Ditel

Pagalba vaikų pėdutėms: patarimai ir naujausios technologijos

Vaiko organizmas ir kūnelis keičiasi taip greitai, kad, atrodo, tik vakar pirktas paltukas, šiandien jau ankštas, o mažos pėdutės nebetelpa į neseniai pirktus batukus. Paprastai vaikų drabužiams ir avalynei tėvai išleidžia nemažai pinigų, mat atžalos auga, kaip sakoma, lyg ant mielių.

Specialistai pataria tėvams pirkti ne brangią, o vaiko kojytėms pritaikytą avalynę pagal tikrą vaiko pėdutės dydį ir formą. Vienoje atlikto tyrimo duomenimis, nepriklausomai nuo pardavėjo ir avalynės prekės ženklo, ant vaikiškos avalynės pado nurodomas dydis dažnai neatitinka tikro vidinio avalynės ilgio. Tai pavojinga dėl to, kad vaiko pėdų nervų sistema nėra taip gerai išsivysčiusi, kaip suaugusiojo, todėl ne kiekvienas trimetis tiksliai atsakys, ar batukai jam spaudžia. Gydytojai teigia, kad dėl netinkamos avalynės gali iškrypti vaiko pėda, stuburas ir net būti pažeisti sąnariai. Su šiomis pasekmėmis vaikas susidurs jau suaugęs.

Avalynės parduotuvės „RENO” pastaraisiais metais ištyrė apie 100 tūkst. vaikų pėdų. Buvo nustatyta, kad kas trečias vaikas avi jam netinkamą avalynę, todėl labai svarbu, kad tėvai nuolat tikrintų savo greitai augančių vaikų pėdų dydį. Lietuvoje jau pristatytas modernus specialiai vaikams sukurtas vaikų pėdų dydžio skeneris ir skenerio rekomenduojamą dydį atitinkanti avalynė. Pirmasis Lietuvoje skeneris sumontuotas Vilniaus „Akropolyje” „RENO” parduotuvėje. Juo naudotis nesudėtinga: vaikas turi atsistoti abiem pėdomis skenerio matavimo paviršiaus viduryje. Skenuojamos abi kojos atskirai, ekrane parodomas tikras vaiko pėdo dydis ir tikra forma.

Prietaisą kūrė Chemnitzo universiteto jaunesnysis profesorius dr. Stefanas Odenvaldas. Jo teigimu, vaikų pėdas galima grupuoti į tris pagrindines grupes: plonas, normalias ir dideles. Šios trys grupės sudarytos remiantis skirtingais pėdų fiziologiniais faktoriais: pėdos ilgiu, padikaulio ilgiu, pločiu, kampu, padikaulio apimtimi, keltimi ir kulno pločiu.

Labai svarbu, kad avalynės vidinis dydis atitiktų tikrąjį vaiko pėdos dydį, todėl vaikišką avalynę rinkite nuosekliai, atidžiai ir kruopščiai. „RENO” siūlo pagal skenerio duomenis sukurtus batų dydžius, kurie suskirstyti pagal pėdos ilgius (tikras vaiko pėdos ilgis) ir pėdos pločius (didelėms pėdoms, normalioms pėdoms ir plonoms pėdoms). Kitų gamintojų batukų vidinį padą teks pamatuoti patiems – svarbiausia, kad vaiko pėdutė būtų ne per daug suspausta ir tuo pačiu batukai nebūtų nei per laisvi, nei per platūs, nei per siauri.

Patarimai, kaip rasti tinkamus batus jūsų mylimam vaikui (ir sau):

* Batukus pirkite po pietų – per dieną kojos šiek tiek patinsta.
* Leiskite vaikui po parduotuvę šiek tiek pabėgioti – kad pėdutės išsitiestų.
* Išmatuokite ne tik vaiko pėdos plotį ir ilgį, bet ir vidinį batukų padą.
* Visada patikrinkite, ar batukai vaikui nespaudžia arba nėra per laisvi.

Patarimai apie vaiko pėdučių priežiūrą:

* Basos pėdutės: vaikų pėdutės bus sveikesnės, jei leisite jiems bėgioti basiems.
* Žaiskite pėdučių žaidimus: Pėdučių žaidimai gerins pėdų vystymąsi ir nervinę pėdų sistemą. Pamėginkite su vaiku basais kojų pirštais nuo grindų pakelti stiklinį rutuliuką ir kuo ilgiau išlaikyti. Galite leisti bent retkarčiais vaikui paišdykauti: leiskite jam po kambarį išmėtyti vienkartines nosinaites, o po to basomis bėgiodami kartu po kambarį rungtyniaukite, kuris pėdų pirštai greičiau jas surinks. Užriškite vaikui akis ir vedžiokite jį basomis po namus, tegu jūsų mažylis pasako, kokį paviršių liečia jo pėdos ir ką jis tuo metu jaučia.

Nepamirškite, kad pėdutėms turi būti ne tik šilta, bet ir patogu.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE