Lapkričio 18d. Pirmadienis

P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

2012 Spalio 15d.
Peržiūrų skaičius: 26680
P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

Viena iš aborto komplikacijų yra trauma psichikai. Trauma moters mintims, jausmams, svajonėms, trauma fantazijoms, ketinimams, santykiams. Pakeičianti požiūrį i gyvenimą, į artimus ir mylimus žmones, į vertybes. Į save pačius.

Kaip grandininė reakciją kyla vis sekantys padariniai, dėl kurių nukenčia šeimyninis gyvenimas, karjera, bendravimas, įvyksta asmenybės lūžis ir keitimasis destrukcijos link. Visuomet esti suicido rizika. Šiuolaikinėje Pasaulinės Psichiatrų Organizacijoje viena iš 37 veikiančių sekcijų yra "Moters psichikos sveikata", kuri kiekvieno kongreso metu ruošia savo simpoziumus, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų psichiatrai, jau aktyviai vykstantys į šias priemones. Sekcijos rėmuose ir yra nagrinėjama moters psichikai sukelta aborto žala. Kas treji metai rengiami ir atskiri šios sekcijos tarptautiniai kongresai, kurių vienas kovo mėn. vyks Melburne. Šia tema yra atlikta mokslinių tyrimų, apgintos daktaro disertacijos, netgi palyginti tarpkultūriniai rodikliai. Lietuvos psichiatrijoje ši tema susidomėjimo nekelia.

Vakarų šalių psichiatrijos vadovėliuose yra atskiri skyriai apie aborto sukeltą psichopatologiją. Tai moderniosios psichiatrijos tyrimų objektas. Ji itin aktuali dar ir todėl, kad abortas yra laikomas šalies seksualinės kultūros vizitine kortele - iškart pristatančios ir seksualinę šalies politiką, ir šeimyninius santykius, bei seksualinius santykius už šeimos ribų, požiūrį į toje šalyje egzistuojančias vertybes. Moteris, kuriai padarytas abortas, į psichiatro kabinetą atneša dvasinį skausmą, prašydama ką nors su juo padaryti ir kaip nors palengvinti. Dvasinė kančia yra kitokia. Nebuvo nė vienos pacientės, kuri kalbėdama apie abortą, būtų minėjusi fizinį skausmą.

Kasdienėje praktikoje psichiatrui tenka susidurti su simptomų rinkiniu, su po traumuojančios aborto patirties pakitusia psichika, ir su ja dirbti. Kai moteris, pasinaudojusi "laisvu pasirinkimu", nueina į kliniką bei pasidaro abortą, ji sužaloja savo psichiką, pasmerkia dvasinėms kančioms, su kuriomis paskui pati yra nepajėgi susitvarkyti ir ieško pagalbos. Sutikite su manimi, kad tai sunkus darbas, ir tema yra skaudi. Labai nepatogi. Pas mus apie ją taktiškai nutylima - ar dėl gėdos, ar dėl nežinojimo ir švietimo stokos, ar kitokių priežasčių, tačiau tiesa yra ta, kad tokia problema pas mus šiai dienai lyg ir neegzistuoja. Ji neįvardinta. Tai modernusis mūsų tabu. Šiuo klausimu esame tamsūs ir atsilikę.

Anais laikais baigdama medicinos studijas iš aukštosios mokyklos išsinešiau apie abortą žinias, kad tai viso labo yra 5 minučių ambulatorinė procedūra, neverta didesnio dėmesio, atliekama konvejeriu po kelias dešimtis kasdien. Nesitikėjau su abortu susidurti psichiatrijoje. Tačiau tik pradėjus klinikinę psichiatrijos praktiką, netrukus teko aptarnauti pacientes, kurios atnešdavo savo kančias, sukeltas aborto. Visos be išimties praėjo ir savižudybės svarstymo etapą - kaip sekantį savanorišką pasirinkimą, dalis jų buvo pamėginusios prieš save pakelti ranką. Atvejai ne pavieniai, ir ne vienu ar dviem šimtais skaičiuojami, bet daugiau.

Poabortinio streso būklėje moterys išgyvena juodą neviltį, apmaudą, pyktį, baimę, dirglumą, didžiulį kaltės jausmą, gėdą, esti nuolatinio sujaudinimo būklėje. Jas vargina įkyrios mintys, pavienės haliucinacijos, baimė užmigti ir susapnuoti savo nužudytą kūdikį, baimė susitikti su juo sapnuose. Negalėjimą sau atleisti. Labai sunku tokių skundų klausytis. Dar reikia surasti žodžius, kuriuos tokioms pacientėms pasakyti. Ne visada pakanka medikamentų ir psichoterapijos. Ši patologija dažnai peržengia psichiatrinės kompetencijos ribas. Jeigu pacientė būna tikinti, dar siunčiu ją dvasininko konsultacijai. Ypač sunkūs būna seansai, kai artėja "negimusių vaikučių" gimtadieniai, ir moterys apsilanko dėl savo būklės paūmėjimo, atsineša parašytus vaikučiams laiškus, eilėraščius ar pasodintas į vazonėlį gėlytes...

Amerikiečių psichiatrai po aborto atsiradusius psichikos sutrikimus prilygina iš Vietnamo karo grįžusių karių psichikos pakitimams ir laiko juos veidrodiniu išgyvenimų atspindžiu. Vakarų psichiatrijos vadovėliuose poabortinių psichikos sutrikimų analizei skiriamos atskiros dalys, būsimi psichiatrai ruošiami dirbti su tokia patologija. Pasaulinė psichiatrų asociacija turi įsteigusi net atskirą Moters psichikos sveikatos sekciją, kuri kongresų metu paskelbia vis naujus mokslinius tyrimus šioje srityje. Daug skandalingų diskusijų pas mus vyksta dėl klausimo, ką gi nužudome? Kokią gyvybę ir ar ji gyvybė? Ginekologijos vadovėlyje rašoma, kad embrioninis (gemalinis) laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki 10--12 nėštumo savaitės.

Tuo laikotarpiu susidaro visų svarbiausių organų ir sistemų užuomazgos. Preimplantacinis laikotarpis - tai laikas nuo apvaisinimo iki implantacijos (įsitvirtinimo į gimdos gleivinę) trunka 8-10 dienų ir yra ypač jautrus žalingiems faktoriams. Tokia yra mūsų visų praeitis. Britų psichiatras Frank Lake, dirbęs farmacijos kompanijai ir prieš 60 metų tyręs haliucinogenų poveikį psichikai, savo pacientus sugebėdavo įvesti į hipnozę, kurios metu jie pasakodavo savo intrauterinius (gyvenimo įsčiose laikotarpio) prisiminimus. Jo užrašytas "pats seniausias prisiminimas buvo 4-tos embriono dienos". Pagal šio psichiatro aprašymų analizę jo jaunesnioji kolegė atliko mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją. Taigi dar daug ko nežinome, daug mūsų dabartinių skandalingų faktų yra greičiau hipotezės, nes argumentai nepatikrinti. Medicina yra vis dar besivystantis mokslas.

Kokias priežastis mini mano pacientės? Kas joms padėjo apsispręsti ir padaryti pasirinkimą, kurį svarstė beveik iki lemiamos "leistinos" minutės? Dažniausiai - ne karjera, ne pinigų trūkumas ar tolimų šalių ilgesys. Dažniausiai daryti abortą patardavo artimieji. Sesuo, mama, draugės. Tačiau patarėjų hierarchijos viršūnėje visuomet būdavo vyras. Ir ne tik patardavo. Greičiau - pareikalaudavo, pagrasindavo, kad priešingu atveju paliks. Tas pats mylimasis ir vienintelis, kuris dar neseniai alsavo tuo pačiu meilės ritmu ir kuždėjo, kad "išskirs tik mirtis". Tai pati populiariausia "laisvo pasirinkimo" priežastis, nurodoma psichiatro kabinete. "Aš maldavau, verkiau, prikaišiojau, beldžiausi į sąžinę, sakiau, kad noriu gimdyti". Tokius dialogus pristatė ne tik meilužės. Šeimos vyrai reikalaudavo to paties - kad jų moteris išsivalytų nuo jų kartu pradėto kūdikio. Kad "dar ne laikas". Arba, kad "vaikų jau per daug". Irgi - su tuo pačiu pagrasinimu, kad "priešingu atveju paliks".

Kartais meilužiai sumoka už abortą, kartais, ne, tačiau kai moteris "susitvarko" - dingsta kaip į vandenį. Pranašauta meilė išsisklaido lyg dūmas. Buvęs mylimasis tampa nepažįstamuoju. Panašus likimas ištinka ir santuokinį gyvenimą - jame visam laikui apsigyvena ledinė šmėkla, į šeimos gyvenimą įslenka konfliktai, alkoholis, neištikimybė, išnyksta seksualinio gyvenimo džiaugsmas. Būna ir tokių skundų, kai moteriai primenama: "Žinoma, tu žudikė. Aš liepiau, bet tu galėjai nesutikti. Tavo instinktai iškrypę. Geriau nueik pas psichiatrą". Taip nužudoma ne tik "tai", apie ką paskutiniu metu audringai diskutuojame, bet kartu ir - ko gero pirmiausia - nužudoma moteris, jos dvasia, jos noras mylėti ir būti mylimai. Abortas visuomet yra tikrasis meilės indikatorius, meilės išbandymas.

Dvasiniai išgyvenimai po aborto labai subtili psichiatrijos dalis. Psichopatologija turtinga ir įvairi. Viena jos ypatybių yra ta, kad tai "nebylioji psichopatologija" (amerikiečių vadovėlyje - mute psychopatology) - tai nebylūs skundai, apie juos sunku prabilti, sunku kalbėti. Reikalingas instrumentas jiems aptikti - specialus interviu. Moteris niekada nepradeda sakydama: "Aš pasidariau abortą". Tai būna ne tik begalinis skausmas, bet didžiulė gėda. Gėda skųstis, kad nemyli, kad išniekino, kad grasino, kad paliko, kad pastūmėjo padaryti lemtingą ir nenorimą žingsnį.

Motinystė psichiatrijoje yra siejama su psichikos norma, su moteriškuoju identitetu. Vaiko pradėjimas aistros ir meilės guolyje, jo laukimas bei gimimas yra džiaugsmo šaltinis - toks yra laikomas adekvatus išgyvenimas. Iš psichiatrinės terminologijos išvertus į žmogišką kalbą reikštų - prilyginamas stebuklui. Kartu tai yra moteriai meilės įrodymas, jos paliudijimas, meilės apvainikavimas. Pati geriausia psichiatrijos rūšis. Šiuolaikinė psichiatrijos mokslinė spauda konstatuoja vaiko gimimą kaip turintį terapinę prasmę normalių suaugusių žmonių gyvenimą (British Journal of Psychiatry, 1998), suteikiančią daug teigiamų emocijų ir galimybę atsakyti tuo pačiu - galimybę parodyti savas teigiamas emocijas, jausmus, juos reikšti. Todėl aborto patirtis visuomet yra intervencija į teigiamus išgyvenimus, žala moteriai, jos pažeminimas, dvasinį suluošinimą, išniekinimas, labai aiškus pasakymas "Aš tavęs nemyliu".

Taigi abortas - kontroversinė tema, šalies seksualinės kultūros veidrodis bei vizitinė kortelė. Apima ne tik moters teisę laisvai rinktis, bet ir grandinę veiksnių, kurie tą pasirinkimą įtakoja - socialiniai, kultūriniai reiškiniai, auklėjimo įtaka, visa socialinė šalies politika. Oficialus suformuluotas požiūris į abortą kaip reiškinį, reikalingas moteriai svarstant "savo teisę". Reikalingos tarpdisciplininės mokslinės studijos aborto įvertinimui, istoriniai, etiniai, religiniai, medicininiai, teisiniai, demografiniai, sociologiniai, psichologiniai, psichiatriniai, antropologiniai ir kiti veiksniai.

Mokslinė diskusija pas mus negalima, nes neturim savų mokslinių argumentų. Naudodami kitų šalių statistinius rodiklius mažai turime tikimybės išspręsti lietuviškas problemas. Nepakanka vien feministinio ar religinio judėjimo. Problemos tikrai yra. Aš nebematau tų kibiriukų, iki viršaus prikrautų iš moters įsčių išgramdytų žmogaus vaisių, embrionų ar nužudytų kūdikių - ar kitaip pavadinsime ar vadiname - į ką prisižiūrėjau studentišku laikotarpiu. Tačiau savo darbe matau moteris, kurios yra nužudytos viduje, suluošintos, išniekintos, pažemintos, kurios negalėdamos pažiūrėti į akis, skundžiasi, kad bijo eiti miegoti, nes naktį sapnuoja rankytes, norinčias apkabinti ir prisiglausti.

Tokia yra aborto pusė, kuri tenka psichiatro krūviui ir kurį iš dalies pristačiau.

Technologijos.lt


Kad kojytės augtų sveikos

Kad kojytės augtų sveikos

Medicinos ekspertai atskleidžia faktą, jog dažniausiai pėdų pažeidimai yra ne įgimti, o įgyti. Praleidus svarbų pėdos formavimosi etapą ir nesilaikant priežiūros taisyklių vaikystėje, vėliau tenka vargti dėl pėdų, blauzdų, kelių, klubų, stuburo ir...


Mobilieji telefonai – grėsmė vaikų sveikatai

Mobilieji telefonai – grėsmė vaikų sveikatai

Ispanijoje du vaikai paguldyti į reabilitacijos kliniką, kur gydomi nuo priklausomybės nuo mobiliojo ryšio telefonų, praneša BBC. 12 ir 13 metų vaikus į kliniką atvedė tėvai, kurie skundėsi, kad jų atžalos be telefonų negali atlikti netgi...


Kad vaikų smėlio dėžės nepavirstų infekcijos židiniais

Kad vaikų smėlio dėžės nepavirstų infekcijos židiniais

Toksokarozė yra zoonozė, kurią sukelia apvaliųjų kirmėlių toksokarų Toxocara canis (apvalioji šunų kirmėlė) ir rečiau Toxocara cati arba Toxocara mystax (apvalioji kačių kirmėlė) lervos. Šiam susirgimui būdinga sunki, ilgai trunkanti ir nuolat...


Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Moderni technologija leis sukurti realistišką negimusio kūdikio maketą

Kai pirmą kartą tėvai pamato dar negimusio savo kūdikio atvaizdą ultragarso aparato ekrane, tai jiems tampa turbūt įsimintiniausia akimirka gyvenime. Dabar nėščiosios galės netik pamatyti, bet ir palaikyti savo dar negimusio kūdikio maketą...


ATTITUDE žaislų ir paviršių valiklis

ATTITUDE žaislų ir paviršių valiklis

Ne viena mama tikriausiai su baime žiūri į savo mažą vaikutį, "ragaujantį" visus daiktus iš eilės. Pradžioje tai kelia baimę, vėliau numojame ranka ir suprantame, kad nieko čia nepadarysi...


Klausos sutrikimas trikdo vaikų kalbėjimo vystymąsi

Klausos sutrikimas trikdo vaikų kalbėjimo vystymąsi

Net vienos ausies klausos sutrikimas neigiamai veikia vaikų kalbos vystymąsi. Tokie sutrikimai nustatomi vienam iš dvidešimties vaikų, tačiau jie negauna elementarios pagalbos: klausos aparatų, specialių edukacinių priemonių. Tokie vaikai žinių...


Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Mažųjų klaipėdiečių gripas nepuola

Per savaitę sergamumas gripu ir ūmiomis kvėpavimo takų infekcijomis nežymiai išaugo. Gripas šiemet labiau atakuoja suaugusiuosius. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro duomenimis, praėjusią savaitę gripas diagnozuotas 13 suaugusiųjų. Šia liga...


Donna-Marie Cooper O’Boyle. Apie motinystę

Donna-Marie Cooper O’Boyle. Apie motinystę

Auginu penkis vaikus, todėl labai gerai žinau, su kuo šiomis dienomis susiduria motinos. Manau, svarbu drąsinti jas kiekvienu įmanomu būdu. Šiandien motinos gyvena puolamos painiavą jų mintyse keliančių įvairių idėjų apie jų vaidmenį šeimoje ir...


Drausmins vaiko sveikata nesirūpinančius tėvus

Drausmins vaiko sveikata nesirūpinančius tėvus

Nepristatę laiku moksleivio sveikatos pažymėjimo, tėvai rizikuos atsidurti vaiko teisių kontrolierių akiratyje. Sveikatos apsaugos ministerija svarsto galimybę sugriežtinti atsakomybę už ignoravimą kasmet profilaktiškai patikrinti vaiko sveikatą....


Nevaisingumas Lietuvoje – nuosprendis?

Nevaisingumas Lietuvoje – nuosprendis?

Natūraliu būdu vaikų susilaukti negalinčios šeimos jaučiasi diskriminuojamos – pasigenda supratimo ir valdžios paramos. Pasibaigus nevaisingų šeimų mėnesiui, problemų kalnas nesumažėjo. Mylėjimasis per tam tikras mėnulio fazes, stebuklingi...


Nestabdykime upės čiurlenimo

Nestabdykime upės čiurlenimo

Įsivaizduokite mažą kačiuką, kuris lipa į medį. Jis bando išlaikyti pusiausvyrą, tikrina savo jėgas ir galimybes. O jo mama katė netrukdo jam, neliepia tuoj pat kraustytis iš medžio, negąsdina, kad jis nusilauš sprandą. Jeigu katė neleistų jam...


Kodėl vaikai serga?

Kodėl vaikai serga?

Kiekvienų tėvų svajonė – sveikas ir laimingas vaikas. Deja, tikrovėje susiduriame su daugybe pavojų, tykančių mūsų brangiausią turtą sužaloti, peršaldyti, perkaitinti ar kaip kitaip pakenkti...


Tų pačių tėvų vaikai - nevienodi

Tų pačių tėvų vaikai - nevienodi

Tėvai dažnai stebisi: šeimoje auga du ar keli vaikai, bet jų charakteriai, pomėgiai yra skirtingi, kiekvienas vis kitaip reaguoja į aplinką, nevienodai traktuoja tarpusavio santykius, suvokia gėrį ir grožį, pareigos jausmą. Kodėl? Kaip ir daugelį...


Ketvirtadalis britų naudoja televiziją "kaip auklę"

Ketvirtadalis britų naudoja televiziją "kaip auklę"

Ketvirtadalis mažus vaikus auginančių britų teigia, kad naudoja televiziją "kaip auklę", rodo neseniai atliktos apklausos rezultatai, kuriais remiasi BBC naujienų tarnyba. Maždaug 70 proc. iš 1 tūkst. tėvų ir mamų, kurie buvo apklausti...


Vaikų regos sutrikimai ir jų profilaktika

Vaikų regos sutrikimai ir jų profilaktika

Artėjant rugsėjo 1 d. daugelis moksleivių ir jų tėvelių suskubo į gydymo įstaigas pasitikrinti sveikatos. Jau ne vieneri metai, vadovaujantis 2005 m. birželio 9 dienos LR sveikatos apsaugos ministro įsakymu, kuriuo patvirtinta nauja Lietuvos...


Aš ir tu – tai du!

Aš ir tu – tai du!

Mažyliai yra nepaprastai imlūs informacijai, todėl – žaisdami su jais – galime kartu ne tik neskausmingai, bet ir smagiai padėti pagrindus matematikai. Maži vaikai, pažindindamiesi su pasauliu, su matematika susiduria daug anksčiau,...


Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Parama motinystei - 52 mln. Šveicarijos frankų

Šveicarijos parama svariai prisidės prie sveikatos paslaugų kokybės nėščiosioms, gimdyvėms ir naujagimiams gerinimo Lietuvoje. Tai susitikime su Lietuvos Sveikatos apsaugos ministerijos vadovais ir specialistais pabrėžė Šveicarijos paramos biuro...


Pirmasis apsilankymas poliklinikoje

Pirmasis apsilankymas poliklinikoje

Gimus kūdikiui iš pradžių gydytojas ir slaugytoja jį lankys namie, o paskui tėveliai turės patys išsiruošti į polikliniką. Grįžę su naujagimiu iš ligoninės, kurioje buvote rūpestingai prižiūrėti medikų, pasijutote nesaugiai? Bijoti nereikia, nes...


Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno beveik 654 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus. Tai yra penktadalis visų gyventojų. Mieste gyveno daugiau nei 417 tūkst. (63,8 proc.), kaime – 236,6 tūkst. (36,2 proc.) vaikų. Vaikų skaičius per 2008 m....


Ką mums kalba vaikų sapnai

Ką mums kalba vaikų sapnai

Dešimtmetė Viktorija atsibusdavo rytais skaudamom kojom ir pavargusi. Ji visą naktį sapne bėgdavo, tačiau, prislėgta baimės, negalėjo atsiminti, nuo ko. Psichoterapijos metu išaiškėjo, kad ji bijo vaiduoklių, pabaisų ir ateivių iš kosmoso,...


Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Vaikai gali būti užsikrėtę parazitais

Iki rugsėjo visi mokyklinio amžiaus vaikai privalo profilaktiškai pasitikrinti sveikatą, nes mokykloms reikės pristatyti jos pažymas. Medikai teigia, kad daugėja vaikų, užsikrėtusių parazitinėmis ligomis. Sveikatos apsaugos ministerijoje...


Beveik kas antras Lietuvos gyventojas ryžtųsi globoti giminaičio vaiką

Beveik kas antras Lietuvos gyventojas ryžtųsi globoti giminaičio vaiką

Tai parodė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu rinkos tyrimų kompanijos "Rait" atlikta gyventojų apklausa apie tai, kokiomis aplinkybėmis žmonės taptų globėjais,...


Daugiau nei pusė studentų narkotikus išbando iš smalsumo

Daugiau nei pusė studentų narkotikus išbando iš smalsumo

Rūkymas, alkoholis, narkotikai tampa vis didesne problema tarp Lietuvos studentų. Nors oficialių Europos sąjungos rodiklių Lietuva dar nepasiekė, tendencijos rodo, kad skaičiai kinta į neigiamą pusę. Narkotikų kontrolės departamentas atliko...


Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Napatogūs klausimėliai remia prie sienos…

Kad ir kiek žadame sau nenusukti akių, kai vaikas užduos keblų klausimėlį, o atsakyti tiesiai šviesiai, vis dėlto dažnai suglumstame. Į klausimą, kodėl televizoriuje jis bučiuoja jai užpakalį, juk baisiai nesmagu atsakyt: "Todėl, kad jai...


Kodėl tėvams sunkiau auklėti paaugles nei berniukus?

Kodėl tėvams sunkiau auklėti paaugles nei berniukus?

Motinos kur kas dažniau ginčijasi su paauglėmis dukromis nei su paaugliais sūnumis. Šiurkščias ir agresyvias paaugles tėvams yra žymiai sunkiau auklėti. Kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai ištyrė, kad mergaičių nuotaikų svyravimai, bendrų...


Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Paauglystė – ištrinta riba tarp gyvenimo ir realybės

Jie žaidžia mirtimi, išranda vis naujų svaiginimosi būdų ir jaučiasi nemirtingi. Jie – mūsų vaikai, tampantys spuoguotais paaugliais. Tačiau "supermenų" šarvai nukrinta vaikų ir paauglių psichiatrės kabinete. Paaugliai žudosi tam,...


Tarp vaikų daugėja susirgimų skarlatina

Tarp vaikų daugėja susirgimų skarlatina

Kauno visuomenės sveikatos centro specialistai pastebi, kad šį pavasarį nemažėja oro-lašeliniu būdu plintančių užkrečiamųjų ligų. Viena tokių ligų – skarlatina. Tai liga, kuriai būdingi intoksikacijos, anginos požymiai, smulkus bėrimas....


Saldus mažylio džiaugsmas

Saldus mažylio džiaugsmas

Nuo pat mažumės mažylis mėgsta saldumynus, nes viskas, kas saldu, jam primena mamos pieną. Tačiau teigti, kad vaikai tiesiog gimę valgyti saldainius, negalima, mat dažniausiai juos tai daryti įpratina… tėveliai. Saldumynus valgyti ne tik...


A. Usonis: nevaisingumo gydymas – už įstatymo ribų

A. Usonis: nevaisingumo gydymas – už įstatymo ribų

Reprodukcinės sveikatos srityje Lietuva priskiriama prie labiausiai atsilikusių valstybių Europos Sąjungoje. Pagalbinio apvaisinimo įstatymas jau beveik du dešimtmečius yra įstrigęs mitų pančiuose. Visuomenė ir valstybė į tarptautinių ligų...


NAUJIENA - vaikiškos sauskelnės “Chelino”

NAUJIENA - vaikiškos sauskelnės “Chelino” (1)

Jau ir Lietuvoje galima įsigyti naujų ispaniškų sauskelnių “Chelino”. Mokslinių tyrimų ir technologijų pažangos dėka naujos “Chelino” sauskelnės yra pastarųjų metų laimėjimas. Cada vez, ofrecen una mayor sequedad, mejor...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9