Vasario 17d. Pirmadienis

P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

2012 Spalio 15d.
Peržiūrų skaičius: 26680
P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

Viena iš aborto komplikacijų yra trauma psichikai. Trauma moters mintims, jausmams, svajonėms, trauma fantazijoms, ketinimams, santykiams. Pakeičianti požiūrį i gyvenimą, į artimus ir mylimus žmones, į vertybes. Į save pačius.

Kaip grandininė reakciją kyla vis sekantys padariniai, dėl kurių nukenčia šeimyninis gyvenimas, karjera, bendravimas, įvyksta asmenybės lūžis ir keitimasis destrukcijos link. Visuomet esti suicido rizika. Šiuolaikinėje Pasaulinės Psichiatrų Organizacijoje viena iš 37 veikiančių sekcijų yra "Moters psichikos sveikata", kuri kiekvieno kongreso metu ruošia savo simpoziumus, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų psichiatrai, jau aktyviai vykstantys į šias priemones. Sekcijos rėmuose ir yra nagrinėjama moters psichikai sukelta aborto žala. Kas treji metai rengiami ir atskiri šios sekcijos tarptautiniai kongresai, kurių vienas kovo mėn. vyks Melburne. Šia tema yra atlikta mokslinių tyrimų, apgintos daktaro disertacijos, netgi palyginti tarpkultūriniai rodikliai. Lietuvos psichiatrijoje ši tema susidomėjimo nekelia.

Vakarų šalių psichiatrijos vadovėliuose yra atskiri skyriai apie aborto sukeltą psichopatologiją. Tai moderniosios psichiatrijos tyrimų objektas. Ji itin aktuali dar ir todėl, kad abortas yra laikomas šalies seksualinės kultūros vizitine kortele - iškart pristatančios ir seksualinę šalies politiką, ir šeimyninius santykius, bei seksualinius santykius už šeimos ribų, požiūrį į toje šalyje egzistuojančias vertybes. Moteris, kuriai padarytas abortas, į psichiatro kabinetą atneša dvasinį skausmą, prašydama ką nors su juo padaryti ir kaip nors palengvinti. Dvasinė kančia yra kitokia. Nebuvo nė vienos pacientės, kuri kalbėdama apie abortą, būtų minėjusi fizinį skausmą.

Kasdienėje praktikoje psichiatrui tenka susidurti su simptomų rinkiniu, su po traumuojančios aborto patirties pakitusia psichika, ir su ja dirbti. Kai moteris, pasinaudojusi "laisvu pasirinkimu", nueina į kliniką bei pasidaro abortą, ji sužaloja savo psichiką, pasmerkia dvasinėms kančioms, su kuriomis paskui pati yra nepajėgi susitvarkyti ir ieško pagalbos. Sutikite su manimi, kad tai sunkus darbas, ir tema yra skaudi. Labai nepatogi. Pas mus apie ją taktiškai nutylima - ar dėl gėdos, ar dėl nežinojimo ir švietimo stokos, ar kitokių priežasčių, tačiau tiesa yra ta, kad tokia problema pas mus šiai dienai lyg ir neegzistuoja. Ji neįvardinta. Tai modernusis mūsų tabu. Šiuo klausimu esame tamsūs ir atsilikę.

Anais laikais baigdama medicinos studijas iš aukštosios mokyklos išsinešiau apie abortą žinias, kad tai viso labo yra 5 minučių ambulatorinė procedūra, neverta didesnio dėmesio, atliekama konvejeriu po kelias dešimtis kasdien. Nesitikėjau su abortu susidurti psichiatrijoje. Tačiau tik pradėjus klinikinę psichiatrijos praktiką, netrukus teko aptarnauti pacientes, kurios atnešdavo savo kančias, sukeltas aborto. Visos be išimties praėjo ir savižudybės svarstymo etapą - kaip sekantį savanorišką pasirinkimą, dalis jų buvo pamėginusios prieš save pakelti ranką. Atvejai ne pavieniai, ir ne vienu ar dviem šimtais skaičiuojami, bet daugiau.

Poabortinio streso būklėje moterys išgyvena juodą neviltį, apmaudą, pyktį, baimę, dirglumą, didžiulį kaltės jausmą, gėdą, esti nuolatinio sujaudinimo būklėje. Jas vargina įkyrios mintys, pavienės haliucinacijos, baimė užmigti ir susapnuoti savo nužudytą kūdikį, baimė susitikti su juo sapnuose. Negalėjimą sau atleisti. Labai sunku tokių skundų klausytis. Dar reikia surasti žodžius, kuriuos tokioms pacientėms pasakyti. Ne visada pakanka medikamentų ir psichoterapijos. Ši patologija dažnai peržengia psichiatrinės kompetencijos ribas. Jeigu pacientė būna tikinti, dar siunčiu ją dvasininko konsultacijai. Ypač sunkūs būna seansai, kai artėja "negimusių vaikučių" gimtadieniai, ir moterys apsilanko dėl savo būklės paūmėjimo, atsineša parašytus vaikučiams laiškus, eilėraščius ar pasodintas į vazonėlį gėlytes...

Amerikiečių psichiatrai po aborto atsiradusius psichikos sutrikimus prilygina iš Vietnamo karo grįžusių karių psichikos pakitimams ir laiko juos veidrodiniu išgyvenimų atspindžiu. Vakarų psichiatrijos vadovėliuose poabortinių psichikos sutrikimų analizei skiriamos atskiros dalys, būsimi psichiatrai ruošiami dirbti su tokia patologija. Pasaulinė psichiatrų asociacija turi įsteigusi net atskirą Moters psichikos sveikatos sekciją, kuri kongresų metu paskelbia vis naujus mokslinius tyrimus šioje srityje. Daug skandalingų diskusijų pas mus vyksta dėl klausimo, ką gi nužudome? Kokią gyvybę ir ar ji gyvybė? Ginekologijos vadovėlyje rašoma, kad embrioninis (gemalinis) laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki 10--12 nėštumo savaitės.

Tuo laikotarpiu susidaro visų svarbiausių organų ir sistemų užuomazgos. Preimplantacinis laikotarpis - tai laikas nuo apvaisinimo iki implantacijos (įsitvirtinimo į gimdos gleivinę) trunka 8-10 dienų ir yra ypač jautrus žalingiems faktoriams. Tokia yra mūsų visų praeitis. Britų psichiatras Frank Lake, dirbęs farmacijos kompanijai ir prieš 60 metų tyręs haliucinogenų poveikį psichikai, savo pacientus sugebėdavo įvesti į hipnozę, kurios metu jie pasakodavo savo intrauterinius (gyvenimo įsčiose laikotarpio) prisiminimus. Jo užrašytas "pats seniausias prisiminimas buvo 4-tos embriono dienos". Pagal šio psichiatro aprašymų analizę jo jaunesnioji kolegė atliko mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją. Taigi dar daug ko nežinome, daug mūsų dabartinių skandalingų faktų yra greičiau hipotezės, nes argumentai nepatikrinti. Medicina yra vis dar besivystantis mokslas.

Kokias priežastis mini mano pacientės? Kas joms padėjo apsispręsti ir padaryti pasirinkimą, kurį svarstė beveik iki lemiamos "leistinos" minutės? Dažniausiai - ne karjera, ne pinigų trūkumas ar tolimų šalių ilgesys. Dažniausiai daryti abortą patardavo artimieji. Sesuo, mama, draugės. Tačiau patarėjų hierarchijos viršūnėje visuomet būdavo vyras. Ir ne tik patardavo. Greičiau - pareikalaudavo, pagrasindavo, kad priešingu atveju paliks. Tas pats mylimasis ir vienintelis, kuris dar neseniai alsavo tuo pačiu meilės ritmu ir kuždėjo, kad "išskirs tik mirtis". Tai pati populiariausia "laisvo pasirinkimo" priežastis, nurodoma psichiatro kabinete. "Aš maldavau, verkiau, prikaišiojau, beldžiausi į sąžinę, sakiau, kad noriu gimdyti". Tokius dialogus pristatė ne tik meilužės. Šeimos vyrai reikalaudavo to paties - kad jų moteris išsivalytų nuo jų kartu pradėto kūdikio. Kad "dar ne laikas". Arba, kad "vaikų jau per daug". Irgi - su tuo pačiu pagrasinimu, kad "priešingu atveju paliks".

Kartais meilužiai sumoka už abortą, kartais, ne, tačiau kai moteris "susitvarko" - dingsta kaip į vandenį. Pranašauta meilė išsisklaido lyg dūmas. Buvęs mylimasis tampa nepažįstamuoju. Panašus likimas ištinka ir santuokinį gyvenimą - jame visam laikui apsigyvena ledinė šmėkla, į šeimos gyvenimą įslenka konfliktai, alkoholis, neištikimybė, išnyksta seksualinio gyvenimo džiaugsmas. Būna ir tokių skundų, kai moteriai primenama: "Žinoma, tu žudikė. Aš liepiau, bet tu galėjai nesutikti. Tavo instinktai iškrypę. Geriau nueik pas psichiatrą". Taip nužudoma ne tik "tai", apie ką paskutiniu metu audringai diskutuojame, bet kartu ir - ko gero pirmiausia - nužudoma moteris, jos dvasia, jos noras mylėti ir būti mylimai. Abortas visuomet yra tikrasis meilės indikatorius, meilės išbandymas.

Dvasiniai išgyvenimai po aborto labai subtili psichiatrijos dalis. Psichopatologija turtinga ir įvairi. Viena jos ypatybių yra ta, kad tai "nebylioji psichopatologija" (amerikiečių vadovėlyje - mute psychopatology) - tai nebylūs skundai, apie juos sunku prabilti, sunku kalbėti. Reikalingas instrumentas jiems aptikti - specialus interviu. Moteris niekada nepradeda sakydama: "Aš pasidariau abortą". Tai būna ne tik begalinis skausmas, bet didžiulė gėda. Gėda skųstis, kad nemyli, kad išniekino, kad grasino, kad paliko, kad pastūmėjo padaryti lemtingą ir nenorimą žingsnį.

Motinystė psichiatrijoje yra siejama su psichikos norma, su moteriškuoju identitetu. Vaiko pradėjimas aistros ir meilės guolyje, jo laukimas bei gimimas yra džiaugsmo šaltinis - toks yra laikomas adekvatus išgyvenimas. Iš psichiatrinės terminologijos išvertus į žmogišką kalbą reikštų - prilyginamas stebuklui. Kartu tai yra moteriai meilės įrodymas, jos paliudijimas, meilės apvainikavimas. Pati geriausia psichiatrijos rūšis. Šiuolaikinė psichiatrijos mokslinė spauda konstatuoja vaiko gimimą kaip turintį terapinę prasmę normalių suaugusių žmonių gyvenimą (British Journal of Psychiatry, 1998), suteikiančią daug teigiamų emocijų ir galimybę atsakyti tuo pačiu - galimybę parodyti savas teigiamas emocijas, jausmus, juos reikšti. Todėl aborto patirtis visuomet yra intervencija į teigiamus išgyvenimus, žala moteriai, jos pažeminimas, dvasinį suluošinimą, išniekinimas, labai aiškus pasakymas "Aš tavęs nemyliu".

Taigi abortas - kontroversinė tema, šalies seksualinės kultūros veidrodis bei vizitinė kortelė. Apima ne tik moters teisę laisvai rinktis, bet ir grandinę veiksnių, kurie tą pasirinkimą įtakoja - socialiniai, kultūriniai reiškiniai, auklėjimo įtaka, visa socialinė šalies politika. Oficialus suformuluotas požiūris į abortą kaip reiškinį, reikalingas moteriai svarstant "savo teisę". Reikalingos tarpdisciplininės mokslinės studijos aborto įvertinimui, istoriniai, etiniai, religiniai, medicininiai, teisiniai, demografiniai, sociologiniai, psichologiniai, psichiatriniai, antropologiniai ir kiti veiksniai.

Mokslinė diskusija pas mus negalima, nes neturim savų mokslinių argumentų. Naudodami kitų šalių statistinius rodiklius mažai turime tikimybės išspręsti lietuviškas problemas. Nepakanka vien feministinio ar religinio judėjimo. Problemos tikrai yra. Aš nebematau tų kibiriukų, iki viršaus prikrautų iš moters įsčių išgramdytų žmogaus vaisių, embrionų ar nužudytų kūdikių - ar kitaip pavadinsime ar vadiname - į ką prisižiūrėjau studentišku laikotarpiu. Tačiau savo darbe matau moteris, kurios yra nužudytos viduje, suluošintos, išniekintos, pažemintos, kurios negalėdamos pažiūrėti į akis, skundžiasi, kad bijo eiti miegoti, nes naktį sapnuoja rankytes, norinčias apkabinti ir prisiglausti.

Tokia yra aborto pusė, kuri tenka psichiatro krūviui ir kurį iš dalies pristačiau.

Technologijos.lt


Kas antras šiandieninis kūdikis sulauks 100 metų

Kas antras šiandieninis kūdikis sulauks 100 metų

Daugiau kaip pusė šių dienų kūdikių, gimusių išsivysčiusiose šalyse, sulauks 100 metų, teigia mokslininkai. Tyrimui vadovavęs danų mokslininkas Kaare Christensenas teigia, kad gyvenimo trukmė ilgėja nuo 1840 metų ir nėra jokių ženklų, kad ši...


Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

Pirma klasė – išbandymas tėvams ir vaikams

"Pripažinsiu, jog ruošdama savo sūnų pirmai klasei, jaudulį ir stresą išgyvenau tikrai ne mažesnį nei mano būsimas pirmokas. Pastangų ir išteklių reikalauja ne tik apsirūpinimas visomis mokyklinėmis priemonėmis: apranga, kuprine, pieštukais...


Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai mokosi net miegodami

Kūdikiai per pirmą savo gyvenimo mėnesį snūduriuoja nemažą dalį laiko. Nauja studija teigia, kad ir miegodami vaikai sugeba mokytis. Vienas svarbiausių kiekvieno žmogaus savybių yra socialinės aplinkos suvokimas. Mokslininkus stebino, kaip...


Žaislai ne tik pramogai, bet ir ugdymui

Žaislai ne tik pramogai, bet ir ugdymui

Kokia vaikystė be žaislų – įvairių formų ir spalvų, išmoningai pagamintų ir galinčių nustebinti kiekvieną vaiką? Tačiau kol vaikai tiesia rankas į ekranuose matytų filmų veikėjų figūrėles, nori naujausios mašinėlės ar žėrinčia suknele...


šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

šų mamų vaikai elgiasi prasčiau

Vienišų mamų auginami vaikai elgiasi prasčiau nei vaikai, užaugę pilnose šeimose, teigia tyrimą atlikę Didžiosios Britanijos mokslininkai, kuriais remiasi šalies dienraštis "The Daily Telegraph". Buvo tirta apie 14 tūkst. vaikų,...


Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Vaikai, kurių motinos dirba, serga dažniau

Pasak autoritetingų britų mokslininkų, namie pasiliekančių motinų vaikai sveikesni už dirbančiųjų mamų. Kaip praneša "The Telegraph", beveik du trečdaliai bričių, auginančių vaikus iki 5 metų, dirba, bet tai, pasirodo, gali pakenkti...


Maisto papildai su CLA gali sušvelninti vaikų antsvorį

Maisto papildai su CLA gali sušvelninti vaikų antsvorį

Maisto papildai, turintys konjuguotos linolo rūgšties (CLA), gali padėti antsvorio turintiems vaikams sulėtinti riebalų kaupimąsi. JAV mokslininkai nustatė, kad antsvorio turintiems arba nutukusiems vaikams septynis mėnesius vartojus maisto...


Vaikų fizinio aktyvumo sąsajos su antsvoriu ir nutukimu

Vaikų fizinio aktyvumo sąsajos su antsvoriu ir nutukimu

Daugeliui europiečių atrodo, kad nutukimas - tai amerikiečių problema ir Europos gyventojams kol kas ji nėra aktuali. Tačiau Pasaulinės sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, daugelyje Europos valstybių daugiau kaip pusė suaugusiųjų turi...


Apie ką byloja skausmai pilve

Apie ką byloja skausmai pilve

Būsimas mamas dažnai gąsdina nauji pojūčiai. Kaip be panikos įvertinti pilvo skausmus ir ką daryti iki apsilankant pas gydytoją? Dažniau ar rečiau nemalonių pojūčių pilve patiria kiekvienas žmogus. Besilaukiančios mamytės taip pat dažnai...


Motinystė: džiaugsmai ir iššūkiai

Motinystė: džiaugsmai ir iššūkiai

Nors gimdymas yra skausmingas ir iš moters reikalauja daug ištvermės, kūdikio gimimas – didžiulis džiaugsmas. Kūdikis yra motinos dalis, jo buvimas motinos įsčiose devynis mėnesius sustiprina jų abiejų emocinį ryšį. Toks prieraišumas,...


Ir vėl peršalimas!

Ir vėl peršalimas!

Vaikai iki 3 metų kvėpavimo takų ligomis serga vidutiniškai 6-8 kartus per metus, didmiesčių vaikai - iki 10 kartų. Vaikų lopšelius ar darželius pradėję lankyti mažyliai užsikrečia nuo bendraamžių. Dažniau serga neužgrūdinti vaikai: veikiant...


Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Skenografijos parodo, ar vaikas gali atsakyti už nusikaltimus

Smegenų skenografijos gali parodyti, ar vaikas turėtų būti teisiamas už padarytus nusikaltimus. Atlikus magnetinio rezonanso tyrimą, per 5 minutes galima pasakyti, kokio amžiaus yra žmogus, mat suaugusiojo ir vaiko smegenų struktūra skiriasi, rašo...


Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kaip pasirinkti tinkamą kuprinę?

Kiekvieni mokslo metai, tai ilgos sėdėjimo valandos mokykloje bei namuose ruošiant namų darbus. Visa tai yra tikras išbandymų metas vaikų stuburui. O kur dar kasdienis nešulys – kuprinė?! Juk kuprinė yra neatsiejamas kiekvieno mokinio...


Mažojo ligoniuko kaprizai

Mažojo ligoniuko kaprizai

Kai mažylis suserga, net griežčiausi tėvai tampa atlaidesni, paslaugesni ir dėmesingesni. Vaikas, žiūrėk, ima tuo ir pasinaudoja. O kartais net pats nusprendžia pasikviesti į pagalbą ligą, kaip geriausią draugą. Užklupusi liga visus mus paverčia...


Ypatingos paskirties maistas

Ypatingos paskirties maistas

Jau senokai kalbama apie naują maisto rūšį, paslaptingai vadinamą funkciniu maistu. Kas tai per maistas ir kokias funkcijas jis atlieka? Funkcinis maistas - tai maistas, įgaunantis naujų savybių, įprastą maistą praturtinus vitaminais,...


Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Valio! Šiandien eisime pas gydytoją

Prasidėjo kasmetis vaikų sveikatos patikrinimo vajus, kurį kai kurie tėvai vadina laiko švaistymu. „Dėl pažymos vaiką reikia tampyti į polikliniką ir gaišti laiką“, – sako jie. Tai visiškai netikęs požiūris. Apie profilaktinių...


Apetitą iš vaikų atima kirmėlės

Apetitą iš vaikų atima kirmėlės

Vaikas nesukaupia dėmesio ir būna neramus? Galbūt dėl to kaltas ne mažylio charakteris, o kirmėlės. Šiemet uostamiestyje spalinėmis užsikrėtusių darželinukų nustatyta beveik dvigubai daugiau nei pernai. Darželiuose situacija skiriasi Klaipėdos...


Kada vaikai pradeda suprasti ironiją?

Kada vaikai pradeda suprasti ironiją?

Daugelis mokslininkų manė, kad jaunesni nei 10 metų vaikai nesupranta sarkazmo ir ironijos. Tėvai, būkite atsargūs ir rinkite žodžius, mat mokslininkai klydo. Pasirodo, ironiškus pasakymus supranta jau keturmečiai vaikai. Kaip praneša...


Pilvo diegliai – tarsi nesėkmė loterijoje

Pilvo diegliai – tarsi nesėkmė loterijoje

Nors pilvuko diegliai nelaikomi liga, nuo jų sukeltų mažylio kančių ir nenumaldomo verksmo tėvelius neretai apima neviltis. Kūdikio pilvo diegliais paprastai vadinami aštrūs, periodiški, spazminiai pilvo skausmai. Todėl mažylis iš skausmo...


Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta: stipriname raumenis

Nėščiųjų mankšta skatina teigiamas emocijas, stiprina raumenų jėgą, be to, turi teigiamos įtakos taisyklingai mažylio padėčiai gimdoje. Pradėti mokytis specialios nėščiųjų mankštos reikėtų jau penktąjį, vėliausiai – septintąjį nėštumo...


Spektakliai ikimokyklinio amžiaus vaikams: kokio teatro reikia vaikams?

Spektakliai ikimokyklinio amžiaus vaikams: kokio teatro reikia vaikams?

Suaugęs žmogus kartkarčiais susimąsto, kokį kultūros renginį galėtų aplankyti. Derėtų nepamiršti ir pačių mažiausių, kuriuos ankstyva pažintis su menu galėtų paskatinti ne tik toliau juo domėtis, bet ir lavintų tiek estetinį pojūtį, tiek asmenybę...


Galvytėje sukasi planetos

Galvytėje sukasi planetos

Prisimenate, kaip vaikystėje sukdavotės ratu, kol pasaulis pradėdavo skrieti aplinkui? Gal net nugriūdavote ant žolės, besisukantiems debesims susiliejus į vientisą juostą? Taip atsitikdavo todėl, kad greitas sukimasis ratu sutrikdydavo jūsų...


Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Vaikų darželis – už 880 litų per mėnesį

Nors Kaune trūksta laisvų vietų vaikų lopšeliuose-darželiuose, privatūs nevalstybiniai vaikų darželiai steigiasi vangiai. Jų kainos – penkis kartus didesnės nei valdiškų darželių. Brangu, bet paklausu Kaune veikia tik du privatūs darželiai....


Riebalų rūgštys Omega 3 – svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi

Riebalų rūgštys Omega 3 – svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi

Riebalų rūgštys Omega3 - svarbios visai šeimai, o ypač visaverčiam vaikų augimui ir vystymuisi. Kas iš mūsų nėra girdėjęs, kad naudinga valgyti žuvį, nes joje esančios omega-3 ...


Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Pavojus, kurį kelia drabužių virvelė

Ilgos įveriamos virvelės gali sukelti rimtą pavojų vaikams pasismaugti. Europos rinkos priežiūros institucijos nuolat gauna pranešimų apie nelaimes, kai virvelės vaikų drabužiuose įsipainioja į dviračius, duris, mašinų dureles ar žaidimų aikštelių...


Ką daryti, kad mokslas nekenktų sveikatai

Ką daryti, kad mokslas nekenktų sveikatai

Nemažai mokinių į mokyklą vis dar tempia gerokai sunkesnes kuprines, nei rekomenduoja gydytojai. Medikai jau seniai siūlo bausti mokytojus, dėl kurių moksleiviai kasdien tampo per sunkias kuprines. Tačiau vaikų tėvai, netikrinantys, ar vaikas į...


Medus gali pakenkti kūdikiams

Medus gali pakenkti kūdikiams

Meduje esančios bakterijos gali sukelti kūdikių botulizmą, mat ši liga atsiranda tuomet, kai mažyliai nurija sporas. Pastarosios nėra kenksmingos suaugusio žmogaus organizmui, kadangi iš sporų neišsivysto bakterijos dėl skrandžio sulčių poveikio...


Gerti alkoholį paauglius skatina reklama

Gerti alkoholį paauglius skatina reklama

Alkoholio reklama labiausiai veikia dar negeriančius jaunuolius, o jau geriančius jų bendraamžius paskatina gerti daugiau. Tai nustatė Europos Alkoholio ir sveikatos forumo mokslinės grupės atliktas tyrimas. Mokslininkų grupė tyrė žiniasklaidos...


Ožiukų mamos, nebūkime ožkos!

Ožiukų mamos, nebūkime ožkos!

Ir vėl pasigirsta šimtą kartų girdėtas "ne", ir vėl trepsi mažos kojytės. Ir vėl mamai kyla klausimas - nusileisti ar pamokyti savo ožiuką, kad daugiau tai nepasikartotų. Tik priimdamos sprendimą pačios nebūkime kaip ožkos... Tačiau...


Seni tėvai atsakingi už vaikų ligas

Seni tėvai atsakingi už vaikų ligas

Ty­ri­mas, kurį at­li­ko vie­nas Stok­hol­mo ins­ti­tutų, pa­rodė, kad vaikų, ku­rių tėvams jų gi­mi­mo me­tu bu­vo 55 ir dau­giau metų, bi­po­li­nio...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9