REXSAN

Kaip miegoti su savo vaikeliu saugiai

Saugaus miegojimo kartu su kūdikiu taisyklės

Miegojimas kartu su kūdikiu yra naudingas ir mamai, ir kūdikiui dėl daugelio priežasčių: būnant kartu mezgasi gyvybiškai svarbus fizinis, emocinis ir netgi intelektinis ryšys su mažu ką tik atėjusiu žmogučiu; kūdikis jaučia nuo mamos ar tėčio sklindančius šilumą ir saugumą, todėl mažiau verkia; kartu miegant, kūdikis daugiau miega, patiria mažiau streso, labiau jaučia mamos bendravimą (kvapus, judesius, prisilietimus); miegant kartu skatinama pieno gamyba, užtikrinamas sėkmingas ilgas žindymas, o  tai mažina onkologinių susirgimų mamai  riziką; ilgiau žindant, greičiau krinta nėštumo metu priaugtas mamos svoris; mama jaučia stipresnį prieraišumo ir motiniškos prasmės jausmą, ji yra ramesnė dėl kūdikio saugumo, daugiau miega, kokybiškiau pailsi, mažiau stresuoja ir yra jautresnė kūdikio bendravimui.

Tokių miegojimo kartu pranašumų sąrašas – ilgas, todėl vis dažniau tėvai klausia ne to, ar miegoti su kūdikiu, bet to, kaip tai daryti saugiai?

Štai keletas patarimų norint saugiai miegoti su kūdikiu:

  • Guldykite kūdikį ant nugaros.
  • Pasirūpinkite saugia miegojimo vieta: čiužinys turi būti  kietas, lygus, tvirtas (ne sofa!); be tarpų, su galvūgaliu ir kojūgaliu; paklodė tvirtai prigludusi prie čiužinio; neturi būti jokių ilgo plauko patiesalų (pvz., avikailio), papildomų pagalvių, antklodžių, lovos apsaugų, minkštų žaislų ar užklotų, kurie galėtų užkristi ant miegančio vaikelio.
  • Jei lova aukšta, geriau įsitaisykite čiužinį ant grindų arba pasirūpinti užtvaromis, kad vaikas nenusiristų, nors tai atrodo ir mažai tikėtina.
  • Nepalikite vaiko tėvų lovoje ar lovytėje, lopšyje ar vežime vieno,  jei  jis gali nusiristi – tokiu atveju geriau guldykite jį ant čiužinio ant grindų. Automobilio kėdutė apskritai  neturėtų būti naudojama nei nakties miegui, nei dienos poguliui.
  • Jei tik yra galimybė, bendram miegui rinkitės patogią, plačią lovą. Jei teturite išskleidžiamą sofą, pagalvokite apie tai, kad galbūt tuos pinigėlius, kuriuos šiaip išleistumėte dailiai kūdikio lovelei ir kitam ne itin būtinam vaiko kambario baldui įsigyti, verta  investuoti į didesnę ir patogesnę šeimos lovą.
  • Niekada nemiegokite su kūdikiu ant sofos, fotelio, sėdmaišio, vandens lovos ar kokio kito netolygaus, judančio paviršiaus! Geriausia net nemaitinti vaiko gulint ant tokių paviršių – kartais nuovargis gali mus nugalėti.
  • Tėvų miegamasis turi būti saugus tyrinėjančiam ropliukui – jei jums miegant, jis sumanytų išsiropšti iš lovos.
  • Pasirūpinkite  tinkama miegoti temperatūra. Stenkitės vaikelio neprirengti per daug – prie mamos kūno vaikeliui yra šilčiau nei miegant vienam.Žindančiai mamai patariama patogiai rengtis nakčiai, kad pati nešaltų.
  • Motinos dažniausiai jaučia miegantį kūdikį ir neužgauna jo, tačiau tėtis gali neturėti tokio intuityvaus ryšio su kūdikiu. Todėl tegu kūdikis miega tarp mamos ir sienos, o ne tarp mamos ir tėčio.
  • Dėl tos pačios priežasties vyresni  sesės ar broliai taip pat neturėtų miegoti vienoje lovoje šalia kūdikio, iki kol kūdikiui sueis bent 9 mėnesiai.
  • Stambaus sudėjimo tėvams patariama ypač pasirūpinti kūdikio saugumu. Jei turite daug antsvorio, nemiegokite su kūdikiu.
  • Nemiegokite su kūdikiu, jei vartojote alkoholio, raminamųjų vaistų, jei jaučiatės pervargę ar sergate, nes dėl šių priežasčių mamos gali kietai įmigti (ypač dėl nuovargio). Tokiu atveju verčiau kūdikis tegul miega greta esančioje lovelėje.
  • Mamai patariama naktį nedėvėti rūbų su raišteliais, papuošalų, susirišti ilgus plaukus.
  • Taip pat mama neturėtų prieš miegą kvepintis ar teptis kvapiais kremais, kad netrikdytų vaiko jautrios uoslės.
  • Jei rūkote, geriau nemiegokite su kūdikiu ar bent jau nesigulkite šalia vaiko su rūkalais perkvipusiais rūbais.
  • Naminiams gyvūnėliams irgi ne vieta vienoje lovoje su kūdikiu.
  • Visada racionaliai ir kritiškai įvertinkite savo miegojimo su kūdikiu sąlygas ir aplinkybes. Bet kuri aplinkybė, kuri gali paveikti jūsų įprastai jautrų miegą, gali lemti ir miegojimo su kūdikiu saugumą.
  • Ir dar – miegoti kartu nebūtinai reiškia miegoti vienoje lovoje. Jūs galite pristumti vaikelio lovytę šalia savosios, kad jis jaustų jus esant netoliese. Galite įsigyti papildomą čiužinuką ir jungti jį prie savojo. Galite šalia statytis miegoti tinkamą lopšį. Tačiau atsiminkite, kad tiesioginis, artimas kontaktas „oda prie odos“, kai vaikelis miega šalia mamos, yra labai naudingas jo vystymuisi ir padeda užtikrinti stiprų, saugų, prieraišų jūsų santykį, ypač svarbų pirmaisiais gyvenimo mėnesiais.

Pagal medžiagą iš www.attachmentparenting.org, www.askdrsears.com parengė Vitalija Meilūnė

www.prieraisiojitevyste.lt

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE