose mokyklose, kur skaičius yra nedidelis. Kiekviena savivaldybė turi psichologinės pagalbos tarnybas, kur pasiruošę profesionalai ateina į talką”, – teigė švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius.

„Psichologinės sveikatos specialistų, psichologų dalyvavimas, darbas mokyklose yra labai svarbus kai įvyksta dramatiniai įvykiai, savižudybė ar smurtas, tai be jokios abejonės reikia mokintis, kaip reaguoti į krizę ir kaip pasiekti, kad pasekmių tiek mokiniams, tiek mokytojams būtų mažiau ir palikti savieigai būtų pats prasčiausias sprendimas”, – aiškino „Vaikų linijos” vadovas Robertas Povilaitis.

Pernai vyriausybinės ir nevyriausybinės institucijos sutarė, kad joms kova su vaikų patyčiomis taps svarbiausia problema, vis dėlto psichologiniai tyrimai rodo, kad patyčios tarp mergaičių mažėjo beveik nepastebimai, o tarp berniukų netgi išaugo.

Primename, kad šiandien prasideda „Savaitė be patyčių”, skirta atkreipti dėmesį į agresyvų vaikų elgesį, į patyčias ir pažeminimus tarp mokinių.

LRT

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE