Nobel biocare

Kaip atkurti geležies trūkumą po gimdymo

Nuo mažakraujystės kenčia nemažai ką tik pagimdžiusių mamyčių. Kodėl taip atsitinka ir kaip reikėtų gydytis.

Geležies stokos anemija – tai organizmo būklė, kai dėl geležies stokos organizme sumažėja hemoglobino kiekis ir raudonųjų kraujo kūnelių (eritrocitų) skaičius. Ši anemija itin dažnai kamuoja moteris po gimdymo. Tai būklė, kai praėjus vienam dviem mėnesiams po gimdymo, kraujo rodikliai (hemoglobino ir geležies kiekis, eritrocitų skaičius) vis dar neatsikuria.

Dėl nepakankamo geležies kiekio organizme sumažėja hemoglobino ir eritrocitų gamyba, jų kiekis kraujyje, todėl sutrinka kūno organų ir audinių aprūpinimas deguonimi. Mat pagrindinė raudonųjų kraujo kūnelių funkcija – su hemoglobinu, esančiu jų viduje, pernešti deguonį iš plaučių į visus organus ir audinius.

Kodėl išsivysto mažakraujystė

Jeigu moteris nesirgo mažakraujyste per nėštumą, ja gali susirgti po gimdymo. Tai lemia kelios priežastys.

  • Trečiajame nėštumo trimestre pereikvojamos geležies atsargos dėl intensyvaus vaikelio, placentos augimo ir gimdos padidėjimo. Geležis reikalinga ne tik raudonųjų kraujo kūnelių, bet ir mažylio organų bei audinių formavimuisi. Aštuntą–dešimtą mėnesiais mažyliui reikia sukaupti geležies atsargų blužnyje, kepenyse, kaulų čiulpuose. Tokiems poreikiams patenkinti nuo pat pastojimo iki gimimo moteris netenka apie 1000 mg geležies. Tuo tarpu sutaupytos (dėl to, kad nėra mėnesinių) ir lengviau pasisavinamos (pagerėja pasisavinimas iki 2,5–3,5 mg per parą) geležies kiekis neviršija 800 mg.
  • Gimdydama moteris netenka apie 250 ml kraujo, o tai dar labiau didina geležies deficitą. Dar daugiau kraujo netenka moterys, kurioms atliekamas cezario pjūvis arba jos daugiau nei įprastai nukraujuoja gimdydamos.
  • Nemažai pagimdžiusių moterų iš karto puola laikytis dietos. Netgi nemaitinančioms krūtimi motinoms laikytis dietos po gimdymo negalima, nes nėštumas sukelia stresą ir moterys privalo atgauti jėgas. Jei po gimdymo moteris su maistu per dieną gauna apie 2000 kcal (o tai yra kur kas daugiau, nei laikantis dietos), geležies ji gauna tik 12 mg, o žindančiosios per dieną turi gauti ne mažiau 20 mg geležies.
  • Žindanti moteris netenka geležies su pienu. Nors šie geležies nuostoliai nėra tokie ženklūs kaip nėštumo metu, bet taip pat juntami. Atminkite, kai moters organizme ima trūkti geležies, nukenčia ne tik motinos, bet ir mažylio organizmas, nes geležies piene nėra pakankamai. Todėl susirgti mažakraujyste gali ir kūdikis, o tai blogai veikia jo augimą ir vystymąsi.

Kaip nustatyti šią ligą

Susirgus geležies deficitine anemija pirmiausiai išnaudojamos geležies atsargos moters organuose ir audiniuose, o paskui ir eritrocituose esanti geležis. Būtent tuomet pastebimi mažakraujystei būdingi bruožai: kamuoja galvos svaigulys, širdies permušimai, mieguistumas, silpnumas, moteris būna išblyškusi, greitai pavargsta, trūkinėja ir lūžinėja nagai, sausėja ir slenka plaukai.

Pajutus pirmuosius mažakraujystės požymius reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją. Jis pirmiausiai paskirs kraujo tyrimą – nustatys hemoglobino ir eritrocitų kiekį kraujyje. Taip pat paskirs biocheminį kraujo tyrimą, kurio metu bus nustatytas geležies kiekis kraujyje. Vėliau, paskyrus gydymą, šiuos tyrimus reikės pakartoti po pusantros savaitės tam, kad būtų įvertintas preparato veiksmingumas. Beje, praėjus mėnesiui reikia pažiūrėti, ar padidėjo hemoglobino kiekis. Po to kraujo tyrimą užtektų pakartoti kartą per tris mėnesius.

Natūrali terapija

Priklausomai nuo to, kiek moteris yra sąmoninga ir laikysis gydytojo nurodymų, jos gydymas gali užtrukti nuo pusantro mėnesio iki pusės metų.

Pirmiausiai reikia valgyti maistą, kuriame gausu folio rūgšties, C, B grupės vitaminų ir geležies. Vitaminas C su geležimi sudaro stabilius kompleksus ir trivalentę geležį paverčia dvivalente, kurią organizmas daug geriau pasisavina. O vitaminas B12, folio rūgštis ir varis padeda susidaryti raudonosioms kraujo ląstelėms, todėl padidėja hemoglobino kiekis kraujyje ir audinių aprūpinimas deguonimi.

Nemažai geležies yra liesoje mėsoje (daugiausiai jautienoje, kiek mažiau vištienoje), grūduose, kruopose (ryžių, grikių), lapinėse daržovėse, vaisiuose.

Svarbu atminti, kad skirtinguose maisto produktuose yra kitokie geležies junginiai, pavyzdžiui, mėsoje yra gerai organizmo pasisavinamos dvivalentės geležies. Nors kiaulienoje geležies yra mažiau negu, pavyzdžiui, špinatuose ar rupaus malimo duonoje, tačiau iš kiaulienos geležis pasisavinama geriau. Kartu valgant ir augalinį, ir gyvulinį maistą geležis iš augalinio maisto pasisavinama geriau.

Maistą, kuriame gausu geležies, reikėtų užgerti citrusinių vaisių sultimis, mat jose esantis vitaminas C pagerina geležies pasisavinimą. Folio rūgšties nemažai yra žaliose lapinėse daržovėse (špinatuose, briuseliniuose kopūstuose, brokoliuose, salotose), vaisiuose, kepenyse, morkose, pupelėse, kiaušinių tryniuose.

Kaip gydyti mažakraujystę

Jei anemijos priežastis yra geležies arba folio rūgšties trūkumas, reikia šių elementų vartoti papildomai. Beveik visada skiriama geriamųjų geležies preparatų. Labiau vertinami skystieji geležies preparatai, kadangi jie geriau pasisavinami ir rečiau sukelia šalutinį poveikį. Kai kuriuose preparatuose yra ne tik geležies, bet ir geležies pasisavinimą gerinančių mikroelementų ir vitaminų – tai sudėtiniai preparatai („Tot’Hema”, ” „Ferrograd C”, „Ferroplex”, „Hämatopan” ). Kituose preparatuose „Ferro-Folgama”, „Hemsyneral-TD”) yra ne tik geležies, bet ir folio rūgšties, B grupės vitaminų, kurie skatina eritrocitų gamybą. Priklausomai nuo mažakraujystės laipsnio, šie preparatai skiriami po vieną tabletę vieną–tris kartus per dieną iki tol, kol hemoglobino kiekis tampa normalus. Preparate „Fenules”, be geležies, yra C, B grupės vitaminų, gerinančių geležies pasisavinimą. Jį reikia gerti po vieną kapsulę du kartus per dieną (maždaug tris mėnesius).

Geležies preparatų nereikėtų vartoti kartu su arbata, kava, pienu, nes šios medžiagos gali susilpninti geležies pasisavinimą. Šių preparatų negalima gerti kartu su kitais vaistais, ypač mažinančiais skrandžio rūgštingumą arba antibiotiku tetraciklinu. Jei moteris vartoja kitų vaistų, reikia palaukti mažiausiai porą valandų ir tik tada gerti geležies preparatą. Nors savijauta pradėjus gerti geležies preparatus pagerėja greitai, eritrocitų, hemoglobino, geležies kiekis atsikuria ne taip greitai, todėl geležies preparatus reikia vartoti net kelis mėnesius.

Svarbu! Nuo geležies galite pradėti tuštintis juodomis išmatomis ir užkietėti viduriai. Jokiu būdu nepradėkite gerti šių preparatų nepasikonsultavę su gydytoju, nes per didelis geležies kiekis yra pavojingas. Perdozavęs geležies žmogus pradeda vemti, viduriuoti, pažeidžiamos žarnos, parausta ir ima niežėti oda, gali prasidėti odos uždegimai.

Konsultavo specialistas
šeimos gydytojas
Renatas Dainius

Žurnalas Mažylis

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE