Priaugęs liežuvio pasaitėlis: problema ar ne?

Liežuvėlio pasaitėlio pakirpimas – nesudėtinga procedūra. Tačiau neretai ji sukelia nemažai bėdų ir odontologams, ir vaikus auginantiems tėvams. Pastarieji kaltina specialistus, o šie – madų besivaikančius tėvus.
Siuntinėjo pas specialistus
Dėl minimalios procedūros kūdikiui tėvai buvo priversti visą dieną blaškytis po gydymo įstaigas. Trumpam į Lietuvą iš Airijos grįžusi Eglė Naktinienė tikėjosi, kad trijų mėnesių kūdikiui bus pakirptas priaugęs liežuvėlis.
Motina baiminosi, jog vėliau vaikas neištars garsų. Klaipėdos vaikų konsultacinėje poliklinikoje moterį su kūdikiu nusiuntė pas logopedą.
Šis pasiuntė į Stomatologijos polikliniką. Iš čia tėvams teko grįžti pas šeimos gydytoją. Pastaroji mažąjį pacientą nukreipė pas odontologą.
Odontologas, net nepasižiūrėjęs, vėl grąžino pas šeimos gydytoją. Pasak E.Naktinienės, abi specialistės nesutarė, kuri turėtų parašyti siuntimą. Galiausiai siuntimas į Vaikų ligoninę buvo išrašytas, tačiau patarta apsišarvuoti kantrybe, nes teks laukti gyvoje eilėje.
Atsisakė priimti
Lengviau atsikvėpę tėvai jau tikėjosi, kad kitą dieną pagaliau bus pasiektas tikslas ir kūdikiui pakirptas liežuvėlis. Tačiau ligoninėje tai padaryti atsisakyta. Paaiškinta, kad šiai procedūrai reikia registruotis iš anksto, o talonas bus išduotas tik rugsėjo mėnesiui.
Vėliau mamai pasakyta, jog tokiems mažiems kūdikiams liežuvėlis nepakerpamas. Šią procedūrą galima atlikti, kai vaikui sueis vieneri metai. Tada jam bus taikoma bendra nejautra.
Kadangi tėvai norėjo kuo greičiau išvažiuoti, galiausiai kreipėsi į privatų medicinos centrą. Sumokėjus 100 litų, liežuvėlis mažyliui buvo pakirptas.
Procedūrą atlikusi odontologė patikino, kad tai padaryti geriau kuo mažesniam vaikui – jis nieko neprisimena, tad mažiau traumuojamas.
"Vaikui liežuvėlį pakirpo be nuskausminamųjų, o ligoninėje tai pasiūlė daryti taikant pilną narkozę", – stebėjosi mama.
Trūksta specialistų
Klaipėdos vaikų ligoninės vyriausioji gydytoja Klaudija Bobianskienė paaiškino, kad išankstinė registracija liežuvėlio pakirpimui taikoma dėl specialistų stokos. Šią procedūrą šiuo metu daro tik viena gydytoja, kita – vaiko priežiūros atostogose.
Specialistė ligoninėje dirba porą kartų per savaitę. Tad suteikti šią paslaugą greitai nėra galimybių, pridūrė ligoninės vadovė.
Bendra nejautra taikoma dėl paciento saugumo. Pasak K.Bobianskienės, privačiai dirbančios gydymo įstaigos galbūt gali rizikuoti mažuoju pacientu, tačiau Vaikų ligoninė negali sau to leisti.
Sprendimą priima patys
Privačiai dirbantys odontologai taip pat sulaukia tėvų, pageidaujančių vaikui pakirpti liežuvėlį. Tačiau pastebima, kad ši procedūra ne visada yra būtina.
Kartais norima, kad liežuvėlis būtų pakirptas dėl geresnio vaiko miego, prasto maitinimosi ar kitų, su šiuo defektu visai nesusijusių priežasčių.
Odontologas, burnos chirurgas Laimonas Ketvirtis akcentavo, kad sprendimą dėl procedūros būtinumo turėtų priimti šeimos gydytojas arba odontologas.
Tačiau specialistų nuomonės, kokio amžiaus vaikui geriausia ją atlikti, skiriasi. Pasak L.Ketvirčio, rekomenduojama tai atlikti tada, kai vaikas pradeda daugiau kalbėti.
Kartais vienoje gydymo įstaigoje išgirdę neigiamą atsakymą dėl liežuvėlio pakirpimo, tėvai laimę bando kitoje. Odontologo manymu, ne visada reikėtų skubėti džiaugtis suradus kliniką, kur liežuvėlis vaikui būtų pakirptas.
"Tėvai tikslą pasiekė. Bet ar procedūra padaryta saugiai? Ar prieš tai atlikti reikiami kraujo tyrimai, ar pasidomėta bendra vaiko būkle, kuri galbūt neleidžia atlikti šios procedūros?" – dėmesį į daugybę aspektų atkreipė burnos chirurgas.
Kratosi mažųjų pacientų
Kartais problemų kyla ne tiek dėl liežuvio pasaitėlio pakirpimo, kiek dėl odontologų nenoro priimti vaikus. Kartais odontologai kratosi mažųjų pacientų ir siuntinėja pas kolegas dėl per mažo atlygio bei per didelio vargo.
Per metus už vaiko dantų priežiūrą gaunama apie 40 litų. Tačiau vaikui visas burnos priežiūros paslaugas tam pačiam šeimos gydytojui priklausantis odontologas, sudaręs sutartį su Ligonių kasa, privalo teikti nemokamai.
Turintis odontologo diplomą bei licenciją medikas gydo ir vaikus, ir suaugusiuosius. Jis neturi teisės atsisakyti gydyti vaiko. Nebent mažajam pacientui reikėtų sudėtingesnės procedūros.
Jūratė Totoraitytė, Klaipėdos stomatologijos poliklinikos Odontologijos skyriaus vedėja:
Kūdikiui liežuvėlio pasaitėlio kirpimo gali prireikti dėl blogo čiulpimo. Jis tampa irzlus, neprivalgo. Tad pediatras ar šeimos gydytojas dėl šių nusiskundimų siunčia pas odontologą. Pas mus visi vaikai atvyksta su siuntimais. Problema dėl nepakirpto liežuvėlio gali išryškėti ir vėliau. Dažniausiai taip nutinka pradėjus tarti pirmuosius garsus arba apie penktuosius vaiko gyvenimo metus. Tačiau problema gali išlįsti ir sulaukus trejų-ketverių metų ar net vėliau. Sulaukiame ir 8-9 metų pacientų, kai nepakirptas liežuvis pastebimas tik sutrikus kalbai ar nustojus vystytis apatiniam žandikauliui. Tokius vaikus pas mus atsiunčia ortodontas arba logopedas.
Amžiaus riba, kada geriausia atlikti liežuvėlio pakirpimą, nėra nustatyta. Bet geriau, kai šis defektas pastebimas kuo anksčiau. Pasitaiko, kad kūdikiui pakirpus liežuvėlį šią procedūrą tenka pakartoti vėlesniame amžiuje. Abejoju, kad tėvai jos pageidauja dėl mados ar norėdami patenkinti savo įgeidžius. Priaugęs liežuvėlis akivaizdžiai matomas. Tai yra minimali intervencija, tad ją atliekant taikyti bendros nejautros nereikia. Kūdikiams taikoma tik aplikacinė nejautra.
Straipsniai

Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?
Vaikas - tai asmenybė, visuma, turinti nuo pat kūdikystės individualius poreikius ne tik maitintis, miegoti, bet ir bendrauti, pažinti save ir aplinką, judėti. Mes gi esame įpratę tik daryti kažką su juo.. To nepakanka. Mažylis aktyvus nuo pat...

Mažylio dantukų priežiūra
Kai vaikui išdygsta dantukai, tėveliams neretai iškyla klausimas, kaip tinkamai juos prižiūrėti, kad dantukai būtų sveiki ir gražūs. Pirmieji pieniniai dantukai yra laikini. Tačiau tai nereiškia, kad jų prižiūrėti nėra būtina. Pieniniai dantys...

Pietų poguliukas – poilsis ar bausmė?
"Vis sunkiau priversti dukrytę miegoti pietų miego. Jai tai tarsi bausmė. O gal tokio amžiaus vaikams dienos miegas jau nebėra būtinas?" – klausia trejų metukų Dominykos mama Aistė. Nors visi vaikai skirtingi, trimetinukai yra...

Kaip elgtis, kai vaikas konfliktuoja su mokytojais?
" Tarp mano dukros ir mokytojos kilo konfliktas, dukra pasielgė ne visai tinkamai, kaip kartais daro paaugliai. Aš jos visai neteisinu. Bet pedagogai surengė viešą svarstymą, vos ne teismą. Vėliau paaiškėjo, jog tokių priemonių turi būti...

Greitasis maistas atsiliepia vaikų mokymuisi
JAV atliktas moksleivių pažangumo ir mitybos įpročių tyrimas atskleidė, kad greitasis maistas susijęs su prastesniais mokymosi rezultatais. Tie moksleiviai, kurie dažniau nei 3 kartus per savaitę mokykloje valgydavo išsinešimui parduotus greitojo...

Gerą kūdikių savijautą lemia prižiūrėta oda ir plaukai
Daugelis šiuolaikiškų tėvų vis dažniau susimąsto apie ekologišką kūdikio auginimą. Kiti visgi lieka prie senamadiškesnių būdų ir kasdien naudoja sauskelnes, nepatogiais momentais pasikliauja drėgnomis servetėlėmis. Tačiau kad ir kaip tėvai...

Jos tokios geros. Įsitikinkite patys!
Žmogaus virškinamajame trakte gyvena daugiau nei 1000 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių, iš kurių 40-50 sudaro 99 proc. visų mikroorganizmų. Ši mikrobiota ne tik veikia tarpusavyje, bet ir tiesiogiai lemia virškinamojo trakto darbą bei imuninės...

Internetizacija trukdo mokintis vaikams iš neturtingų šeimų
Masinė internetizacija pavojinga vaikams, o ypač vaikams iš trečiojo pasaulio šalių. Kompiuteriai ir internetas namuose ne tik nepadeda moksle, tačiau ir kenkia mokymosi rodikliams, pastebėjo Diuko universiteto mokslininkai. Pagrindinė jų padaryta...

Ar plaukimo turėtų mokyti mokyklose?
Vien per praėjusį savaitgalį Lietuvoje gelbėtojai ištraukė 17 skenduolių. Nuo metų pradžios šis skaičius siekia 140 - kone dvigubai daugiau nei pernai. Priežastis - neatsargumas Specialistai dėl tokių tragiškų skaičių kaltina žmonių neatsargumą....

Purvas vaikams gali padėti išvengti odos uždegimų
Tėvai turėtų leisti savo vaikams išsipurvinti, tvirtina mokslininkai, nustatę, kad per daug švaros gali pakenkti odos galimybei greitai užgyti. Ant odos esančios bakterijos padeda odai išvengti uždegimo, kai susižeidžiame, nustatė JAV...

Pagalba vaikų pėdutėms: patarimai ir naujausios technologijos
Vaiko organizmas ir kūnelis keičiasi taip greitai, kad, atrodo, tik vakar pirktas paltukas, šiandien jau ankštas, o mažos pėdutės nebetelpa į neseniai pirktus batukus. Paprastai vaikų drabužiams ir avalynei tėvai išleidžia nemažai pinigų, mat...

Spektakliai ikimokyklinio amžiaus vaikams: kokio teatro reikia vaikams?
Suaugęs žmogus kartkarčiais susimąsto, kokį kultūros renginį galėtų aplankyti. Derėtų nepamiršti ir pačių mažiausių, kuriuos ankstyva pažintis su menu galėtų paskatinti ne tik toliau juo domėtis, bet ir lavintų tiek estetinį pojūtį, tiek asmenybę...

Kai ateina metas išsiskirti
Kai mažylis buvo dar visai mažas, kitaip tariant, kūdikėlis, jo prisirišimas prie jūsų buvo pats mieliausias dalykas pasaulyje. Jūs buvote jam visas pasaulis, o tai pats saldžiausias jausmas mamai. Tačiau mažylis paūgėjo, tapo savarankiškesnis, o...

Ir vėl tos kelnytės šlapios…
Atrodo, jūsų pipiras jau ne metukų ir iš sauskelnių amžiaus jis jau išaugo prieš kelerius metus, bet tos kelnytės kaip šlapios, taip šlapios… Na, gal ne kasdien, gal ne permirkusios, o tik drėgnos, bet vis tiek… "Kaip gi čia...

Hormonų įtaka vystymuisi
Vaiko charakteris tapo itin bjaurus, jūsų atžala labai greitai auga arba klasėje yra pats mažiausias, pernelyg liesas, o kramto nesustodamas arba atsisako valgyti, nors per odą galima kaulus skaičiuoti? Tėvai save ramina, kad tai dėl pereinamojo...

Rasa Bieliauskaitė. Išsiskyrusių šeimų vaikai – tarp traumos ir vilties
Devynerių metų Gabija iki šiol atsimena, kaip jai tėvai pranešė, kad skiriasi. Jai buvo 4 metai, ji negalėjo susieti tėvo išėjimo ir skyrybų. Gabija po metų, susipykusi su močiute, paklausė: „Kada gi tėvelis pagaliau grįš?“ –...

Mažų nosyčių priežiūros ypatumai
Naujagimio nosytė išsivalo savaime, ir tam nereikia jokios specialios priežiūros. Tiesiog švelniai nuvalykite nosytę, jei išsiskiria sekretas. Nepasiduokite pagundai kasdien nosies angeles valyti vatos pagaliuku ar pirštu, nes galite sužeisti...

Motinystė: džiaugsmai ir iššūkiai
Nors gimdymas yra skausmingas ir iš moters reikalauja daug ištvermės, kūdikio gimimas – didžiulis džiaugsmas. Kūdikis yra motinos dalis, jo buvimas motinos įsčiose devynis mėnesius sustiprina jų abiejų emocinį ryšį. Toks prieraišumas,...

Žuvų taukai berniukams gali pakelti nuotaiką
Berniukai, kurie dažnai valgo riebią žuvį – skumbrę, lašišą ar sardines – daugiau šypsosi ir būna geros nuotaikos, teigia japonų mokslininkai. Kaip praneša Reuters, tai nebūdinga mergaitėms. Tokijo universiteto mokslininkai ištyrė...

Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola
Per savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai išaugo. Gripas šiemet labiau atakuoja suaugusiuosius. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 13 suaugusiųjų. Šia liga...

Moterys, turinčios pirmą kraujo grupę, rizikuoja neturėti palikuonių
Moterims, kurios turi pirmą kraujo grupę (0), vėlyvajame amžiuje dvigubai sumažėja tikimybė susilaukti atžalų. Kaip praneša dailymail.co.uk, 0 kraujo grupę turinčių moterų kiaušinėlių yra mažiau ir jie yra prastesnės kokybės. Tiesa, mokslininkai...

Kiek kainuoja gimdymas arba legalus kyšis į ligoninės kasą
P.Mažylio gimdymo namuose gimė tūkstantasis naujagimis šiais metais. Šioje įstaigoje legalizuotas mokestis už gimdymą: jaunosios mamos moka ne į gydytojo kišenę, o į gimdymo namų kasą. "Nuostabus jausmas apėmė. Žodžiais dar nemoku jo...

Vargai dėl pleiskanų
Dažnai antrąją trečiąją kūdikio gyvenimo savaitę kaktos ir pakaušio srityje susidaro pleiskanų – sudžiūvusių riebalinių liaukų sekreto. Kartais jos pranyksta savaime, tačiau dažniausiai mažyliui atsikratyti šios "kepurės" reikia...

"Susipykusios" mažylio akytės
Pastebėjus, kad mažylis žvairuoja, būtina nedelsiant pasirodyti akių gydytojui. Žvairumo pavyks atsikratyti, jei laiku pradėsite jį gydyti. Žvairumas – tai liga, kuri atsiranda, kai akis judinantys raumenys veikia nedarniai. Dėl to akučių...

Apklausa: mamos supranta rotaviruso pavojų mažyliams, bet neskuba saugotis skiepais
Daugiau kaip 70 proc. Lietuvos mamų rotavirusinę infekciją laiko labai sunkiu ir sunkiu susirgimu mažiems vaikams. Devynios iš dešimties teigia žinančios, kad dėl šios infekcijos sukeltos dehidratacijos kūdikis gali atsidurti reanimacijos...

Švarai – saikas
Higienos įgūdžiai dar niekam nepakenkė. Tačiau kai mamos dėl kiekvieno menkniekio puola dezinfekuoti vaikų žaislus ar virina drabužėlius – to jau per daug. Reikia atskirti švaros laikymąsi ir perdėtą paniką dėl paprasto susipurvinimo. Su...

Neramuolius gydo tėvų ramybė
Manote, nerimas pažįstamas tik suaugusiems? Jie jaudinasi dėl ateities, dėl darbų, dėl vaikų… O mažylis gali jaudintis dėl to, kad išeisite ir negrįšite! Ir jaudintis taip, kad jam gali prireikti vaistų. Emocijos ir jausmai – tai...

Karpos – kolektyvo liga
"Pastebėjusi, kad sūnus pradėjo šlubčioti, apžiūrėjau jo koją. Ant pado pamačiau šiek tiek tamsesnių už odą suragėjusių spuogelių. Apsilankius pas gydytoją paaiškėjo, kad tai karpos. Kaip jų galėjo atsirasti?" – klausia trejų...

Vasara – santykių su vaiku barometras
Vasara – nuostabus atostogų metas tiek vaikams, tiek tėvams. Atsiranda daugiau laiko pabūti vieniems su kitais. Deja, ne visada tas laikas tampa toks jau nuostabus. Atostogų metu tėvai nebegali pasislėpti už savo darbų rutinos, o vaikai...

Vaikų gydytojas rekomenduoja natūralumą
"Dabartiniai vaikai kenčia nuo to, kad susižavima greitu nenatūraliu maistu", - sako vienas žinomiausių šalyje vaikų ligų gydytojų docentas Algimantas Vingras. Pasak pokalbininko, šiuo metu Europa kenčia nuo galybės alerginių ligų....