Gudručio vaistinė

Mokslų metų pradžia – išbandymas vaiko organizmui

Mokslų metų pradžia – išbandymas vaiko organizmui. Po vasaros atostogų grįžti į įprastą ritmą nėra lengva, tad šiam pereinamajam laikotarpiui specialistai pataria ruoštis jau nuo šios dienos.

Būtinas dienos režimas

„Dar iki rugsėjo 1-osios kas rytą vaiką po truputį reikėtų budinti vis ankstėliau ir taip pratinti prie mokslo metų ritmo”, – siūlo Klaipėdos vaikų ligoninės neurologė Lina Lukienė.

Gydytojos pastebėjimu, jaunam organizmui nieko nėra geriau kaip reguliarus režimas. Tuomet jis nepatiria šoko.

Kai kurie moksleiviai tėvams guodžiasi, kad dėl didelių mokymosi krūvių dažnai įsiskausta galva. Bet gydytoja pastebi, jog tam įtakos ne visada turi pamokos ar užduodami namų darbai.

Pasak L.Lukienės, reguliarus dienos režimas ypač aktualus vaikams, patiriantiems migreninį galvos skausmą. Mat jie dažnai būna jautrūs aplinkos pokyčiams.

Tokius vaikus vienodai vargina tiek persimiegojimas, tiek pervargimas, tiek staigūs režimo pasikeitimai.

Savaitgaliai – ne išimtis

Tačiau dienos režimo paisymas turėtų būti aktualus ne tik vasaros pabaigoje ar rugsėjo pradžioje.

Gydytoja pataria, kad dienos režimo moksleiviui reikėtų laikytis visus mokslo metus. Kartais tėvai daro nuolaidų savaitgalį, leisdami vaikui ilgiau pamiegoti.

„Bet jei vaikas skundžiasi galvos skausmais, nereikėtų to daryti. Miegoti ir keltis reikėtų tuo pačiu laiku”, – aiškino neurologė.

Pasak L.Lukienės, vaikai neturėtų pernelyg ilgai užsibūti prie televizoriaus ir kompiuterio, jei nenorima išprovokuoti galvos skausmų.

Bauginti nereikėtų

Klaipėdos miesto visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos specialistė Diana Butkienė priminė, kad artėjant mokslo metų pradžiai tėvai turėtų nepamiršti ir apie psichologinį vaiko pasiruošimą mokyklai.

„Puiku, jei vaikas grįžta į jam pažįstamą aplinką. Sunkiau pirmokams ar tiems, kurie pradės mokytis naujoje mokykloje”, – sakė specialistė.

Pasak D.Butkienės, tokiems vaikams tėvai didesnį dėmesį turėtų rodyti ne tik rugsėjo pradžioje, bet ir, pageidautina, visus mokslo metus. Tėvams patariama kasdien pasidomėti, kaip vaikas jaučiasi mokykloje, kaip jam sekasi.

Jeigu įmanoma, pirmokus siūloma kas rytą palydėti iki mokyklos ir po pamokų pasitikti, kad vaikas jaustųsi visapusiškai saugus.

Specialistė atkreipė dėmesį, kad savijauta mokykloje labai priklauso ir nuo tėvų nusiteikimo. Jeigu šie nevengia kritikuoti mokyklos ir pedagogų, pasakoja apie neva laukiančius sunkumus bei išbandymus, tai panašiai nusiteikęs į pamokas eis ir jų vaikas.

Pusryčiai – būtini

Neatsiejama geros vaiko savijautos dalis yra ir visavertė mityba. D.Butkienė pastebi, kad pirmosiomis naujų mokslo metų dienomis dėl neišvengiamai patiriamo lengvo streso vaikas atsisako pusryčiauti.

Tuo labiau, kad dažnas moksleivis ir taip pusryčių nemėgsta. Tačiau nors lengvai užkąsti būtina, kad vaikas nepristigtų energijos ir gerai jaustųsi.

„Pradedančio mokytis vaiko smegenys būtinai turi gauti maisto”, – tikino specialistė.

Pratęsdama gydytojos anksčiau išsakytą mintį apie sureguliuotą dienos režimą, D.Butkienė pirmokams ir antrokams dieną net siūlo snūstelėti.

Pasak specialistės, ryte jie anksti keliasi, mokykloje patiria daug naujų įspūdžių, tad pogulis jiems tikrai nepamaišytų.

„Net jei vaikas atsisako miegoti, pradinių klasių moksleiviui pakanka nors truputį ramiai pagulėti”, – siūlė pašnekovė.

Energijos suteikiantis sveikuolių kokteilis

Pakepintas saulėgrąžas ir avižas užpilti virintu vandeniu.

Atvėsinti iki kambario temperatūros, pasaldinti medumi.

Išgėręs tokį kokteilį vaikas gauna jaunam organizmui reikalingų maisto medžiagų keturioms valandoms.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE