Gruodžio 1d. Trečiadienis

Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

2012 Spalio 4d.
Peržiūrų skaičius: 70072
Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

Išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse dažniausia kūdikių viduriavimų priežastis yra rotavirusinė infekcija.

Europoje atliktos studijos rodo, kad apie 50 procentų vaikų iki penkerių metų amžiaus gydytų ligoninėje dėl viduriavimų sirgo būtent rotavirusine infekcija. Apie šios ligos priežastis, pasekmes, galimas komplikacijas ir galimybę jos išvengti kalbamės su Vilniaus universiteto vaikų ligoninės žarnyno infekcijų skyriaus vedėja gydytoja Irena Ališauskiene. 

Sakykite, kaip galima užsikrėsti rotavirusu ir kada dažniausiai sergama šia liga?

Dažniausias infekcijos šaltinis yra šia liga sergantis vaikas arba viruso nešiotojas. Užsikrečiama per maistą, vandenį, neplautas rankas. Daugelis žmonių yra šio viruso nešiotojai, todėl labai svarbu slaugant sergantį vaiką, kuo dažniau plauti rankas. Daugiausia virusų išskiriama su išmatomis per pirmas penkias ligos dienas – tuomet labai daug šio viruso ir patenka į aplinką. Užtenka nedidelio kiekio, kad šia liga užsikrėstų kiti vaikai. Todėl dažnai šeimoje serga keli mažyliai. O sergant vaikui gali sirgti ir tėvai, seneliai ar kiti jį prižiūrintys asmenys. Liga gali plisti vaikų kolektyvuose, poliklinikose, ligoninėse. Rotavirusinei infekcijai būdingas sezoniškumas. Daugiausia ligos atvejų pasitaiko lapkričio-balandžio mėnesiais. O vasarą rotavirusinę infekciją pakeičia kitos bakterinės ir virusinės žarnyno infekcijos.


Kokio amžiaus vaikai dažniausiai serga šia infekcija?


Dažniausiai šia infekcija užsikrečia ir serga nuo 6 mėnesių iki 3 metų vaikai. Vėliau pavojus susirgti vis mažėja - vyresni vaikai įgyja rotaviruso antikūnių.

Kokie pirmieji rotaviruso požymiai?


Užsikrėtus rotavirusu dažnaisiai susergama jau po 24-72 val. Ligos pradžia paprastai būna ūminė:  karščiavimas, dažniausiai trunkantis 1-3 dienas, viduriavimas skystomis, vandeningomis, geltonos spalvos, rūgštaus kvapo išmatomis, vėmimas. Taip pat mažylį gali varginti pilvo pūtimas, gurguliavimas, o kartais ir skausmas. Daliai ligonių prieš viduriavimą (arba jau viduriuojant) gali būti kosulys, sloga.

Ar rotavirusinė infekcija pavojinga mažyliams?


Vaiko reakcija į ligą priklauso nuo jos sunkumo. Jei ligos pradžioje vaikas daug kartų vemia arba viduriuoja, tuomet labai greitai netenkama vandens ir druskų. Vaiko būklė blogėja, jis tampa vangus, apatiškas, krinta jo kūno svoris. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį kaip viduriuojantis vaikas šlapinasi. Jei jis daug kartų vemia, viduriuoja ir pradeda retai šlapintis, mažylį reikėtų kuo skubiau vežti į ligoninę.

Kokių veiksmų turėtų imtis mama pamačiusi pirmuosius ligos požymius?


Vemiantį ir viduriuojantį vaiką nedelsiant reikia pradėti gydyti jau namuose. Mama pirmiausia turėtų duoti vaikui gerti papildomų skysčių. Skysčius mažyliui reikia girdyti nedideliais kiekiais ne daugiau kaip 10-20ml. vienam kartui kas 2-3 min. Jei kūdikis geria noriai, galima jam pasiūlyti gerti iš buteliuko. O jei nenori, tuomet mama į pagalbą galėtų pasitelkti šaukštelį ar pipetę ir lašinti skystį mažyliui tiesiai į burną. Geriausia ligoniukui girdyti gydomojo druskinio tirpalo, skirto vandens ir druskų balansui atkurti. Tai yra kalio ir natrio druskų, sodos, gliukozės mišinys. Mamoms tokio druskinio mišinio rekomenduojama turėti namų vaistinėlėje. Skysčiams atkurti netinka arbata, paprastas vanduo, gazuoti gėrimai ar sultys. Mamos turėtų suprasti, kad tuo metu reikia kantriai ir aktyviai duoti vaikučiui gerti. Tai pats efektyviausias ir tuo metu reikalingiausias gydymas.

O kokiu atveju pagalbos būtina kreiptis į gydytojus?

Jei mama tiksliai vykdo gydytojo nurodymus, girdo vaiką druskiniu tirpalu ir mažylis nustoja vemti, rečiau viduriuoja, jį galima ir toliau gydyti namuose. Jei vaikas ir toliau dažnai viduriuoja arba vemia, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes dažniausiai reikalingas gydymas ligoninėje.

Sunkiais ligos atvejais vaikas gydomas intensyvios terapijos-reanimacijos skyriuje.

Ar yra kokie nors vaistai, nuo šios ligos?


Specifinio rotavirusinės infekcijos gydymo vaistais nėra. Pagrindinis gydymas yra atstatyti vandens ir elektrolitų balansą, skiriant skysčius į veną. Kaip pagalbinė priemonė gali būti skiriami vaistai, kurie suriša virusus ir apsaugo žarnyno gleivinę, esant pilvo pūtimui ir skausmui, skiriami vaistai mažinantys pilvo pūtimą.


Kaip reikėtų maitinti sergantį mažylį?


Atkuriant prarastą skysčių kiekį, kūdikis gali būti žindomas. Dirbtinai maitinami kūdikiai, pradedami maitinti tik atkūrus prarastą skysčių kiekį. Jiems paliekamas įprastas maistas, atitinkantis kūdikio amžių. Maisto kiekis priklauso nuo vaiko apetito. Mamos turėtų prisiminti, kad sergantis vaikas turėtų valgyti tiek, kiek jis nori. Sergant vaiko apetitas sumažėja, todėl negalima jo maitinti per prievartą. Persirgus sunkia ligos forma ar ligai užsitęsus, kūdikiams, kuriems trūksta svorio, gydytojas gali skirti gydomųjų adaptuotų pieno mišinių. Vyresniems vaikams pagal amžių maitinimui tinka ryžių, kukurūzų, bulvių ir morkų košės, virta liesa mėsa, neriebus jogurtas, kefyras džiūvėsiai, džiovintų vaisių kompotas, kisielius, kepti obuoliai, bananai, negazuotas mineralinis vanduo. Tačiau reikėtų riboti karvės pieną ir jo produktus, saldžius ir riebius maisto produktus, šviežias sultis.

Kokios galimos šios ligos komplikacijos?


Dažniausiai komplikacijų nebūna, nors kartais pavėlavus kreiptis į gydytoją ir netekus daug skysčių ir druskų gali išsivystyti hipovoleminis šokas, inkstų nepakankamumas.Kaip galima išvengti šio viruso?


Rotavirusinės  infekcijos  svarbi profilaktinė priemonė yra rankų higiena. Tačiau vienintelė ir  pagrindinė rotavirusinės infekcijos profilaktinė priemonė – vakcina nuo rotavirusinės infekcijos "Rotarix". Tai geriama, gyva, susilpninta žmogaus rotaviruso vakcina, kuri apsaugo mažylį nuo sunkios rotavirusinės infekcijos ligos formų ir gydymo ligoninėje.


Kada ir iki kokio amžiaus reikėtų sugirdyti šią vakciną?

Kursas yra dvi geriamos vakcinos dozės. Ją kūdikiui galima sugirdyti atvažiavus pas gydytoją skiepytis. Pirmą vakcinos dozę kūdikiui galima sugirdyti ne jaunesniam, nei 6 savaičių, o antrąją  - po 4 savaičių. Abi vakcinas būtina sugirdyti iki 24 savaičių. Svarbu paminėti, kad ši vakcina nėra valstybės dotuojama, todėl už ją reikia sumokėti patiems tėvams. Tačiau tėveliai turi galimybę apsaugoti savo vaiką nuo rotavirusinės infekcijos.

Žymės: Roto virusas

Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba  saugotis skiepais

Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba saugotis skiepais

Daugiau kaip 70 proc. Lietuvos mamų rotavirusinę infekciją laiko labai sunkiu ir sunkiu susirgimu mažiems vaikams. Devynios iš dešimties teigia žinančios, kad dėl šios infekcijos sukeltos dehidratacijos kūdikis gali atsidurti reanimacijos...


Utenos apskrities vaikų globos namų profsąjungos grasina streiku

Utenos apskrities vaikų globos namų profsąjungos grasina streiku

Nepritardamos sprendimui auklėtojų pareigybes keisti į socialinių darbuotojų Utenos apskrities vaikų globos profesinės sąjungos grasina pradėti streikuoti. Pernai gruodžio 30 d. Zarasų vaikų globos namų direktoriui Germanui Kanareikinui profesinės...


Pirmieji ortopediniai batukai: kuo išskirtiniai ir kaip pasirinkti?

Pirmieji ortopediniai batukai: kuo išskirtiniai ir kaip pasirinkti?

Ar žinote, kad vaiko pėdos skliautas formuotis baigia tik 6–7 vaiko gyvenimo metais? Todėlatsakingai žvelgti į vaikiškos avalynės pasirinkimą, pradedant pirmaisiais batukais, labai svarbu.Pirmieji netvirti žingsneliai, didelis smalsumas...


Anestezija gali sutrikdyti vaikų vystimąsi ir elgesį

Anestezija gali sutrikdyti vaikų vystimąsi ir elgesį

Tyrimai rodo, kad kūdikystėje ar ankstyvoje vaikystėje bendrąją nejautrą patyrusiems vaikams pasireiškia elgesio ir vystymosi sutrikimų. Tačiau rezultatus kol kas reikėtų vertinti atsargiai ir tėvams nereikėtų atsisakyti jų vaikams būtinų...


Žaislai vaikams: po muilo burbuliukų pūtimo vaiką išbėrė

Žaislai vaikams: po muilo burbuliukų pūtimo vaiką išbėrė (1)

Į mus kreipėsi susirūpinusi mama, kuri pasakojo, jog pučiant muilo burbulus jos vaikui kilo alerginė reakcija. "Mano vaikas niekada nebuvo alergiškas maistui, jis niekada nesirgo alergija. Neseniai "Senukuose" pirkau muilo burbulų...


Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų

Gydytoja, homeopatiją savo praktikoje taikanti jau 25 metus: “Vartodami homeopatinius vaistus, nuo sudėtingų ligų pasveiko daugybė pacientų” Žmogui normalu ir įprasta norėti sau geriausio. Rinkdamiesi naują daiktą, dairomės tokio,...


Mokslo metai ne už kalnų - patarimai tėveliams kaip paruošti savo vaiką mokyklai

Mokslo metai ne už kalnų - patarimai tėveliams kaip paruošti savo vaiką mokyklai

Kad ir kaip būtų gaila, tačiau vasara nenumaldomai artėja į pabaigą. Tėveliai, vasaros pradžioje sukę galvą, kaip jų atžalos praleis atostogas, dabar jau galvoja, kaip paruošti savo pirmokėlį ar vyresniųjų klasių moksleivį artėjantiems mokslo metams.


Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Tėvai, kurie nori, kad jų ikimokyklinio amžiaus vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, turėtų pasistengti parodyti pavyzdį, teigia Savigydos pramonės asociacija (SPA). Jungtinėse Amerikos Valstijose ištyrus 1306 šeimas, nustatyta, kad kai...


Vaikiškos nuogystės paplūdimyje – pavojingos

Vaikiškos nuogystės paplūdimyje – pavojingos

Paplūdimyje saule ir vandeniu besidžiaugiantys nuogi mažamečiai – įprastas, daugelio nestebinantis vaizdas. Tačiau specialistai įspėja, jog tokios nuogystės gali turėti ir liūdnų pasekmių. Savo atžalas per dieną pajūryje leisdami lakstyti...


Kaip tinkamai pasirinkti darželį?

Kaip tinkamai pasirinkti darželį?

Ikimokyklinio ugdymo įstaigų įvairovė yra gerai. Svarbiausia – čia turi būti dirbama dėl vaikų. O toks darbas – toli gražu ne vienadienis mados dalykas. Kad ir kokį darželį ar ugdymo pakraipą pasirinktų tėvai, vaikas visur turi patirti...


Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasmet iškyla viešumon kone apie 200 atvejų, kai įtariamas nepilnamečio seksualinis išnaudojimas (prievartavimas, tvirkinimas, žaginimas). Didžiąją dalį šio skaičiaus sudaro lytinio smurto prieš vaikus (iki 14 metų)...


Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

"Pripažinsiu, jog ruošdama savo sūnų pirmai klasei, jaudulį ir stresą išgyvenau tikrai ne mažesnį nei mano būsimas pirmokas. Pastangų ir išteklių reikalauja ne tik apsirūpinimas visomis mokyklinėmis priemonėmis: apranga, kuprine, pieštukais...


Ypač jautrus ir nervingas

Ypač jautrus ir nervingas

Būsimi tėveliai artimą ateitį dažnai įsivaizduoja kaip reklamose matytą vaizdelį – mielas papūstžandis visiems tik šypsosis arba saldžiai miega… Deja, kartais realybė pasirodo kitokia. Mažylis zirzia, užmiega tik ant rankų, krūpčioja...


Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

Tyrimas: pajamos lemia vaikų smegenų vystymąsi

JAV atlikto tyrimo rezultatai rodo, kad mažas pajamas gaunančių šeimų vaikų smegenys informaciją priima kitaip nei daugiau uždirbančių tėvų vaikų. Buvo nustatyta, kad devynmečių ir dešimtmečių vaikų iš turtingų ir vargingai gyvenančių šeimų...


Kad kojytės augtų sveikos

Kad kojytės augtų sveikos

Medicinos ekspertai atskleidžia faktą, jog dažniausiai pėdų pažeidimai yra ne įgimti, o įgyti. Praleidus svarbų pėdos formavimosi etapą ir nesilaikant priežiūros taisyklių vaikystėje, vėliau tenka vargti dėl pėdų, blauzdų, kelių, klubų, stuburo ir...


Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...


Konferencija "Vaikų psichikos sveikata – iššūkiai ir sprendimai"

Konferencija "Vaikų psichikos sveikata – iššūkiai ir sprendimai"

Šių metų kovo 24 d. 9 val. Vilniaus miesto savivaldybės Tarybos posėdžių salėje (Konstitucijos pr. 3, Vilnius) įvyks konferencija "Vaikų psichikos sveikata - iššūkiai ir sprendimai". Konferencijoje dalyvaus ir skaitys pranešimus Lietuvos...


Kodėl kitur nereikia mokėti motinystės pašalpos

Kodėl kitur nereikia mokėti motinystės pašalpos

Diskusijos apie išties ilgiausias Europoje motinystės atostogas nerimsta ir nerims. Vienos mamos jų dėka planuos būsimus vaikelius, kitos tyliai manys, kad imdamos išmokas skriaudžia silpną valstybę. Tokioms gerai būtų žinoti, kad kitose šalyse,...


Grįžome į darželius ir mokyklas: ar tikrai dėl vaikų ligų visada kaltos bakterijos ir virusai kolektyve?

Grįžome į darželius ir mokyklas: ar tikrai dėl vaikų ligų visada kaltos bakterijos ir virusai kolektyve?

Nė vienas vaikas neužauga be ligų. Peršalimo ligos, virusinės infekcijos formuoja imunitetą. Kaip padėti, kad liga praeitų lengviau ir be komplikacijų? Ką turėtume padaryti, kad organizmo adaptacija vyktų švelniai, be didelių iššūkių sveikatai? Ar...


Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Mokykla, kurioje vaikai mokami naudojant beveik vien kompiuterinius žaidimus

Niujorke praėjusį rugsėjį duris atvėrė eksperimentinė mokykla pavadinimu "Quest to Learn". Joje tikimasi moksleivius parengti karjerai aukštųjų technologijų srityje, o mokymo procesas vykdomas naudojant beveik išimtinai kompiuterinius...


Leis tėčiams nakvoti ligoninėse

Leis tėčiams nakvoti ligoninėse

Didžiosios Britanijos tėčiams bus sudaroma galimybė pirmąsias naktis su naujagimiu bei jo motina praleisti šalies ligoninėse.Kaip rašo "The Guardian", Didžiosios Britanijos vyriausybė šią savaitę turėtų paskelbti apie planus ligoninėse...


Septynios ugdymo taisyklės, arba Kaip auginti vaiką, kad jis mokėtų pasakyti „ne“

Septynios ugdymo taisyklės, arba Kaip auginti vaiką, kad jis mokėtų pasakyti „ne“

Ar kada kalbėjotės su savo vaikais apie tai, kaip svarbu mokėti pasakyti „ne“ ir dėl to nesijausti atstumtiems bendraamžių, nesugebančių to padaryti? Ar kada diskutavote su jais apie tai, kaip svarbu mokėti atsispirti bendraamžių...


Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Protingi vaikai labiau linksta į alkoholizmą

Tyrimai parodė sąryšį su aukštu vaiko IQ ir suaugusio žmogaus polinkiu į alkoholį, kuris kai kuriais atvejais veda į alkoholizmą. Tėvai žino, kad "lengviausi" vaikai, kurie suaugę ko gero pasirinks numatomą, patogų gyvenimo būdą - yra...


Stebuklinga juoko galia

Stebuklinga juoko galia

Suaugęs žmogus per dieną nusišypso vidutiniškai 15 kartų, tuo tarpu vaikai – net 400 kartų. Vadinasi, augdami prarandame šį nuostabų gebėjimą. Seniai žinoma apie stebuklingą juoko galią: tas, kuris dažniau juokiasi, ilgiau gyvena. Viešųjų...


Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai per pirmą savo gyvenimo mėnesį snūduriuoja nemažą dalį laiko. Nauja studija teigia, kad ir miegodami vaikai sugeba mokytis. Vienas svarbiausių kiekvieno žmogaus savybių yra socialinės aplinkos suvokimas. Mokslininkus stebino, kaip...


Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Išleistos naujos rekomendacijos, kiek kilogramų gali priaugti besilaukianti moteris. Tai priklauso nuo prieš nėštumą buvusio moters kūno masės indekso (KMI). Kuo didesnis antsvoris prieš nėštumą, tuo mažiau svorio galima priaugti, tvirtina...


Mokslininkai: nuolat verkiantys kūdikiai užaugs nepaklusniais vaikais

Mokslininkai: nuolat verkiantys kūdikiai užaugs nepaklusniais vaikais

Kūdikiai, kurie nuolat verkia, užaugę taps tėvams didžiule problema – jiems bus būdingi elgesio sutrikimai, teigia mokslininkai. Kaip rašo dailymail.co.uk, kas penktą kūdikį tėvams sunku auginti, mat jie nuolatos rėkia, prastai miega ir...


Naktibaldų migdymo menas

Naktibaldų migdymo menas

Gimus naujagimiui daugelis būname susitaikę su tuo, kad teks panaktinėti, nes mažylis galbūt sumaišys dieną su naktimi. Tačiau kūdikiui ūgtelėjus iki gerų pusės metų, imame visai teisėtai norėti, kad jis iškeliautų pas Dėdę Miegą baigiantis...


Dantų šepetėlis SOLADEY. Valo be dantų pastos?

Dantų šepetėlis SOLADEY. Valo be dantų pastos?

SOLADEY - tai patentuotas išradimas, kuris, kaip rodo klinikiniai ir moksliniai tyrimai, pašalina dantų apnašas daug greičiau nei įprastas dantų šepetėlis nenaudojant dantų pastos. SOLADEY pagrindas - šviesai jautri titano dioksido TiO2 šerdis....


Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Vaikų hiperaktyvumas – išgalvota liga?

Po to, kai Vokietijoje nusižudė vienas 16-metis, vartojęs dėmesio sutrikimo ir hiperaktyvumo sindromui (DSHS) gydyti skirtą medikamentą "Strattera", turintį suicidinį poveikį, šalyje vis dažniau pasigirsta teiginiai, kad ši liga yra...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9