Biorythm

Su grybais juokai menki

Sunkiai virškinamų grybų vaikams rekomenduojama duoti paragauti tik nuo trejų metų. Kodėl?

Grybai yra gana maistingi ir pagal savo sudėtį užima tarpinę vietą tarp gyvulinio ir augalinio maisto. Jų sudėtyje yra glikogeno, t.y. vadinamojo gyvūnų krakmolo, kurio nėra jokiuose kituose augaluose. Nustatyta, kad žmogaus organizmas pasisavina apie 96 proc. gyvulinės kilmės baltymų, augalinės – 68 proc. ir apie 70 proc. baltymų iš grybų.

Grybuose daug vitaminų, organinių rūgščių, geležies. Mineralinių medžiagų kiekiu jie nenusileidžia vaisiams ir daržovėms, o fosforo, kalcio, kalio kiekiu net prilygsta žuviai. Taip pat juose yra ir 4–6 proc. blogai ar visai nepasisavinamų medžiagų (pvz., chitino). Mažokai grybuose ir lengvai virškinamų riebalinių medžiagų ir angliavandenių. Grybai turi savybę sužadinti skrandžio sulčių išsiskyrimą, didinti apetitą bei gerinti kitų maisto produktų virškinimą.

Grybauti reikia mokėti

Einant grybauti geriau pasiimti pintines, o ne plastmasinius kibirus, polietileninius maišelius, kad miško gėrybės nesušustų. Reikėtų nerinkti daugiau grybų, nei spėjama nuvalyti ar išvirti per kelias valandas. Net ir geriausiais grybais galima apsinuodyti, jeigu jie yra surinkti per lietų ir neišvirti per 8–9 val., o sausą dieną surinkti ir neapdoroti ilgiau nei per 10 val. Grybus būtina virti ne trumpiau kaip 10 min.

Jei grybauti susiruošė ir vaikai, būtina juos įspėti, jog negalima rinkti peraugusių, senų ar sukirmijusių grybų, tačiau geriausia, jei kiekvienas vaiko rastas grybas bus patikrintas. Senuose grybuose kaupiasi baltymų irimo produktų, kai kurie jų yra itin nuodingi ir gali sukelti nervų, virškinimo sistemos ir net širdies veiklos sutrikimų. Mažiems vaikams šie sutrikimai yra daug pavojingesni nei vyresniems.

Tik pasimėgauti skoniu

Nepaisant grybų maistinės vertės, vaikams iki trejų metų jų duoti nerekomenduojama. Mat net suaugusiojo žmogaus organizmas nesugeba suvirškinti nė pusės grybuose esančių baltymų. O grybuose esanti ląsteliena, kurioje gausu chitino, ne tik nesuvirškinama, bet ir trukdo skrandžio sultimis virškinti likusią grybų masę. Todėl gali sutrikti grybų prisišveitusio vaiko virškinimas. O jei jo skrandukas, kepenys ar inkstai yra nesveiki, grybų siūloma visai atsisakyti. Taip pat kai kurie grybai gali sukelti stiprią alergiją. Taigi jų negalima duoti alergiškiems vaikams.

Iš pradžių mažyliams galite įmesti džiovintą grybą į verdamą sriubytę, sumalti ir įdėti į kotletus džiovintų ar kitaip saugiai paruoštų grybų. Grybus duokite itin mažais kiekiais ir stebėkite vaiko reakciją į juos. Net jeigu mažylis ir gerai virškina grybus, jų nereikėtų valgyti dažnai ir dideliais kiekiais. Vakare jų geriau neduoti visai, ypač jei jie riebiai kepti, sūdyti ar marinuoti.

Jolanta Kristanaitytė, kosultavo gydytoja dietologė Edita Gavelienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE