REXSAN

Kai placenta ne savo vietoje

Kai placenta ne savo vietoje

Netinkamoje vietoje prisitvirtinusi placenta sukelia kraujavimą ir kelia grėsmę nėštumui, bet kartais šis sutrikimas išnyksta savaime ir moteris pagimdo be komplikacijų.

Placenta – tai gimdoje esantis organas, savo funkcijas atliekantis tik nėštumo metu. Placenta pradeda formuotis nėštumo pradžioje ir visiškai subręsta šešioliktą nėštumo savaitę. Per šį organą kūdikis gauna iš motinos maisto ir deguonies, o iš vaisiaus organizmo per placentą pašalinamos medžiagų apykaitos atliekos. Be to, tai tikras hormonų, padedančių augti vaisiui, „fabrikėlis“. Labai svarbi ir ta vieta, kurioje placenta prisitvirtina gimdoje. Dažniausiai ji būna arčiau gimdos dugno priekinėje, rečiau – užpakalinėje sienelėje.

Kai placenta per žemai

Deja, ne visada nėštumas vystosi sklandžiai, neretai jį komplikuoja ir netaisyklinga placentos padėtis. Viena tokių – placentos pirmeiga, kai ji prisitvirtina apatinėje gimdos dalyje ir visiškai arba iš dalies dengia vidinius gimdos kaklelio žiomenis. Placentos pirmeiga pasitaiko vienam atvejui iš 250 gimdymų, dažniau – daugiau kartų gimdžiusioms (80 proc.) bei vyresnėms nei 35-erių metų moterims. Negalavimo diagnozė patvirtinama, nustačius placentos prisitvirtinimo vietą ultragarsiniu tyrimu, atliekamu per pilvo sienelę arba makštį.

Vis dėlto nėštumo pradžioje paskelbtas nuosprendis nėra galutinis, mat placentos pirmeiga iki gimdymo pabaigos gali išnykti arba bent jau pereiti į lengvesnę formą. Šis fenomenas paaiškinamas tuo, kad nuo tryliktos keturioliktos nėštumo savaitės apatinėje gimdos dalyje susiformuoja ovalo formos ertmė, kurioje auga vaisius. Jei vaisius ima augti žemai, placenta gali pakilti (migruoti) aukštyn kartu su apatine gimdos dalimi ir tuomet jos padėtis tampa nebegrėsminga. Blogesnis scenarijus –   placenta gali nepakilti ir atsisluoksniuoti nuo gimdos sienelių. Tuomet prasideda kraujavimas ir nėštumas gali baigtis persileidimu arba priešlaikiniu gimdymu.

Anomalijų priežastys

Pagrindinė netaisyklingo placentos prisitvirtinimo priežastis – vidinės gimdos sienelės pakitimai (distrofiniai pokyčiai), dėl kurių sutrinka apvaisinto kiaušinėlio prisitvirtinimas. Gimdos sienelė pakinta dėl gimdos uždegimo, atsiradusio po gimdos valymo, aborto arba dėl lytinių takų infekcijos. Pakitimams įtakos gali turėti įgimtos gimdos deformacijos, gerybiniai augliai (miomos), didelė placenta po daugiavaisio nėštumo, gimdos randai po cezario pjūvio operacijos, intensyvus nėščiosios rūkymas. Pirmą kartą gimdančioms nėščiosioms placentos pirmeiga neretai būna susijusi su infantiliška gimda arba nekokybiškai apvaisintu kiaušinėliu.

Vienintelis požymis – kraujavimas

Pagrindinis ir vienintelis placentos pirmeigos simptomas – kraujavimas. Jis atsiranda dėl to, kad augant apatinei gimdos daliai tempiama jos sienelė, o ne tokie elastingi placentos audiniai nespėja prisitaikyti prie pokyčių ir įvyksta placentos atsisluoksniavimas. Toje vietoje pažeidžiamos kraujagyslės ir prasideda kraujavimas.

  • Kada prasideda. Nėščioji gali kraujuoti įvairiu nėštumo periodu arba gimdymo metu. Tai priklauso nuo placentos padėties: jeigu ji iki galo uždengia gimdymo takus, tuomet kraujavimas prasideda antrąjį nėštumo trimestrą, o esant šoninei ar kraštinei placentos pirmeigai – trečiąjį trimestrą arba gimdymo metu.

Kraujavimo intensyvumas taip pat priklauso nuo placentos prisitvirtinimo vietos. Jei nustatoma dalinės placentos pirmeiga, kraujuojama mažiau, o jei visiška – smarkiau. Kraujavimas pasižymi tam tikrais ypatumais: jis visada būna tik išorinis, t.y. kraujas teka pro gimdos kaklelį, niekada nesusikaupia viduje. Kraujuoti moteris pradeda netikėtai, be jokios priežasties ir skausmo. Tuo šis kraujavimas skiriasi nuo priešlaikinio gimdymo sukelto kraujavimo, kurį dažniausiai lydi priepuolinis skausmas. Jis dažnai prasideda ramybės metą, pavyzdžiui, naktį – nėščioji gali atsibusti kraujo baloje. Jis linkęs kartotis, bet kada bus kitas kraujavimas, niekas negali nuspėti.

Pagalba mažyliui

TAIP PAT SKAITYKITE