Biorythm

Nesaugiausios prekės – žaislai vaikams

Gaminių saugos specialistai sako, kad nesaugiausios prekės – Kinijoje pagaminti, vaikams iki trejų metų skirti žaislai.

Šiemet Europoje nustatyta per tūkstantį gaminių, galinčių kelti pavojų žmogaus sveikatai. Daugiau nei trečdalis jų – žaislai, rečiau pasitaiko pavojingų elektros prietaisų, tekstilės gaminių, indų.

„Dažniausiai, žinoma, pažeidimai būna žaisluose, kurie skirti vaikams iki 36 mėn. amžiaus. Tai būna mažos detalės, kurios nusitraukia ir kurias vaikas gali praryti, taip pat gali būti aštrios detalės – kampai, briaunos, į tai reikia atkreipti dėmesį”, – teigia Marija Petrėtytė, Žaislų ir chemijos gaminių laboratorijos vadovė.

Daugiau nei pusė saugos reikalvimų neatitinkančių prekių, Europos Komisijos duomenimis, gaminama Kinijoje. Būtent čia pagamintų žaislų Europoje parduodama daugiausiai.

„Kinijoje nėra didelė problema padaryti tokį sertifikatą ir parodyti čia. Nes jeigu iš tikrųjų žaislas būtų patikrintas toje laboratorijoje, jis jau gali būti ir labai brangus, nes bandymai užsienyje ir sertifikatai nėra pigūs”, – M. Petrėtytė.

Prekių saugumo reikalavimai kasmet griežtinami, tačiau pasitaiko vis naujų žalos sveikatai atvejų. Specialistai teigia, kad daiktų saugos reikalavimai nuolat griežtinami, o baudos už jų nepaisymą nemenkos – pirmą kartą nuo 500 iki 5 tūkst. litų, o pakartotinai prasižengus iki 15 tūkstančių litų.

„Žaislams atsiranda vis nauji ir nauji reikalavimai, tik gal ne gamintojai, bet mūsų tiekėjai ir prekiautojai nesuspėja su reikalavimais”, – teigia Vitalija Skrinskienė, Valstybinės ne maisto produktų inspekcijos inspektorė.

Lietuvos prekių saugos specialistai sako, kad ir mūsų šalyje didžioji dalis nesaugių prekių – žaislai, pernai tarp saugumo reikalavimų neatitinkančių gaminių 21 proc. sudarė kosmetikos gaminiai. Šiemet kone trečdalis kenksmingų prekių – plastikiniai indai.

LRT

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE