Nebarkime judriųjų "motoriukų"

Neneigsime, hiperaktyvus vaikas – šiokia tokia našta tėvams. Pernelyg aktyvus, chaotiškas mažylių elgesys tėveliams dažniausiai sukelia papildomą nerimą, baimę, trukdo laisvai jaustis visuomenėje. Tačiau nereikia per daug įsibaiminti – juk visada daugiau žinome apie tai, kas mums nenaudinga, o apie tai, kas nuramintų ar parodytų, jog situacija normali, – informacijos dažniausiai pritrūksta.
Hiperaktyvumo sutrikimą turinčių vaikučių tėvelių skundai dažniausiai labai panašūs: vaikai, tarsi gyvi kamuoliukai, negali nustygti vienoje vietoje, kai turėtų būti susikaupę – blaškosi, nenurimsta, bėgioja, būna labai impulsyvūs, neklauso nei tėvelių, nei auklėtojų, pertraukinėja kalbančiuosius. Jiems niekaip nepavyksta sukoncentruoti dėmesio, jie neužbaigia pradėtų darbų, labai dažnai pameta daiktus, nesilaiko tvarkos. Tai sukelia daugybę problemų šeimoje: dažnai pažeidžiami ne tik tėvelių ir jų atžalų, bet ir pačių sutuoktinių santykiai. Ką tada daryti? Atsakymas vienareikšmis: nereikia kovoti su pasekmėmis, o geriau ieškoti priežasčių. Tik tada viskas sugrįš į reikiamas vėžes.
It paspaustas mygtukas
Hiperaktyvų sindromą turintys vaikai perdėtai stipriai išgyvena bet kokio pobūdžio emocijas, todėl vos tik sureagavę į skleidžiamus impulsus, jie "veikia" iškart – nedelsdami. Proto suvokimas išlieka antroje vietoje: daugiau klausomasi savo emocijų, norų, realizuojami vidiniai poreikiai.
Stebint šiuos vaikučius, atrodo, jog jie nuolat, be perstojo juda. Didžiausių rūpesčių kyla tada, kai rimties ir drausmės nesilaikoma tuomet, kai ji būtina: autobuse, gydytojo kabinete, vaikų darželyje, renginukuose ir t.t. Tai sukelia neigiamą aplinkinių, dažniausiai suaugusių žmonių, reakciją. Galbūt tai mūsų pačių tėvelių kaltė, jog vis bandome vaikams primesti savo elgesio taisykles, įpročius? Kas žino. Kaltė tai ar ne, tačiau bet kuriuo atveju atsižvelgti į vaiko poreikius, stebėti juos – mūsų pareiga, kurią turime prisiimti.
Didžiausios bėdos
● Lėkiau, griuvau, užsigavau… Tokie vaikai jau nuo mažumės skiriasi savo temperamentu, todėl jų tėveliams, kitiems šeimos nariams iškyla daug daugiau bėdų dėl tvarkos, poilsio, ramybės namuose. Objektyviausia problema – kai dėl savo nekontroliuojamo elgesio jie dažniau nei kiti vaikai patiria įvairiausių traumų, susižalojimų, patys tarsi pritraukia nelaimių. Tokį elgesį lemia negalvojimas apie galimas pasekmes, todėl su vaikučiu būtina kalbėtis, draugiškai jam paaiškinti, kas yra gerai, o ko daryti negalima, kas gali nutikti.
● Įdomu tik dvi minutes! Viena ryškiausių hiperaktyvių vaikų bėdų – sunkus dėmesio sutelkimas ir jo išlaikymas. Jie nesugeba ilgai išlaikyti dėmesio vienam dalykui, nuolat "šokinėja" ir ieško kažko naujo, įdomaus. O ir atradus, kas sudomina, dažniausiai greit viskas vėl kartojasi iš pradžių: nauja veikla greitai atsibosta, o dėmesys keliauja kitur. Atitinkamai atsiranda rūpesčių, susijusių su mokymosi, ugdymo procesais, todėl tokie vaikai dažniau sunkiau ir prasčiau mokosi.
● Išaugama, bet ne visada… Paauglystėje hiperaktyvumo sutrikimas dažniausiai išsivysto į normalų žmogaus aktyvumą, pradedama geriau mokytis. Tačiau dažnai pasitaiko ir kardinaliai priešingų atvejų, kai vaikas ima maištauti, asocialiai elgtis, vartoti alkoholį, narkotikus, atsiranda naujų bendravimo trikčių. Žinoma, dėl viso to galima kaltinti tiesiog blogą vaiko elgesį ir jį patį, tačiau dažniausiai net vaikui suaugus šių problemų išlieka dėl pačių tėvų elgesio.
"Blogą" elgesį gydo geras
Pakankamai sunku atskirti, kada vaikas yra tiesiog sveikai judrus, o kada – jau turintis elgesio ar emocinių trikčių. Dažniausiai tai pastebima lyginant su kitais tokio paties amžiaus vaikais ir stebint, kiek jo elgesys kelia rūpesčių jam pačiam bei aplinkiniams. Jei matyti, kad vaikas turi bėdų, – verta kreiptis į specialistus, padėsiančius nustatyti, ar tai tikrai hiperaktyvumo sindromas, kurį reikia gydyti.
Išvada paprasta: dėmesio stokos ir hiperakyvumo sindromas – tai liga, o ne išlepimo pasekmė. Vaikas nekaltas, kad turi bėdų! Pirmasis PRIVALOMAS tėvelių žingsnis – įsisąmoninti tai. Pagrindinė suaugusiųjų užduotis – jautrumas ir dėmesingumas savo vaikui, kad ir kaip neigiamai jis elgtųsi. Kreipkitės pagalbos į specialistus, juk laukti kol vaikas "išaugs" šitą būseną net neverta: negydant tai įvyksta labai retai, o uždelsus gydyti gali išsivystyti rimtesnių neuropsichologinių ligų.
Be abejo, hiperaktyvus vaikas sukelia nemažai rūpesčių savo tėvams. Juos kamuoja aplinkinių spaudimas, mintys, kad jie nemoka auklėti savo atžalų. Isterijos, kada vaikas krinta ant žemės, verkia, šaukia, yra tiesiog maištas prieš aplinkinių nesupratimą ir negerbimą jo, kaip asmenybės, todėl bausmės čia nepadės. Palaukite ramiai, kol vaikas nusiramins, o po to pabandykite su juo apie tai, kas nutiko, pasikalbėti. Neleiskite, jog tai taptų įpročiu ir pajutęs "isterijos metodo" veiksmingumą vaikas pradėtų tuo toliau naudotis.
Bausmių kelias – slidus
Pernelyg emocionalus vaiko elgesys natūraliai lemia didesnę suaugusiųjų kontrolę, kuri dažniausiai tik be reikalo slopina vaiko asmenybę, sukelia dar didesnę agresiją, maištavimą, isterijas, užsisklendimą savyje, nuoskaudas ar pyktį. Deja, kontroliuoti nėra paveiku, tai – tarsi bandyti sulaikyti tekančią upę – juk ji vis tiek tekės…
Kur kas veiksmingiau – teigiamai skatinti bei motyvuoti. Vaikas pats turi norėti sutelkti dėmesį, užbaigti pradėtus darbus, išmokti tai, ką yra pradėjęs mokytis. Visa tai iš "reikia" turi pavirsti "noriu", juk visi vaikai gan sunkiai suvokia pačio žodžio "reikia" prasmę: bendraukite su vaiku jam suprantamesne kalba.
Akcentuokite vaikui jo laimėjimus, pagirkite už juos. Vaikui nepasisekus, parodykite jog nieko baisaus neatsitiko, jog jis ir toliau taip pat stipriai mylimas, niekas nepasikeitė. Aptarkite kartu nesėkmės priežastis, priimkite kartu visą tai kaip naują pamoką.
Tėvus vaikas turi suvokti ir priimti kaip pagalbininkus, o ne diktatorius, kurių balsas yra vienintelis ir visa lemiantis. Parodykite pagarbą vaiko asmenybei – tai tikrai jam padės sutvirtėti.
Keletas patarimų
● Jis netyčia… Tą reikia suvokti. Hiperaktyvus vaikas dažniausiai nesugeba savęs kontroliuoti, todėl viską jis daro netyčia, be jokių blogų tikslų kažką paerzinti ar supykdyti. Supraskite tai, nekaltinkite vaiko egoizmu ar kitomis blogomis savybėmis, kurios išties nėra jam būdingos. Pirmiausia patys pamąstykite, ar tinkamai suvokiate vaiko elgesį, – nesupratę ir nepelnytai pažeminę galite tik dar labiau pakenkti.
● Ramybės ir dar kartą ramybės! Tokio "motoriuko" tėvams gydytojai paaiškina, jog būklė pagerėja, jei su vaiku elgiamasi ramiai, nuosekliai ir geranoriškai. Be abejo, negalima vaikui visko leisti. Jis turi suprasti konkretaus elgesio taisykles, normas. Idealu, jei tokio mažylio aplinkoje nebus jį erzinančių daiktų, triukšmo – namuose turi tvyroti geranoriška, rami atmosfera. Saugokite savo vaiką nuo pervargimo, padėkite jam susidaryti dienotvarkę, kartu laikykitės jos.
● Išnaudokite vaiko energiją jo paties labui. Supažindinkite jį su nauja veikla, žaidimais, pabandykite sudominti sportu. Pasistenkite savo vaiko energiją nukreipti naudinga linkme – patys nustebsite pamatę, koks iš tiesų Jūsų vaikas šaunus!
Skirmantė Tamašauskaitė, konsultavo psichologas Marius Daugelavičius, Asociacijos "Visas pasaulis manyje" prezidentas
Straipsniai

Pagalba mažajam rašytojui
Mokyklą lankantis vaikas niekaip negali atskirti b ir p raidžių, skaičių 2 kažkodėl rašo taip, lyg jis atsispindėtų veidrodyje, vis pamiršta, nuo kurios sąsiuvinio vietos pradėti rašyti. Kas gi vyksta? Rašymo ir skaitymo įgūdžiai sunkiai...

Mamos meilė
Mamai Ritai iš Vilniaus kūdikis buvo tikras atradimas. Kuo labiau ji laukė susitikimo su savo sūneliu ir kuo labiau ji norėjo būti mama, tuo labiau ji jautėsi nepasiruošusi didžiajai akimirkai. Žmonės ją įspėjo, kad ji įsimylės taip, kaip niekada...

Vis dažniau mokinio kuprinėje atsiranda akiniai
Besiruošiant mokslo metams, mokyklinių pirkinių sąraše vis dažniau atsiranda ir korekciniai akiniai – vaikų su sutrikusiu regėjimu Lietuvoje kasmet daugėja. Telšių "Kranto" vidurinės mokyklos mokytoja metodininkė Aldona...

Vis daugiau vaikų yra priklausomi nuo vaistų
Daugiau nei kas penktas paauglys, kuris gauna stipriai veikiančius nuskausminamuosius vaistus, stimuliantus ar kitus receptinius medikamentus, vartoja per dideles vaistinių medžiagų dozes. Kaip rašoma žurnale "Archives of Pediatrics &...

Dienos meniu: monetos, peiliai, butelio šukės
Monetos, auskarai, peiliai ir šakutės – visa tai pavyko aptikti žmogaus kūne. Nuo nelaimingų atsitikimų, kurių priežastis – praryti daiktai, ypač reikia saugoti vaikus. "Patekę į ertminius organus daiktai gali ne tik pažeisti...

Nutukusios moterys dažniau gimdo mažo svorio kūdikius
Jeigu antsvorį turinti moteris laukiasi pirmo vaiko, didesnė rizika, jog ją gali ištikti eklampsijos priepuolis (tai su nėštumu susijęs kraujospūdžio padidėjimas, kūno ištinimas), prasidėti priešlaikinis gimdymas. Nustatyta, jog nutukusios moterys...

Klusnus vaikas
Svarbiausias auklėjimo principas labai paprastas. Jeigu vaikai jūsų klauso ir daro išvadas, vadinasi, jums sekasi juos auklėti. Visa kita vyks savaime. Klausantis informacija pasiekia intelektą, o būtent jis atsakingas už žmogaus valią ir...

Vaikų eisenos sutrikimai
Be to, eisenos tipą lemia ir genetika, kūno kompleksijos tipas, emocinė būsena bei kiti faktoriai, todėl tėveliams neretai būna pernelyg sunku įvertinti savo vaiko eiseną. O laiku nepastebėjus eisenos sutrikimų, kartais užleidžiamos gana rimtos...

Gimusių dvynukų svoris skiriasi beveik tris kartus
Sidnėjuje (Australija) gegužės pirmąją gimė dvynukai, kurių svoris skiriasi beveik tris kartus. Broliukai pasaulį išvydo praktiškai vienu metu - su vienos minutės skirtumu, tačiau vienas jų svėrė 1,5 kg, o kitas - tik 530 gramų. Gimdymas įvyko 11...

"Smėlio dėžės" liga
Tai dažniausiai vaikų susirgimas, neturintis ryškios pradžios, ilgai - kartais net metais - besitęsiantis. Štai tiek laiko tėvai nervinasi ir ieško ligos, lanko gydymo įstaigas, nes ne visose yra infekcinių ligų gydytojas, kuris galėtų...

Atsakomybė prieš sergantį vaiką – neprarasti vilties
Aštuonerių metų joniškietis Redas Olšauskas supančio pasaulio neregi nuo gimimo. Nors mama ir seneliai vaiką vežiojo pas įvairius gydytojus, berniuko akytes plovė švęstu vandeniu, – vaikas net nereaguoja į šviesą. Bet artimieji tikisi...

Dėl savo klaidų motinos prisipažįsta meluojančios
Didelį visuomenės spaudimą būti tobulomis mamomis patiriančios moterys savo klaidas dangsto po melo šydu, praneša BBC. Britų tinklalapio "Netsmum" atlikta apklausa parodė, kad daugybė moterų atsakydamos į tokius klausimus kaip: kiek jų...

Motinos pienas kainuoja mažiau
Būsimas mamas šokiruoja skaičiai, pamačius, kiek pinigų atsieis pieno mišinėliai. Tačiau pasirinkti natūralų kūdikio maitinimą ryžtasi ne kiekviena. Graži krūtinės forma kartais pasirodo svarbiau nei mažylio gerovė. Per mėnesį kūdikio maitinimui...

Princesių manija
„Beatričei – penkeri. Man neramu, kad jos mėgstamiausias užsiėmimas – puoštis ir gražintis, kad ji savo gyvenimo neįsivaizduoja be blizgaus nagų lako ir yra išprotėjusi dėl rožinės spalvos. Štai šiandien ji ruošiasi į dar vieną...

Mokiniai ragina padėti neįgaliems vaikams pritapti mokyklose
Lietuvos mokinių parlamentas (LMP) įteikė raštišką poziciją Švietimo ir mokslo ministrui Gintarui Steponavičiui dėl nežymių intelekto sutrikimų turinčių vaikų integracijos į bendrojo lavinimo mokyklas. LMP supranta, kad vaikai, turintys intelekto...

Ypatingos paskirties maistas
Jau senokai kalbama apie naują maisto rūšį, paslaptingai vadinamą funkciniu maistu. Kas tai per maistas ir kokias funkcijas jis atlieka? Funkcinis maistas - tai maistas, įgaunantis naujų savybių, įprastą maistą praturtinus vitaminais,...

Nėštumo metu patiriamas stresas gali negrįžtamai pakenkti vaikui
Mokslininkai jau prieš daugelį metų įrodė, kad vaikai, kurių besilaukdamos mamos patyrė bet kokį stresą (badavo, neteko artimo žmogaus ar tiesiog išgyveno gilų nerimą), užaugę daug dažniau turi psichologinių ar elgesio sutrikimų. Tai patvirtina...

Geležis reikalinga normaliam vaiko vystymuisi
Europos maisto saugos tarnybos (EMST) mokslininkai patvirtino teiginius apie maistinių medžiagų jodo ir geležies naudą vaikų vystymuisi. EMST dietinių produktų, mitybos ir alergijos komitetas nustatė, kad geležis gali padėti vaiko mąstymo ir...

Naktibaldų migdymo menas
Gimus naujagimiui daugelis būname susitaikę su tuo, kad teks panaktinėti, nes mažylis galbūt sumaišys dieną su naktimi. Tačiau kūdikiui ūgtelėjus iki gerų pusės metų, imame visai teisėtai norėti, kad jis iškeliautų pas Dėdę Miegą baigiantis...

Mokiniai turi sugrįžti į saugią mokyklą
Prasidėjus mokslo metams, visuomenės sveikatos specialistai ragina tėvelius ir mokytojus atkreipti dėmesį į tai, kokioje aplinkoje mokosi vaikai. Svarbu prisiminti, ant kokių kėdžių moksleiviams galima sėdėti, ar leidžiama per dieną rašyti keletą...

Neramuolius gydo tėvų ramybė
Manote, nerimas pažįstamas tik suaugusiems? Jie jaudinasi dėl ateities, dėl darbų, dėl vaikų… O mažylis gali jaudintis dėl to, kad išeisite ir negrįšite! Ir jaudintis taip, kad jam gali prireikti vaistų. Emocijos ir jausmai – tai...

Vaikas neturi apetito? Gali grėsti mažakraujystė
Ir vėl Jūsų vaikas nenoriai kramsnoja daržoves, o gal apskritai neina prie stalo? Tai – tikra kankynė mamytėms, turintiems namie nevalgiuką. Kai kurie tėvai numoja ranka į nevalgantį vaiką, nes mano, kad praleistas valgis – menka bėda....

Vienas namuose daro jis ką nori?
Kas tėvams gali būti brangiau už vaiką? Klausimas banalus, o atsakymas į jį vienintelis. Tačiau kad suvoktumėte, kokia svarbia tema bus kalbama, užduokite jį sau. Galbūt tos taisyklės ir patarimai, kuriuos perskaitysite, pasirodys paprasti ir...

Tyrimas: tėčiai turi žaisti su vaikais, o juos auklėti privalo mamos
Tėveliai, jei jūs norite išvengti pykčių ir barnių su žmona, palikite vaikų auklėjimą moteriai. Jums tereikia su atžala žaisti. Kaip rašo dailymail.co.uk, poras sieja stipresni ryšiai, jei vyras nesikiša į vaikų auklėjimą, tačiau nepamiršta su...

Paveldimos medžiagų apykaitos ligos
Jeigu paveldimosios medžiagų apykaitos ligos pastebimos laiku ir iš karto suteikiama pagalba, mažylis vystosi normaliai. Paveldimosios medžiagų apykaitos ligos atsiranda dėl genų pakitimų (mutacijų). Dalis tokių ligų perduodamos iš kartos į kartą,...

Tyrimas: kūdikiai dievina šokius
Kūdikiai yra tiesiog pakvaišę dėl ritmo, tad šokis jiems yra natūralus dalykas, rodo naujausio tyrimo rezultatai. Pasak tyrėjų, kūdikiai greičiau reaguoja į ritmą ir muzikos tempą, šiuos dalykus įsisąmonina greičiau už kalbą. Kaip praneša portalas...

Motinos pienas nepakeičiamas
Pasidalinti mintimis apie žindymo reikšmę vaikui ir motinai paprašėme naujausios knygos apie kūdikių žindymą autorių Kazimierą Vitkauską, dirbantį vaikų gydytoju Plungėje. Motinos pienas yra visavertis maistas, turintis visų medžiagų, reikalingų...

Gimdyme dalyvaujantys vyrai gali tapti blogais tėvais?
Vyrų dalyvavimas partnerės nėštume gali sugadinti vėlesnius tėvo ir vaiko santykius, kadangi ši patirtis verčia juos išgyventi nesėkmės jausmą, praneša "Telegraph". Vyrai, kurie jaučiasi įsipareigoję lankyti pamokas nėščiosioms ir...

Penkios naujagimių keistenybės
Didelės bambutės, paaugliškas odos bėrimas ir pabrinkusios krūtys – tai tik keli dalykai, smarkiai nustebinantys naujagimių tėvus. Yra ir daugiau mažylių išvaizdos keistenybių, nors tai visai normalu bei nepavojinga. Trijų keturių savaičių...

Jei vaikui sutriko virškinimas
Viduriavimą šiek tiek stabdo mėlynių uogos. Iš jų išvirtos arbatos galima įpilti į kūdikio maistą. Vieną valgomąjį šaukštą džiovintų mėlynių uogų užpilti dviem stiklinėmis šalto vandens ir 10 min. pavirinti ant mažos ugnies, tada nukošti ir...