REXSAN

Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

Išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse dažniausia kūdikių viduriavimų priežastis yra rotavirusinė infekcija.

Europoje atliktos studijos rodo, kad apie 50 procentų vaikų iki penkerių metų amžiaus gydytų ligoninėje dėl viduriavimų sirgo būtent rotavirusine infekcija. Apie šios ligos priežastis, pasekmes, galimas komplikacijas ir galimybę jos išvengti kalbamės su Vilniaus universiteto vaikų ligoninės žarnyno infekcijų skyriaus vedėja gydytoja Irena Ališauskiene. 

Sakykite, kaip galima užsikrėsti rotavirusu ir kada dažniausiai sergama šia liga?

Dažniausias infekcijos šaltinis yra šia liga sergantis vaikas arba viruso nešiotojas. Užsikrečiama per maistą, vandenį, neplautas rankas. Daugelis žmonių yra šio viruso nešiotojai, todėl labai svarbu slaugant sergantį vaiką, kuo dažniau plauti rankas. Daugiausia virusų išskiriama su išmatomis per pirmas penkias ligos dienas – tuomet labai daug šio viruso ir patenka į aplinką. Užtenka nedidelio kiekio, kad šia liga užsikrėstų kiti vaikai. Todėl dažnai šeimoje serga keli mažyliai. O sergant vaikui gali sirgti ir tėvai, seneliai ar kiti jį prižiūrintys asmenys. Liga gali plisti vaikų kolektyvuose, poliklinikose, ligoninėse. Rotavirusinei infekcijai būdingas sezoniškumas. Daugiausia ligos atvejų pasitaiko lapkričio-balandžio mėnesiais. O vasarą rotavirusinę infekciją pakeičia kitos bakterinės ir virusinės žarnyno infekcijos.

Kokio amžiaus vaikai dažniausiai serga šia infekcija?

Dažniausiai šia infekcija užsikrečia ir serga nuo 6 mėnesių iki 3 metų vaikai. Vėliau pavojus susirgti vis mažėja – vyresni vaikai įgyja rotaviruso antikūnių.

Kokie pirmieji rotaviruso požymiai?

Užsikrėtus rotavirusu dažnaisiai susergama jau po 24-72 val. Ligos pradžia paprastai būna ūminė:  karščiavimas, dažniausiai trunkantis 1-3 dienas, viduriavimas skystomis, vandeningomis, geltonos spalvos, rūgštaus kvapo išmatomis, vėmimas. Taip pat mažylį gali varginti pilvo pūtimas, gurguliavimas, o kartais ir skausmas. Daliai ligonių prieš viduriavimą (arba jau viduriuojant) gali būti kosulys, sloga.

Ar rotavirusinė infekcija pavojinga mažyliams?

Vaiko reakcija į ligą priklauso nuo jos sunkumo. Jei ligos pradžioje vaikas daug kartų vemia arba viduriuoja, tuomet labai greitai netenkama vandens ir druskų. Vaiko būklė blogėja, jis tampa vangus, apatiškas, krinta jo kūno svoris. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį kaip viduriuojantis vaikas šlapinasi. Jei jis daug kartų vemia, viduriuoja ir pradeda retai šlapintis, mažylį reikėtų kuo skubiau vežti į ligoninę.

Kokių veiksmų turėtų imtis mama pamačiusi pirmuosius ligos požymius?

Vemiantį ir viduriuojantį vaiką nedelsiant reikia pradėti gydyti jau namuose. Mama pirmiausia turėtų duoti vaikui gerti papildomų skysčių. Skysčius mažyliui reikia girdyti nedideliais kiekiais ne daugiau kaip 10-20ml. vienam kartui kas 2-3 min. Jei kūdikis geria noriai, galima jam pasiūlyti gerti iš buteliuko. O jei nenori, tuomet mama į pagalbą galėtų pasitelkti šaukštelį ar pipetę ir lašinti skystį mažyliui tiesiai į burną. Geriausia ligoniukui girdyti gydomojo druskinio tirpalo, skirto vandens ir druskų balansui atkurti. Tai yra kalio ir natrio druskų, sodos, gliukozės mišinys. Mamoms tokio druskinio mišinio rekomenduojama turėti namų vaistinėlėje. Skysčiams atkurti netinka arbata, paprastas vanduo, gazuoti gėrimai ar sultys. Mamos turėtų suprasti, kad tuo metu reikia kantriai ir aktyviai duoti vaikučiui gerti. Tai pats efektyviausias ir tuo metu reikalingiausias gydymas.

O kokiu atveju pagalbos būtina kreiptis į gydytojus?

Jei mama tiksliai vykdo gydytojo nurodymus, girdo vaiką druskiniu tirpalu ir mažylis nustoja vemti, rečiau viduriuoja, jį galima ir toliau gydyti namuose. Jei vaikas ir toliau dažnai viduriuoja arba vemia, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes dažniausiai reikalingas gydymas ligoninėje.

Sunkiais ligos atvejais vaikas gydomas intensyvios terapijos-reanimacijos skyriuje.

Ar yra kokie nors vaistai, nuo šios ligos?

Specifinio rotavirusinės infekcijos gydymo vaistais nėra. Pagrindinis gydymas yra atstatyti vandens ir elektrolitų balansą, skiriant skysčius į veną. Kaip pagalbinė priemonė gali būti skiriami vaistai, kurie suriša virusus ir apsaugo žarnyno gleivinę, esant pilvo pūtimui ir skausmui, skiriami vaistai mažinantys pilvo pūtimą.

Kaip reikėtų maitinti sergantį mažylį?

Atkuriant prarastą skysčių kiekį, kūdikis gali būti žindomas. Dirbtinai maitinami kūdikiai, pradedami maitinti tik atkūrus prarastą skysčių kiekį. Jiems paliekamas įprastas maistas, atitinkantis kūdikio amžių. Maisto kiekis priklauso nuo vaiko apetito. Mamos turėtų prisiminti, kad sergantis vaikas turėtų valgyti tiek, kiek jis nori. Sergant vaiko apetitas sumažėja, todėl negalima jo maitinti per prievartą. Persirgus sunkia ligos forma ar ligai užsitęsus, kūdikiams, kuriems trūksta svorio, gydytojas gali skirti gydomųjų adaptuotų pieno mišinių. Vyresniems vaikams pagal amžių maitinimui tinka ryžių, kukurūzų, bulvių ir morkų košės, virta liesa mėsa, neriebus jogurtas, kefyras džiūvėsiai, džiovintų vaisių kompotas, kisielius, kepti obuoliai, bananai, negazuotas mineralinis vanduo. Tačiau reikėtų riboti karvės pieną ir jo produktus, saldžius ir riebius maisto produktus, šviežias sultis.

Kokios galimos šios ligos komplikacijos?

Dažniausiai komplikacijų nebūna, nors kartais pavėlavus kreiptis į gydytoją ir netekus daug skysčių ir druskų gali išsivystyti hipovoleminis šokas, inkstų nepakankamumas.

Kaip galima išvengti šio viruso?

Rotavirusinės  infekcijos  svarbi profilaktinė priemonė yra rankų higiena. Tačiau vienintelė ir  pagrindinė rotavirusinės infekcijos profilaktinė priemonė – vakcina nuo rotavirusinės infekcijos „Rotarix”. Tai geriama, gyva, susilpninta žmogaus rotaviruso vakcina, kuri apsaugo mažylį nuo sunkios rotavirusinės infekcijos ligos formų ir gydymo ligoninėje.

Kada ir iki kokio amžiaus reikėtų sugirdyti šią vakciną?

Kursas yra dvi geriamos vakcinos dozės. Ją kūdikiui galima sugirdyti atvažiavus pas gydytoją skiepytis. Pirmą vakcinos dozę kūdikiui galima sugirdyti ne jaunesniam, nei 6 savaičių, o antrąją  – po 4 savaičių. Abi vakcinas būtina sugirdyti iki 24 savaičių. Svarbu paminėti, kad ši vakcina nėra valstybės dotuojama, todėl už ją reikia sumokėti patiems tėvams. Tačiau tėveliai turi galimybę apsaugoti savo vaiką nuo rotavirusinės infekcijos.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE