Birželio 29d. Trečiadienis

P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

2012 Spalio 15d.
Peržiūrų skaičius: 26680
P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

Viena iš aborto komplikacijų yra trauma psichikai. Trauma moters mintims, jausmams, svajonėms, trauma fantazijoms, ketinimams, santykiams. Pakeičianti požiūrį i gyvenimą, į artimus ir mylimus žmones, į vertybes. Į save pačius.

Kaip grandininė reakciją kyla vis sekantys padariniai, dėl kurių nukenčia šeimyninis gyvenimas, karjera, bendravimas, įvyksta asmenybės lūžis ir keitimasis destrukcijos link. Visuomet esti suicido rizika. Šiuolaikinėje Pasaulinės Psichiatrų Organizacijoje viena iš 37 veikiančių sekcijų yra "Moters psichikos sveikata", kuri kiekvieno kongreso metu ruošia savo simpoziumus, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų psichiatrai, jau aktyviai vykstantys į šias priemones. Sekcijos rėmuose ir yra nagrinėjama moters psichikai sukelta aborto žala. Kas treji metai rengiami ir atskiri šios sekcijos tarptautiniai kongresai, kurių vienas kovo mėn. vyks Melburne. Šia tema yra atlikta mokslinių tyrimų, apgintos daktaro disertacijos, netgi palyginti tarpkultūriniai rodikliai. Lietuvos psichiatrijoje ši tema susidomėjimo nekelia.

Vakarų šalių psichiatrijos vadovėliuose yra atskiri skyriai apie aborto sukeltą psichopatologiją. Tai moderniosios psichiatrijos tyrimų objektas. Ji itin aktuali dar ir todėl, kad abortas yra laikomas šalies seksualinės kultūros vizitine kortele - iškart pristatančios ir seksualinę šalies politiką, ir šeimyninius santykius, bei seksualinius santykius už šeimos ribų, požiūrį į toje šalyje egzistuojančias vertybes. Moteris, kuriai padarytas abortas, į psichiatro kabinetą atneša dvasinį skausmą, prašydama ką nors su juo padaryti ir kaip nors palengvinti. Dvasinė kančia yra kitokia. Nebuvo nė vienos pacientės, kuri kalbėdama apie abortą, būtų minėjusi fizinį skausmą.

Kasdienėje praktikoje psichiatrui tenka susidurti su simptomų rinkiniu, su po traumuojančios aborto patirties pakitusia psichika, ir su ja dirbti. Kai moteris, pasinaudojusi "laisvu pasirinkimu", nueina į kliniką bei pasidaro abortą, ji sužaloja savo psichiką, pasmerkia dvasinėms kančioms, su kuriomis paskui pati yra nepajėgi susitvarkyti ir ieško pagalbos. Sutikite su manimi, kad tai sunkus darbas, ir tema yra skaudi. Labai nepatogi. Pas mus apie ją taktiškai nutylima - ar dėl gėdos, ar dėl nežinojimo ir švietimo stokos, ar kitokių priežasčių, tačiau tiesa yra ta, kad tokia problema pas mus šiai dienai lyg ir neegzistuoja. Ji neįvardinta. Tai modernusis mūsų tabu. Šiuo klausimu esame tamsūs ir atsilikę.

Anais laikais baigdama medicinos studijas iš aukštosios mokyklos išsinešiau apie abortą žinias, kad tai viso labo yra 5 minučių ambulatorinė procedūra, neverta didesnio dėmesio, atliekama konvejeriu po kelias dešimtis kasdien. Nesitikėjau su abortu susidurti psichiatrijoje. Tačiau tik pradėjus klinikinę psichiatrijos praktiką, netrukus teko aptarnauti pacientes, kurios atnešdavo savo kančias, sukeltas aborto. Visos be išimties praėjo ir savižudybės svarstymo etapą - kaip sekantį savanorišką pasirinkimą, dalis jų buvo pamėginusios prieš save pakelti ranką. Atvejai ne pavieniai, ir ne vienu ar dviem šimtais skaičiuojami, bet daugiau.

Poabortinio streso būklėje moterys išgyvena juodą neviltį, apmaudą, pyktį, baimę, dirglumą, didžiulį kaltės jausmą, gėdą, esti nuolatinio sujaudinimo būklėje. Jas vargina įkyrios mintys, pavienės haliucinacijos, baimė užmigti ir susapnuoti savo nužudytą kūdikį, baimė susitikti su juo sapnuose. Negalėjimą sau atleisti. Labai sunku tokių skundų klausytis. Dar reikia surasti žodžius, kuriuos tokioms pacientėms pasakyti. Ne visada pakanka medikamentų ir psichoterapijos. Ši patologija dažnai peržengia psichiatrinės kompetencijos ribas. Jeigu pacientė būna tikinti, dar siunčiu ją dvasininko konsultacijai. Ypač sunkūs būna seansai, kai artėja "negimusių vaikučių" gimtadieniai, ir moterys apsilanko dėl savo būklės paūmėjimo, atsineša parašytus vaikučiams laiškus, eilėraščius ar pasodintas į vazonėlį gėlytes...

Amerikiečių psichiatrai po aborto atsiradusius psichikos sutrikimus prilygina iš Vietnamo karo grįžusių karių psichikos pakitimams ir laiko juos veidrodiniu išgyvenimų atspindžiu. Vakarų psichiatrijos vadovėliuose poabortinių psichikos sutrikimų analizei skiriamos atskiros dalys, būsimi psichiatrai ruošiami dirbti su tokia patologija. Pasaulinė psichiatrų asociacija turi įsteigusi net atskirą Moters psichikos sveikatos sekciją, kuri kongresų metu paskelbia vis naujus mokslinius tyrimus šioje srityje. Daug skandalingų diskusijų pas mus vyksta dėl klausimo, ką gi nužudome? Kokią gyvybę ir ar ji gyvybė? Ginekologijos vadovėlyje rašoma, kad embrioninis (gemalinis) laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki 10--12 nėštumo savaitės.

Tuo laikotarpiu susidaro visų svarbiausių organų ir sistemų užuomazgos. Preimplantacinis laikotarpis - tai laikas nuo apvaisinimo iki implantacijos (įsitvirtinimo į gimdos gleivinę) trunka 8-10 dienų ir yra ypač jautrus žalingiems faktoriams. Tokia yra mūsų visų praeitis. Britų psichiatras Frank Lake, dirbęs farmacijos kompanijai ir prieš 60 metų tyręs haliucinogenų poveikį psichikai, savo pacientus sugebėdavo įvesti į hipnozę, kurios metu jie pasakodavo savo intrauterinius (gyvenimo įsčiose laikotarpio) prisiminimus. Jo užrašytas "pats seniausias prisiminimas buvo 4-tos embriono dienos". Pagal šio psichiatro aprašymų analizę jo jaunesnioji kolegė atliko mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją. Taigi dar daug ko nežinome, daug mūsų dabartinių skandalingų faktų yra greičiau hipotezės, nes argumentai nepatikrinti. Medicina yra vis dar besivystantis mokslas.

Kokias priežastis mini mano pacientės? Kas joms padėjo apsispręsti ir padaryti pasirinkimą, kurį svarstė beveik iki lemiamos "leistinos" minutės? Dažniausiai - ne karjera, ne pinigų trūkumas ar tolimų šalių ilgesys. Dažniausiai daryti abortą patardavo artimieji. Sesuo, mama, draugės. Tačiau patarėjų hierarchijos viršūnėje visuomet būdavo vyras. Ir ne tik patardavo. Greičiau - pareikalaudavo, pagrasindavo, kad priešingu atveju paliks. Tas pats mylimasis ir vienintelis, kuris dar neseniai alsavo tuo pačiu meilės ritmu ir kuždėjo, kad "išskirs tik mirtis". Tai pati populiariausia "laisvo pasirinkimo" priežastis, nurodoma psichiatro kabinete. "Aš maldavau, verkiau, prikaišiojau, beldžiausi į sąžinę, sakiau, kad noriu gimdyti". Tokius dialogus pristatė ne tik meilužės. Šeimos vyrai reikalaudavo to paties - kad jų moteris išsivalytų nuo jų kartu pradėto kūdikio. Kad "dar ne laikas". Arba, kad "vaikų jau per daug". Irgi - su tuo pačiu pagrasinimu, kad "priešingu atveju paliks".

Kartais meilužiai sumoka už abortą, kartais, ne, tačiau kai moteris "susitvarko" - dingsta kaip į vandenį. Pranašauta meilė išsisklaido lyg dūmas. Buvęs mylimasis tampa nepažįstamuoju. Panašus likimas ištinka ir santuokinį gyvenimą - jame visam laikui apsigyvena ledinė šmėkla, į šeimos gyvenimą įslenka konfliktai, alkoholis, neištikimybė, išnyksta seksualinio gyvenimo džiaugsmas. Būna ir tokių skundų, kai moteriai primenama: "Žinoma, tu žudikė. Aš liepiau, bet tu galėjai nesutikti. Tavo instinktai iškrypę. Geriau nueik pas psichiatrą". Taip nužudoma ne tik "tai", apie ką paskutiniu metu audringai diskutuojame, bet kartu ir - ko gero pirmiausia - nužudoma moteris, jos dvasia, jos noras mylėti ir būti mylimai. Abortas visuomet yra tikrasis meilės indikatorius, meilės išbandymas.

Dvasiniai išgyvenimai po aborto labai subtili psichiatrijos dalis. Psichopatologija turtinga ir įvairi. Viena jos ypatybių yra ta, kad tai "nebylioji psichopatologija" (amerikiečių vadovėlyje - mute psychopatology) - tai nebylūs skundai, apie juos sunku prabilti, sunku kalbėti. Reikalingas instrumentas jiems aptikti - specialus interviu. Moteris niekada nepradeda sakydama: "Aš pasidariau abortą". Tai būna ne tik begalinis skausmas, bet didžiulė gėda. Gėda skųstis, kad nemyli, kad išniekino, kad grasino, kad paliko, kad pastūmėjo padaryti lemtingą ir nenorimą žingsnį.

Motinystė psichiatrijoje yra siejama su psichikos norma, su moteriškuoju identitetu. Vaiko pradėjimas aistros ir meilės guolyje, jo laukimas bei gimimas yra džiaugsmo šaltinis - toks yra laikomas adekvatus išgyvenimas. Iš psichiatrinės terminologijos išvertus į žmogišką kalbą reikštų - prilyginamas stebuklui. Kartu tai yra moteriai meilės įrodymas, jos paliudijimas, meilės apvainikavimas. Pati geriausia psichiatrijos rūšis. Šiuolaikinė psichiatrijos mokslinė spauda konstatuoja vaiko gimimą kaip turintį terapinę prasmę normalių suaugusių žmonių gyvenimą (British Journal of Psychiatry, 1998), suteikiančią daug teigiamų emocijų ir galimybę atsakyti tuo pačiu - galimybę parodyti savas teigiamas emocijas, jausmus, juos reikšti. Todėl aborto patirtis visuomet yra intervencija į teigiamus išgyvenimus, žala moteriai, jos pažeminimas, dvasinį suluošinimą, išniekinimas, labai aiškus pasakymas "Aš tavęs nemyliu".

Taigi abortas - kontroversinė tema, šalies seksualinės kultūros veidrodis bei vizitinė kortelė. Apima ne tik moters teisę laisvai rinktis, bet ir grandinę veiksnių, kurie tą pasirinkimą įtakoja - socialiniai, kultūriniai reiškiniai, auklėjimo įtaka, visa socialinė šalies politika. Oficialus suformuluotas požiūris į abortą kaip reiškinį, reikalingas moteriai svarstant "savo teisę". Reikalingos tarpdisciplininės mokslinės studijos aborto įvertinimui, istoriniai, etiniai, religiniai, medicininiai, teisiniai, demografiniai, sociologiniai, psichologiniai, psichiatriniai, antropologiniai ir kiti veiksniai.

Mokslinė diskusija pas mus negalima, nes neturim savų mokslinių argumentų. Naudodami kitų šalių statistinius rodiklius mažai turime tikimybės išspręsti lietuviškas problemas. Nepakanka vien feministinio ar religinio judėjimo. Problemos tikrai yra. Aš nebematau tų kibiriukų, iki viršaus prikrautų iš moters įsčių išgramdytų žmogaus vaisių, embrionų ar nužudytų kūdikių - ar kitaip pavadinsime ar vadiname - į ką prisižiūrėjau studentišku laikotarpiu. Tačiau savo darbe matau moteris, kurios yra nužudytos viduje, suluošintos, išniekintos, pažemintos, kurios negalėdamos pažiūrėti į akis, skundžiasi, kad bijo eiti miegoti, nes naktį sapnuoja rankytes, norinčias apkabinti ir prisiglausti.

Tokia yra aborto pusė, kuri tenka psichiatro krūviui ir kurį iš dalies pristačiau.

Technologijos.lt


Maitinimas mokyklose: obuolys sriubos neatstoja

Maitinimas mokyklose: obuolys sriubos neatstoja

Privalomuose mokinių valgiaraščiuose nebeliko pirmuoju vadinto patiekalo – sriubos. Nejaugi nebesveika ją valgyti? Šiais mokslo metais įsigaliojusi nauja mokinių maitinimo organizavimo bendrojo lavinimo mokyklose tvarka sukėlė diskusijų,...


Nevaisingos šeimos svajonės kaina – penkiaženklė suma

Nevaisingos šeimos svajonės kaina – penkiaženklė suma

Kaip manote, kiek santaupų turi turėti nevaisinga šeima, norinti pradėti kūdikį padedant medikams? Piniginė išraiška gana įspūdinga. Tačiau naujagimio klyksmas – neįkainojamas. Praėjęs birželis buvo paskelbtas nevaisingų šeimų mėnesiu....


Daugiau nei pusė studentų narkotikus išbando iš smalsumo

Daugiau nei pusė studentų narkotikus išbando iš smalsumo

Rūkymas, alkoholis, narkotikai tampa vis didesne problema tarp Lietuvos studentų. Nors oficialių Europos sąjungos rodiklių Lietuva dar nepasiekė, tendencijos rodo, kad skaičiai kinta į neigiamą pusę. Narkotikų kontrolės departamentas atliko...


Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Į gimdyklas atėjo daugiau džiaugsmo

Prieš 20 metų akušerijos skyriuose bijota stacionarinės infekcijos, todėl moterys gimdymo namuose jausdavosi kaip policijos areštinėse. Gimdyvių izoliacija nuo šeimos buvo visiška nesąmonė - pripažįsta gerai anuos laikus prisimenanti priedo...


PASIRODO, KONFLIKTUOTI – SVEIKA!

PASIRODO, KONFLIKTUOTI – SVEIKA!

Mažo vaiko paklausę, kokia šeima yra laiminga, dažniausiai sulauktume tokio atsakymo: ta, kurios nariai visai nesipyksta. Bet ar iš tikrųjų taip yra? Įsivaizduokite šeimą, kurioje beveik visai nekyla atvirų konfliktų. Ar tikrai ji emociškai sveika...


Kaip susidraugauti su puoduku?

Kaip susidraugauti su puoduku?

Reikia nepamiršti, jog vaikui mokinimasis ant puoduko yra didelis gyvenimo žingsnis. O tėveliams šiuo periodu reikia apsišarvuoti kantrybe. Jos reikės daugiau, nei galima įsivaizduoti.


Vaiko sveikata ir imuninė sistema – kaip palaikyti?

Vaiko sveikata ir imuninė sistema – kaip palaikyti?

Daugelio mūsų negandų šaknys slypi giliai vaikystėje. Viskas prasideda motinos įsčiose, kuriuose vaisius yra visiškai sterilus, pirma pažintis su bakterijomis įvyksta vaikui gimus, su pirmais prisilietimais prie naujagimio, pirmu maitinimu. Reikia...


Penkios naujagimių keistenybės

Penkios naujagimių keistenybės

Didelės bambutės, paaugliškas odos bėrimas ir pabrinkusios krūtys – tai tik keli dalykai, smarkiai nustebinantys naujagimių tėvus. Yra ir daugiau mažylių išvaizdos keistenybių, nors tai visai normalu bei nepavojinga. Trijų keturių savaičių...


Penkios ligos, keliančios pasauliui daugiau grėsmės nei kiaulių gripas

Penkios ligos, keliančios pasauliui daugiau grėsmės nei kiaulių gripas

Kiaulių gripu visame pasaulyje serga 1,5 tūkst. žmonių. Nuo šios ligos visoje planetoje jau mirė 30 žmonių, dauguma iš jų Meksikoje. Tačiau kiaulių gripas toli gražu nėra pats rimčiausias šiuo metu pasaulyje siautėjantis ligos protrūkis. Žurnalas...


ATTITUDE žaislų ir paviršių valiklis

ATTITUDE žaislų ir paviršių valiklis

Ne viena mama tikriausiai su baime žiūri į savo mažą vaikutį, "ragaujantį" visus daiktus iš eilės. Pradžioje tai kelia baimę, vėliau numojame ranka ir suprantame, kad nieko čia nepadarysi...


Kad kelionėse nekiltų rūpesčių

Kad kelionėse nekiltų rūpesčių

Kai pavasaris vis labiau džiugina savo šiluma ir gerokai pailgėjusia diena, dažniau išsiruošiame pakeliauti. Pradžiuginam save naujais įspūdžiais. Tik kelionėje, ypač jei ekipaže važiuoja nedideli keleiviai, mūsų mažieji, ar keliaujame su...


Drabužiai vaikams – kokius geriausiai pirkti?

Drabužiai vaikams – kokius geriausiai pirkti?

Šiomis dienomis išsirinkti drabužius vaikams yra tikras iššūkis. Didelė gausybė bei pasiūla gali susukti galvą. Tačiau reikia nepamiršti, jog drabužėlius vaikams reiktų rinktis ne tik pagal spalvą, dydį. Dauguma parduotuvių prekiauja ne itin...


Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Tėvai, kurie nori, kad jų ikimokyklinio amžiaus vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, turėtų pasistengti parodyti pavyzdį, teigia Savigydos pramonės asociacija (SPA). Jungtinėse Amerikos Valstijose ištyrus 1306 šeimas, nustatyta, kad kai...


Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Naujos rekomendacijos nėščiosioms

Išleistos naujos rekomendacijos, kiek kilogramų gali priaugti besilaukianti moteris. Tai priklauso nuo prieš nėštumą buvusio moters kūno masės indekso (KMI). Kuo didesnis antsvoris prieš nėštumą, tuo mažiau svorio galima priaugti, tvirtina...


Paaugliams sunku keltis, nes jiems trūksta saulės

Paaugliams sunku keltis, nes jiems trūksta saulės

Ilgai miegantys paaugliai nėra tinginiai, jiems paprasčiausiai trūksta rytinės saulės šviesos, rašo dailymail.co.uk. Paaugliai pernelyg daug laiko praleidžia uždarose patalpose ir jiems trūksta natūralios šviesos, ypač rytinės, todėl jų biologinis...


Kada su vaiku kalbėti apie seksą?

Kada su vaiku kalbėti apie seksą?

Kas yra seksas? Tėvai turėtų aplenkti savo atžalas ir į šį klausimą atsakyti anksčiau nei iš jų išgirs šį klausimą. V.Žukas apgailestavo, kad Lietuvoje kiekvieni tėvai individualiai sprendžia, kada vaikui pasakoti apie seksą? Kaip pavyzdį jis...


Jos tokios geros. Įsitikinkite patys!

Jos tokios geros. Įsitikinkite patys!

Žmogaus virškinamajame trakte gyvena daugiau nei 1000 įvairių rūšių bakterijų ir grybelių, iš kurių 40-50 sudaro 99 proc. visų mikroorganizmų. Ši mikrobiota ne tik veikia tarpusavyje, bet ir tiesiogiai lemia virškinamojo trakto darbą bei imuninės...


Automobilių tarša silpnina mūsų vaikų sveikatą

Automobilių tarša silpnina mūsų vaikų sveikatą

Olandijoje atliktas tyrimas nustatė ryšį tarp astmos ir alergijų vaikams atsiradimo ir automobilių išmetamų dujų taršos. Nors ir netvirtinama, kad tai tėra vienintelė šių ligų atsiradimo priežastis, tačiau remiantis tyrime gautų rezultatų...


Namai – rojus vaiko draugams

Namai – rojus vaiko draugams

"Einu pas Marių!" – išgirstate saviškio balsą, kurį palydi durų trinktelėjimas. Pas Marių ir dvynukės iš penkto aukšto. Net kai pas jus lankosi svečiai su vaikais – ir tie nubilda pas Marių. Kartais jums gaila Mariaus mamos....


Vaikai gydyti neištirtais vaistais

Vaikai gydyti neištirtais vaistais

Lietuvos biotechnologinių vaistų gamintojai UAB "Sicor Biotech" gresia rimtos problemos - įtariama, jos gaminamas vaikams gydyti skirtas augimo hormonas nebuvo ištirtas taip, kaip reikalauja Europos Sąjunga (ES) ir jo veiksmingumas...


Mažylis bijo odontologo. Kaip įveikti šią baimę?

Mažylis bijo odontologo. Kaip įveikti šią baimę?

"Simonas (3,7 m.), suvalgęs ką nors saldaus, sako, kad jam skauda dantuką. Tačiau eiti pas odontologą kategoriškai atsisako. Kaip įkalbėti sūnų pasitikrinti dantukus", – klausia mama Vaiva iš Klaipėdos. Mažylis, atšventęs savo...


Dirbančios motinos žaloja savo vaikų sveikatą

Dirbančios motinos žaloja savo vaikų sveikatą

Dirbančios motinos turi mažai laisvo laiko, todėl nenuosekliai rūpinasi savo atžalomis. Tokios moterys dažniausia nespėja paruošti vaikams visaverčio ir sveiko maisto bei į mokyklą atveža automobiliu, užuot kartu su vaikais ėjusios pasivaikščioti....


Nutukimas vaikystėje

Nutukimas vaikystėje

Vis daugiau ir daugiau vaikų kenčia nuo nutukimo, vaikų skaičius vis auga ir remiantis statistika, šis skaičius augs dar ilgai. Nutukimas vaikystėje – viena didžiausių grėsmių vaikų sveikatai bei viena didžiausių tėvų klaidų. Lietuvoje...


Ir vėl peršalimas!

Ir vėl peršalimas!

Vaikai iki 3 metų kvėpavimo takų ligomis serga vidutiniškai 6-8 kartus per metus, didmiesčių vaikai - iki 10 kartų. Vaikų lopšelius ar darželius pradėję lankyti mažyliai užsikrečia nuo bendraamžių. Dažniau serga neužgrūdinti vaikai: veikiant...


Žemas vaiko ūgis gali slėpti ligą

Žemas vaiko ūgis gali slėpti ligą

Jūsų vaikas yra žemesnis nei bendraamžiai? Jeigu Jums tai kelia nerimą – pasikonsultuokite su endokrinologu. "Jeigu jūsų vaikas, palyginti su kitais vaikas, yra gana žemas, tai gali būti signalas apie galimą sutrikimą. Vaiko augimas...


Aušra Šūmakarienė. Kodėl mano vaikas elgiasi agresyviai?

Aušra Šūmakarienė. Kodėl mano vaikas elgiasi agresyviai?

Dirbant vaikų psichologe, konsultuojant jų tėvelius su agresijos tema tenka susidurti dažnai. Nesiimčiau teigti, kad agresijos tarp vaikų daugėja. Ji buvo ir liks tarp mūsų, keisdama savo formas ir raiškos intensyvumą. Visgi pyktis ir jo valdymas...


Miežis atakuoja silpnuosius

Miežis atakuoja silpnuosius

"Pastebėjau, kad dukrytės akies vokas paburkęs, o po kelių dienų tarp blakstienų susidarė raudonas skausmingas spuogelis, panašus į miežį. Iš kur jis ir ką daryti?" – klausia dvejų metukų Godos mama Irma. Dažniausiai miežis...


Vaikams su negalia – danų dovana

Vaikams su negalia – danų dovana

Danų LIONS klubas, vadovaujamas Mejerio Flemingo, padovanojo mikroautobusą Vilniaus "Versmės" vidurinei mokyklai. Tai jau antrasis šio klubo Lietuvoje projektas, kurį padėjo įgyvendinti Vilniuje sostinės LIONS klubo nariai. Pasak...


Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vaikų klausą tirs moderniame VU Vaikų ligoninės Klausos tyrimų poskyryje

Vilniaus universiteto vaikų ligoninės Vaikų otorinolaringologijos skyriaus Vaikų klausos tyrimų poskyryje, taikant pažangius, įvairiapusius ir visiškai saugius tyrimo metodus, kvalifikuoti gydytojai gali ištirti bet kokio amžiaus vaikų klausą,...


Vanduo vaiko ausyje

Vanduo vaiko ausyje

"Vandens į ausį pribėgo!" - rėkia mažylis per visą paplūdimį. Ta bėda nuolat užklumpa poilsiaujant. Kaip išvengti nemalonių padarinių? Ne veltui gydytojai otolaringologai vartoja terminą "plaukiko ausis". Esmė ta, kad vaikų iki...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9