Gruodžio 1d. Trečiadienis

Traukuliai vaikui – panika mamai

Peržiūrų skaičius: 83820
Traukuliai vaikui – panika mamai

Motinos širdžiai nėra liūdnesnio vaizdo už blizgančias karščiuojančio vaiko akutes. Bet liūdesys, atvirai sakant, dar pusė bėdos, palyginti su siaubu, kai pakilus temperatūrai mažiuką ima tampyti traukuliai. Ramiau, mamos širdie! Pasirodo, šie traukuliai didelio pavojaus vaikui nekelia.
Febriliniai traukuliai – tai kūdikių ar vaikų traukuliai, kuriuos sukelia aukštesnė kūno temperatūra. Beje, šie traukuliai yra dažniausia vaikų traukulių rūšis, jie nėra pavojingi ir nesukelia smegenų pažeidimo. Jų trukmė – nuo kelių sekundžių iki 15 minučių, paprastai 1–2 minutės. Dažniausiai febriliniai traukuliai kyla pirmą vaiko karščiavimo dieną.
Dažniausiai febriliniai traukuliai pasireiškia 6 mėn.–6 m. vaikams. Gali būti ir jaunesniems bei vyresniems, bet taip atsitinka gana retai. Kuo vyresniam vaikui išsivysto febriliniai traukuliai, tuo mažesnė tikimybė, kad jie pasikartos dar kartą. Jei tokių atvejų yra buvę giminėje – tikimybė jų sulaukti karščiuojančiam mažyliui padidėja keturis kartus.
Febrilinių traukulių rizika padidėja, jei vaiko kūno temperatūra yra didesnė kaip 38,8 laipsnio ir jei ji pakyla staiga.

Vaizdelis tikrai nekoks…
Traukulių priepuolio metu gali pasireikšti vienas ar keli iš žemiau išvardytų simptomų:
● sutrikusi sąmonė;
● akių "pervertimas";
● rankų, kojų ar veido trūkčiojimai;
● kūno sustingimas;
● kalbos sutrikimas, nesugebėjimas atpažinti artimųjų;
● nevalingas pasišlapinimas ar pasituštinimas;
● vėmimas;
● po traukulių – sutrikimas, nerimas ar mieguistumas.
Dažniausiai priepuolio metu stebimas vaiko sąmonės sutrikimas ir ritmiški galūnių ar viso kūno trūkčiojimai. Rečiau būna viso kūno įsitempimas, vienos kūno pusės arba tik vienos rankos ar kojos trūkčiojimas.
Retais atvejais stebimi sudėtingi febriliniai traukuliai: jie trunka ilgiau (15 min. ar net iki 30 min.) ir gali būti serijomis, t.y. sekti vienas po kito. Po priepuolio vaikas gali jausti kojų ar rankų silpnumą, bet tai pasakys tik vyresnis vaikas, kuris jau moka įvardyti savo pojūčius. Mažesniam ligoniukui po tokio priepuolio gali sutrikti judesių koordinacija.

Pavojus – nedidelis
Febriliniai traukuliai didelio pavojaus nekelia. Yra nedidelė rizika, kad priepuolio metu vaikas susižeis krisdamas ar užsprings maistu, seilėmis. Bet jei vaikas prižiūrimas, to įvykti neturėtų. Neįrodyta, kad febriliniai traukuliai sukelia smegenų pažeidimus. Priešingai, tyrimai rodo, kad vaikai, patyrę febrilinius traukulius, neturėjo mokymosi bėdų mokykloje, o jų intelekto testai nebuvo blogesni už kitų vaikų. Netgi itin retais atvejais, kai priepuoliai buvo labai ilgi (iki valandos), dauguma vaikų po jų visiškai pasveiko.
Jei traukulių priepuolis tęsiasi ne ilgiau kaip 5 min., nėra būtina vaiko guldyti į ligoninę, atlikti tyrimų ar elektroencefalogramos. Tačiau vaiką turėtų apžiūrėti šeimos gydytojas ar vaikų neurolologo.
Ko griebtis?
● Likite ramūs, būkite šalia vaiko, nepalikite jo be priežiūros.
● Paguldykite vaiką ant šono, kad galva būtų kūno lygyje ar žemiau – taip vaikas vemdamas neužsprings.
● Atlaisvinkite veržiančius drabužius.
● Stebėkite, kiek laiko priepuolis trunka ir kaip jis atrodo.
● Nelaikykite vaiko liežuvio ir nesistenkite nieko kišti į burną – vaikas gali sulaužyti kišamus daiktus ir užspringti.
● Nesistenkite sustabdyti priepuolio.
● Netrukdykite vaiko judesiams, saugokite jį nuo susižalojimo, patraukite į šalį nesaugius daiktus.
● Nemuškite per veidą priepuolio metu (kad greičiau atsigautų).
● Po priepuolio paskambinkite gydytojui.
● Jei yra rizika, kad febriliniai traukuliai pasikartos, vaiko tėvai apmokomi, kaip suteikti pirmąją pagalbą. Ištikus priepuoliui jie patys gali sušvirkšti vaikui diazepamo klizmutę į išeinamąją angą. To paprastai pakanka priepuoliui nutraukti.

Nedelsdami kvieskite pagalbą, jei:
● vaikas nustojo kvėpuoti;
● jo lūpos pamėlo;
● traukuliai tęsiasi ilgiau nei 5 min.;
● stebite sprando rigidiškumą (sustingimą);
● vaikas mieguistas;
● gausiai vemia.
Nejau tas siaubas kartosis?..
Deja, patyrus vieną traukulių priepuolį, yra rizika sulaukti kito. Nustatyta, kad jie pasikartoja beveik trečdaliui vaikų. Bet tai nereiškia, kad jie kartosis kaskart karščiuojant arba esant tokiai pačiai kūno temperatūrai. Dažniausiai febriliniai traukuliai pasikartoja per pirmus dvejus metus. Didesnė tikimybė, jog traukuliai pasikartos, jei vaikui mažiau nei 18 mėnesių, jis dažnai karščiuoja, jei traukuliai ištiko esant palyginti neaukštai temperatūrai, jei giminėje tai ne pirmas atvejis, taip pat jei giminėje kas nors serga epilepsija.
Daktarų vaidmuo
Po traukulių priepuolio vaiką reikėtų parodyti gydytojui. Prieš nustatydamas diagnozę šis gali pasiūlyti atlikti keletą tyrimų, kad įsitikintų, ar nebuvo kitų priežasčių, galėjusių sukelti febrilinius traukulius. Dažnai atliekami kraujo, šlapimo tyrimai, o jei įtariamas meningitas (smegenų dangalų uždegimas), gali būti reikalinga lumbalinė punkcija, kurios metu paimama ištirti smegenų skysčio. Jei vaikas gausiai viduriuoja ar vemia, jo traukulių priežastis gali būti dehidratacija (skysčių netekimas).
Užsitęsę febriliniai traukuliai gydomi traukulius slopinančiais vaistais, nuolat stebint vaiko būklę. Jei traukuliai praeina patys, traukulius slopinantis gydymas nėra skiriamas. Paprastai vien apsisaugoti šis gydymo kursas nerekomenduojamas, nes traukulius slopinantys vaistai turi daug šalutinių reiškinių. Profilaktinis gydymas rekomenduojamas nebent tuomet, jei giminėje yra epileptikų ar vaikas serga dar kokia nors neurologine liga.

Mušim, mušim ir numušim
Paprasčiausia apsisaugoti nuo febrilinių traukulių yra tiesiog mažinti temperatūrą. Kaip elgtis, jei mažylis karščiuoja?
● Nuolat matuokite jo temperatūrą (įvairaus amžiaus vaikams tinka skirtingi termometrai – apie tai informuos gydytojas ar slaugytoja).
● Duokite temperatūrą mažinančių vaistų (ibuprofeno, paracetamolio) gydytojo paskirtomis dozėmis.
● Duokite vaikui gerti skysčių: vandens, arbatos, sulčių.
● Nurenkite vaiką, kad jis atvėstų.
● Sumažinkite kambario temperatūrą – išvėdinkite, jei turite galimybę, prisukite radiatorius.
● Vėsinkite drungnu rankšluosčiu – uždėkite ant vaiko kaktos, žąstų ar šlaunų.
● Netrinkite vaiko alkoholiu, nekiškite į šaltą vandenį, neapdėkite ledais.
● Neužklokite vaiko per šiltai, nes kūno temperatūra gali dar labiau pakilti, uždenkite tik plonu apklotu.
Epilepsijos grėsmė
Epilepsija – tai pasikartojantys traukulių priepuoliai, kurie nėra sukelti karščiavimo nei jokios kitos priežasties. Nors rizika susirgti epilepsija patyrusiam febrilinius traukulius vaikui nedidelė (2–5 proc.), vis dėlto ji yra. Epilepsijos rizika didėja, jei vaikas patiria užsitęsusį febrilinių traukulių priepuolį, jei traukuliai būna vienoje kūno pusėje ar pasikartoja per parą. Didesnė rizika ir tiems vaikams, kurie serga cerebriniu paralyžiumi, turi raidos ar kitų neurologinių sutrikimų.
Nėra pakankamai įrodymų, kad traukulius slopinančių vaistų skyrimas po buvusių febrilinių traukulių apsaugo nuo epilepsijos ateityje.
Vaikų neurologė Alma Januškevičienė

Veidas.lt


Ką daryti, kad mokslas nekenktų sveikatai

Ką daryti, kad mokslas nekenktų sveikatai

Nemažai mokinių į mokyklą vis dar tempia gerokai sunkesnes kuprines, nei rekomenduoja gydytojai. Medikai jau seniai siūlo bausti mokytojus, dėl kurių moksleiviai kasdien tampo per sunkias kuprines. Tačiau vaikų tėvai, netikrinantys, ar vaikas į...


Vaiko likimą tėvai formuoja dar įsčiose

Vaiko likimą tėvai formuoja dar įsčiose

Klausykitės klasikinės muzikos ir negalvokite apie vaiko lytį. Išmeskite buityje naudojamus chemikalus ir žiūrėkite, ką valgote. Tai priesakai moterims, trokštančioms, kad kūdikis gimtų sveikas. "Vaiko gyvenimas prasideda iki jo gimimo",...


Vaikų regos sutrikimai: kaip juos atpažinti?

Vaikų regos sutrikimai: kaip juos atpažinti?

Prieš metus Jungtinių Tautų Vaikų Fondo "Unicef" tyrimas atskleidęs, kad Lietuvoje tėvai savo vaikams per parą vidutiniškai skiria vos 7 minutes, o mažieji mūsų šalies gyventojai jaučiasi nelaimingiausi Europoje, papiktino daugumą....


Nestabdykime upės čiurlenimo

Nestabdykime upės čiurlenimo

Įsivaizduokite mažą kačiuką, kuris lipa į medį. Jis bando išlaikyti pusiausvyrą, tikrina savo jėgas ir galimybes. O jo mama katė netrukdo jam, neliepia tuoj pat kraustytis iš medžio, negąsdina, kad jis nusilauš sprandą. Jeigu katė neleistų jam...


Labiausiai mažyliams patinka dūkti. Tad kodėl kartu dar ir nepasportuoti?

Labiausiai mažyliams patinka dūkti. Tad kodėl kartu dar ir nepasportuoti?

Vos įžengus pro duris mažasis jūsų žiogelis jau striksi aplinkui nekantraudamas, kada jam skirsite visą save... Kvieskitės savo brangenybę į draugiją ir linksminkitės sportuodamos – ne tik kartu praleisite laiką, bet ir sudeginsite...


Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą

P.Mažylio gimdymo namuose gimė tūkstantasis naujagimis šiais metais. Šioje įstaigoje legalizuotas mokestis už gimdymą: jaunosios mamos moka ne į gydytojo kišenę, o į gimdymo namų kasą. "Nuostabus jausmas apėmė. Žodžiais dar nemoku jo...


Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

Tautiškumas nemadingas? Juo geriau!

"Virvytės" folkloro ansamblio narių Inetos ir Valdo Zajančkauskų namuose kasdien skamba lietuvių liaudies dainos, o vakarais vaikai – septynerių Adelė ir dvejų Pijus neužmiega be lopšinės, net jei prieš tai būna klausęsi pasakos....


Neramuolius gydo tėvų ramybė

Neramuolius gydo tėvų ramybė

Manote, nerimas pažįstamas tik suaugusiems? Jie jaudinasi dėl ateities, dėl darbų, dėl vaikų… O mažylis gali jaudintis dėl to, kad išeisite ir negrįšite! Ir jaudintis taip, kad jam gali prireikti vaistų. Emocijos ir jausmai – tai...


Ateitininkai: šeima neįmanoma be įsipareigojimo

Ateitininkai: šeima neįmanoma be įsipareigojimo

Ateitininkų federacija – tai šimtmečio tradicijas puoselėjanti, asmenybės pasaulėžiūrą ugdanti organizacija, besivadovaujanti penkiais principais: katalikiškumu, tautiškumu, inteligentiškumu, visuomeniškumu ir šeimiškumu, patvirtinančiu...


A. Usonis: nevaisingumo gydymas – už įstatymo ribų

A. Usonis: nevaisingumo gydymas – už įstatymo ribų

Reprodukcinės sveikatos srityje Lietuva priskiriama prie labiausiai atsilikusių valstybių Europos Sąjungoje. Pagalbinio apvaisinimo įstatymas jau beveik du dešimtmečius yra įstrigęs mitų pančiuose. Visuomenė ir valstybė į tarptautinių ligų...


Kišenpinigiai vaikui – išlaikymo dalis

Kišenpinigiai vaikui – išlaikymo dalis

Tokią išvadą savo nutartyje paskelbė Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT), kasacinėje byloje išnagrinėjęs ginčą dėl nepilnamečiams skirto išlaikymo įsiskolinimo dydžio. Teismas konstatavo, kad "nedidelės vertės nuolat teikiamos lėšos, kurios...


Berniukus naktinis šlapinimasis vargina dažniau

Berniukus naktinis šlapinimasis vargina dažniau

Penki iš šimto vaikų šlapinasi į lovą nakties metu, tačiau berniukai beveik dvigubai dažniau nei mergaitės, rašoma žurnale Journal of Pediatrics. Ištyrus daugiau kaip 6 tūkst. vaikų nustatyta, kad 7 iš 100 berniukų ir 3 iš 100 mergaičių vargina...


Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – santykių su vaiku barometras

Vasara – nuostabus atostogų metas tiek vaikams, tiek tėvams. Atsiranda daugiau laiko pabūti vieniems su kitais. Deja, ne visada tas laikas tampa toks jau nuostabus. Atostogų metu tėvai nebegali pasislėpti už savo darbų rutinos, o vaikai...


Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Kaip stiprinti vaikų sveikatą rudenį

Tradiciškai manoma, kad atėjus rudeniui vaikai pradeda sirgti: tai vienu metu susiję ir su mokslo metų pradžia, kai vaikas patenka į didelį kolektyvą, ir su oro permainomis, atšalimu, drėgme, stipriu oro temperatūros pasikeitimu. O priešaky dar...


Apsauga nuo žalingų įpročių: vaikams reikia patiems atskleisti pomėgius

Apsauga nuo žalingų įpročių: vaikams reikia patiems atskleisti pomėgius

Vaikų užimtumas užkerta kelią žalingiems įpročiams, bet lygiai taip pat svarbu ir tėvų ir aplinkinių žmonių bendravimas su vaikais. Svarbu žinoti, ko vaikas nori, ir leisti jam pačiam pasirinkti, kuo užsiimti laisvalaikiu. Todėl tėvai turėtų...


Žmogaus problemų šaltinis – šiuolaikinis gimdymas?

Žmogaus problemų šaltinis – šiuolaikinis gimdymas?

Nepilnamečių nusikalstamumas, savižudybės, narkomanija, anoreksija, autizmas - visos šios psichikos problemos, anot Lietuvoje viešėjusio akušerio-ginekologo Michelio Odento, susijusios su pirminiu mūsų gyvenimo laikotarpiu - nėštumo, gimimo metu...


Kaip įveikti trečiųjų metų krizę?

Kaip įveikti trečiųjų metų krizę?

Psichologai pastebi, kad pagalbos dažniausiai kreipiasi dvejų trejų metų vaikučius auginantys tėvai. Ypač auginantieji pirmagimius. Kodėl? Todėl, kad staiga, visiškai netikėtai, pradeda vykti tikri "stebuklai". Vaikas pakinta tiesiog...


Pirmasis apsilankymas poliklinikoje

Pirmasis apsilankymas poliklinikoje

Gimus kūdikiui iš pradžių gydytojas ir slaugytoja jį lankys namie, o paskui tėveliai turės patys išsiruošti į polikliniką. Grįžę su naujagimiu iš ligoninės, kurioje buvote rūpestingai prižiūrėti medikų, pasijutote nesaugiai? Bijoti nereikia, nes...


Kodėl naudinga turėti seserį?

Kodėl naudinga turėti seserį?

Vaikai, kurie auga ne vieni, o kartu su seserimi pamažu tampa geresniu ir malonesniu žmogumi. Tokias išvadas paskelbė mokslininkai. Nauji tyrimai atskleidė, kad augant šeimoje, kurioje yra bent viena sesuo, žmonės mažiau jaučiasi vieniši, rečiau...


NSK paslaptis – pratimai galvos smegenims

NSK paslaptis – pratimai galvos smegenims

Atžalos elgesiu mokykloje piktinasi pedagogai. Su juo nesutaria dauguma bendraamžių. Mano vaikas kitoks? Kaip jam padėti, kai tradiciniai metodai neefektyvūs? Neuropsichologinė sensomotorinė korekcija (NSK) – P. Mašioto pradinės mokyklos...


Tiesią laikyseną vaikui reikia grąžinti laiku

Tiesią laikyseną vaikui reikia grąžinti laiku

Netaisyklinga kūno laikysena – vienas labiausiai paplitusių mūsų šalies vaikų sveikatos sutrikimų. Tačiau yra galimybės jiems padėti specialių priemonių kompleksu: mankšta, masažu, procedūromis vertikalioje vonioje. Pakumpę pečiai ar...


Kodėl sutrinka vaikų laikysena

Kodėl sutrinka vaikų laikysena

Ydinga laikysena vadiname netaisyklingą, asimetrišką ar kaip nors kitaip pasikeitusią kūno padėtį. Kūną tam tikroje padėtyje palaiko kaulų, raumenų ir raiščių sistema. Bet kokie faktoriai, vienaip ar kitaip paliečiantys minėtąją sistemą, gali...


Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Mušamų vaikų intelektas būna žemesnis

Vaikai, prieš kuriuos tėvai naudojo fizinę jėgą, turi žemesnį intelekto koeficientą. Tai įrodė tyrimas, kuriame dalyvavo šimtai JAV vaikų. "Visi tėvai nori protingų vaikų. Tyrimas įrodo, kad pliaukštelėjimų vengimas ir elgesio kontroliavimas...


Vaisingumo laikrodis moterims pradeda tiksėti baigiantis trečiajam dešimtmečiui

Vaisingumo laikrodis moterims pradeda tiksėti baigiantis trečiajam dešimtmečiui

Pirmą kartą mėginama įrodyti, jog moters vaisingumas pradeda silpti dar nepasiekus 30 metų amžiaus. Tačiau, kaip aiškina tyrimus atlikę amerikiečių ir italų mokslininkai, tai nereiškia, jog senesnės moterys negalės pastoti, o vyresni vyrai negalės...


Nepilnamečių naktinis gyvenimas – be apribojimų

Nepilnamečių naktinis gyvenimas – be apribojimų

Policija sako esanti bejėgė sutramdyti naktinį gyvenimą pamėgusius nepilnamečius. Vaiko teisių atstovai tikina, kad didžioji dauguma vaikų naktimis linksminasi su tėvų palaiminimu. Tuo metu Seime užregistruotas projektas, kuriuo siūloma įteisinti...


Donna-Marie Cooper O’Boyle. Apie motinystę

Donna-Marie Cooper O’Boyle. Apie motinystę

Auginu penkis vaikus, todėl labai gerai žinau, su kuo šiomis dienomis susiduria motinos. Manau, svarbu drąsinti jas kiekvienu įmanomu būdu. Šiandien motinos gyvena puolamos painiavą jų mintyse keliančių įvairių idėjų apie jų vaidmenį šeimoje ir...


Mokykla – sudėtinga vaikų darbovietė

Mokykla – sudėtinga vaikų darbovietė

Mokykliniais metais atsiradę ir neišspręsti kompleksai dažnai perauga į stiprius nevisavertiškumo kompleksus. Atsinešti į suaugusiųjų pasaulį jie ne tik trukdo gyventi visavertį gyvenimą bei realizuoti prigimtinius savo gebėjimus, siekti savo...


Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Gregory K. Popcak. Kaip tėvams kalbėtis su vaikais apie intymumą

Neseniai leidykla "Katalikų pasaulio leidiniai" publikavo amerikiečių autoriaus Gregory K. Popcak knygą "Ar gandras atnešė, ar kopūstuose radome? Tėvų pokalbiai su vaikais apie intymumą". Norėdamas padėti skaitytojams ugdyti...


Kodėl vaikai serga?

Kodėl vaikai serga?

Kiekvienų tėvų svajonė – sveikas ir laimingas vaikas. Deja, tikrovėje susiduriame su daugybe pavojų, tykančių mūsų brangiausią turtą sužaloti, peršaldyti, perkaitinti ar kaip kitaip pakenkti...


Ruošiantis į vaikų darželį

Ruošiantis į vaikų darželį

Netrukus ateis diena, kai reikės savo sūnų ar dukrą nvesti į vaikų darželį. Kaip tam pasiruošti, pripratinti mažylį? Pirmiausia turi psichologiškai pasiruošti tėvai: nusiraminti ir pasistengti, kad adaptacijos periodas nepakenktų mažylio nervams....


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9