Gudručio vaistinė

Miežis atakuoja silpnuosius

„Pastebėjau, kad dukrytės akies vokas paburkęs, o po kelių dienų tarp blakstienų susidarė raudonas skausmingas spuogelis, panašus į miežį. Iš kur jis ir ką daryti?” – klausia dvejų metukų Godos mama Irma.
Dažniausiai miežis „išdygsta” patrynus akytes nešvariomis rankomis ir patekus infekcijai, sergant ar persirgus infekcinėmis ligomis ar nusilpus organizmo imuninei sistemai. Ir tik tuomet, kai šis akių negalavimas pradeda varginti pernelyg dažnai, verta sunerimti, ar tai nėra ženklas apie kitą, labai klastingą ligą – cukraligę. Paprastai miežis būna trejopas: vidinis, išorinis ir šaltasis.
● Mažiausiai skausmingas – šaltasis miežis, kuris susidaro užsikimšus voko kremzlės liaukai. Jo neskauda, jis atrodo kaip rausvas mazgelis viršutinio ar apatinio voko srityje.
● Daugiausia rūpesčių kelia vidinis miežis. Tai voko kremzlės liaukos pūlingas uždegimas, kurį dažniausiai sukelia stafilokokas. Šis miežis būna skausmingas, vokas ir jo gleivinė parausta, patinsta. Kartais gali padidėti ir paausio limfmazgiai, pakilti temperatūra. Vėliau pro voko gleivinę matyti pūlių, kurie dažniausiai pratrūksta pro voko gleivinę, rečiau – pro liaukos lataką voko krašte.
● Išorinis miežis – dažniausiai pasitaikanti voko liaukų liga. Tai ūminis pūlinis voko krašto riebalinės liaukos ir blakstienų folikulo uždegimas, kurį dažniausiai sukelia stafilokokas. Mažajam ligoniukui skauda pažeistą voko dalį, ji parausta, patinsta. Vėliau ištinsta visas vokas, kartais mažylis negali net atmerkti akies. Po trijų keturių dienų tarp blakstienų susidaro gelsva viršūnėlė, kuriai pratrūkus išteka pūliai.

Ką daryti?
Dažniausiai miežis nėra pavojinga liga – ligoninės tikrai neprireikia. Paprastai dvi tris dienas tinimas didėja, o tik paskui pasirodo pūlinga viršūnėlė. Tada miežis pratrūksta ir pūliai išbėga. Greičiausiai vystosi išorinis miežis – per tris–penkias dienas. Būklė sunkesnė ir procesas trunka ilgiau segant vidiniu miežiu. Daugiausiai laiko susidaryti prireikia šaltajam miežiui. Tiesa, jis gali rezorbuotis ir savaime, tačiau kartais prireikia ir chirurginio įsikišimo. Kadangi vidinio ir išorinio miežio sukėlėjai yra bakterijos ir vystosi pūlingas uždegimas – skiriamas antibakterinis gydymas. Šaltojo miežio sukėlėjas – ne bakterijos, o kremzlės liaukos užsikimšimas, todėl dažniausiai antibakterinio gydymo neprireikia.
● Dėkite šiltus sausus kompresus ant akių po dvi tris minutes triskart per dieną. Tai gali būti šiltas virtas kiaušinis, pašildytas druskos maišelis. Tik jokiu būdu negalima dėti drėgnų kompresų – uždegimas tik dar labiau išplis.
● Valykite vokų kraštelius ramunėlių užpilu arba furacilino tirpalu.
● Į akis lašinkite dezinfekuojamojo tirpalo, kurio sudėtyje yra 20 proc. sulfacilio natrio. Neretai gydytojas skiria antibiotikų tirpalą. Jeigu „užauga” net keli miežiai ar ligonio būklė sunkesnė, gali tekti gerti antibiotikų.
● Nespauskite miežio – mikrobai, patekę į akiduobę, gali sukelti pūlingą uždegimą.
● Dažnai plaukite vaikučio rankas ir stenkitės, kad nešvarumai nepatektų ne tik į sergančią akį, bet ir neužsikrėstų sveikoji.

Padės liaudiški patarimai
● Tik pasirodžiusį miežį patepkite iš ausies iškrapštyta siera arba seilėmis.
● Patrinkite tik pasirodžiusį miežį auksiniu žiedu.
● Uždėkite tarkuotos bulvės. Ji padeda išsivalyti susidariusiems pūliams.
● Patepkite alijošiaus sultimis. Jos padeda per kelias valandas „prisirpti” miežiui.
Kaip „neužauginti” miežio
Geriau pabandyti užkirsti kelią miežiui užaugti, nei po to su juo kariauti:
● Stiprinkite mažylio imunitetą. Duokite įvairaus ir šviežio maisto, jei reikia – vitaminų.
● Laikykitės asmens higienos: neleiskite liesti akių nešvariomis rankomis, vaikui reikėtų naudotis tik savo rankšluosčiu.

Renata Maslauskienė, konsultavo pediatrė Aurika Jurevičienė


Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE