REXSAN

Metinukas – stichinė nelaimė namuose

Kartais metinukų ar dvimetukų mamos net nebando nuodugniai tvarkyti namų, nes žino: tai paprasčiausiai beviltiška. Vos pakeli žaislą nuo žemės ar išvalai palietą balutę, o už nugaros tau stebuklingai atsiranda kita…

Kartais net ima atrodyti, kad tas pasiutėlis tyčia mėgina išvaryti iš proto. Tačiau metinukai tiesiog tyrinėja pasaulį vieninteliu jiems žinomu būdu – su pasigardžiavimu knaisiodamiesi aplinkoje ir versdami viską aplinkui aukštyn kojomis. Žinoma, pasaulio tyrinėjimas palieka pėdsaką…

Prie begalinio smalsumo pridėkite dar ir nepriklausomybės troškimą (ir negalutinai išsivysčiusią kūno valdymo sistemą) – viso to rezultatas ir džiuginantis, ir nelabai. Rankų pirštų jau neužteks skaičiuojant, kiek kartų kas nors nukrito, išsipylė, suplyšo ir subyrėjo, o pats tyrinėtojas – užsigavo.

Tačiau nors namų vertimas – naudingas vaiko raidai, tai dar nereiškia, kad turite užsimerkti ir nepaisyti vaiko siautėjimo. Pasiskaitykite apie dažniausias atžalos bendraamžių keliamas stichines nelaimes ir sužinokite, kaip nustatyti ribas neužkertant kelio vystymuisi.

Tualetinio popieriaus išvyniojimas

Vos išvydęs plyšiuką tarp neužvertų tualeto durų, mažasis kaip žebenkščiukas šmurkšteli vidun ir žaibiškai išvynioja tualetinio popieriaus ritinėlį. Jam be galo smagu stebėti, kaip lengvos popieriaus klostės sklendžia žemyn… Na, jums ne taip labai patinka tas klostes vynioti atgal, ypač dešimtą kartą per dieną. Bet gal jums nors truputėlį atlėgs sužinojus, kad šis veiksmas ugdo mažylio smulkiosios motorikos įgūdžius ir akių bei rankų koordinaciją.

Kaip elgtis. Pakabinkite kitos spalvos ar faktūros (kad aiškiai skirtųsi) ritinėlį, kuris būtų tik vaiko. Geriau iškart pusę nuvyniokite – bus mažiau vargo kaskart susukinėti. Duokite aiškiai suprasti, kad šis ritinėlis jo ir juo galima žaisti, o kito liesti nevalia. Aišku, vynioti vis tiek teks, tačiau prispyrus reikalui bent jau nebūsite nemaloniai nustebinti. Nebloga alternatyva – žaisti su kamuoliuku. Ridenimas, metimas ir stūmimas lavina tuos pačius įgūdžius, tik po to nelieka netvarkos.

Piešimas ant sienų

Na, štai ir hamletiškas klausimas – duoti ar neduoti vaikui kreidučių arba flomasterių… Duosi – kaip dukart du lauk bėdos, bet juk labai svarbu lavinti vaiko kūrybiškumą, vadinasi, leisti piešti kada tik užsinorėjus. Piešimas lavina rankyčių miklumą, o tai labai pravers vėliau mokantis rašyti.

Kaip elgtis. Įsigykite vyniojamojo popieriaus ir duokite atplėšusi po diiiiidelį gabalą. Turėdamas į valias erdvės saviraiškai, vaikas galbūt ir nenusitaikys į sienas. Jei vis dėlto taip nutiks, tvirtu tonu pabrėžkite, kad taip daryti negalima: „Žinau, kad mėgsti piešti, bet piešti galima tik ant popieriaus”. Tuomet būtinai įtraukite į valymo procesą – nesvarbu, kad visa mažylio pagalba bus stovėti šalia ir palaikyti skudurėlį, kol jūs trinsite žymes. Tai padės vaikui suprasti, kad jo poelgis turi pasekmes.

Žaidimas su maistu

Visi vaikai panūsta pirštais išmėginti maisto konsistenciją, faktūrą, spalvą ir net skonį. Mažyliui būtina iščiurkšti želė pro tarpupirščius, kad jis suvoktų, kas tai yra. Be to, metinukui be galo smalsu atrasti priežasties ir pasekmės ryšį. Jei švystelėsi maistą ant žemės – ar jis nuriedės, ištikš, atšoks, o gal pasigirs garsus triukšmas?

Kaip elgtis. Po maitinimo kėdute patieskite didelį guminį kilimėlį ar klijuotę, kurią lengvai nuplausite po kiekvieno maitinimo. Tuomet nereikės kaskart lankstytis ir valyti, vos mažasis šelmis ką nors papils ar numes. Be to, mažieji labai greit pamėgsta žaidimą, kuris vadinasi „Pažiūrėkime, kiek kartų mamytė pakels mano puodelį”. Visada jauskite, kai jau perlenkiama lazda. Jei mažylis mėto daugiau maisto, nei jo valgo, vadinasi, pietūs baigti.

Spintelių kraustymas

Puodai, samčiai ir pjaustymo lentutės jūsų mažyliui – patys įdomiausi žaislai. Be to – ir lavinamieji. Pavyzdžiui, plastikinių indelių dėjimas vienas į kitą lavina vikrumą ir erdvės suvokimą, o daužymas šaukštu į puodą – akių ir rankų koordinaciją.

Kaip elgtis. Vieną virtuvinę spintelę paaukokite mažyliui – prikraukite saugių virtuvinių rakandų, geriausiai tų, kuriuos retai naudojate, ir leiskite juos nuolat išversti. Kitas spinteles nuo intensyvaus ir dažno tyrinėjimo apsaugokite užstumiamais skląsčiukais, kabliukais, plaukų gumytėmis ar parduotuvėje įsigytomis specialiomis apsaugomis.

Veidas.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE