Spalio 22d. Ketvirtadienis

P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

2012 Spalio 15d.
Peržiūrų skaičius: 26680
P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

Viena iš aborto komplikacijų yra trauma psichikai. Trauma moters mintims, jausmams, svajonėms, trauma fantazijoms, ketinimams, santykiams. Pakeičianti požiūrį i gyvenimą, į artimus ir mylimus žmones, į vertybes. Į save pačius.

Kaip grandininė reakciją kyla vis sekantys padariniai, dėl kurių nukenčia šeimyninis gyvenimas, karjera, bendravimas, įvyksta asmenybės lūžis ir keitimasis destrukcijos link. Visuomet esti suicido rizika. Šiuolaikinėje Pasaulinės Psichiatrų Organizacijoje viena iš 37 veikiančių sekcijų yra "Moters psichikos sveikata", kuri kiekvieno kongreso metu ruošia savo simpoziumus, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų psichiatrai, jau aktyviai vykstantys į šias priemones. Sekcijos rėmuose ir yra nagrinėjama moters psichikai sukelta aborto žala. Kas treji metai rengiami ir atskiri šios sekcijos tarptautiniai kongresai, kurių vienas kovo mėn. vyks Melburne. Šia tema yra atlikta mokslinių tyrimų, apgintos daktaro disertacijos, netgi palyginti tarpkultūriniai rodikliai. Lietuvos psichiatrijoje ši tema susidomėjimo nekelia.

Vakarų šalių psichiatrijos vadovėliuose yra atskiri skyriai apie aborto sukeltą psichopatologiją. Tai moderniosios psichiatrijos tyrimų objektas. Ji itin aktuali dar ir todėl, kad abortas yra laikomas šalies seksualinės kultūros vizitine kortele - iškart pristatančios ir seksualinę šalies politiką, ir šeimyninius santykius, bei seksualinius santykius už šeimos ribų, požiūrį į toje šalyje egzistuojančias vertybes. Moteris, kuriai padarytas abortas, į psichiatro kabinetą atneša dvasinį skausmą, prašydama ką nors su juo padaryti ir kaip nors palengvinti. Dvasinė kančia yra kitokia. Nebuvo nė vienos pacientės, kuri kalbėdama apie abortą, būtų minėjusi fizinį skausmą.

Kasdienėje praktikoje psichiatrui tenka susidurti su simptomų rinkiniu, su po traumuojančios aborto patirties pakitusia psichika, ir su ja dirbti. Kai moteris, pasinaudojusi "laisvu pasirinkimu", nueina į kliniką bei pasidaro abortą, ji sužaloja savo psichiką, pasmerkia dvasinėms kančioms, su kuriomis paskui pati yra nepajėgi susitvarkyti ir ieško pagalbos. Sutikite su manimi, kad tai sunkus darbas, ir tema yra skaudi. Labai nepatogi. Pas mus apie ją taktiškai nutylima - ar dėl gėdos, ar dėl nežinojimo ir švietimo stokos, ar kitokių priežasčių, tačiau tiesa yra ta, kad tokia problema pas mus šiai dienai lyg ir neegzistuoja. Ji neįvardinta. Tai modernusis mūsų tabu. Šiuo klausimu esame tamsūs ir atsilikę.

Anais laikais baigdama medicinos studijas iš aukštosios mokyklos išsinešiau apie abortą žinias, kad tai viso labo yra 5 minučių ambulatorinė procedūra, neverta didesnio dėmesio, atliekama konvejeriu po kelias dešimtis kasdien. Nesitikėjau su abortu susidurti psichiatrijoje. Tačiau tik pradėjus klinikinę psichiatrijos praktiką, netrukus teko aptarnauti pacientes, kurios atnešdavo savo kančias, sukeltas aborto. Visos be išimties praėjo ir savižudybės svarstymo etapą - kaip sekantį savanorišką pasirinkimą, dalis jų buvo pamėginusios prieš save pakelti ranką. Atvejai ne pavieniai, ir ne vienu ar dviem šimtais skaičiuojami, bet daugiau.

Poabortinio streso būklėje moterys išgyvena juodą neviltį, apmaudą, pyktį, baimę, dirglumą, didžiulį kaltės jausmą, gėdą, esti nuolatinio sujaudinimo būklėje. Jas vargina įkyrios mintys, pavienės haliucinacijos, baimė užmigti ir susapnuoti savo nužudytą kūdikį, baimė susitikti su juo sapnuose. Negalėjimą sau atleisti. Labai sunku tokių skundų klausytis. Dar reikia surasti žodžius, kuriuos tokioms pacientėms pasakyti. Ne visada pakanka medikamentų ir psichoterapijos. Ši patologija dažnai peržengia psichiatrinės kompetencijos ribas. Jeigu pacientė būna tikinti, dar siunčiu ją dvasininko konsultacijai. Ypač sunkūs būna seansai, kai artėja "negimusių vaikučių" gimtadieniai, ir moterys apsilanko dėl savo būklės paūmėjimo, atsineša parašytus vaikučiams laiškus, eilėraščius ar pasodintas į vazonėlį gėlytes...

Amerikiečių psichiatrai po aborto atsiradusius psichikos sutrikimus prilygina iš Vietnamo karo grįžusių karių psichikos pakitimams ir laiko juos veidrodiniu išgyvenimų atspindžiu. Vakarų psichiatrijos vadovėliuose poabortinių psichikos sutrikimų analizei skiriamos atskiros dalys, būsimi psichiatrai ruošiami dirbti su tokia patologija. Pasaulinė psichiatrų asociacija turi įsteigusi net atskirą Moters psichikos sveikatos sekciją, kuri kongresų metu paskelbia vis naujus mokslinius tyrimus šioje srityje. Daug skandalingų diskusijų pas mus vyksta dėl klausimo, ką gi nužudome? Kokią gyvybę ir ar ji gyvybė? Ginekologijos vadovėlyje rašoma, kad embrioninis (gemalinis) laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki 10--12 nėštumo savaitės.

Tuo laikotarpiu susidaro visų svarbiausių organų ir sistemų užuomazgos. Preimplantacinis laikotarpis - tai laikas nuo apvaisinimo iki implantacijos (įsitvirtinimo į gimdos gleivinę) trunka 8-10 dienų ir yra ypač jautrus žalingiems faktoriams. Tokia yra mūsų visų praeitis. Britų psichiatras Frank Lake, dirbęs farmacijos kompanijai ir prieš 60 metų tyręs haliucinogenų poveikį psichikai, savo pacientus sugebėdavo įvesti į hipnozę, kurios metu jie pasakodavo savo intrauterinius (gyvenimo įsčiose laikotarpio) prisiminimus. Jo užrašytas "pats seniausias prisiminimas buvo 4-tos embriono dienos". Pagal šio psichiatro aprašymų analizę jo jaunesnioji kolegė atliko mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją. Taigi dar daug ko nežinome, daug mūsų dabartinių skandalingų faktų yra greičiau hipotezės, nes argumentai nepatikrinti. Medicina yra vis dar besivystantis mokslas.

Kokias priežastis mini mano pacientės? Kas joms padėjo apsispręsti ir padaryti pasirinkimą, kurį svarstė beveik iki lemiamos "leistinos" minutės? Dažniausiai - ne karjera, ne pinigų trūkumas ar tolimų šalių ilgesys. Dažniausiai daryti abortą patardavo artimieji. Sesuo, mama, draugės. Tačiau patarėjų hierarchijos viršūnėje visuomet būdavo vyras. Ir ne tik patardavo. Greičiau - pareikalaudavo, pagrasindavo, kad priešingu atveju paliks. Tas pats mylimasis ir vienintelis, kuris dar neseniai alsavo tuo pačiu meilės ritmu ir kuždėjo, kad "išskirs tik mirtis". Tai pati populiariausia "laisvo pasirinkimo" priežastis, nurodoma psichiatro kabinete. "Aš maldavau, verkiau, prikaišiojau, beldžiausi į sąžinę, sakiau, kad noriu gimdyti". Tokius dialogus pristatė ne tik meilužės. Šeimos vyrai reikalaudavo to paties - kad jų moteris išsivalytų nuo jų kartu pradėto kūdikio. Kad "dar ne laikas". Arba, kad "vaikų jau per daug". Irgi - su tuo pačiu pagrasinimu, kad "priešingu atveju paliks".

Kartais meilužiai sumoka už abortą, kartais, ne, tačiau kai moteris "susitvarko" - dingsta kaip į vandenį. Pranašauta meilė išsisklaido lyg dūmas. Buvęs mylimasis tampa nepažįstamuoju. Panašus likimas ištinka ir santuokinį gyvenimą - jame visam laikui apsigyvena ledinė šmėkla, į šeimos gyvenimą įslenka konfliktai, alkoholis, neištikimybė, išnyksta seksualinio gyvenimo džiaugsmas. Būna ir tokių skundų, kai moteriai primenama: "Žinoma, tu žudikė. Aš liepiau, bet tu galėjai nesutikti. Tavo instinktai iškrypę. Geriau nueik pas psichiatrą". Taip nužudoma ne tik "tai", apie ką paskutiniu metu audringai diskutuojame, bet kartu ir - ko gero pirmiausia - nužudoma moteris, jos dvasia, jos noras mylėti ir būti mylimai. Abortas visuomet yra tikrasis meilės indikatorius, meilės išbandymas.

Dvasiniai išgyvenimai po aborto labai subtili psichiatrijos dalis. Psichopatologija turtinga ir įvairi. Viena jos ypatybių yra ta, kad tai "nebylioji psichopatologija" (amerikiečių vadovėlyje - mute psychopatology) - tai nebylūs skundai, apie juos sunku prabilti, sunku kalbėti. Reikalingas instrumentas jiems aptikti - specialus interviu. Moteris niekada nepradeda sakydama: "Aš pasidariau abortą". Tai būna ne tik begalinis skausmas, bet didžiulė gėda. Gėda skųstis, kad nemyli, kad išniekino, kad grasino, kad paliko, kad pastūmėjo padaryti lemtingą ir nenorimą žingsnį.

Motinystė psichiatrijoje yra siejama su psichikos norma, su moteriškuoju identitetu. Vaiko pradėjimas aistros ir meilės guolyje, jo laukimas bei gimimas yra džiaugsmo šaltinis - toks yra laikomas adekvatus išgyvenimas. Iš psichiatrinės terminologijos išvertus į žmogišką kalbą reikštų - prilyginamas stebuklui. Kartu tai yra moteriai meilės įrodymas, jos paliudijimas, meilės apvainikavimas. Pati geriausia psichiatrijos rūšis. Šiuolaikinė psichiatrijos mokslinė spauda konstatuoja vaiko gimimą kaip turintį terapinę prasmę normalių suaugusių žmonių gyvenimą (British Journal of Psychiatry, 1998), suteikiančią daug teigiamų emocijų ir galimybę atsakyti tuo pačiu - galimybę parodyti savas teigiamas emocijas, jausmus, juos reikšti. Todėl aborto patirtis visuomet yra intervencija į teigiamus išgyvenimus, žala moteriai, jos pažeminimas, dvasinį suluošinimą, išniekinimas, labai aiškus pasakymas "Aš tavęs nemyliu".

Taigi abortas - kontroversinė tema, šalies seksualinės kultūros veidrodis bei vizitinė kortelė. Apima ne tik moters teisę laisvai rinktis, bet ir grandinę veiksnių, kurie tą pasirinkimą įtakoja - socialiniai, kultūriniai reiškiniai, auklėjimo įtaka, visa socialinė šalies politika. Oficialus suformuluotas požiūris į abortą kaip reiškinį, reikalingas moteriai svarstant "savo teisę". Reikalingos tarpdisciplininės mokslinės studijos aborto įvertinimui, istoriniai, etiniai, religiniai, medicininiai, teisiniai, demografiniai, sociologiniai, psichologiniai, psichiatriniai, antropologiniai ir kiti veiksniai.

Mokslinė diskusija pas mus negalima, nes neturim savų mokslinių argumentų. Naudodami kitų šalių statistinius rodiklius mažai turime tikimybės išspręsti lietuviškas problemas. Nepakanka vien feministinio ar religinio judėjimo. Problemos tikrai yra. Aš nebematau tų kibiriukų, iki viršaus prikrautų iš moters įsčių išgramdytų žmogaus vaisių, embrionų ar nužudytų kūdikių - ar kitaip pavadinsime ar vadiname - į ką prisižiūrėjau studentišku laikotarpiu. Tačiau savo darbe matau moteris, kurios yra nužudytos viduje, suluošintos, išniekintos, pažemintos, kurios negalėdamos pažiūrėti į akis, skundžiasi, kad bijo eiti miegoti, nes naktį sapnuoja rankytes, norinčias apkabinti ir prisiglausti.

Tokia yra aborto pusė, kuri tenka psichiatro krūviui ir kurį iš dalies pristačiau.

Technologijos.lt


Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyryje, taikant pažangius, įvairiapusius ir visiškai saugius tyrimo metodus, kvalifikuoti gydytojai gali ištirti bet kokio amžiaus vaikų klausą,...


Vaiko regėjimui svarbus ir miegas

Vaiko regėjimui svarbus ir miegas

Tėvai turėtų matyti ne tik savo atžalų akių spalvą ir blakstienų ilgį. Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai siūlo atkreipti dėmesį į tai, kaip galima pasirūpinti vaikų akimis ir jų regėjimu. Žmogui akis yra ne tik...


Kodėl sutrinka vaikų laikysena

Kodėl sutrinka vaikų laikysena

Ydinga laikysena vadiname netaisyklingą, asimetrišką ar kaip nors kitaip pasikeitusią kūno padėtį. Kūną tam tikroje padėtyje palaiko kaulų, raumenų ir raiščių sistema. Bet kokie faktoriai, vienaip ar kitaip paliečiantys minėtąją sistemą, gali...


Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Kuo tėveliams gali padėti kineziterapeutas?

Vaikas - tai asmenybė, visuma, turinti nuo pat kūdikystės individualius poreikius ne tik maitintis, miegoti, bet ir bendrauti, pažinti save ir aplinką, judėti. Mes gi esame įpratę tik daryti kažką su juo.. To nepakanka. Mažylis aktyvus nuo pat...


Kodėl vaikai serga?

Kodėl vaikai serga?

Kiekvienų tėvų svajonė – sveikas ir laimingas vaikas. Deja, tikrovėje susiduriame su daugybe pavojų, tykančių mūsų brangiausią turtą sužaloti, peršaldyti, perkaitinti ar kaip kitaip pakenkti...


Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Kodėl svarbu kalbėtis su vaiku?

Pokalbiai su vaiku – tiek kalbėjimas, tiek išklausymas – yra labai svarbūs dėl keleto priežasčių. Visų pirma, tai stiprina tarpusavio ryšį, skatina mažylį mokytis bendravimo, taip pat ugdo jo pasitikėjimą savimi. Be to, jei nuo pat...


Kas ketvirtas būsimas tėvelis jaučia pykinimą ir nuotaikos kaitą

Kas ketvirtas būsimas tėvelis jaučia pykinimą ir nuotaikos kaitą

Mokslininkai teigia, kad šeimos pagausėjimo laukiančius tėvus dažnai kankina rytinis pykinimas arba nevalingas noras nuolat valgyti. Kaip rašo dailymail.co.uk, vyrai taip įsijaučia į savo mylimosios nėštumą, kad apie 23 proc. jų pastebi emocinius...


Auklėjant jaunimą draudimai nepadeda

Auklėjant jaunimą draudimai nepadeda

Rugsėjo 26-ąją visame pasaulyje bus minima Pasaulinė kontracepcijos diena. Apie jaunimo rūpesčius šia proga diskutavę specialistai perspėja tėvus: draudimais nieko nepasieksite. Šiemet Lietuvoje ketvirtą kartą buvo minima Pasaulinė kontracepcijos...


Antsvorį turinčių vaikų arterijos – it keturiasdešimtmečių

Antsvorį turinčių vaikų arterijos – it keturiasdešimtmečių

Amerikiečių mokslininkai, ultragarsu peržiūrėję antsvorį turinčių vaikų arterijas, nustatė, kad net vos dešimties metų amžiaus vaiko arterijos - panašios būklės kaip 45 metų amžiaus žmogaus. Kiti su antsvoriu susiję širdies sutrikimai dar labiau...


Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Moters pienas – iš genetiškai pakeistų ožkų

Iš Rusijos ir Baltarusijos mokslininkų išvestų genetiškai pakeistų ožkų primilžti pirmieji litrai žmogaus pieno. Jame yra tik moters piene esančio baltymo laktoferino, pasižyminčio antibiotinėmis savybėmis. Toks pienas, pasak mokslininkų, suteiks...


Vaikų patyčių fone: trūksta psichologų

Vaikų patyčių fone: trūksta psichologų

Lietuvai ir toliau Europoje pirmaujant pagal vaikų patiriamas patyčias ir savižudybes dalis mokyklų dar neturi psichologinę pagalbą galinčių suteikti specialistų. Tuo metu mokyklose patyčių tarp mergaičių beveik nemažėja, o tarp berniukų ir toliau...


Rūkymas lemia kūdikio lytį

Rūkymas lemia kūdikio lytį

Sta­tis­ti­ka skel­bia, jog per pas­ku­ti­niuo­sius dešimt­me­č­ius mer­gai­čių gims­ta dažniau nei ber­niukų. Danų ir ja­ponų sek­so­pa­to­lo­gai tei­gia, kad...


Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Šveicarijos parama svariai prisidės prie sveikatos paslaugų kokybės nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams gerinimo Lietuvoje. Tai susitikime su Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovais ir specialistais pabrėžė Šveicarijos paramos biuro...


Kas gyvena smėlio dėžėje?

Kas gyvena smėlio dėžėje?

Mažylis, pradėjęs žengti pirmuosius žingsnius, pradeda dar intensyviau tyrinėti jį supantį pasaulį viską liesdamas ir ragaudamas. Net jeigu vaikutis žaidžia smėlio dėžėje ir nėra pavojaus, kad atsidurs po automobilio ratais, turite būti itin...


Geležis reikalinga normaliam vaiko vystymuisi

Geležis reikalinga normaliam vaiko vystymuisi

Europos maisto saugos tarnybos (EMST) mokslininkai patvirtino teiginius apie maistinių medžiagų jodo ir geležies naudą vaikų vystymuisi. EMST dietinių produktų, mitybos ir alergijos komitetas nustatė, kad geležis gali padėti vaiko mąstymo ir...


Institucijos ginčijasi, ar įmanoma įgyvendinti kovai prieš smurtą šeimoje priimtą įstatymą

Institucijos ginčijasi, ar įmanoma įgyvendinti kovai prieš smurtą šeimoje priimtą įstatymą

Institucijos nesutaria dėl to, kaip įgyvendinti pavasarį Seimo priimtą įstatymą prieš smurtą šeimoje, kuris numato smurtautoją iškeldinti iš namų, o konstatavus smurto atvejį pradėti ikiteisminį tyrimą ir be nukentėjusio pareiškimo. Įstatymas...


Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Rastas atsakymas, kodėl vaikai taip mėgsta saldumynus

Mokslininkai išsiaiškino, kodėl vaikai taip mėgsta cukrų. JAV atlikto tyrimo rezultatai parodė, kad vaikai, kuriems patinka labai saldūs gėrimai, greičiau auga, praneša BBC. "Vaikams patinka saldainiai, jie deda cukraus ant cukraus pudra...


John Flynn, LC. Žmogaus gyvybė tik vartotojiškas produktas?

John Flynn, LC. Žmogaus gyvybė tik vartotojiškas produktas?

Abortų įteisinimo šalininkai jau ilgą laiką įrodinėja moters teisę kontroliuoti savo kūną ir galimybę atsisakyti dar negimusio kūdikio. Kad ir kaip keistai skambėtų, Belgijos teismas kiek patikslino šią nuomonę teigdamas, jog ir kiekvienas kūdikis...


Ramybė tėvams: išmanusis kūdikių drabužis paaiškina, kodėl vaikas verkia

Ramybė tėvams: išmanusis kūdikių drabužis paaiškina, kodėl vaikas verkia

Įvairių daviklių prikimštas kūdikių drabužis „Exmobaby“ gali nustatyti, kuo vaikas yra nepatenkintas ir pranešti tėvams, kodėl jis verkia. Aprangoje yra įtaisytas termometras, širdies ritmą sekantis daviklis, judesių sensoriai ir kita...


Kiekvienai ligai gydyti – skirtingos spalvos maistas

Kiekvienai ligai gydyti – skirtingos spalvos maistas

Mokslininkai tvirtina įrodę, kad skirtingos spalvos daržovės pasižymi ne tik tai spalvai būdingais vitaminais ar mikroelementais, bet ir veikia skirtingus žmogaus organus bei gydo vis kitokias ligas. JAV medikai besiskundžiantiesiems arterijų,...


Apie sauskelnių "turtus"

Apie sauskelnių "turtus"

Neslėpkime, kad nusegę sauskelnes dažnai visai neraukydami nosies įdėmiai ištyrinėjame jose esantį turinį. Kartais jis mums gražus, kartais – patinka mažiau… Kaip atpažinti nesveikus viduriukus, o kada jaudintis neverta? Kokie...


Internetizacija trukdo mokintis vaikams iš neturtingų šeimų

Internetizacija trukdo mokintis vaikams iš neturtingų šeimų

Masinė internetizacija pavojinga vaikams, o ypač vaikams iš trečiojo pasaulio šalių. Kompiuteriai ir internetas namuose ne tik nepadeda moksle, tačiau ir kenkia mokymosi rodikliams, pastebėjo Diuko universiteto mokslininkai. Pagrindinė jų padaryta...


Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius

Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...


Nutukusios moterys dažniau gimdo mažo svorio kūdikius

Nutukusios moterys dažniau gimdo mažo svorio kūdikius

Jeigu antsvorį turinti moteris laukiasi pirmo vaiko, didesnė rizika, jog ją gali ištikti eklampsijos priepuolis (tai su nėštumu susijęs kraujospūdžio padidėjimas, kūno ištinimas), prasidėti priešlaikinis gimdymas. Nustatyta, jog nutukusios moterys...


Mykolas Valainis. Kaip užauginti vyrą?

Mykolas Valainis. Kaip užauginti vyrą?

Kaip užauginti tikrą vyrą? Nejaugi toks klausimas niekados neatėjo Jums į galvą ir niekados neburbėjote, kad tikri vyrai, kaip, beje, ir tikros moterys, šiais laikais turbūt išnyko? Ilgimės, norime mes tų tikrų vyrų (kaip ir tikrų moterų). Ir tai...


Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Nuo mažakraujystės kenčia nemažai ką tik pagimdžiusių mamyčių. Kodėl taip atsitinka ir kaip reikėtų gydytis. Geležies stokos anemija – tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos organizme sumažėja hemoglobino kiekis ir raudonųjų kraujo...


Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Eglė Kuraitė. Ko ir kaip vaikai mokosi iš mūsų

Autorė yra psichologė, asociacijos „Mentor Lietuva“ mentorystės programos koordinatorė. Kiekvieną rytą trejų metų Emilija puošiasi prie veidrodžio. Ji kruopščiai derina papuošalus, pati renkasi rožinį sijoną ir prie jo derina violetinį...


Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Medikai: sveikas moksleivis yra retenybė

Iki naujų mokslo metų dar mėnuo, tačiau medikai moksleivius ragina tikrintis sveikatą, mat iki rusėjo vidurio mokyklose privalu pateikti vaiko sveikatos pažymėjimą. Specialistai pastebi, kad visiškai sveikas vaikas mokyklose retenybė, pranešė LTV...


Gripo virusas nėštumo metu keičia vaisiaus smegenis

Gripo virusas nėštumo metu keičia vaisiaus smegenis

JAV mokslininkai nustatė, kad beždžionių, kurių motinos nėštumo metu sirgo gripu, smegenų ypatumai primena šizofrenija sergančių žmonių smegenis. Tyrimo rezultatai paskelbti žurnale "Biological Psychiatry". Ankstesni tyrimai buvo...


Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Prieš 20 metų akušerijos skyriuose bijota stacionarinės infekcijos, todėl moterys gimdymo namuose jausdavosi kaip policijos areštinėse. Gimdyvių izoliacija nuo šeimos buvo visiška nesąmonė - pripažįsta gerai anuos laikus prisimenanti priedo...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9