Gruodžio 11d. Trečiadienis

Traukuliai vaikui – panika mamai

Peržiūrų skaičius: 83820
Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie traukuliai didelio pavojaus vaikui nekelia.
Febriliniai traukuliai – tai kūdikių ar vaikų traukuliai, kuriuos sukelia aukštesnė kūno temperatūra. Beje, šie traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis, jie nėra pavojingi ir nesukelia smegenų pažeidimo. Jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki 15 minučių, paprastai 1–2 minutės. Dažniausiai febriliniai traukuliai kyla pirmą vaiko karščiavimo dieną.
Dažniausiai febriliniai traukuliai pasireiškia 6 mėn.–6 m. vaikams. Gali būti ir jaunesniems bei vyresniems, bet taip atsitinka gana retai. Kuo vyresniam vaikui išsivysto febriliniai traukuliai, tuo mažesnė tikimybė, kad jie pasikartos dar kartą. Jei tokių atvejų yra buvę giminėje – tikimybė jų sulaukti karščiuojančiam mažyliui padidėja keturis kartus.
Febrilinių traukulių rizika padidėja, jei vaiko kūno temperatūra yra didesnė kaip 38,8 laipsnio ir jei ji pakyla staiga.

Vaizdelis tikrai nekoks…
Traukulių priepuolio metu gali pasireikšti vienas ar keli iš žemiau išvardytų simptomų:
● sutrikusi sąmonė;
● akių "pervertimas";
● rankų, kojų ar veido trūkčiojimai;
● kūno sustingimas;
● kalbos sutrikimas, nesugebėjimas atpažinti artimųjų;
● nevalingas pasišlapinimas ar pasituštinimas;
● vėmimas;
● po traukulių – sutrikimas, nerimas ar mieguistumas.
Dažniausiai priepuolio metu stebimas vaiko sąmonės sutrikimas ir ritmiški galūnių ar viso kūno trūkčiojimai. Rečiau būna viso kūno įsitempimas, vienos kūno pusės arba tik vienos rankos ar kojos trūkčiojimas.
Retais atvejais stebimi sudėtingi febriliniai traukuliai: jie trunka ilgiau (15 min. ar net iki 30 min.) ir gali būti serijomis, t.y. sekti vienas po kito. Po priepuolio vaikas gali jausti kojų ar rankų silpnumą, bet tai pasakys tik vyresnis vaikas, kuris jau moka įvardyti savo pojūčius. Mažesniam ligoniukui po tokio priepuolio gali sutrikti judesių koordinacija.

Pavojus – nedidelis
Febriliniai traukuliai didelio pavojaus nekelia. Yra nedidelė rizika, kad priepuolio metu vaikas susižeis krisdamas ar užsprings maistu, seilėmis. Bet jei vaikas prižiūrimas, to įvykti neturėtų. Neįrodyta, kad febriliniai traukuliai sukelia smegenų pažeidimus. Priešingai, tyrimai rodo, kad vaikai, patyrę febrilinius traukulius, neturėjo mokymosi bėdų mokykloje, o jų intelekto testai nebuvo blogesni už kitų vaikų. Netgi itin retais atvejais, kai priepuoliai buvo labai ilgi (iki valandos), dauguma vaikų po jų visiškai pasveiko.
Jei traukulių priepuolis tęsiasi ne ilgiau kaip 5 min., nėra būtina vaiko guldyti į ligoninę, atlikti tyrimų ar elektroencefalogramos. Tačiau vaiką turėtų apžiūrėti šeimos gydytojas ar vaikų neurolologo.
Ko griebtis?
● Likite ramūs, būkite šalia vaiko, nepalikite jo be priežiūros.
● Paguldykite vaiką ant šono, kad galva būtų kūno lygyje ar žemiau – taip vaikas vemdamas neužsprings.
● Atlaisvinkite veržiančius drabužius.
● Stebėkite, kiek laiko priepuolis trunka ir kaip jis atrodo.
● Nelaikykite vaiko liežuvio ir nesistenkite nieko kišti į burną – vaikas gali sulaužyti kišamus daiktus ir užspringti.
● Nesistenkite sustabdyti priepuolio.
● Netrukdykite vaiko judesiams, saugokite jį nuo susižalojimo, patraukite į šalį nesaugius daiktus.
● Nemuškite per veidą priepuolio metu (kad greičiau atsigautų).
● Po priepuolio paskambinkite gydytojui.
● Jei yra rizika, kad febriliniai traukuliai pasikartos, vaiko tėvai apmokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Ištikus priepuoliui jie patys gali sušvirkšti vaikui diazepamo klizmutę į išeinamąją angą. To paprastai pakanka priepuoliui nutraukti.

Nedelsdami kvieskite pagalbą, jei:
● vaikas nustojo kvėpuoti;
● jo lūpos pamėlo;
● traukuliai tęsiasi ilgiau nei 5 min.;
● stebite sprando rigidiškumą (sustingimą);
● vaikas mieguistas;
● gausiai vemia.
Nejau tas siaubas kartosis?..
Deja, patyrus vieną traukulių priepuolį, yra rizika sulaukti kito. Nustatyta, kad jie pasikartoja beveik trečdaliui vaikų. Bet tai nereiškia, kad jie kartosis kaskart karščiuojant arba esant tokiai pačiai kūno temperatūrai. Dažniausiai febriliniai traukuliai pasikartoja per pirmus dvejus metus. Didesnė tikimybė, jog traukuliai pasikartos, jei vaikui mažiau nei 18 mėnesių, jis dažnai karščiuoja, jei traukuliai ištiko esant palyginti neaukštai temperatūrai, jei giminėje tai ne pirmas atvejis, taip pat jei giminėje kas nors serga epilepsija.
Daktarų vaidmuo
Po traukulių priepuolio vaiką reikėtų parodyti gydytojui. Prieš nustatydamas diagnozę šis gali pasiūlyti atlikti keletą tyrimų, kad įsitikintų, ar nebuvo kitų priežasčių, galėjusių sukelti febrilinius traukulius. Dažnai atliekami kraujo, šlapimo tyrimai, o jei įtariamas meningitas (smegenų dangalų uždegimas), gali būti reikalinga lumbalinė punkcija, kurios metu paimama ištirti smegenų skysčio. Jei vaikas gausiai viduriuoja ar vemia, jo traukulių priežastis gali būti dehidratacija (skysčių netekimas).
Užsitęsę febriliniai traukuliai gydomi traukulius slopinančiais vaistais, nuolat stebint vaiko būklę. Jei traukuliai praeina patys, traukulius slopinantis gydymas nėra skiriamas. Paprastai vien apsisaugoti šis gydymo kursas nerekomenduojamas, nes traukulius slopinantys vaistai turi daug šalutinių reiškinių. Profilaktinis gydymas rekomenduojamas nebent tuomet, jei giminėje yra epileptikų ar vaikas serga dar kokia nors neurologine liga.

Mušim, mušim ir numušim
Paprasčiausia apsisaugoti nuo febrilinių traukulių yra tiesiog mažinti temperatūrą. Kaip elgtis, jei mažylis karščiuoja?
● Nuolat matuokite jo temperatūrą (įvairaus amžiaus vaikams tinka skirtingi termometrai – apie tai informuos gydytojas ar slaugytoja).
● Duokite temperatūrą mažinančių vaistų (ibuprofeno, paracetamolio) gydytojo paskirtomis dozėmis.
● Duokite vaikui gerti skysčių: vandens, arbatos, sulčių.
● Nurenkite vaiką, kad jis atvėstų.
● Sumažinkite kambario temperatūrą – išvėdinkite, jei turite galimybę, prisukite radiatorius.
● Vėsinkite drungnu rankšluosčiu – uždėkite ant vaiko kaktos, žąstų ar šlaunų.
● Netrinkite vaiko alkoholiu, nekiškite į šaltą vandenį, neapdėkite ledais.
● Neužklokite vaiko per šiltai, nes kūno temperatūra gali dar labiau pakilti, uždenkite tik plonu apklotu.
Epilepsijos grėsmė
Epilepsija – tai pasikartojantys traukulių priepuoliai, kurie nėra sukelti karščiavimo nei jokios kitos priežasties. Nors rizika susirgti epilepsija patyrusiam febrilinius traukulius vaikui nedidelė (2–5 proc.), vis dėlto ji yra. Epilepsijos rizika didėja, jei vaikas patiria užsitęsusį febrilinių traukulių priepuolį, jei traukuliai būna vienoje kūno pusėje ar pasikartoja per parą. Didesnė rizika ir tiems vaikams, kurie serga cerebriniu paralyžiumi, turi raidos ar kitų neurologinių sutrikimų.
Nėra pakankamai įrodymų, kad traukulius slopinančių vaistų skyrimas po buvusių febrilinių traukulių apsaugo nuo epilepsijos ateityje.
Vaikų neurologė Alma Januškevičienė

Veidas.lt


Antsvorį turinčių vaikų arterijos – it keturiasdešimtmečių

Antsvorį turinčių vaikų arterijos – it keturiasdešimtmečių

Amerikiečių mokslininkai, ultragarsu peržiūrėję antsvorį turinčių vaikų arterijas, nustatė, kad net vos dešimties metų amžiaus vaiko arterijos - panašios būklės kaip 45 metų amžiaus žmogaus. Kiti su antsvoriu susiję širdies sutrikimai dar labiau...


Vaikų neprižiūrinčius tėvus siūloma mokyti bendravimo tobulinimo kursuose

Vaikų neprižiūrinčius tėvus siūloma mokyti bendravimo tobulinimo kursuose

Teisingumo ministerija siūlo įtvirtinti galimybę teismui, skiriant nuobaudą tėvams už vaikų nepriežiūrą, kartu įpareigoti juos išklausyti ir bendravimo su vaikais tobulinimo kursus. Tai nustatyti siūloma siekiant gerinti vaiką supančią aplinką,...


Kaip papasakoti vaikui apie seksą?

Kaip papasakoti vaikui apie seksą?

Pokalbis apie seksą visuomet būna nelengvas. Nejaukiai jaučiasi visi, kas jame dalyvauja: tėvai bijo, o vaikai gėdijasi. Galbūt dėl to šis pokalbis dažnai įvyksta jau po fakto, rašo JAV žurnalas "Time". Jungtinėse Valstijose atliktas...


Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Iki rugsėjo visi mokyklinio amžiaus vaikai privalo profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, nes mokykloms reikės pristatyti jos pažymas. Medikai teigia, kad daugėja vaikų, užsikrėtusių parazitinėmis ligomis. Sveikatos apsaugos ministerijoje...


Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai klaidina berniukus

Šiuolaikiniai superherojai yra blogi prototipai berniukams, nes skatina gyvenimo būdą, paremtą prievarta ir kerštu, tikina psichologai. Kaip rašo britų "The Daily Telegraph", berniukams žiūrėti, kaip superherojai sumuša blogiukus nėra...


Rudens pradžioje vaikai patiria daugiausia traumų

Rudens pradžioje vaikai patiria daugiausia traumų

Draudimo bendrovės "PZU Lietuva" duomenimis, dažniausiai vaikus ištinkančios traumos yra rankų, kojų lūžiai, raiščių patempimai, galvos praskėlimai, veido žaizdos, dantų nuskėlimai. Vilniaus universiteto Vaikų ligoninės specialistų...


Ar vien tik kuprinė slegia vaiko pečius?

Ar vien tik kuprinė slegia vaiko pečius?

Kas penktas 13-18 metų paauglys skundžiasi nugaros skausmu. Jei netikėtai mokykla paskelbtų savaitės atostogas ir tėvai leistų daryti kas patinka, kas antro paauglio svajonė būtų išsimiegoti, kas trečio - neskubant gerai paruošti namų darbus,...


SOS! Mano vaikas nevalgo!

SOS! Mano vaikas nevalgo!

Gyvenimas kupinas paradoksų: visame pasaulyje skambinama pavojaus varpais dėl tiesiog akyse tunkančių vaikų, o jūs saviškio niekaip negalite priversti normaliai pavalgyti.


Ką pasako vaiko eisena?

Ką pasako vaiko eisena?

Tačiau yra visa eilė vaiko eisenos pakitimų, kuriuos tėveliai turėtų pastebėti ir suskubti pas gydytoją. Skaudu, kai ne dėl dėmesio stokos, o dėl paprasčiausio nežinojimo kartais būna užleidžiami susirgimai, kurių pasekmės gali likti visam...


Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Tėvai negali parinkti vaikui profesijos

Dvyliktoje klasėje besimokantiems jaunuoliams šiuo metu kyla daug sunkių, bet labai svarbių klausimų, kuriuos tenka išgirsti psichologinių konsultacijų metu. Todėl renkantis profesiją jaunuoliai turi praeiti gana sudėtingą bei ilgą pasirinkimo...


Paaugliams sunku keltis, nes jiems trūksta saulės

Paaugliams sunku keltis, nes jiems trūksta saulės

Ilgai miegantys paaugliai nėra tinginiai, jiems paprasčiausiai trūksta rytinės saulės šviesos, rašo dailymail.co.uk. Paaugliai pernelyg daug laiko praleidžia uždarose patalpose ir jiems trūksta natūralios šviesos, ypač rytinės, todėl jų biologinis...


Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

Kaip apsaugoti vaikus nuo narkotikų ?

"Neseniai sužinojau, kad mano sesers šešiolikmetė dukra buvo pradėjusi vartoti narkotikus. Tai buvo lyg perkūnas iš giedro dangaus. Toje šeimoje, o ypač iš mergaitės, kuri visada buvo tyli rami, niekas nesitikėjo šitokios naujienos. Laimei,...


Jei keturmečiui nesimiega…

Jei keturmečiui nesimiega…

"Ketverių sūnelis nebeužmiega vienas – nori, kad būtume šalia. O per miegus kažką kalba, juokiasi, kartais griežia dantimis. Ar reikėtų sunerimti?" – klausia Rapolo mama Rūta. Pirmaisiais gyvenimo metais mažylis dažniausiai...


Tobulą žaislą išrinkti gali padėti skaičiuotuvas

Tobulą žaislą išrinkti gali padėti skaičiuotuvas

Psichologas sukūrė formulę, galinčią padėti tėvams, besistengiantiems per Kalėdas padovanoti tobulą žaislą savo vaikams.Cliffas Arnallas, neseniai matematiškai apskaičiavęs laimingiausią ir liūdniausią dieną, mano, jog matematiką galima naudoti ir...


Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Pokalbiai su vaiku – tiek kalbėjimas, tiek išklausymas – yra labai svarbūs dėl keleto priežasčių. Visų pirma, tai stiprina tarpusavio ryšį, skatina mažylį mokytis bendravimo, taip pat ugdo jo pasitikėjimą savimi. Be to, jei nuo pat...


Ypatingo dėmesio reikalaujančios vaikų pėdutės

Ypatingo dėmesio reikalaujančios vaikų pėdutės

Nuo pat gimimo vaikų pėdutės vystosi ir auga itin sparčiais tempais, o tai pagrindžia būtinybę jomis skrupulingai rūpintis. Patogi, pėdos dydį bei vaiko gebėjimus vaikščioti atitinkanti iš natūralių medžiagų pagaminta avalynė turėtų būti...


Geografinis liežuvis: kas tai?

Geografinis liežuvis: kas tai?

Normalu, jei liežuvio spalva yra rožinė, jo paviršius glotnus, su tolygiai išsidėsčiusiais speneliais. Tačiau kai liežuvio paviršiuje pastebimos skirtingų spalvų, dydžių vietos su giliomis vagomis ir reljefais, tai vadinama geografiniu liežuviu....


Ar meškiuko eisena reiškia ligą?

Ar meškiuko eisena reiškia ligą?

Kaip vaikšto meškiukai? Ogi repečkoja sukdami į vidų letenėles, gana nerangiai perkeldami savo kūno svorį nuo vienos kojos ant kitos. Kartais panašiai vaikšto ir vaikai. Kodėl? Vieno atsakymo nėra, nes tokią eiseną gali lemti daugelis priežasčių....


Nustatyta staigios naujagimių mirties sindromo priežastis

Nustatyta staigios naujagimių mirties sindromo priežastis

JAV Bostono vaikų ligoninės specialistai mano nustatę staigios naujagimių mirties sindromo (SNM) priežastį. Beveik 20 metų tyrę SNM atvejus, klinikos mokslininkai galiausiai priėjo išvadą, kad netikėta naujagimių mirtis gali būti susijusi su per...


Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai šokas – jos mažylė gimė su dantimis

Jaunai mamai neteks maitinti savo naujagimės krūtimi, mat mažylė gimė su dviem priekiniais dantukais. Kaip praneša dailymail.co.uk, 25 –erių metų Patricija Caulfield perlinius dukros Fionos dantukus pastebėjo dar ligoninėje. "Kai ji...


Kad vaikas augtų sveikas

Kad vaikas augtų sveikas

Brangiausias žmogaus turtas – sveikata. Tai kartojame sau patys, tai dažnai primena ir medikai. Tėvai brangiausiu turtu pavadintų vaikus ir dėl jų sveikatos bei gerovės nedvejodami paaukotų bet ką. Nors dažnai didelės aukos nebūtinos –...


Internetizacija trukdo mokintis vaikams iš neturtingų šeimų

Internetizacija trukdo mokintis vaikams iš neturtingų šeimų

Masinė internetizacija pavojinga vaikams, o ypač vaikams iš trečiojo pasaulio šalių. Kompiuteriai ir internetas namuose ne tik nepadeda moksle, tačiau ir kenkia mokymosi rodikliams, pastebėjo Diuko universiteto mokslininkai. Pagrindinė jų padaryta...


Vaikų kojų skausmai

Vaikų kojų skausmai

Turbūt nė vienas vaikas neužauga nesiskundęs kojų skausmais. Jų priežastys gali būti įvairiausios – nuo paprasčiausio sumušimo iki sunkiausių kaulų-raumenų sistemos ligų. Jų prognozė labai priklauso nuo tikslios diagnozės nustatymo laiko....


Apetitą iš vaikų atima kirmėlės

Apetitą iš vaikų atima kirmėlės

Vaikas nesukaupia dėmesio ir būna neramus? Galbūt dėl to kaltas ne mažylio charakteris, o kirmėlės. Šiemet uostamiestyje spalinėmis užsikrėtusių darželinukų nustatyta beveik dvigubai daugiau nei pernai. Darželiuose situacija skiriasi Klaipėdos...


Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Tradiciškai manoma, kad atėjus rudeniui vaikai pradeda sirgti: tai vienu metu susiję ir su mokslo metų pradžia, kai vaikas patenka į didelį kolektyvą, ir su oro permainomis, atšalimu, drėgme, stipriu oro temperatūros pasikeitimu. O priešaky dar...


Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Iki naujų mokslo metų dar mėnuo, tačiau medikai moksleivius ragina tikrintis sveikatą, mat iki rusėjo vidurio mokyklose privalu pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Specialistai pastebi, kad visiškai sveikas vaikas mokyklose retenybė, pranešė LTV...


Kūdikiai verkia motinų intonacija

Kūdikiai verkia motinų intonacija

Kūdikiai verkia ta pačia intonacija, kurią turi motinos. Mokslininkai priduria, kad mokytis kalbėti pradedama gimdoje. Kaip skelbia "The Telegraph", mokslininkams pavyko įrodyti, kad kūdikiai motinų kalbos nacionalinius niuansus perima...


Koks jūsų vaiko temperamentas

Koks jūsų vaiko temperamentas

Teisę reaguoti individualiai turi ir suaugęs žmogus, ir mažylis. Gamta visus sukūrė nepanašius vienas į kitą. Laiku tai supratus galima geriau suvokti vaiko elgesio priežastis. Individualus žmogaus temperamentas matyti visame kame: kaip greit jis...


Psichiatrai prašo gelbėti vaikus

Psichiatrai prašo gelbėti vaikus

Lietuvos visuomenė jau įprato girdėti, kad mūsų šalis pagal suaugusiųjų ir vaikų savižudybių mastą jau kelerius metus yra nepralenkiama Europos čempionė. Skaičiai, rodos, gąsdina tik gydytojus. Laidoje "Pulsas" (15 val. LTV) kalbinti...


Rūkymas lemia kūdikio lytį

Rūkymas lemia kūdikio lytį

Sta­tis­ti­ka skel­bia, jog per pas­ku­ti­niuo­sius dešimt­me­č­ius mer­gai­čių gims­ta dažniau nei ber­niukų. Danų ir ja­ponų sek­so­pa­to­lo­gai tei­gia, kad...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9