Mollers

Kodėl vis užgulta nosytė?

Ramų vaiko miegą neretai apsunkina sloga. Jeigu ji tęsiasi vos kelias dienas, vaikas per daug dėl to nenuvargsta. Tačiau savaitėmis, mėnesiais ar net metais užsitęsęs apsunkęs kvėpavimas pro nosį ne juokais trikdo ramų vaiko miegą, nualina visą organizmą, nekalbant jau apie chroninės infekcijos keliamą pavojų ir to pasekmes.

 

Šios nosiaryklės tonzilės išvešėjimas vadinamas adenoidų hipertrofija, liaudyje vadinama polipais. Dažniausiai šia liga serga 5-10 metų vaikai.

Adenoidų hipertrofijai įtakos turi viršutinių kvėpavimo takų alerginės ir uždegiminės reakcijos, kai kurios maisto medžiagos, nesubalansuota mityba. Tačiau labai svarbus yra ir paveldimumo faktorius.

Padidėjusi nosiaryklės tonzilė apsunkina kvėpavimą nosimi, sutrikdo ausies ventiliaciją. Sergantis vaikas dėl nuolatinio kvėpavimo per burną būna nuolat ją pravėręs, dėl to vystosi neteisingas dantų sukandimas. Dažnai tokie vaikai blogai valgo, būna išsiblaškę, prastai miega. Naktimis jiems gali būti kosulio priepuolių, kilti naktinio šlapinimosi problema.

Diagnozę gydytojai otolaringologai nesunkiai nustato apžiūros metu. Net ir nedidelio laipsnio adenoidai gali būti nuolatinės slogos, dažnų ausų uždegimų, pablogėjusios klausos priežastimi.

Gydymas yra chirurginis. Operaciją galima atlikti ne tik vietinėje, bet ir bendroje nejautroje, kada pacientas nejaučia jokio diskomforto, nelieka blogų prisiminimų. Paprastai pacientai jau tą pačią dieną vyksta į namus.

Kartais tėveliai gana ilgai nepastebi šios vaiko problemos ir į šniurkšėjimą nosimi bei miegojimą prasižiojus per daug dėmesio nekreipia. Suklūsta ir į gydytojus kreipiasi tik tada, kai vaikas ima pernelyg dažnai sirgti laringitu, bronchitu, plaučių uždegimu ar net vystantis bronchinei astmai.

Atidžiau pasekite vaiko kvėpavimą. Jeigu jis miega pravėręs burnytę, įsitikinkite, ar jis kvėpuoja pro nosį. Tuo tikslu užtenka prie vaiko nosytės priartinti mažą vatos gabalėlį ir pažiūrėti, ar juda jo plaušeliai. Sukluskime, jei vaikas pro nosytę nekvėpuoja: galbūt tai tik paprasčiausias gleivinės paburkimas, tačiau jei tokia būklė užsitęsė savaitėmis, laukti nerekomenduotume. Geriau pasitarkite su gydytoju.

Autorius: Violeta Pčalinienė, gydytoja

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE