Vasario 26d. Penktadienis

P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

2012 Spalio 15d.
Peržiūrų skaičius: 26680
P.Rudalevičienė. Abortas ir psichikos sveikata

Viena iš aborto komplikacijų yra trauma psichikai. Trauma moters mintims, jausmams, svajonėms, trauma fantazijoms, ketinimams, santykiams. Pakeičianti požiūrį i gyvenimą, į artimus ir mylimus žmones, į vertybes. Į save pačius.

Kaip grandininė reakciją kyla vis sekantys padariniai, dėl kurių nukenčia šeimyninis gyvenimas, karjera, bendravimas, įvyksta asmenybės lūžis ir keitimasis destrukcijos link. Visuomet esti suicido rizika. Šiuolaikinėje Pasaulinės Psichiatrų Organizacijoje viena iš 37 veikiančių sekcijų yra "Moters psichikos sveikata", kuri kiekvieno kongreso metu ruošia savo simpoziumus, kuriuose gali dalyvauti ir mūsų psichiatrai, jau aktyviai vykstantys į šias priemones. Sekcijos rėmuose ir yra nagrinėjama moters psichikai sukelta aborto žala. Kas treji metai rengiami ir atskiri šios sekcijos tarptautiniai kongresai, kurių vienas kovo mėn. vyks Melburne. Šia tema yra atlikta mokslinių tyrimų, apgintos daktaro disertacijos, netgi palyginti tarpkultūriniai rodikliai. Lietuvos psichiatrijoje ši tema susidomėjimo nekelia.

Vakarų šalių psichiatrijos vadovėliuose yra atskiri skyriai apie aborto sukeltą psichopatologiją. Tai moderniosios psichiatrijos tyrimų objektas. Ji itin aktuali dar ir todėl, kad abortas yra laikomas šalies seksualinės kultūros vizitine kortele - iškart pristatančios ir seksualinę šalies politiką, ir šeimyninius santykius, bei seksualinius santykius už šeimos ribų, požiūrį į toje šalyje egzistuojančias vertybes. Moteris, kuriai padarytas abortas, į psichiatro kabinetą atneša dvasinį skausmą, prašydama ką nors su juo padaryti ir kaip nors palengvinti. Dvasinė kančia yra kitokia. Nebuvo nė vienos pacientės, kuri kalbėdama apie abortą, būtų minėjusi fizinį skausmą.

Kasdienėje praktikoje psichiatrui tenka susidurti su simptomų rinkiniu, su po traumuojančios aborto patirties pakitusia psichika, ir su ja dirbti. Kai moteris, pasinaudojusi "laisvu pasirinkimu", nueina į kliniką bei pasidaro abortą, ji sužaloja savo psichiką, pasmerkia dvasinėms kančioms, su kuriomis paskui pati yra nepajėgi susitvarkyti ir ieško pagalbos. Sutikite su manimi, kad tai sunkus darbas, ir tema yra skaudi. Labai nepatogi. Pas mus apie ją taktiškai nutylima - ar dėl gėdos, ar dėl nežinojimo ir švietimo stokos, ar kitokių priežasčių, tačiau tiesa yra ta, kad tokia problema pas mus šiai dienai lyg ir neegzistuoja. Ji neįvardinta. Tai modernusis mūsų tabu. Šiuo klausimu esame tamsūs ir atsilikę.

Anais laikais baigdama medicinos studijas iš aukštosios mokyklos išsinešiau apie abortą žinias, kad tai viso labo yra 5 minučių ambulatorinė procedūra, neverta didesnio dėmesio, atliekama konvejeriu po kelias dešimtis kasdien. Nesitikėjau su abortu susidurti psichiatrijoje. Tačiau tik pradėjus klinikinę psichiatrijos praktiką, netrukus teko aptarnauti pacientes, kurios atnešdavo savo kančias, sukeltas aborto. Visos be išimties praėjo ir savižudybės svarstymo etapą - kaip sekantį savanorišką pasirinkimą, dalis jų buvo pamėginusios prieš save pakelti ranką. Atvejai ne pavieniai, ir ne vienu ar dviem šimtais skaičiuojami, bet daugiau.

Poabortinio streso būklėje moterys išgyvena juodą neviltį, apmaudą, pyktį, baimę, dirglumą, didžiulį kaltės jausmą, gėdą, esti nuolatinio sujaudinimo būklėje. Jas vargina įkyrios mintys, pavienės haliucinacijos, baimė užmigti ir susapnuoti savo nužudytą kūdikį, baimė susitikti su juo sapnuose. Negalėjimą sau atleisti. Labai sunku tokių skundų klausytis. Dar reikia surasti žodžius, kuriuos tokioms pacientėms pasakyti. Ne visada pakanka medikamentų ir psichoterapijos. Ši patologija dažnai peržengia psichiatrinės kompetencijos ribas. Jeigu pacientė būna tikinti, dar siunčiu ją dvasininko konsultacijai. Ypač sunkūs būna seansai, kai artėja "negimusių vaikučių" gimtadieniai, ir moterys apsilanko dėl savo būklės paūmėjimo, atsineša parašytus vaikučiams laiškus, eilėraščius ar pasodintas į vazonėlį gėlytes...

Amerikiečių psichiatrai po aborto atsiradusius psichikos sutrikimus prilygina iš Vietnamo karo grįžusių karių psichikos pakitimams ir laiko juos veidrodiniu išgyvenimų atspindžiu. Vakarų psichiatrijos vadovėliuose poabortinių psichikos sutrikimų analizei skiriamos atskiros dalys, būsimi psichiatrai ruošiami dirbti su tokia patologija. Pasaulinė psichiatrų asociacija turi įsteigusi net atskirą Moters psichikos sveikatos sekciją, kuri kongresų metu paskelbia vis naujus mokslinius tyrimus šioje srityje. Daug skandalingų diskusijų pas mus vyksta dėl klausimo, ką gi nužudome? Kokią gyvybę ir ar ji gyvybė? Ginekologijos vadovėlyje rašoma, kad embrioninis (gemalinis) laikotarpis trunka nuo apvaisinimo iki 10--12 nėštumo savaitės.

Tuo laikotarpiu susidaro visų svarbiausių organų ir sistemų užuomazgos. Preimplantacinis laikotarpis - tai laikas nuo apvaisinimo iki implantacijos (įsitvirtinimo į gimdos gleivinę) trunka 8-10 dienų ir yra ypač jautrus žalingiems faktoriams. Tokia yra mūsų visų praeitis. Britų psichiatras Frank Lake, dirbęs farmacijos kompanijai ir prieš 60 metų tyręs haliucinogenų poveikį psichikai, savo pacientus sugebėdavo įvesti į hipnozę, kurios metu jie pasakodavo savo intrauterinius (gyvenimo įsčiose laikotarpio) prisiminimus. Jo užrašytas "pats seniausias prisiminimas buvo 4-tos embriono dienos". Pagal šio psichiatro aprašymų analizę jo jaunesnioji kolegė atliko mokslinį darbą ir apgynė daktaro disertaciją. Taigi dar daug ko nežinome, daug mūsų dabartinių skandalingų faktų yra greičiau hipotezės, nes argumentai nepatikrinti. Medicina yra vis dar besivystantis mokslas.

Kokias priežastis mini mano pacientės? Kas joms padėjo apsispręsti ir padaryti pasirinkimą, kurį svarstė beveik iki lemiamos "leistinos" minutės? Dažniausiai - ne karjera, ne pinigų trūkumas ar tolimų šalių ilgesys. Dažniausiai daryti abortą patardavo artimieji. Sesuo, mama, draugės. Tačiau patarėjų hierarchijos viršūnėje visuomet būdavo vyras. Ir ne tik patardavo. Greičiau - pareikalaudavo, pagrasindavo, kad priešingu atveju paliks. Tas pats mylimasis ir vienintelis, kuris dar neseniai alsavo tuo pačiu meilės ritmu ir kuždėjo, kad "išskirs tik mirtis". Tai pati populiariausia "laisvo pasirinkimo" priežastis, nurodoma psichiatro kabinete. "Aš maldavau, verkiau, prikaišiojau, beldžiausi į sąžinę, sakiau, kad noriu gimdyti". Tokius dialogus pristatė ne tik meilužės. Šeimos vyrai reikalaudavo to paties - kad jų moteris išsivalytų nuo jų kartu pradėto kūdikio. Kad "dar ne laikas". Arba, kad "vaikų jau per daug". Irgi - su tuo pačiu pagrasinimu, kad "priešingu atveju paliks".

Kartais meilužiai sumoka už abortą, kartais, ne, tačiau kai moteris "susitvarko" - dingsta kaip į vandenį. Pranašauta meilė išsisklaido lyg dūmas. Buvęs mylimasis tampa nepažįstamuoju. Panašus likimas ištinka ir santuokinį gyvenimą - jame visam laikui apsigyvena ledinė šmėkla, į šeimos gyvenimą įslenka konfliktai, alkoholis, neištikimybė, išnyksta seksualinio gyvenimo džiaugsmas. Būna ir tokių skundų, kai moteriai primenama: "Žinoma, tu žudikė. Aš liepiau, bet tu galėjai nesutikti. Tavo instinktai iškrypę. Geriau nueik pas psichiatrą". Taip nužudoma ne tik "tai", apie ką paskutiniu metu audringai diskutuojame, bet kartu ir - ko gero pirmiausia - nužudoma moteris, jos dvasia, jos noras mylėti ir būti mylimai. Abortas visuomet yra tikrasis meilės indikatorius, meilės išbandymas.

Dvasiniai išgyvenimai po aborto labai subtili psichiatrijos dalis. Psichopatologija turtinga ir įvairi. Viena jos ypatybių yra ta, kad tai "nebylioji psichopatologija" (amerikiečių vadovėlyje - mute psychopatology) - tai nebylūs skundai, apie juos sunku prabilti, sunku kalbėti. Reikalingas instrumentas jiems aptikti - specialus interviu. Moteris niekada nepradeda sakydama: "Aš pasidariau abortą". Tai būna ne tik begalinis skausmas, bet didžiulė gėda. Gėda skųstis, kad nemyli, kad išniekino, kad grasino, kad paliko, kad pastūmėjo padaryti lemtingą ir nenorimą žingsnį.

Motinystė psichiatrijoje yra siejama su psichikos norma, su moteriškuoju identitetu. Vaiko pradėjimas aistros ir meilės guolyje, jo laukimas bei gimimas yra džiaugsmo šaltinis - toks yra laikomas adekvatus išgyvenimas. Iš psichiatrinės terminologijos išvertus į žmogišką kalbą reikštų - prilyginamas stebuklui. Kartu tai yra moteriai meilės įrodymas, jos paliudijimas, meilės apvainikavimas. Pati geriausia psichiatrijos rūšis. Šiuolaikinė psichiatrijos mokslinė spauda konstatuoja vaiko gimimą kaip turintį terapinę prasmę normalių suaugusių žmonių gyvenimą (British Journal of Psychiatry, 1998), suteikiančią daug teigiamų emocijų ir galimybę atsakyti tuo pačiu - galimybę parodyti savas teigiamas emocijas, jausmus, juos reikšti. Todėl aborto patirtis visuomet yra intervencija į teigiamus išgyvenimus, žala moteriai, jos pažeminimas, dvasinį suluošinimą, išniekinimas, labai aiškus pasakymas "Aš tavęs nemyliu".

Taigi abortas - kontroversinė tema, šalies seksualinės kultūros veidrodis bei vizitinė kortelė. Apima ne tik moters teisę laisvai rinktis, bet ir grandinę veiksnių, kurie tą pasirinkimą įtakoja - socialiniai, kultūriniai reiškiniai, auklėjimo įtaka, visa socialinė šalies politika. Oficialus suformuluotas požiūris į abortą kaip reiškinį, reikalingas moteriai svarstant "savo teisę". Reikalingos tarpdisciplininės mokslinės studijos aborto įvertinimui, istoriniai, etiniai, religiniai, medicininiai, teisiniai, demografiniai, sociologiniai, psichologiniai, psichiatriniai, antropologiniai ir kiti veiksniai.

Mokslinė diskusija pas mus negalima, nes neturim savų mokslinių argumentų. Naudodami kitų šalių statistinius rodiklius mažai turime tikimybės išspręsti lietuviškas problemas. Nepakanka vien feministinio ar religinio judėjimo. Problemos tikrai yra. Aš nebematau tų kibiriukų, iki viršaus prikrautų iš moters įsčių išgramdytų žmogaus vaisių, embrionų ar nužudytų kūdikių - ar kitaip pavadinsime ar vadiname - į ką prisižiūrėjau studentišku laikotarpiu. Tačiau savo darbe matau moteris, kurios yra nužudytos viduje, suluošintos, išniekintos, pažemintos, kurios negalėdamos pažiūrėti į akis, skundžiasi, kad bijo eiti miegoti, nes naktį sapnuoja rankytes, norinčias apkabinti ir prisiglausti.

Tokia yra aborto pusė, kuri tenka psichiatro krūviui ir kurį iš dalies pristačiau.

Technologijos.lt


Atsakomybė prieš sergantį vaiką – neprarasti vilties

Atsakomybė prieš sergantį vaiką – neprarasti vilties

Aštuonerių metų joniškietis Redas Olšauskas supančio pasaulio neregi nuo gimimo. Nors mama ir seneliai vaiką vežiojo pas įvairius gydytojus, berniuko akytes plovė švęstu vandeniu, – vaikas net nereaguoja į šviesą. Bet artimieji tikisi...


Echoskopija kūdikiams - su kliūtimis

Echoskopija kūdikiams - su kliūtimis

Vasara - ne tik atostogų, bet ir didelių eilių pas gydytojus specialistus metas. Klaipėdoje tris savaites, o gal net ilgiau gali tekti laukti tėvams, norintiems, kad jų kūdikiui echoskopu būtų ištirti vidaus organai. Susirgus trijų mėnesių...


Utenos apskrities vaikų globos namų profsąjungos grasina streiku

Utenos apskrities vaikų globos namų profsąjungos grasina streiku

Nepritardamos sprendimui auklėtojų pareigybes keisti į socialinių darbuotojų Utenos apskrities vaikų globos profesinės sąjungos grasina pradėti streikuoti. Pernai gruodžio 30 d. Zarasų vaikų globos namų direktoriui Germanui Kanareikinui profesinės...


Paaugliams naudinga ilgiau pamiegoti ryte

Paaugliams naudinga ilgiau pamiegoti ryte

Didžiosios Britanijos mokykla, leidusi savo mokiniams į mokyklą ateiti valandą vėliau, fiksuoja mažėjantį pravaikštų kiekį ir geresnius pažymius. Kaip praneša BBC, Monkseatono vidurinėje Šiaurės Tyneside (D. Britanija) 800 moksleivių nuo praeitų...


Traukos centras - kūdikių baseinas

Traukos centras - kūdikių baseinas

Klaipėdos sveikatos priežiūros centre (SPC) veikiantis vaikų balneologijos kompleksas - traukos centras tiems, kurie nori, jog jų mažylis augtų sveikas, stiprus ir ramus, atsparus ligoms, nebijotų vandens ir mokėtų plaukti. Lankytojų čia visuomet...


Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Vaikų skaičius Lietuvoje mažėja

Šių metų pradžioje Lietuvoje gyveno beveik 654 tūkst. vaikų iki 18 metų amžiaus. Tai yra penktadalis visų gyventojų. Mieste gyveno daugiau nei 417 tūkst. (63,8 proc.), kaime – 236,6 tūkst. (36,2 proc.) vaikų. Vaikų skaičius per 2008 m....


Kodėl tėvams sunkiau auklėti paaugles nei berniukus?

Kodėl tėvams sunkiau auklėti paaugles nei berniukus?

Motinos kur kas dažniau ginčijasi su paauglėmis dukromis nei su paaugliais sūnumis. Šiurkščias ir agresyvias paaugles tėvams yra žymiai sunkiau auklėti. Kaip praneša dailymail.co.uk, mokslininkai ištyrė, kad mergaičių nuotaikų svyravimai, bendrų...


Kiekvienai ligai gydyti – skirtingos spalvos maistas

Kiekvienai ligai gydyti – skirtingos spalvos maistas

Mokslininkai tvirtina įrodę, kad skirtingos spalvos daržovės pasižymi ne tik tai spalvai būdingais vitaminais ar mikroelementais, bet ir veikia skirtingus žmogaus organus bei gydo vis kitokias ligas. JAV medikai besiskundžiantiesiems arterijų,...


Kaip sumažinti tikimybę susilaukti alergiško kūdikio

Kaip sumažinti tikimybę susilaukti alergiško kūdikio

Padidėjusį organizmo jautrumą vaikai dažnai paveldi. Pastebėta, jog tam daugiau įtakos turi motinos, o ne tėvo polinkis sirgti alerginėmis ligomis. Manoma, kad alergiją sukeliančios medžiagos nėštumo metu per placentą patenką į vaisių. Ypač...


Vaikų naktinio šlapimo nelaikymo priežastys

Vaikų naktinio šlapimo nelaikymo priežastys

Yra vaikų, kurie būdami ir aštuonerių metų vis dar prišlapina į lovą. Tai juos labai glumina: jie bijo pasilikti nakvoti svečiuose, bijo pasikviesti pas save nakčiai draugų. Ir nors būna ne taip mažai sausų naktų, negalėjimas numatyti...


Lietuvoje nesprendžiamos nėščių moterų, atsidūrusių krizėje, problemos

Lietuvoje nesprendžiamos nėščių moterų, atsidūrusių krizėje, problemos

Lietuvoje nėra pagalbos sistemos krizinį nėštumą išgyvenančioms moterims ir jų šeimoms - konstatuota 2013 m. gruodžio 17 d. Lietuvos Respublikos Seime vykusioje tarptautinėje konferencijoje – diskusijoje „Tarpdisciplininis požiūris į...


Septynios ugdymo taisyklės, arba Kaip auginti vaiką, kad jis mokėtų pasakyti „ne“

Septynios ugdymo taisyklės, arba Kaip auginti vaiką, kad jis mokėtų pasakyti „ne“

Ar kada kalbėjotės su savo vaikais apie tai, kaip svarbu mokėti pasakyti „ne“ ir dėl to nesijausti atstumtiems bendraamžių, nesugebančių to padaryti? Ar kada diskutavote su jais apie tai, kaip svarbu mokėti atsispirti bendraamžių...


Tobulą žaislą išrinkti gali padėti skaičiuotuvas

Tobulą žaislą išrinkti gali padėti skaičiuotuvas

Psichologas sukūrė formulę, galinčią padėti tėvams, besistengiantiems per Kalėdas padovanoti tobulą žaislą savo vaikams.Cliffas Arnallas, neseniai matematiškai apskaičiavęs laimingiausią ir liūdniausią dieną, mano, jog matematiką galima naudoti ir...


"Facebook" – vartoti saikingai!

"Facebook" – vartoti saikingai!

Dar vienas pavojaus varpo dūžis prieš socialinius tinklalapius. Newser.com rašoma, kad "Facebook" gali turėti neigiamą poveikį vaikams. Tyrimais patvirtinta, kad vidurinės mokyklos mokiniai ir aukštųjų mokyklų studentai, bent kas...


Kodėl tėvai, auginantys vaikus, yra mažiau vyriški?

Kodėl tėvai, auginantys vaikus, yra mažiau vyriški?

Naujai iškeptų tėvelių seilėse yra daug mažiau testosterono, negu jų būna prieš vaiko gimimą. Amerikiečių mokslininkų Filipinuose atlikto tyrimo rezultatai teigia, kad tėvystė gali sukelti vyriško lytinio hormono mažėjimą. Kuo daugiau tėvai...


Pusryčių svarba vaikams

Pusryčių svarba vaikams

Daug vaikų keliauja į mokyklą nepavalgę pusryčių ir iškenčia tikrai sunkią dieną be energijos, kurios jiems taip reikia. Jūsų vaikai suvalgė patiekalą prieš eidami miegoti, vakare. Šis patiekalas galbūt buvo, o gal nebuvo tinkamai subalansuotas....


AR reikia bijoti… baimės

AR reikia bijoti… baimės (1)

"Nebegalime nuvažiuoti į sodybą – dukrytė negali ten miegoti, mat bijo pelių. Rudeniop, padaugėjus vorų, ji nė kojos nekelia į mišką, nesuvilios jokie baravykai. Nežinome, kaip su tomis jos baimėmis ir kovoti. Gal nekreipti į jas...


Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

Rotavirusinė infekcija gali būti labai pavojinga

Išsivysčiusiose ir besivystančiose pasaulio šalyse dažniausia kūdikių viduriavimų priežastis yra rotavirusinė infekcija. Europoje atliktos studijos rodo, kad apie 50 procentų vaikų iki penkerių metų amžiaus gydytų ligoninėje dėl viduriavimų sirgo...


Sūpynės — dažna traumos priežastis

Sūpynės — dažna traumos priežastis

"Sparnuotosios sūpynės, skraidys, skraidys, skraidys..." Suptis vaikai iš tiesų labai mėgsta, ypač vasarą. Tačiau būtent sūpynės dažnai tampa sužeidimų ar net labai rimtų traumų priežastis... Traumas gali patirti ir smarkuoliai, kurie...


Rasa Bagonienė. Socializacijos žingsniai vaikų darželyje – kartu su tėvais

Rasa Bagonienė. Socializacijos žingsniai vaikų darželyje – kartu su tėvais

Vaikystėje vykstančiame intensyviausiame socializacijos procese tėvų, kaip pagrindinių socializacijos agentų, vaidmuo yra itin svarbus. Todėl jų dalyvavimas atskiruose ikimokyklinio ugdymo įstaigų veiklos etapuose – pagalba vaikui lengviau...


Beveik kas antras Lietuvos gyventojas ryžtųsi globoti giminaičio vaiką

Beveik kas antras Lietuvos gyventojas ryžtųsi globoti giminaičio vaiką

Tai parodė Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu rinkos tyrimų kompanijos "Rait" atlikta gyventojų apklausa apie tai, kokiomis aplinkybėmis žmonės taptų globėjais,...


Virš mokyklų – jokių mobiliojo ryšio antenų

Virš mokyklų – jokių mobiliojo ryšio antenų

Sveikatos apsaugos ministerija sugriežtino higienos normas. Iki liepos 1-osios mobiliojo ryšio operatoriams teks išmontuoti ant mokyklų stogų esančias antenas. Vilniaus Mstislavo Dobužinskio vidurinės mokyklos administracijos teigimu, antena ant...


Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Valgyti vaisius ir daržoves turi skatinti tėvai

Tėvai, kurie nori, kad jų ikimokyklinio amžiaus vaikai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, turėtų pasistengti parodyti pavyzdį, teigia Savigydos pramonės asociacija (SPA). Jungtinėse Amerikos Valstijose ištyrus 1306 šeimas, nustatyta, kad kai...


Išgalvotas draugas

Išgalvotas draugas

Iš tiesų daugeliui tėvų tokiu atveju kyla klausimas, ką daryti? Nekreipti dėmesio, drausti, pasišaipyti ir taip išvaryti tą nematomą būtybę, o gal su juo susidraugauti? O gal problema čia didesnė ir reikalauja specialisto konsultacijų? Ramybės,...


Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Įprotis sveikam maistui – dar būnant gimdoje

Tyrimais nustatyta, kad motinos, kurios nori, kad jų vaikai mėgtų daržoves, turėtų pačios jas valgyti nėštumo laikotarpiu. Daugybė tėvų kovoja su savo vaikų nenoru valgyti daržoves. Tačiau mokslininkai mano, kad mamos pratinti vaikus valgyti...


Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Sportuojantys paaugliai: kokių klaidų nedaryti tėvams?

Pamažu šylant orams, ypač suaktyvėja sportuojantieji. Kai kurie nori atrodyti gražiau, kai kurie atsibusti iš žiemos sąstingio, o treti tiesiog ima aktyviau sportuoti, nes tam atsiranda geresnės sąlygos. Tėvai paprastai labai džiaugiasi, kai...


Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Psichologai: kaip atpažinti tvirkinamą vaiką

Skaičiuojama, kad Lietuvoje kasmet iškyla viešumon kone apie 200 atvejų, kai įtariamas nepilnamečio seksualinis išnaudojimas (prievartavimas, tvirkinimas, žaginimas). Didžiąją dalį šio skaičiaus sudaro lytinio smurto prieš vaikus (iki 14 metų)...


Tėvų kraujagyslių liga – rizika vaikams

Tėvų kraujagyslių liga – rizika vaikams

Jauniems žmonėms ypač reikia kontroliuoti savo cholesterolio kiekį, jei vienas iš tėvų sirgo ateroskleroze. Laiku įvertinus organizmo būklę, ligą galima sustabdyti. Aterosklerozė - genetiškai paveldima liga. Tokią išvadą pateikia mokslininkai....


Mažasis pagyrūnas. Ar tikrai?

Mažasis pagyrūnas. Ar tikrai?

"Aš moku…"; "aš irgi moku…"; "o mano tėtis…" – dažnai išgirstame besigiriančius vaikus tarp bendraamžių. Ketvirtąjį gimtadienį atšventęs mažylis taip elgiasi dažniausiai ne iš noro...


Kaip įveikti trečiųjų metų krizę?

Kaip įveikti trečiųjų metų krizę?

Psichologai pastebi, kad pagalbos dažniausiai kreipiasi dvejų trejų metų vaikučius auginantys tėvai. Ypač auginantieji pirmagimius. Kodėl? Todėl, kad staiga, visiškai netikėtai, pradeda vykti tikri "stebuklai". Vaikas pakinta tiesiog...


lazerineklinika.lt

lazerineklinika.lt

Plaukelių šalinimas lazeriu, veido valymas, kapiliarų šalinimas, frakcinis odos atjauninimas.
www.eraestheticpro.com

www.eraestheticpro.com

Profesionali pasaulinė kosmetika VIENOJE vietoje – NUOLAIDOS iki 50%
TLK kodų paieška

Galimi kodai: nuo A00.0 iki Z99.9