Nobel biocare

Sergu: veiksmo siužetas pataluose

Ar žinote, kodėl mūsų mažyliai kartais svajoja sirgti? Ogi todėl, kad puikiai prisimena, koks gėris jų tuomet laukia: į burną skrenda skanūs kąsneliai, mama neina į darbą ir visą dieną jo laukia nuostabi programa…
Kada vaikas nenori žaisti? Tik tada, kai jaučiasi labai blogai. Tačiau vos pasijutęs nors truputėlį geriau jis jau nori žaisti. Be to, daktarai sako, kad vaikas, kuris neliūdi lovoje, daug greičiau pasveiksta. Iš tiesų jau turbūt niekam ne paslaptis, kad juokas ir gera nuotaika – vieni geriausių gydytojų.

Irzlumas lovos rėmuose
Prieš pasiūlydami mažyliui žaidimų, nepamirškite keleto svarbių principų. Visų pirma sergantis vaikas nėra toks, koks būna įprastai: jis greičiau pavargsta, lengviau susierzina. Todėl parinkite užduotis, kurios paprastai jums atrodytų per lengvos. Be to, neapkraukite vaiko žaislais: kuo jų daugiau, tuo vaikas lengviau susierzins. Geriausia duoti po vieną žaislą, po vieną užduotį.
Lovoje pravers padėklas! Ir ne vienas, o keletas. Pvz., vaikas užsinori dėlioti dėlionę. Padėkite ją ant padėklo ir duokite vaikui. Gali būti, kad po poros minučių vaikas pasijus pavargęs. Tada padėklą galėsite nukelti nuo lovos su jau pradėta dėlione, kurią mažylis pratęs pasijutęs geriau. Taigi užduotys turi būti greitai pabaigiamos arba tokios, kurias lengvai galima nutraukti ir pratęsti vėliau.
Jeigu turite ir savo darbų, ryte su vaiku sutarkite, kada ir kiek laiko leisite su juo, – tada jam bus daug lengviau jus „paleisti”. Geriausia daryti viską „dryžiais”: truputį padirbėkite, tada pažaiskite su vaiku ir t.t. Kuo vaikas mažesnis, tuo tie „dryžiai” turi dažniau keistis. Vyresnis vaikas ilgiau pabus vienas, tačiau norės, kad ir jūs ilgiau su juo pažaistumėte.
Ar žaidimas tiks lovoje? Venkite tokių, kuriems reikia daug žaidėjų ir daug erdvės. Vaikams iki trejų metų neduokite žaidimų, kurių detalės gali išsimėtyti po lovą (ar įlįsti į visus tarpelius). Vyresniems vaikams tokius žaidimus duokite ant padėklo. Nesitikėkite ir tuo labiau nereikalaukite, kad vaiko lova būtų švari ir tvarkinga (piešiant, lipdant ir pan.) Jeigu norite apsaugoti patalynę, patieskite „ceratinę” staltiesę: ramu bus ir jums, ir vaikui.
Pakeiskite aplinką, tai yra lovą. Geriausia, kai sergantis vaikas guli ne savo lovoje. Tegul savo lovoje miega, išsimiegojęs nusiprausia, tada perkelkite jį į svetainę ant sofos arba į savo miegamąjį. Paprastai net visai mažas vaikas jaučiasi daug geriau pakeitęs aplinką. Be to, jam po to bus lengviau vakare grįžti į savo lovą ir joje užmigti.

Na, tai ką, žaisim?
Visų pirma leiskite vaikui pasirinkti. Geriausia ne klausti sergančio vaiko, ko jis nori, o pasiūlyti jam dvi ar tris veiklas. Žinoma, jeigu yra kažkas, ko vaikas nori, leiskite jam tai daryti (jei tai leidžia jo sveikata), tačiau dažnai vaikas tiesiog sako, kad jam nuobodu.
Iki trejų metų svarbiausia – meilė ir kantrybė. Siūloma veikla: skaitymas; spalvinimas, rūšiavimo žaisliukai ir veikla, modilinas, vienas ant kito (arba vienas į kitą) dedami žaislai, kaladėlės, lėlės ir minkšti žaislai, įvairūs žaidimo centrai, pvz., ferma, garažas ir pan.
Nuo trejų iki penkerių metų. Tiks ir tai, kas išvardyta sąraše iki trejų metų, tačiau prisideda dėlionės (5–25 didesnės detalės); paprasti stalo žaidimai („Atmintis” (Memory), „Loto”, „Domino” ir pan.); dažymas, karpymas, klijavimas; įsivaizduojamieji žaidimai, burbulų pūtimas.
Nuo penkerių iki septynerių metų. Skaitymas, muzika, „Lego” rinkiniai, paprasti stalo žaidimai (šaškės, kortos ir kt.); dėlionės (iki 60 detalių – geriau, kad būtų didesnės); paprasti darbeliai naudojant žirkles, klijus, kreideles, flomasterius, lipnią juostą, siūlus, popierių, dėžutes nuo kiaušinių, tualetinio popieriaus ritinėlius, kaspinus, vyniojamąjį popierių ir t.t. Taip pat „dičkiams” patiks rūšiavimo ir skaičiavimo žaidimai (su spalvomis, paveikslėliais, daiktais ir pan.). Galite pažaisti mokyklą – daryti akademinių darbelių knygeles.

Kūrybiškas požiūris į ligonizmą
1. Palapinė. Jei mažasis gali vaikščioti arba nusprendėte leisti gulėti ne tik lovoje, pastatykite namie palapinę arba uždenkite stalą staltiese, kurios kraštus nuleisite iki grindų. Palapinėje pridėliokite daug pagalvių ir apklotėlių. Jei vaikas nori, galite duoti miegmaišį ir žibintuvėlį. Kad žaidimas „įsivažiuotų”, palapinėje pažaiskite stalo žaidimą, perskaitykite knygą arba… įsirašę į nešiojamą kompiuterį pažiūrėkite mėgstamą filmą.
2 Vonia. Lietuvoje sergantiems vaikams dažnai neleidžiama maudytis, tačiau daug kur neįsivaizduojama, kaip sergantis ir prakaituojantis vaikas gali nesimaudyti ar nebūti maudomas. Nupirkite vonios žaisliukų rinkinį, kurį ištrauktumėte tik tada, kai vaikas serga. Mūsų berniukams, kai sirgo vėjaraupiais, smagiausia buvo šiltos vonios, kuriose galėdavo mirkti kiauras dienas, o žaidė su pačiais įvairiausiais namų rakandais.
3. Kažkas… ypatinga! Jeigu brangenybė mėgsta uogienę, iškepkite blynų ir leiskite valgyti tiek uogienės, kiek tik nori – kad ir ir visą stiklainį su puse blyno. Ištepkite vaiką kremu (mūsų dukrelė „svaigsta” nuo tokio malonumo); leiskite sergančiam vaikui miegoti jūsų kambaryje (mūsų sergantis jaunėlis sūnus visada su savo čiužiniu parsikrausto į mūsų miegamąjį); nupirkite naują filmuką; pažadėkite ką nors, ką galėsite kartu padaryti, kai vaikas pasveiks.
4. Piešimas ant grindų ir ant… kūno! Jeigu turite plytelių grindis, leiskite vaikui ant jų piešti kreidelėmis. Patikėkite, vaiko „menas” lengvai nusiplauna, užtat smagumo – pilnos kelnės. Jei vaikas serga vėjaraupiais, galite žaisti žaidimą „Sujunk taškiukus” – merkite ausų krapštuką į kremą ir… sujunkite du spuogelius. Tada kitus du. Ir taip toliau.
5. Atsivėsinimas. Jeigu vaikas karščiuoja, jo pagalvės užvalkalą įdėkite kelioms minutėms į šaldymo kamerą: vaikui bus maloniau, nei šlapias rankšluostis ant kaktos.
6. Pasakų iliustravimas. Kai perskaitote vaiko mėgstamiausią istoriją, paprašykite, kad jis ją iliustruotų. Geriausia, jei iliustruosite kartu: jūs pradėkite piešti, pavyzdžiui, gėlę, o vaikas tegul pratęsia.
7. Slides tepk vasarą, o ligoms pasikaustyk, kai nesergi. Per išpardavimus nusipirkite įvairių rankdarbių rinkinių, kuriuos galėsite duoti vaikui, kai susirgs: spalvinti pagal skaičiukus, verti karoliukus, dėlioti mozaiką ir pan. Nors neįrodyta spalvinimo nauda (smulkiąją motoriką galima lavinti ir kitokiais – prasmingesniais būdais), tačiau reikia pripažinti, kad spalvinimas gerai nuramina. Taigi turėkite spalvinimo knygučių, kurios susirgus vaikui labai praverčia. Be to, pastebėjau, kad spalvindami vaikai dažnai pradeda pasakoti arba kalbėti apie tai, apie ką paprastai nekalba. Ir galite nustebti, kokia kartais prasminga gali būti tyla, kai jūs abu spalvinate.
8. Filmukų maratonas. Mūsų vaikai, kurie filmukus gali žiūrėti tik ypatingomis progomis, susirgę dievina dienas, kai nuo ryto iki vakaro gali žiūrėti tiek filmukų, kiek tik geidžia širdis. Be to, neretai ir pats gali susiglausti su vaiku ir labai jaukiai pasėdėti, pradėti kalbėtis ir užsikalbėti taip, kad net abu pamiršite, apie ką buvo filmukas.
9. Lipdome termometrą. Sergantiems vaikams labai tinka žaisti modilinu. Kad būtų smagiau, iš modilino galite pasidaryti įvairiausių „ligonio” daiktų, pvz., termometrą. Nusilipdyti galima ir tablečių, geriausia – iš tešlos, kurią vaikas gali iškočioti, formele išspausti nedidelius rutuliukus, kuriuos jūs vėliau iškepsite ir… aišku, gydysitės!
Edukologė Austėja Landsbergienė

Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE