Gudručio vaistinė

Naminės daržovių sultys

Apie tai, kad sultys mažyliams naudingos, kalbėta ir patvirtinta šimtus kartų. Bet tėveliams neretai kyla klausimas, nuo kada galima duoti namie spaustų sulčių ir jų kokteilių mažiesiems.

Daugelis tėvelių norėtų, kad jų mažyliai valgytų daugiau vaisių ir daržovių, bet jų įsiūlyti pavyksta ne visada. Lieka dar vienas būdas „prifarširuoti” vaiką naudingųjų medžiagų – duoti jiems sulčių. Vaikams skirtas pirktines sultis galima pradėti duoti mažesniems vaikams. Tuo tarpu su namų gamybos sultimis, ypač daržovių, reikia būti atsargesniems.

Specialistų nuomone, jų mažylis turėtų pradėti ragauti jau atšventęs savo antrąjį gimtadienį. Be to, sultis ruošti reikia apdairiai: joms spausti būtina pirkti tik ekologiškas daržoves ar vaisius. Idealu – gėrybės iš savo sodo.

Geriausia pradėti pratinti nuo vaisių sulčių bei po truputį į jas įmaišyti ir daržovių. Pavyzdžiui, jeigu vaikas jau pamėgo obuolių sultis, galima į jas įmaišyti ir morkų, po truputį didinant jų dalį. Tik tuomet, kai mažylis visai pripras prie morkų, galima jam duoti paragauti ir kitokių daržovių sulčių.

Daržovių sultis (kaip ir vaisių) arba jų kokteilius vaikams reikia skiesti su vandeniu santykiu 1:3. Mat jose, be žinomų naudingųjų medžiagų, yra daug biologiškai aktyvių, kurių didesnis kiekis gali sudirginti virškinimo sistemą ir sukelti nemalonių pojūčių.

Kuo naudingos daržovių sultys
Kopūstų sultys labai turtingos folio rūgšties, vitaminų C ir B, jose daug jodo, kalio, cinko ir geležies. Šios sultys įveikia vidurių užkietėjimą ir sumažina niežėjimą sergant odos ligomis, tinka mažakraujystei atbaidyti. Kadangi šios sultys labai koncentruotos, jas geriau mažyliui duoti atskiedus su morkomis santykiu 1:10.
Morkų sultys – tai natūralus vitamino A šaltinis. Jos skatina mažylio augimą, sustiprina kaulus ir sąnarius, skatina nervų sistemos vystymąsi. Be to, gerina imunitetą ir apetitą. Bet tokio amžiaus vaikui morkų sulčių kasdien duoti nerekomenduojama dėl didelio karotino ir kitų biologiškai aktyvių medžiagų kiekio.
Agurkų sultys turtingos mineralinių medžiagų, jos stiprina mažylio dantenas ir dantis, pasižymi uždegimą ir temperatūrą mažinančiu poveikiu. Jauni agurkėliai sulčiaspaudėse gali atsirasti su visa žievele.
Moliūgų sultys pasižymi mineralinių medžiagų (fosforo, vario, kalcio, geležies, natrio, kalio) gausa. Be to, jose daug E, C, B grupės vitaminų ir karoteno. Šios sultys mažina uždegimą, laisvina vidurius ir stiprina organizmą, padeda nuraminti įsijaudrinusį mažylį.
Aguročių sultys turtingos vitaminų C, PP, B. Jos pasižymi daugeliu gerų savybių: stiprina imunitetą, gerina kraujo gamybą, veikia raminamai, laisvina vidurius ir mažina alergiją. Jeigu gaminate sultis iš jaunų nepernokusių aguročių, galite jas dėti į sulčiaspaudę su visa žievele. Skaniausi yra aguročių kokteiliai su morkomis ir obuoliais.
Burokėlių sultys vaikams paprastai neskanios, bet vis tiek naudingos, nes
jose yra daug kraujagyslių veiklą gerinančios medžiagos – betaino, daug folio rūgšties, karotinoidų, vitamino C ir kitų antioksidantų. Vaikams rekomenduojama jas duoti tik skiestas.

Vietoje vaistų
Daržovių sultys ir jų kokteiliai padeda išvengti įvairių negalavimų:
● Imunitetą stiprina morkų ir obuolių bei morkų ir petražolių kokteiliai.
● Nervų sistemą ramina ir stiprina salierų, pomidorų ir baltagūžių kopūstų kokteilis.
● Mažakraujyste sergantiems mažyliams tiks sultys, pagamintos iš moliūgų, morkų ir abrikosų.
● Jeigu užkietėję vaikučio viduriai, pagaminkite kokteilį iš kopūstų, abrikosų ir moliūgų.
● Kaulus stiprina morkų, petražolių, obuolių ir baltagūžių kopūstų sultys. Taip pat šiam tikslui galite pagaminti moliūgų ir obuolių sulčių mišinį.
Jolanta Kristanaitytė, konsultavo gydytoja dietologė Edita Gavelienė

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE