Spalio 19d. Šeštadienis

Traukuliai vaikui – panika mamai

Peržiūrų skaičius: 83820
Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie traukuliai didelio pavojaus vaikui nekelia.
Febriliniai traukuliai – tai kūdikių ar vaikų traukuliai, kuriuos sukelia aukštesnė kūno temperatūra. Beje, šie traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis, jie nėra pavojingi ir nesukelia smegenų pažeidimo. Jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki 15 minučių, paprastai 1–2 minutės. Dažniausiai febriliniai traukuliai kyla pirmą vaiko karščiavimo dieną.
Dažniausiai febriliniai traukuliai pasireiškia 6 mėn.–6 m. vaikams. Gali būti ir jaunesniems bei vyresniems, bet taip atsitinka gana retai. Kuo vyresniam vaikui išsivysto febriliniai traukuliai, tuo mažesnė tikimybė, kad jie pasikartos dar kartą. Jei tokių atvejų yra buvę giminėje – tikimybė jų sulaukti karščiuojančiam mažyliui padidėja keturis kartus.
Febrilinių traukulių rizika padidėja, jei vaiko kūno temperatūra yra didesnė kaip 38,8 laipsnio ir jei ji pakyla staiga.

Vaizdelis tikrai nekoks…
Traukulių priepuolio metu gali pasireikšti vienas ar keli iš žemiau išvardytų simptomų:
● sutrikusi sąmonė;
● akių "pervertimas";
● rankų, kojų ar veido trūkčiojimai;
● kūno sustingimas;
● kalbos sutrikimas, nesugebėjimas atpažinti artimųjų;
● nevalingas pasišlapinimas ar pasituštinimas;
● vėmimas;
● po traukulių – sutrikimas, nerimas ar mieguistumas.
Dažniausiai priepuolio metu stebimas vaiko sąmonės sutrikimas ir ritmiški galūnių ar viso kūno trūkčiojimai. Rečiau būna viso kūno įsitempimas, vienos kūno pusės arba tik vienos rankos ar kojos trūkčiojimas.
Retais atvejais stebimi sudėtingi febriliniai traukuliai: jie trunka ilgiau (15 min. ar net iki 30 min.) ir gali būti serijomis, t.y. sekti vienas po kito. Po priepuolio vaikas gali jausti kojų ar rankų silpnumą, bet tai pasakys tik vyresnis vaikas, kuris jau moka įvardyti savo pojūčius. Mažesniam ligoniukui po tokio priepuolio gali sutrikti judesių koordinacija.

Pavojus – nedidelis
Febriliniai traukuliai didelio pavojaus nekelia. Yra nedidelė rizika, kad priepuolio metu vaikas susižeis krisdamas ar užsprings maistu, seilėmis. Bet jei vaikas prižiūrimas, to įvykti neturėtų. Neįrodyta, kad febriliniai traukuliai sukelia smegenų pažeidimus. Priešingai, tyrimai rodo, kad vaikai, patyrę febrilinius traukulius, neturėjo mokymosi bėdų mokykloje, o jų intelekto testai nebuvo blogesni už kitų vaikų. Netgi itin retais atvejais, kai priepuoliai buvo labai ilgi (iki valandos), dauguma vaikų po jų visiškai pasveiko.
Jei traukulių priepuolis tęsiasi ne ilgiau kaip 5 min., nėra būtina vaiko guldyti į ligoninę, atlikti tyrimų ar elektroencefalogramos. Tačiau vaiką turėtų apžiūrėti šeimos gydytojas ar vaikų neurolologo.
Ko griebtis?
● Likite ramūs, būkite šalia vaiko, nepalikite jo be priežiūros.
● Paguldykite vaiką ant šono, kad galva būtų kūno lygyje ar žemiau – taip vaikas vemdamas neužsprings.
● Atlaisvinkite veržiančius drabužius.
● Stebėkite, kiek laiko priepuolis trunka ir kaip jis atrodo.
● Nelaikykite vaiko liežuvio ir nesistenkite nieko kišti į burną – vaikas gali sulaužyti kišamus daiktus ir užspringti.
● Nesistenkite sustabdyti priepuolio.
● Netrukdykite vaiko judesiams, saugokite jį nuo susižalojimo, patraukite į šalį nesaugius daiktus.
● Nemuškite per veidą priepuolio metu (kad greičiau atsigautų).
● Po priepuolio paskambinkite gydytojui.
● Jei yra rizika, kad febriliniai traukuliai pasikartos, vaiko tėvai apmokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Ištikus priepuoliui jie patys gali sušvirkšti vaikui diazepamo klizmutę į išeinamąją angą. To paprastai pakanka priepuoliui nutraukti.

Nedelsdami kvieskite pagalbą, jei:
● vaikas nustojo kvėpuoti;
● jo lūpos pamėlo;
● traukuliai tęsiasi ilgiau nei 5 min.;
● stebite sprando rigidiškumą (sustingimą);
● vaikas mieguistas;
● gausiai vemia.
Nejau tas siaubas kartosis?..
Deja, patyrus vieną traukulių priepuolį, yra rizika sulaukti kito. Nustatyta, kad jie pasikartoja beveik trečdaliui vaikų. Bet tai nereiškia, kad jie kartosis kaskart karščiuojant arba esant tokiai pačiai kūno temperatūrai. Dažniausiai febriliniai traukuliai pasikartoja per pirmus dvejus metus. Didesnė tikimybė, jog traukuliai pasikartos, jei vaikui mažiau nei 18 mėnesių, jis dažnai karščiuoja, jei traukuliai ištiko esant palyginti neaukštai temperatūrai, jei giminėje tai ne pirmas atvejis, taip pat jei giminėje kas nors serga epilepsija.
Daktarų vaidmuo
Po traukulių priepuolio vaiką reikėtų parodyti gydytojui. Prieš nustatydamas diagnozę šis gali pasiūlyti atlikti keletą tyrimų, kad įsitikintų, ar nebuvo kitų priežasčių, galėjusių sukelti febrilinius traukulius. Dažnai atliekami kraujo, šlapimo tyrimai, o jei įtariamas meningitas (smegenų dangalų uždegimas), gali būti reikalinga lumbalinė punkcija, kurios metu paimama ištirti smegenų skysčio. Jei vaikas gausiai viduriuoja ar vemia, jo traukulių priežastis gali būti dehidratacija (skysčių netekimas).
Užsitęsę febriliniai traukuliai gydomi traukulius slopinančiais vaistais, nuolat stebint vaiko būklę. Jei traukuliai praeina patys, traukulius slopinantis gydymas nėra skiriamas. Paprastai vien apsisaugoti šis gydymo kursas nerekomenduojamas, nes traukulius slopinantys vaistai turi daug šalutinių reiškinių. Profilaktinis gydymas rekomenduojamas nebent tuomet, jei giminėje yra epileptikų ar vaikas serga dar kokia nors neurologine liga.

Mušim, mušim ir numušim
Paprasčiausia apsisaugoti nuo febrilinių traukulių yra tiesiog mažinti temperatūrą. Kaip elgtis, jei mažylis karščiuoja?
● Nuolat matuokite jo temperatūrą (įvairaus amžiaus vaikams tinka skirtingi termometrai – apie tai informuos gydytojas ar slaugytoja).
● Duokite temperatūrą mažinančių vaistų (ibuprofeno, paracetamolio) gydytojo paskirtomis dozėmis.
● Duokite vaikui gerti skysčių: vandens, arbatos, sulčių.
● Nurenkite vaiką, kad jis atvėstų.
● Sumažinkite kambario temperatūrą – išvėdinkite, jei turite galimybę, prisukite radiatorius.
● Vėsinkite drungnu rankšluosčiu – uždėkite ant vaiko kaktos, žąstų ar šlaunų.
● Netrinkite vaiko alkoholiu, nekiškite į šaltą vandenį, neapdėkite ledais.
● Neužklokite vaiko per šiltai, nes kūno temperatūra gali dar labiau pakilti, uždenkite tik plonu apklotu.
Epilepsijos grėsmė
Epilepsija – tai pasikartojantys traukulių priepuoliai, kurie nėra sukelti karščiavimo nei jokios kitos priežasties. Nors rizika susirgti epilepsija patyrusiam febrilinius traukulius vaikui nedidelė (2–5 proc.), vis dėlto ji yra. Epilepsijos rizika didėja, jei vaikas patiria užsitęsusį febrilinių traukulių priepuolį, jei traukuliai būna vienoje kūno pusėje ar pasikartoja per parą. Didesnė rizika ir tiems vaikams, kurie serga cerebriniu paralyžiumi, turi raidos ar kitų neurologinių sutrikimų.
Nėra pakankamai įrodymų, kad traukulius slopinančių vaistų skyrimas po buvusių febrilinių traukulių apsaugo nuo epilepsijos ateityje.
Vaikų neurologė Alma Januškevičienė

Veidas.lt


Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pusryčiai turi įtakos mažylio atminčiai, dėmesio koncentracijai ir bendravimui kolektyve. Vaikai, kurie neatsisako pusryčių, yra mažiau irzlūs, lengviau sprendžia užduotis, imlesni lavinimuisi, o pusryčius...


Išėjimas į darželį – ne įvykis, o procesas

Išėjimas į darželį – ne įvykis, o procesas

Kiekvieną vasarą daugybės tėvų širdyse apsigyvena jauduliukas, nes artėja diena, kai vaikas iškeliaus į darželį. Mažasis taip pat jaudinasi… Mažiems vaikams nepatinka kaita. Ypač, kai ta kaita reiškia palikti namus, tėvelius, įprastą dienos...


Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Artėjant vasaros sezonui gydytojai tėvus ragina atkreipti dėmesį į vaikų, ypač paauglių, apgamus. Anot gydytojų, būtent paauglystėje laiku pastebėjus piktybėjančius apgamus dar galima sustabdyti neišgydomą odos vėžį - melanomą. Vilniaus...


Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...


Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Dr. Hauschka. Artimiausias ryšys

Besilaukiančios moters ir kūdikio ryšio neįmanoma su kuo nors palyginti. Tai nepakartojamas gyvenimo įvykis. Su kūdikiu ją sieja dvasinis, emocinis ir kūno ryšys. Nėščios moters kūnas per devynis mėnesius pasiruošia optimaliai aprūpinti augantį...


Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Gydytoja, homeopatiją savo praktikoje taikanti jau 25 metus: “Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų” Žmogui normalu ir įprasta norėti sau geriausio. Rinkdamiesi naują daiktą, dairomės tokio,...


Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Specialistai: smurtą patyrusių vaikų yra daugiau nei nurodoma statistikoje

Dauguma smurtą patiriančių vaikų to gėdijasi, nekalba apie tai, todėl nusikaltimai prieš juos lieka nežinomi ir nepatenka į statistinius duomenis, sako "Paramos vaikams centro" direktorė Aušra Kurienė. "Vaikai, kurie patiria...


Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Per savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai išaugo. Gripas šiemet labiau atakuoja suaugusiuosius. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 13 suaugusiųjų. Šia liga...


Tėvai ketina derinti vaikų priežiūrą ir darbą

Tėvai ketina derinti vaikų priežiūrą ir darbą

Nuo liepos 1-osios dėl motinystės (tėvystės) pašalpos besikreipiantys tėvai turi galimybę pasirinkti, ar gauti didesnę pašalpą iki vaikui sueis vieneri metai, ar mažesnę, bet dvejus metus. Pirmasis naujosios mokėjimo tvarkos galiojimo mėnuo...


Jei gimiau iš mamos, kuo čia dėtas tėtis?

Jei gimiau iš mamos, kuo čia dėtas tėtis?

Kada su vaiku pradėti kalbėtis "ta" tema? Tada, kai jis dar nekalba! Kodėl? Todėl, kad įprastumėte! Tiesiog mes esame labai susikausčiusi tauta: pasakai žodį "makštis", ir visi nežino, kur akis dėti. Taigi įvardydami dar...


Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Namų valymas, kai yra mažų vaikų, turi savas „žaidimo taisykles“. Viena vertus, valyti lyg ir reikia dažniau, nes norisi, kad mažasis augtų saugioje ir švarioje aplinkoje, kita vertus, baisu, kad didelės koncentracijos cheminiai...


Kaip miegoti su savo vaikeliu saugiai

Kaip miegoti su savo vaikeliu saugiai

Miegojimas kartu su kūdikiu yra naudingas ir mamai, ir kūdikiui dėl daugelio priežasčių: būnant kartu mezgasi gyvybiškai svarbus fizinis, emocinis ir netgi intelektinis ryšys su mažu ką tik atėjusiu žmogučiu; kūdikis jaučia nuo mamos ar tėčio...


Sveikatinė jau "Megoje"!

Sveikatinė jau "Megoje"!

Visiems, mylintiems sveiką gyvenimo būdą, turime puikių naujienų! Nuo šiol prekių Jūsų ir Jūsų artimųjų sveikatai Kaune galite įsigyti kasdien! Prekybos centre “Mega” (Islandijos pl. 32, priešais „Senukų“ prekybos centrą),...


Motinos ir vaiko muziejus Kaune – dingęs muziejus

Motinos ir vaiko muziejus Kaune – dingęs muziejus

2012–ieji Seimo nutarimu Lietuvoje paskelbti Muziejų metais, todėl yra gera proga paminėti dingusį muziejų. Kaip žinoma, muziejai vykdo dvi labai svarbias misijas – saugo kultūros ir istorijos vertybes bei šviečia visuomenę. Visuomenės...


Moterys iki 30 m. netenka 90 proc. kiaušinėlių

Moterys iki 30 m. netenka 90 proc. kiaušinėlių

Mokslininkai išsiaiškino priežastis, kodėl moterims sunku pastoti vėlesniais gyvenimo etapais - sulaukusios 30 metų jos jau būna išeikvojusios 90 proc. savo "kiaušinėlių rezervo", praneša "The Telegraph". Nors kiaušinėliai...


Kur mokysis vaikas lemia mama, kur studijuos – tėvas

Kur mokysis vaikas lemia mama, kur studijuos – tėvas

Net 61,5 proc. tėvų teigia, kad daugiausiai iniciatyvos sprendžiant dėl vaiko pradinio bei papildomo išsilavinimo šeimoje rodo mama. Kad lemiamą žodį dėl to taria tėvas – teigia tik 7,14 proc. apklaustų pradinių klasių moksleivių tėvų, o kad...


Vidinis ligos paveikslas

Vidinis ligos paveikslas

Tikriausiai daugelis žino seną posakį: "niekas tau nepadės, jei pats nenorėsi". Manau, medicinoje tai ypač aktualu. Mūsų profesija susijusi su vaikais, o vaikai yra labiau priklausomi nuo aplinkos, taigi ir nuo mūsų. Daugybė mokslininkų...


Vaikų smegenis labiau veikia SMS nei radiacija

Vaikų smegenis labiau veikia SMS nei radiacija

Australų ekspertai teigia, kad ne radiacija, o nuolatinis standartinių žinučių rašinėjimas veikia mobiliaisiais telefonais besinaudojančių vaikų smegenis. Epidemiologijos profesorius Michaelas Abramsonas iš Monašo universiteto (Australija) savo ir...


Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kodėl vaikai mus varo iš proto?

Kartais tėvus apima jausmas, kad vaikai tik ir laukia, kada galės įžeisti, suerzinti ar išvesti iš kantrybės… Negi jie tai daro tyčia? Panašių klausimų išgirstu vis dažniau: juos užduoda tėvai, atėję į konsultacijas dėl išdykusių ir beveik...


Lietuvoje auga "ligonių karta"

Lietuvoje auga "ligonių karta"

Klaipėdos sveikatos biuro duomenimis, mokyklinio amžiaus vaikų grupėje yra tik apie 37 proc. visiškai sveikų vaikų. Atlikti tyrimai rodo, kad daugiausia pasitaiko širdies ir kraujagyslių sutrikimų, toliau eina kvėpavimo, virškinimo sistemos ligos....


Vaikams – atviresni keliai į sanatorijas

Vaikams – atviresni keliai į sanatorijas

Vaikų sveikata prastėja, sanatorijos tuštėja, o tėvai pyksta, kad negali gauti atžalai kelialapio į sanatoriją.Paradoksali pastarųjų metų situacija šiemet turėtų keistis. Ligonių kasos žada, kad šiais metais medicininė reabilitacija taps vaikams...


Vaikų eisenos sutrikimai

Vaikų eisenos sutrikimai

Be to, eisenos tipą lemia ir genetika, kūno kompleksijos tipas, emocinė būsena bei kiti faktoriai, todėl tėveliams neretai būna pernelyg sunku įvertinti savo vaiko eiseną. O laiku nepastebėjus eisenos sutrikimų, kartais užleidžiamos gana rimtos...


Jei vaikui sutriko virškinimas

Jei vaikui sutriko virškinimas

Viduriavimą šiek tiek stabdo mėlynių uogos. Iš jų išvirtos arbatos galima įpilti į kūdikio maistą. Vieną valgomąjį šaukštą džiovintų mėlynių uogų užpilti dviem stiklinėmis šalto vandens ir 10 min. pavirinti ant mažos ugnies, tada nukošti ir...


Gerti alkoholį paauglius skatina reklama

Gerti alkoholį paauglius skatina reklama

Alkoholio reklama labiausiai veikia dar negeriančius jaunuolius, o jau geriančius jų bendraamžius paskatina gerti daugiau. Tai nustatė Europos Alkoholio ir sveikatos forumo mokslinės grupės atliktas tyrimas. Mokslininkų grupė tyrė žiniasklaidos...


Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Ilgos įveriamos virvelės gali sukelti rimtą pavojų vaikams pasismaugti. Europos rinkos priežiūros institucijos nuolat gauna pranešimų apie nelaimes, kai virvelės vaikų drabužiuose įsipainioja į dviračius, duris, mašinų dureles ar žaidimų aikštelių...


Ar moksliniai tyrimai – tik mokslininkams, arba kodėl juose nutylimi gyvybiškai svarbūs faktai?

Ar moksliniai tyrimai – tik mokslininkams, arba kodėl juose nutylimi gyvybiškai svarbūs faktai?

Vargu ar šiais laikais yra žmonių, kurie nesuklustų ir daugiau dėmesio neskirtų skaitydami ar girdėdami mokslininkų ir ekspertų nuomones ir svarstymus pačiais įvairiausiais klausimais. Tačiau juk neretai nutinka taip, kad įvairūs tyrimai ir...


Vaikus kamuoja ir suaugusiųjų ligos

Vaikus kamuoja ir suaugusiųjų ligos

Riba tarp vaikų ir suaugusiųjų ligų vis labiau išsitrina. Tačiau tėvams sunku patikėti, kad vaikui gali būti tulžies pūslės akmenligė, skrandžio opa ar kirkšnies išvarža. Pusė pacientų, kurie skubos tvarka kreipiasi į Klaipėdos vaikų ligoninės...


Trumpalaikis romanas su katinėliu

Trumpalaikis romanas su katinėliu

Atšilus orams mažieji išbėga į lauką ir puola mėgautis viskuo, kas gyva. Neretai į jų akiratį papuola ir benamiai gyvūnai, su kuriais net ir trumpalaikis romanas gali baigtis grybeline liga – mikrosporija. Viena iš grybelinių ligų –...


Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Prieš 20 metų akušerijos skyriuose bijota stacionarinės infekcijos, todėl moterys gimdymo namuose jausdavosi kaip policijos areštinėse. Gimdyvių izoliacija nuo šeimos buvo visiška nesąmonė - pripažįsta gerai anuos laikus prisimenanti priedo...


Kada meningokokinė infekcija kelia grėsmę

Kada meningokokinė infekcija kelia grėsmę

Meningokokinė infekcija – tai ūmi bakterijų sukelta liga, dažniausiai pasireiškianti odos bėrimais, vidinėmis kraujosrūvomis, pūliniu minkštųjų smegenų dangalų uždegimu (meningitu). Meningokokinės infekcijos sukėlėjai yra įvairių tipų A, B,...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9