Mollers

Vaikų darželiuose: švarūs žaislai ir tvarkinga aplinka

Kasmet ikimokyklinio ugdymo įstaigos sulaukia ne tik iš po vasaros atostogų sugrįžusių darželinukų, bet ir naujokėlių. Visuomenės sveikatos specialistai pedagogus ragina pasirūpinti, kad jų pirmojoje ugdymo įstaigoje būtų ir jauku, ir saugu. Apie tai kalbamės su  Šiaulių visuomenės sveikatos centro Saugos kontrolės skyriaus vedėja Josana Motiejauskaite.

– Ar leidžiama vaikų darželio grupėje statyti televizorius, kompiuterinę įranga ? Ką rekomenduoja visuomenės sveikatos specialistai?

– Visuomenės sveikatos specialistų atsakymas yra neigiamas: nei televizorių, nei kompiuterinės įrangos vaikų grupių patalpose neturi būti.
– Ar leidžiama vaikams miegoti dviaukštėse lovose? Labai dažnai darželiuose naudojamos sustumiamosios lovos, dar vadinamos komodomis. Ar leidžiama naudoti ir šias lovas ?
– Ikimokyklinio ugdymo įstaigoje naudoti dviaukštes lovas draudžiama. Sustumiamosios  lovos (komodos), susidedančios iš ne daugiau kaip  trijų lovų, galimos. Lietuvos higienos normoje „Ikimokyklinio ugdymo mokykla: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai” nustatyta, kad tokiose lovose gali miegoti vaikai nuo 3 iki 7 metų.
– Kiek lovų turi būti miegamajame kambaryje? Ne paslaptis, kad kartais lovelės  yra tiesiog pristatomos…
– Miegamajame kambaryje turi būti  tiek lovų, kiek grupėje yra vaikų. Lovas reikia sustatyti taip, kad būtų galima laisvai prieiti prie kiekvienos iš jų. Atstumas nuo sienos su langais ir šildymo įrenginių iki lovų turi būti ne mažesnis kaip 0,5 m.
– Labai dažnai nuogąstaujama, kad ne visada grupėse būna tvarkingi elektros lizdai. Ar jie privalo būti uždengti?
– Taip, grupių patalpose, kuriose vyksta ugdymo procesas, elektros lizdai vaikams prieinamose vietose privalo būti uždengti specialiomis apsaugos priemonėmis.
– Visuomenės sveikatos centro darbuotojai neretai prašomi telefonu pakonsultuoti dėl patalpų valymo vaikų darželiuose. Tėvai skundžiasi, kad tenka matyti netvarkingas patalpas, nevalytus kilimus, purvinas užuolaidas. Priminkite ir tėvams, ir vaikų darželių darbuotojams apie patalpų tvarkymą.
– Patalpos turi būti valomos iki vaikų atėjimo į ikimokyklinio ugdymo įstaigas arba kai vaikai būna lauke. Grupės patalpų, kūno kultūros ir muzikos salės grindys plaunamos du kartus per dieną, prireikus ir dažniau. Kilimai vaikų grupėse kasdien turi būti valomi dulkių siurbliu ir kartą per mėnesį išpurtomi lauke. Kilimus galima valyti ir sausuoju cheminiu būdu. Užuolaidos skalbiamos ne rečiau kaip du kartus per metus. Visas patalpas kiekvieną dieną reikia vėdinti ir valyti drėgnuoju būdu. Patalpas vėdinti sukėlus skersvėjį galima tik tada, kai viduje nėra vaikų. Patalpų negalima vėdinti per tualeto-prausyklos patalpas.
– Kaip turi būti prižiūrimi žaislai? Juk vaikai jais žaidžia kiekvieną dieną.
– Žaislai privalo nekelti pavojaus vaikų sveikatai: neturi būti rizikos juos nuryti, įkvėpti ar susižeisti jais palietus odą, gleivinę, akis. Visi žaislai turi būti švarūs, atitikti vaikų amžių. Mažylių žaislus reikia plauti ar valyti kiekvieną dieną. Tekstilinius žaislus privalu skalbti ne rečiau kaip kartą per savaitę.
– Į visuomenės sveikatos centrą paskambinusi mama teiravosi, kur galima paskaityti apie tualetų higieną. Moteris tvirtino, kad viename darželyje tualetas nelabai švarus, jame netvarkingai išmėtyti naktipuodžiai, iš jo sklinda nemalonus kvapas.
– Iki trejų metų vaikų grupių tualetuose-prausyklose turi būti specialus įrenginys naktipuodžiams plauti ir lentynos jiems laikyti. Po kiekvieno vaikų sodinimo ant naktipuodžių, tualeto-prausyklos grindys ir naktipuodžiai turi būti plaunami. Siūlyčiau pirmiausia apie tai pasikalbėti su vaikų darželio administracija arba kreiptis į artimiausią visuomenės sveikatos centrą ar jo teritorinį skyrių.
– Kiek kartų per metus turi būti keičiamas smėlis vaikų žaidimų aikštelių dėžėse?
– Smėlis turi būti keičiamas ar atnaujinamas kiekvieną pavasarį. Jeigu pastebima, kad smėlis nėra švarus, jį būtina nedelsiant pakeisti. Pakeitus smėlį reikia atlikti smėlio helmintologinį tyrimą. Smėlyje neturi būti askaridžių, plaukagalvių, toksokarų kiaušinėlių. Darželio teritorija privalo būti valoma ir tvarkoma kiekvieną dieną. Žolė teritorijoje negali būti didesnė kaip 10 cm.
Svarbu žinoti
Į ugdymo įstaigą draudžiama priimti vaikus, turinčius ūmių užkrečiamųjų ligų požymių (karščiuoja, skundžiasi skausmu, viduriuoja, vemia, kosti), taip pat turinčius galvos parazitų.
Ikimokyklinio ugdymo mokykloje visi įrenginiai turi būti saugūs, tvarkingi, pritaikyti vaikams pagal jų ūgį, amžiaus ypatumus.
Visų ikimokyklinio ugdymo mokyklos patalpų grindys, sienos, tualetų kabinos ir lentynos turi būti lygios, o jų apdaila lengvai valoma drėgnuoju būdu ir atspari cheminiams valikliams bei dezinfekcinėms medžiagoms.
Daugiau informacijos apie priešmokyklinio ugdymo mokyklų svarbiausius sveikatos saugos reikalavimus galima paskaityti: Lietuvos higienos normoje HN 75 2008 „Ikimokyklinio ugdymo mokykla: bendrieji sveikatos saugos reikalavimai”.


Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE