Balandžio 2d. Ketvirtadienis

Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

2012 Spalio 4d.
Peržiūrų skaičius: 70072
Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

Išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse dažniausia kūdikių viduriavimų priežastis yra rotavirusinė infekcija.

Europoje atliktos studijos rodo, kad apie 50 procentų vaikų iki penkerių metų amžiaus gydytų ligoninėje dėl viduriavimų sirgo būtent rotavirusine infekcija. Apie šios ligos priežastis, pasekmes, galimas komplikacijas ir galimybę jos išvengti kalbamės su Vilniaus universiteto vaikų ligoninės žarnyno infekcijų skyriaus vedėja gydytoja Irena Ališauskiene. 

Sakykite, kaip galima užsikrėsti rotavirusu ir kada dažniausiai sergama šia liga?

Dažniausias infekcijos šaltinis yra šia liga sergantis vaikas arba viruso nešiotojas. Užsikrečiama per maistą, vandenį, neplautas rankas. Daugelis žmonių yra šio viruso nešiotojai, todėl labai svarbu slaugant sergantį vaiką, kuo dažniau plauti rankas. Daugiausia virusų išskiriama su išmatomis per pirmas penkias ligos dienas – tuomet labai daug šio viruso ir patenka į aplinką. Užtenka nedidelio kiekio, kad šia liga užsikrėstų kiti vaikai. Todėl dažnai šeimoje serga keli mažyliai. O sergant vaikui gali sirgti ir tėvai, seneliai ar kiti jį prižiūrintys asmenys. Liga gali plisti vaikų kolektyvuose, poliklinikose, ligoninėse. Rotavirusinei infekcijai būdingas sezoniškumas. Daugiausia ligos atvejų pasitaiko lapkričio-balandžio mėnesiais. O vasarą rotavirusinę infekciją pakeičia kitos bakterinės ir virusinės žarnyno infekcijos.


Kokio amžiaus vaikai dažniausiai serga šia infekcija?


Dažniausiai šia infekcija užsikrečia ir serga nuo 6 mėnesių iki 3 metų vaikai. Vėliau pavojus susirgti vis mažėja - vyresni vaikai įgyja rotaviruso antikūnių.

Kokie pirmieji rotaviruso požymiai?


Užsikrėtus rotavirusu dažnaisiai susergama jau po 24-72 val. Ligos pradžia paprastai būna ūminė:  karščiavimas, dažniausiai trunkantis 1-3 dienas, viduriavimas skystomis, vandeningomis, geltonos spalvos, rūgštaus kvapo išmatomis, vėmimas. Taip pat mažylį gali varginti pilvo pūtimas, gurguliavimas, o kartais ir skausmas. Daliai ligonių prieš viduriavimą (arba jau viduriuojant) gali būti kosulys, sloga.

Ar rotavirusinė infekcija pavojinga mažyliams?


Vaiko reakcija į ligą priklauso nuo jos sunkumo. Jei ligos pradžioje vaikas daug kartų vemia arba viduriuoja, tuomet labai greitai netenkama vandens ir druskų. Vaiko būklė blogėja, jis tampa vangus, apatiškas, krinta jo kūno svoris. Tėvai turėtų atkreipti dėmesį kaip viduriuojantis vaikas šlapinasi. Jei jis daug kartų vemia, viduriuoja ir pradeda retai šlapintis, mažylį reikėtų kuo skubiau vežti į ligoninę.

Kokių veiksmų turėtų imtis mama pamačiusi pirmuosius ligos požymius?


Vemiantį ir viduriuojantį vaiką nedelsiant reikia pradėti gydyti jau namuose. Mama pirmiausia turėtų duoti vaikui gerti papildomų skysčių. Skysčius mažyliui reikia girdyti nedideliais kiekiais ne daugiau kaip 10-20ml. vienam kartui kas 2-3 min. Jei kūdikis geria noriai, galima jam pasiūlyti gerti iš buteliuko. O jei nenori, tuomet mama į pagalbą galėtų pasitelkti šaukštelį ar pipetę ir lašinti skystį mažyliui tiesiai į burną. Geriausia ligoniukui girdyti gydomojo druskinio tirpalo, skirto vandens ir druskų balansui atkurti. Tai yra kalio ir natrio druskų, sodos, gliukozės mišinys. Mamoms tokio druskinio mišinio rekomenduojama turėti namų vaistinėlėje. Skysčiams atkurti netinka arbata, paprastas vanduo, gazuoti gėrimai ar sultys. Mamos turėtų suprasti, kad tuo metu reikia kantriai ir aktyviai duoti vaikučiui gerti. Tai pats efektyviausias ir tuo metu reikalingiausias gydymas.

O kokiu atveju pagalbos būtina kreiptis į gydytojus?

Jei mama tiksliai vykdo gydytojo nurodymus, girdo vaiką druskiniu tirpalu ir mažylis nustoja vemti, rečiau viduriuoja, jį galima ir toliau gydyti namuose. Jei vaikas ir toliau dažnai viduriuoja arba vemia, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją, nes dažniausiai reikalingas gydymas ligoninėje.

Sunkiais ligos atvejais vaikas gydomas intensyvios terapijos-reanimacijos skyriuje.

Ar yra kokie nors vaistai, nuo šios ligos?


Specifinio rotavirusinės infekcijos gydymo vaistais nėra. Pagrindinis gydymas yra atstatyti vandens ir elektrolitų balansą, skiriant skysčius į veną. Kaip pagalbinė priemonė gali būti skiriami vaistai, kurie suriša virusus ir apsaugo žarnyno gleivinę, esant pilvo pūtimui ir skausmui, skiriami vaistai mažinantys pilvo pūtimą.


Kaip reikėtų maitinti sergantį mažylį?


Atkuriant prarastą skysčių kiekį, kūdikis gali būti žindomas. Dirbtinai maitinami kūdikiai, pradedami maitinti tik atkūrus prarastą skysčių kiekį. Jiems paliekamas įprastas maistas, atitinkantis kūdikio amžių. Maisto kiekis priklauso nuo vaiko apetito. Mamos turėtų prisiminti, kad sergantis vaikas turėtų valgyti tiek, kiek jis nori. Sergant vaiko apetitas sumažėja, todėl negalima jo maitinti per prievartą. Persirgus sunkia ligos forma ar ligai užsitęsus, kūdikiams, kuriems trūksta svorio, gydytojas gali skirti gydomųjų adaptuotų pieno mišinių. Vyresniems vaikams pagal amžių maitinimui tinka ryžių, kukurūzų, bulvių ir morkų košės, virta liesa mėsa, neriebus jogurtas, kefyras džiūvėsiai, džiovintų vaisių kompotas, kisielius, kepti obuoliai, bananai, negazuotas mineralinis vanduo. Tačiau reikėtų riboti karvės pieną ir jo produktus, saldžius ir riebius maisto produktus, šviežias sultis.

Kokios galimos šios ligos komplikacijos?


Dažniausiai komplikacijų nebūna, nors kartais pavėlavus kreiptis į gydytoją ir netekus daug skysčių ir druskų gali išsivystyti hipovoleminis šokas, inkstų nepakankamumas.Kaip galima išvengti šio viruso?


Rotavirusinės  infekcijos  svarbi profilaktinė priemonė yra rankų higiena. Tačiau vienintelė ir  pagrindinė rotavirusinės infekcijos profilaktinė priemonė – vakcina nuo rotavirusinės infekcijos "Rotarix". Tai geriama, gyva, susilpninta žmogaus rotaviruso vakcina, kuri apsaugo mažylį nuo sunkios rotavirusinės infekcijos ligos formų ir gydymo ligoninėje.


Kada ir iki kokio amžiaus reikėtų sugirdyti šią vakciną?

Kursas yra dvi geriamos vakcinos dozės. Ją kūdikiui galima sugirdyti atvažiavus pas gydytoją skiepytis. Pirmą vakcinos dozę kūdikiui galima sugirdyti ne jaunesniam, nei 6 savaičių, o antrąją  - po 4 savaičių. Abi vakcinas būtina sugirdyti iki 24 savaičių. Svarbu paminėti, kad ši vakcina nėra valstybės dotuojama, todėl už ją reikia sumokėti patiems tėvams. Tačiau tėveliai turi galimybę apsaugoti savo vaiką nuo rotavirusinės infekcijos.

Žymės: Roto virusas

Berniukus naktinis šlapinimasis vargina dažniau

Berniukus naktinis šlapinimasis vargina dažniau

Penki iš šimto vaikų šlapinasi į lovą nakties metu, tačiau berniukai beveik dvigubai dažniau nei mergaitės, rašoma žurnale Journal of Pediatrics. Ištyrus daugiau kaip 6 tūkst. vaikų nustatyta, kad 7 iš 100 berniukų ir 3 iš 100 mergaičių vargina...


Tomas Sojeris mokosi rūkyti arba rūkymas ir vaikai

Tomas Sojeris mokosi rūkyti arba rūkymas ir vaikai

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet dėl rūkymo miršta apie 4 mln. žmonių. Rūkymas yra pagrindinė sunkių ligų priežastis, tačiau, nežiūrint to, žmonės rūko. Ciuricho universiteto profesoriaus K. Birnerio žodžiais: “prieš 100...


Merino vilnos kepurė-šalmukas sveikam ir gražiam Jūsų mažyliui

Merino vilnos kepurė-šalmukas sveikam ir gražiam Jūsų mažyliui

Pastaraisiais metais viena populiariausių žiemos prekių vaikams yra kepurė - šalmukas. Iš pirmo žvilgnio neišvaizdus kepurės variantas, vis dėlto yra užkariavęs vaikučių galvytes. Kas lėmė jo populiarumą?


Dienos meniu: monetos, peiliai, butelio šukės

Dienos meniu: monetos, peiliai, butelio šukės

Monetos, auskarai, peiliai ir šakutės – visa tai pavyko aptikti žmogaus kūne. Nuo nelaimingų atsitikimų, kurių priežastis – praryti daiktai, ypač reikia saugoti vaikus. "Patekę į ertminius organus daiktai gali ne tik pažeisti...


Penkios naujagimių keistenybės

Penkios naujagimių keistenybės

Didelės bambutės, paaugliškas odos bėrimas ir pabrinkusios krūtys – tai tik keli dalykai, smarkiai nustebinantys naujagimių tėvus. Yra ir daugiau mažylių išvaizdos keistenybių, nors tai visai normalu bei nepavojinga. Trijų keturių savaičių...


Mykolas Valainis. Kaip užauginti vyrą?

Mykolas Valainis. Kaip užauginti vyrą?

Kaip užauginti tikrą vyrą? Nejaugi toks klausimas niekados neatėjo Jums į galvą ir niekados neburbėjote, kad tikri vyrai, kaip, beje, ir tikros moterys, šiais laikais turbūt išnyko? Ilgimės, norime mes tų tikrų vyrų (kaip ir tikrų moterų). Ir tai...


Vaikus kamuoja ir suaugusiųjų ligos

Vaikus kamuoja ir suaugusiųjų ligos

Riba tarp vaikų ir suaugusiųjų ligų vis labiau išsitrina. Tačiau tėvams sunku patikėti, kad vaikui gali būti tulžies pūslės akmenligė, skrandžio opa ar kirkšnies išvarža. Pusė pacientų, kurie skubos tvarka kreipiasi į Klaipėdos vaikų ligoninės...


Taisyklinga laikysena

Taisyklinga laikysena

Laikysena – individuali įprastinė kūno padėtis judesyje ir ramybėje. Ją sąlygoja fiziologinės kreivės, kurias lemia įvairių kūno dalių svorio ir raumenų jėgos. Netaisyklinga laikysena - pakumpę pečiai, įdubusi krūtinės ląsta, atsikišęs...


Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Prastas miegas žaloja paauglių sveikatą

Ir vėl rašome apie miegą. Ne todėl, kad būtų labai jau novatoriški tyrimų rezultatai, bet tiesiog nors truputi ir patys norime prisidėti prie sveikesnio gyvenimo būdo propagavimo. Tuo labiau, jog dabar žmonės ir ypač jaunimas, dažnai pamiršta žodį...


Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Ministerija mokiniams saugiai elgtis keliuose primins „Saugaus pirmoko pasu“

Susisiekimo ministerija su Automobilių kelių direkcija pranešė parengusios "Saugaus pirmoko pasus", kurie šiemet į mokyklą pradėsiantiems eiti vaikams turėtų priminti, kaip saugiai elgtis keliuose. Susisiekimo ministras Eligijus Masiulis...


Rėkti ant vaikų negalima

Rėkti ant vaikų negalima

Ka­na­dos moks­li­nin­kai vi­suo­me­nei pa­teikė ne­pa­nei­giamų įro­dymų, kad ant vaikų šauk­ti ne­ga­li­ma. Pa­si­ro­do, jei­gu ant žmo­gaus vai­kystėje...


Dirbtinis apvaisinimas. Ar Bažnyčia ir medikai kada nors susitars?

Dirbtinis apvaisinimas. Ar Bažnyčia ir medikai kada nors susitars?

Pirmasis Dirbtinio apvaisinimo įstatymo projektas buvo parengtas ir pateiktas Seimui svarstyti dar 2003 m. sausio 21 d., priimtas svarstymui 2004 m. Tuomet buvo ilgai svarstoma, visuomenėje virė diskusijos, buvo protestuojama, deramasi,...


Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kiekvieni mokslo metai, tai ilgos sėdėjimo valandos mokykloje bei namuose ruošiant namų darbus. Visa tai yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui. O kur dar kasdienis nešulys – kuprinė?! Juk kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio...


Sunkiausia motinoms – išlydėti vaikus į mokyklą

Sunkiausia motinoms – išlydėti vaikus į mokyklą

Šiuolaikinės motinos pabrėžia, kad labiausiai įtemptas dienos metas joms yra 8 val., nes tuo metu reikia suruošti vaikus į mokyklą. Motinoms reikia keltis anksčiau nei jų vaikai, pateikti jiems pusryčius, patikrinti priešpiečių maišelius ir...


Italijoje gimė šešetukas

Italijoje gimė šešetukas

Pietiniame Italijos Bevenento mieste 32 metų moteris pagimdė šešetuką, pirmadienį informavo miesto gimdymo namų atstovas. Carmelai Olivai sekmadienį buvo atliktas Cezario pjūvis. Tai pirmas kartas nuo 1997 metų, kai Italijoje gimė šešetukas....


Vaistai nuo kiaulių gripo nerekomenduojami vaikams

Vaistai nuo kiaulių gripo nerekomenduojami vaikams

Britų mokslininkai paskelbė abejoją sveikatos ministerijos rekomendacijomis, kad visiems kiaulių gripo simptomus pajutusiems asmenims reikia vartoti priešvirusinius vaistus "Tamiflu" ir "Relenza". Žurnale "British Medical...


Kuo užimti vaiką, arba Ar žaidimams gali užtekti popieriaus lapo?

Kuo užimti vaiką, arba Ar žaidimams gali užtekti popieriaus lapo?

Juk kartais taip nutinka, kad su vaiku atsiduriate tokioje vietoje, kur kaip tyčia nėra kuo užsiimti: neturite nei žaislų, nei knygelės, nei kamuolio. Tačiau turite bloknotą ir rašymo priemonę. Galbūt tiek ir užtenka žaidimams?


Išaiškinta paauglių nepastovios nuotaikos priežastis

Išaiškinta paauglių nepastovios nuotaikos priežastis

Anksčiau mokslininkai manė, kad paauglių irzlumo priežastis yra hormonai. Tačiau dabar aiškėja, jog paaugliai dažnai būna savanaudiški, nerūpestingi ir irzlūs todėl, kad jų smegenys vystosi lėčiau, nei auga kūnas. Galvos skenavimas parodė, kad...


Kai siautėja mažasis tornadas

Kai siautėja mažasis tornadas

Kai jūsų mažylis įniršęs tvoja draugui, pasijuntate nesmagiai: "Juk jo to niekas nemokė?" Kartais širdukas įsisiautėja parduotuvėje – griūva, klykia ir (o, siaube!) įspiria mamai. Kai spektaklį stebintys žiūrovai replikuoja:...


Ragina apsaugoti vaikus nuo mobiliųjų keliamo pavojaus

Ragina apsaugoti vaikus nuo mobiliųjų keliamo pavojaus

Į vaikų naudojimąsi mobiliaisiais telefonais ir to keliamą pavojų Lietuvoje žiūrima pro pirštus, mano Seimo narė D. Mikutienė. Anot jos, Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) paskelbti duomenys, kad mobiliojo ryšio tinklų skleidžiama...


Ar tikrai dėl vaikų ligų gali būti kalti ne tik virusai, bet ir tėvai?

Ar tikrai dėl vaikų ligų gali būti kalti ne tik virusai, bet ir tėvai?

Nė vienas vaikas neužauga be ligų. Peršalimo ligos, virusinės infekcijos formuoja imunitetą. Kaip padėti, kad liga praeitų lengviau ir be komplikacijų? Ką turėtume padaryti, kad organizmo adaptacija vyktų švelniai, be didelių iššūkių sveikatai? Ar...


Kūdikiai nėra tokie "kvaili" kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

Kūdikiai nėra tokie "kvaili" kaip atrodo iš pirmo žvilgsnio

Seniai pastebėta, kad vienerių metų vaiką labai lengva aplošti žaidžiant antpirščiais - net jei žaidžiama atvirai, negudraujant. Ir pagrindinė priežastis yra ne vaiko kvailumas, ar nepakankamai susiformavusi trumpalaikė atmintis, o dėmesys, kurį...


Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai per pirmą savo gyvenimo mėnesį snūduriuoja nemažą dalį laiko. Nauja studija teigia, kad ir miegodami vaikai sugeba mokytis. Vienas svarbiausių kiekvieno žmogaus savybių yra socialinės aplinkos suvokimas. Mokslininkus stebino, kaip...


Vaikų nutukimas – nerimą keliantis reiškinys

Vaikų nutukimas – nerimą keliantis reiškinys

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet nutukusių vaikų padaugėja 2 proc. Pavyzdžiui, 1970 metais tokių vaikų padaugėjo 0,1 proc. Taigi nutukimas dabar plinta 20 kartų greičiau nei prieš 40 metų. PSO prognozuoja, kad jau 2010 metais 1...


Rūkančių mokinių nuotraukas rodo tėvams

Rūkančių mokinių nuotraukas rodo tėvams

Pasak pedagogų, viešumas padeda. Tuo metu Valstybinė duomenų apsaugos inspekcija sako, kad mokykla turėtų ieškoti kitų būdų, kaip sudrausminti rūkalius. Per pertraukas būreliai mokinių skuba už artimiausio kampo parūkyti. Pamokos apie rūkymo žalą...


Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

Kodėl maži vaikai neklauso, kas jiems sakoma?

"Ar tu klausaisi manes? Ar aš tau neliepiau apsirengti? Aliooo?! Lauke šalta..." - štai tokiu principu vyksta daugelis dialogų tarp tėvų ir jų mažųjų atžalų. Atrodo, tarsi viskas, kas jiems sakoma, arba negirdima, arba pro vieną ausį...


Kaip su vaikais kalbėtis apie seksualumą?

Kaip su vaikais kalbėtis apie seksualumą?

Gregory K. Popcak. Ar gandras atnešė, ar kopūstuose radom? Iš anglų kalbos vertė Zigmantas Ardickas. – Vilnius: Katalikų pasaulio leidiniai, 2011. Visa vaikų auklėjimo esmė – parengti juos sveikiems, brandiems santykiams (ir su kitais,...


Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Valymas, kai namie karaliauja mažasis

Namų valymas, kai yra mažų vaikų, turi savas „žaidimo taisykles“. Viena vertus, valyti lyg ir reikia dažniau, nes norisi, kad mažasis augtų saugioje ir švarioje aplinkoje, kita vertus, baisu, kad didelės koncentracijos cheminiai...


Karpos – kolektyvo liga

Karpos – kolektyvo liga

"Pastebėjusi, kad sūnus pradėjo šlubčioti, apžiūrėjau jo koją. Ant pado pamačiau šiek tiek tamsesnių už odą suragėjusių spuogelių. Apsilankius pas gydytoją paaiškėjo, kad tai karpos. Kaip jų galėjo atsirasti?" – klausia trejų...


Apie tėvų ir auklėtojų bendradarbiavimą

Apie tėvų ir auklėtojų bendradarbiavimą

Įvairių susitikimų su tėvais ir darželių auklėtojais metu vis išgirstu auklėtojų skundą – neturime laiko bendrauti tėvais, todėl kyla nesusipratimų. Patarkite, ką daryti? Viskas yra daug paprasčiau, nei mums atrodo. Reikia tik pakeisti tam...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9