Rugpjūčio 9d. Sekmadienis

Traukuliai vaikui – panika mamai

Peržiūrų skaičius: 83820
Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie traukuliai didelio pavojaus vaikui nekelia.
Febriliniai traukuliai – tai kūdikių ar vaikų traukuliai, kuriuos sukelia aukštesnė kūno temperatūra. Beje, šie traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis, jie nėra pavojingi ir nesukelia smegenų pažeidimo. Jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki 15 minučių, paprastai 1–2 minutės. Dažniausiai febriliniai traukuliai kyla pirmą vaiko karščiavimo dieną.
Dažniausiai febriliniai traukuliai pasireiškia 6 mėn.–6 m. vaikams. Gali būti ir jaunesniems bei vyresniems, bet taip atsitinka gana retai. Kuo vyresniam vaikui išsivysto febriliniai traukuliai, tuo mažesnė tikimybė, kad jie pasikartos dar kartą. Jei tokių atvejų yra buvę giminėje – tikimybė jų sulaukti karščiuojančiam mažyliui padidėja keturis kartus.
Febrilinių traukulių rizika padidėja, jei vaiko kūno temperatūra yra didesnė kaip 38,8 laipsnio ir jei ji pakyla staiga.

Vaizdelis tikrai nekoks…
Traukulių priepuolio metu gali pasireikšti vienas ar keli iš žemiau išvardytų simptomų:
● sutrikusi sąmonė;
● akių "pervertimas";
● rankų, kojų ar veido trūkčiojimai;
● kūno sustingimas;
● kalbos sutrikimas, nesugebėjimas atpažinti artimųjų;
● nevalingas pasišlapinimas ar pasituštinimas;
● vėmimas;
● po traukulių – sutrikimas, nerimas ar mieguistumas.
Dažniausiai priepuolio metu stebimas vaiko sąmonės sutrikimas ir ritmiški galūnių ar viso kūno trūkčiojimai. Rečiau būna viso kūno įsitempimas, vienos kūno pusės arba tik vienos rankos ar kojos trūkčiojimas.
Retais atvejais stebimi sudėtingi febriliniai traukuliai: jie trunka ilgiau (15 min. ar net iki 30 min.) ir gali būti serijomis, t.y. sekti vienas po kito. Po priepuolio vaikas gali jausti kojų ar rankų silpnumą, bet tai pasakys tik vyresnis vaikas, kuris jau moka įvardyti savo pojūčius. Mažesniam ligoniukui po tokio priepuolio gali sutrikti judesių koordinacija.

Pavojus – nedidelis
Febriliniai traukuliai didelio pavojaus nekelia. Yra nedidelė rizika, kad priepuolio metu vaikas susižeis krisdamas ar užsprings maistu, seilėmis. Bet jei vaikas prižiūrimas, to įvykti neturėtų. Neįrodyta, kad febriliniai traukuliai sukelia smegenų pažeidimus. Priešingai, tyrimai rodo, kad vaikai, patyrę febrilinius traukulius, neturėjo mokymosi bėdų mokykloje, o jų intelekto testai nebuvo blogesni už kitų vaikų. Netgi itin retais atvejais, kai priepuoliai buvo labai ilgi (iki valandos), dauguma vaikų po jų visiškai pasveiko.
Jei traukulių priepuolis tęsiasi ne ilgiau kaip 5 min., nėra būtina vaiko guldyti į ligoninę, atlikti tyrimų ar elektroencefalogramos. Tačiau vaiką turėtų apžiūrėti šeimos gydytojas ar vaikų neurolologo.
Ko griebtis?
● Likite ramūs, būkite šalia vaiko, nepalikite jo be priežiūros.
● Paguldykite vaiką ant šono, kad galva būtų kūno lygyje ar žemiau – taip vaikas vemdamas neužsprings.
● Atlaisvinkite veržiančius drabužius.
● Stebėkite, kiek laiko priepuolis trunka ir kaip jis atrodo.
● Nelaikykite vaiko liežuvio ir nesistenkite nieko kišti į burną – vaikas gali sulaužyti kišamus daiktus ir užspringti.
● Nesistenkite sustabdyti priepuolio.
● Netrukdykite vaiko judesiams, saugokite jį nuo susižalojimo, patraukite į šalį nesaugius daiktus.
● Nemuškite per veidą priepuolio metu (kad greičiau atsigautų).
● Po priepuolio paskambinkite gydytojui.
● Jei yra rizika, kad febriliniai traukuliai pasikartos, vaiko tėvai apmokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Ištikus priepuoliui jie patys gali sušvirkšti vaikui diazepamo klizmutę į išeinamąją angą. To paprastai pakanka priepuoliui nutraukti.

Nedelsdami kvieskite pagalbą, jei:
● vaikas nustojo kvėpuoti;
● jo lūpos pamėlo;
● traukuliai tęsiasi ilgiau nei 5 min.;
● stebite sprando rigidiškumą (sustingimą);
● vaikas mieguistas;
● gausiai vemia.
Nejau tas siaubas kartosis?..
Deja, patyrus vieną traukulių priepuolį, yra rizika sulaukti kito. Nustatyta, kad jie pasikartoja beveik trečdaliui vaikų. Bet tai nereiškia, kad jie kartosis kaskart karščiuojant arba esant tokiai pačiai kūno temperatūrai. Dažniausiai febriliniai traukuliai pasikartoja per pirmus dvejus metus. Didesnė tikimybė, jog traukuliai pasikartos, jei vaikui mažiau nei 18 mėnesių, jis dažnai karščiuoja, jei traukuliai ištiko esant palyginti neaukštai temperatūrai, jei giminėje tai ne pirmas atvejis, taip pat jei giminėje kas nors serga epilepsija.
Daktarų vaidmuo
Po traukulių priepuolio vaiką reikėtų parodyti gydytojui. Prieš nustatydamas diagnozę šis gali pasiūlyti atlikti keletą tyrimų, kad įsitikintų, ar nebuvo kitų priežasčių, galėjusių sukelti febrilinius traukulius. Dažnai atliekami kraujo, šlapimo tyrimai, o jei įtariamas meningitas (smegenų dangalų uždegimas), gali būti reikalinga lumbalinė punkcija, kurios metu paimama ištirti smegenų skysčio. Jei vaikas gausiai viduriuoja ar vemia, jo traukulių priežastis gali būti dehidratacija (skysčių netekimas).
Užsitęsę febriliniai traukuliai gydomi traukulius slopinančiais vaistais, nuolat stebint vaiko būklę. Jei traukuliai praeina patys, traukulius slopinantis gydymas nėra skiriamas. Paprastai vien apsisaugoti šis gydymo kursas nerekomenduojamas, nes traukulius slopinantys vaistai turi daug šalutinių reiškinių. Profilaktinis gydymas rekomenduojamas nebent tuomet, jei giminėje yra epileptikų ar vaikas serga dar kokia nors neurologine liga.

Mušim, mušim ir numušim
Paprasčiausia apsisaugoti nuo febrilinių traukulių yra tiesiog mažinti temperatūrą. Kaip elgtis, jei mažylis karščiuoja?
● Nuolat matuokite jo temperatūrą (įvairaus amžiaus vaikams tinka skirtingi termometrai – apie tai informuos gydytojas ar slaugytoja).
● Duokite temperatūrą mažinančių vaistų (ibuprofeno, paracetamolio) gydytojo paskirtomis dozėmis.
● Duokite vaikui gerti skysčių: vandens, arbatos, sulčių.
● Nurenkite vaiką, kad jis atvėstų.
● Sumažinkite kambario temperatūrą – išvėdinkite, jei turite galimybę, prisukite radiatorius.
● Vėsinkite drungnu rankšluosčiu – uždėkite ant vaiko kaktos, žąstų ar šlaunų.
● Netrinkite vaiko alkoholiu, nekiškite į šaltą vandenį, neapdėkite ledais.
● Neužklokite vaiko per šiltai, nes kūno temperatūra gali dar labiau pakilti, uždenkite tik plonu apklotu.
Epilepsijos grėsmė
Epilepsija – tai pasikartojantys traukulių priepuoliai, kurie nėra sukelti karščiavimo nei jokios kitos priežasties. Nors rizika susirgti epilepsija patyrusiam febrilinius traukulius vaikui nedidelė (2–5 proc.), vis dėlto ji yra. Epilepsijos rizika didėja, jei vaikas patiria užsitęsusį febrilinių traukulių priepuolį, jei traukuliai būna vienoje kūno pusėje ar pasikartoja per parą. Didesnė rizika ir tiems vaikams, kurie serga cerebriniu paralyžiumi, turi raidos ar kitų neurologinių sutrikimų.
Nėra pakankamai įrodymų, kad traukulius slopinančių vaistų skyrimas po buvusių febrilinių traukulių apsaugo nuo epilepsijos ateityje.
Vaikų neurologė Alma Januškevičienė

Veidas.lt


Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada?

Seksualinis vaikų auklėjimas: kaip ir kada? (1)

Vaiko teisių apsaugos kontrolierė Edita Žiobienė prakalbo apie tai, kad būtina vaikus šviesti seksualinėmis temomis, kad jie galėtų apsisaugoti nuo seksualinio išnaudojimo ir prievartos. Anot jos, Lietuva nėra ratifikavusi konvencijos dėl...


Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Vaikų gimdymas ir lytiniai santykiai XXI amžiuje

Tai, kad lytiniai santykiai - vienintelis būdas susilaukti palikuonių ir perduoti kitoms kartoms genetinę informaciją iš esmės keistis XXI a. Tai, kad Dievas ar gamta sukūrė dvi lytis, pripažįstama pačia geriausia idėja pramogų industrijos...


Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Vaikų masažui - vibracinės liemenės

Naujoji priemonė - vibracinė liemenė – tai galimybė vaikams masažą atlikti be lydinčio diskomfortojausmo. Įprastai rankomis atliekami masažo judesiai mažiesiems pacientams ir jų mamoms neretai būna nelabai malonūs, ypač plekšnojimas,...


Dvylikametės intelekto koeficientas – didesnis už A. Einsteino

Dvylikametės intelekto koeficientas – didesnis už A. Einsteino

Neha Ramu surinko maksimalų taškų skaičių – 162. Intelekto koeficientas tokių asmenybių kaip Stephenas Hawkingas ar Billas Gatesas yra 160. Nors Albertas Einsteinas nėra atlikęs nė vieno tokio testo, yra manoma, kad jo intelekto koeficientas...


Dėmesio stoka vaikams lemia jų agresiją

Dėmesio stoka vaikams lemia jų agresiją

Šiandien Lietuvoje globos namuose auga per keturis su puse tūkstančio vaikų, daugiau nei dvidešimt trys tūkstančiai – rizikos šeimose. Šiems vaikams dažnai trūksta artimųjų dėmesio, meilės, šilumos. Nepuoselėjant vaikų dvasinių ir fizinių...


Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Kaip įpratinti valgyti pusryčius

Moksliniais tyrimais nustatyta, kad pusryčiai turi įtakos mažylio atminčiai, dėmesio koncentracijai ir bendravimui kolektyve. Vaikai, kurie neatsisako pusryčių, yra mažiau irzlūs, lengviau sprendžia užduotis, imlesni lavinimuisi, o pusryčius...


Dirbančios motinos žaloja savo vaikų sveikatą

Dirbančios motinos žaloja savo vaikų sveikatą

Dirbančios motinos turi mažai laisvo laiko, todėl nenuosekliai rūpinasi savo atžalomis. Tokios moterys dažniausia nespėja paruošti vaikams visaverčio ir sveiko maisto bei į mokyklą atveža automobiliu, užuot kartu su vaikais ėjusios pasivaikščioti....


Lietuvos jaunimas ir alkoholis: nuo mitų iki tikrovės

Lietuvos jaunimas ir alkoholis: nuo mitų iki tikrovės

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas, prasidėjus naujiems mokslo metams, atkreipia visuomenės dėmesį į jaunų žmonių alkoholio vartojimo ir jo prieinamumo nepilnamečiams problemą. 2011 m. gegužės mėnesį atliktas...


Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Susisiekimo ministerija su Automobilių kelių direkcija pranešė parengusios "Saugaus pirmoko pasus", kurie šiemet į mokyklą pradėsiantiems eiti vaikams turėtų priminti, kaip saugiai elgtis keliuose. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis...


Pipiras kremta abstrakcijas

Pipiras kremta abstrakcijas

Mažylis jį supantį pasaulį suvokia tokį, kokį jam parodome mes, suaugusieji. Žinoma, metinukui dar per sunku mąstyti abstrakčiai. Tačiau pradėti lavinti vaizduotę jau galima. Juk dar vežimėlyje sėdinčio vaikučio žvilgsnį, žiūrėk, ima ir patraukia...


Kūdikiai turi įgimtą gebėjimą šokti

Kūdikiai turi įgimtą gebėjimą šokti

Naujas tyrimas parodė, kad kūdikiams patinka ritmas. Paaiškėjo, kad kūdikių gebėjimas šokti yra įgimtas, praneša "Live Science". Tyrimas parodė, kad kūdikiai reaguoja į muzikos ritmą ir tempą, klausydami muzikos. Muzikos klausyti jiems...


Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kiekvieni mokslo metai, tai ilgos sėdėjimo valandos mokykloje bei namuose ruošiant namų darbus. Visa tai yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui. O kur dar kasdienis nešulys – kuprinė?! Juk kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio...


Nušalus uodegą sugenda "kraniukas"

Nušalus uodegą sugenda "kraniukas"

Mažylis išbėgo į kiemą, pašalo kojytes ir paskui pakilo aukšta temperatūra, nors nekosti ir nesloguoja? Vaikas ėmė dažniau skausmingai šlapintis? Tai gali būti šlapimo takų uždegimo požymiai. Šlapimo takų infekcijomis mažyliai dažniau serga...


Vaikų apsauga virsta baubu

Vaikų apsauga virsta baubu

Televizijos baiminasi, kad kitąmet įsigaliojus naujam Nepilnamečių apsaugos nuo neigiamos viešosios informacijos poveikio įstatymui, žiniasklaida patirs cenzūrą, bet teisės ekspertai ramina, kad taip neturėtų atsitikti. Vakar Seimas didžiule balsų...


Pagalba vaikų pėdutėms: patarimai ir naujausios technologijos

Pagalba vaikų pėdutėms: patarimai ir naujausios technologijos

Vaiko organizmas ir kūnelis keičiasi taip greitai, kad, atrodo, tik vakar pirktas paltukas, šiandien jau ankštas, o mažos pėdutės nebetelpa į neseniai pirktus batukus. Paprastai vaikų drabužiams ir avalynei tėvai išleidžia nemažai pinigų, mat...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...


Islandijoje – didžiausias gimstamumas Europoje

Islandijoje – didžiausias gimstamumas Europoje

Su didžiule ekonomine krize kovojanti Islandija turi ir kuo džiaugtis: pasak statistikos tarnybos, pernai šalyje fiksuotas didžiausias gimstamumo procentas Europoje. Anot duomenų, praėjusiais metais gimstamumo procentas Islandijoje buvo 2,14 vaiko...


Mažyliai per dieną turi judėti 3 valandas

Mažyliai per dieną turi judėti 3 valandas

Didžiojoje Britanijoje sveikatos ekspertai pirmą kartą paskelbė rekomendacijas tėvams dėl jaunesnių nei penkerių metų amžiaus vaikų judėjimo. Specialistai rekomenduoja trumpinti laiką, kurį vaikai praleidžia vežimėliuose ar automobilio kėdutėse,...


Kada su vaiku kalbėti apie seksą?

Kada su vaiku kalbėti apie seksą?

Kas yra seksas? Tėvai turėtų aplenkti savo atžalas ir į šį klausimą atsakyti anksčiau nei iš jų išgirs šį klausimą. V.Žukas apgailestavo, kad Lietuvoje kiekvieni tėvai individualiai sprendžia, kada vaikui pasakoti apie seksą? Kaip pavyzdį jis...


Komplikacijos naujagimiams po TBC skiepų

Komplikacijos naujagimiams po TBC skiepų

LTV "Panoramai" motinos piktinasi, kad naujagimių komplikacijų po TBC vakcinos atvejų yra kur kas daugiau nei informuoja medikai. Pasak vienos kaunietės, kurios dukrelei - keli mėnesiai, problemos jų šeimą užklupo liepos viduryje, kai...


Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Daugėja gimdančių vyresnių moterų

Šalies gimdyvių amžius dar tik artėja prie ES vidurkio, pirmą kūdikį gimdančių moterų amžiaus vidurkis jau siekia apie 27 metus. Medikai, komentuodami Statistikos departamento duomenis, sako, kad tokias tendencijas lemia vėlesnės santuokos,...


Vaikas maišo raideles

Vaikas maišo raideles

"Sūnui puikiai sekasi skaičiuoti, jis neblogai piešia, noriai lanko sporto būrelį, tačiau raginimas skaityti jam – tarsi bausmė. O jeigu noras taip ir neatsiras?" – nerimauja būsimo pirmoko Roko mama Agnė. Gali nutikti ir...


Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

"Virvytės" folkloro ansamblio narių Inetos ir Valdo Zajančkauskų namuose kasdien skamba lietuvių liaudies dainos, o vakarais vaikai – septynerių Adelė ir dvejų Pijus neužmiega be lopšinės, net jei prieš tai būna klausęsi pasakos....


Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Vaikams saugu vartoti daug vitamino D

Mokyklinio amžiaus vaikams vartoti daug vitamino D yra saugu, o galbūt net būtina, kad jų kraujyje susidarytų pakankami šios maistingosios medžiagos kiekiai, kurių reikia augantiems kaulams ir apskritai sveikatai. Vitamino D nepakankamumas yra...


Kaip išugdyti kūrybingą vaiką ir kur?

Kaip išugdyti kūrybingą vaiką ir kur?

Įvairūs darželiai su savo požiūriu į vaikų ugdymą, populiarios teorijos ir metodikos, kūrybiškumą skatinantys žaidimai, kūrybinės dirbtuvės – pirmą kartą parodoje „Vaikų šalis“ tiek dėmesio bus skiriama kūrybiškam vaiko ugdymui.


Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Iki rugsėjo visi mokyklinio amžiaus vaikai privalo profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, nes mokykloms reikės pristatyti jos pažymas. Medikai teigia, kad daugėja vaikų, užsikrėtusių parazitinėmis ligomis. Sveikatos apsaugos ministerijoje...


Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...


Hipertonikų gretos didėja ir tarp vaikų

Hipertonikų gretos didėja ir tarp vaikų

Lietuvoje kas ketvirtas suaugęs žmogus turi padidėjusį arterinį kraujospūdį. Tačiau klaidingai manoma, kad vaikus šios sveikatos problemos aplenkia. Hipertonija, arba padidėjęs arterinis kraujo spaudimas, nustatoma apie 30 proc. vaikų. Ilgametę...


Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Tėvai raginami atkreipti dėmesį į vaikų apgamus

Artėjant vasaros sezonui gydytojai tėvus ragina atkreipti dėmesį į vaikų, ypač paauglių, apgamus. Anot gydytojų, būtent paauglystėje laiku pastebėjus piktybėjančius apgamus dar galima sustabdyti neišgydomą odos vėžį - melanomą. Vilniaus...


Kas ketvirtas būsimas tėvelis jaučia pykinimą ir nuotaikos kaitą

Kas ketvirtas būsimas tėvelis jaučia pykinimą ir nuotaikos kaitą

Mokslininkai teigia, kad šeimos pagausėjimo laukiančius tėvus dažnai kankina rytinis pykinimas arba nevalingas noras nuolat valgyti. Kaip rašo dailymail.co.uk, vyrai taip įsijaučia į savo mylimosios nėštumą, kad apie 23 proc. jų pastebi emocinius...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9